No. 176. Zaterdag 10 Maart 1888. 5C Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BuiteniandsclNieuws. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond A B 0 N N E M EN T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B s l g i S 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER A X E Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die zich met 1 April a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen, naar gelang het abonnement, de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. De Uitgever. De Duitsche commissie, die indertijd is benoemd om de gelden bijeen te bren gen voor aankoop van grond ten be hoeve van een kanaal van Dortmund naar de Eems, heeft hare werkzaamhe den ten einde gebracht. Het is haar niet gelukt, het vereischte bedrag te verkrijgen. Zij heeft daarom besloten, zich tot de Pruisische ministers van koop handel, openbare werken, financiën en landbouw te wenden, onder verklaring dat zij, in weerwil der krachtigste en uiterste pogingen, bij de belanghebben den niet voldoende is kunnen slagen. Voor de 6,282,124 mark, waarop het totaal was begroot, heeft zij slechts 4,bo3,967 mark kunnen bijeenbrengen. Nu heeft de Prui sische regeering reeds dikwijls genoeg verklaard, zich te houden aan art. 2 der wet betredende dit kanaal, en er mits dien met den aanleg geen begin zal wor den gemaakt, voordat de 6,282,124 mark n.) NAJAARSSTORMEN. DOOR B. BR AU V. De jonge arbeider nam liare handen en keek haar openhartig in de oogen. ,Zeg toch zulke dingen niet, Anna,' bad hij. Kijk dat doet me zeer, en dan word ik door zulk eene woede aangegrepen, dat ik de geheele wereld zou kunnen terneêrslaan. Ik weet maar met, waar ik zou moeten beginnen; het liefst begon ik met dien schott, dien Burmeister, die al genoeg op zij ne rekening heeft, om u en ook om die geschie denis met mijnheer Reimann. Maar dit zeg ik u, dat ik hem, als hij u niet met rust laat, bont en blauw zal slaan, dat hij er zijn heele leven aan denken zal." Nu begint gij ook al zoo raar, zeide Anna, in "tranen uitbarstend, „ach, ik ben ook nog niet ongelukkig genoeg." tot aankoop van grond door de belang hebbenden verzekerd is. Vandaar dat alle aanvragen om van staatswege m dat bedrag te gemoet te komen, steeds zijn afgewezen. De commissie schijnt het dan ook niet raadzaam te achten, an dermaal om zoodanige tegemoetkoming aan te kloppen. Daarom wil zij nu aan de genoemde ministers verzoeken, de noodige stappen te doen, teneinde in art. 2 het cijfer van ruim 6,282,000 mark te doen veranderen, zoodat het artikel zou luidenMet den aanleg van het kanaal wordt niet aangevangen voordat de kos ten voor aankoop van grond tot een be' drag van 4,854.967 mark in rechts gel dleen vorm verzekerd zijn. O Generaal Boulanger heeft aan den minister van oorlog een brief geschreven onder dagteekening van 3 dezer, waarin hij zegt dat dringende stappen bij hem gedaan zijn met betrekking tot de ver kiezingen in deze maand te houden. Zijn uitdrukkelijk verlangen is echter, met het oog op de betrekking die hij ver vult, en in het bijzonder met het oog op den tijd dien wij beleven, zich uit sluitend aan zijne militaire plichten te wijden, en om dus een einde te maken aan de manifestatiën, die ten aanzien van zijn persoon aan den dag gelegd zijn „Schrei maar niet, Anna, ik heb mijn verstand weer bij elkaar," bad Karei, „zeg me liever, wat u scheelt. Misschien kan ik u wel helpen. Wat drukt u. liefste Anna Zeg het me tochnie mand heelt u zoo lief als ik." „Dat weet ik wel, Karei," snikte zij, zich niet langer kunnende inhouden, „maar ik kan het niet zeggen ik kan het niet." „Kom, misschien gaat het welbeproef het maar eens. Als ge mijne vrouw zijt, dan moogt ge ook geene geheimen voor mij hebben. En ik denk, dat dit niet tuter zoo lang zal duren. Als uw vader ziet, dat ik een goed inkomen heb, dan zal hij wel ja zeggen." „Dat doet hij niet," zeide Anna hpslistmet het hoofd schuddende, „hij staat mij nooit toe bet huis te verlaten sinds van morgen weet ik ook waarom. Daarom heeft hfl u ook weggestuurd, toen hij bemerkte, dat wij elkander beminden. Hij is bang, dat ik, als ik eens weg ben, kon ver raden „Anna Anna Voor den drommel, waar zit ge nu weêr klonk opeens van de binnenplaats de stem van den herbergier. „Om 's hemels wil! dat is vader!" riep Anna verschrikt. „Ik moet weg vaarwel, tot van avond Zij snelde heen als eene opgejaagde hin- en die schijnen herhaald te zullen wor den, verzoekt hij den minister dezen brief openbaar te maken, of hem ver gunning te geven een brief te schrijven en ter algemeene kennis te brengen, waarin hij zijne vrienden verzoekt geen stemmen op hem uit te brengen, aan gezien hij deze met kan aannemen. Hoe jeugdig de arbeidsbeurs te Parijs ook zij, heeft zij toch al woelige dagen beleefd. In het laatst van e vorige jaar had eene groep van huis schilders hare tent opgeslagen in eene der afdeelingen van de beurs. Het be stuur der beurs, in vereeniging met de syndicale Kamer der huisschilders, kwam hiertegen op en liet de groep aanzeg gen, dat zij de afdeeling moest ontrui men. Deze protesteerde, maar zwichtte voor de overmacht. Een hoop anar chisten, die altijd op de beurs te vin den is, onder voorwendsel van werk te zoeken, ging toen aan liet plunderen van het materieel. De groep huisschilders kwam den volgenden dag terug, nam weer bezit van de afdeeling, schafte zich materieel aan uit hetgeen in de andere afdeelingen voorhanden was, en deed verder alsof er niets gebeurd was. Sedert is de oorlog blijven bestaan en zijn de partijen verdeeld in possi-» de. Karei bleef nog eenige minuten luisterend staan. Hij hoorde de ruwe scheldende stem van den herbergier - Anna's zacht gestamelde ver ontschuldigingen kon hij niet verstaan en in machtelooze woede balde hij de vuist, en dreigde er mede in de richting, waar zich naar zijne mee ning de herbergier moest beviuden. „Dien ouden schurk zou ik wel eens den nek willen breken," bromde hij, „als hij maar mets Anna's vader was." Intusschen was alles stil geworden, daar Hem- pel zich weêr in huis had begeven. Karei zette zijne muts op één oor, stak de handen in zijne broekzakken, en bleef in gedachten staan. „Daar moet een einde aan komen, zus of zoo, zeide hij in zich zeiven, „hier kan ik Anna met laten. En als de oude ze niet goedschiks over geeft, dan ruk ik ze met geweld uit zijne ^smeri ge vuisten, en ga met haar naar Amerika. In dit vertrouwen op de toekomst, kwam ook zijn goed humeur weder terug, en begaf hij zich, een vroolijk liedje fluitende, op weg naar de fa briek. VI. De dag liep ten einde. In de fabriek dreun den en ratelden nog de hamers en machines, uit de schoorsteenen stegen de vlammen ten hemel,

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1