Jaarg. 4 5. Woensdag 7 Maart 1888 voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad F. hllIJMW, Büitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Dit Blad ver^cliiint eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 8 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 80 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B i l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 eent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zevenenveertig afgevaardigden hebben bij de Eransche Kamer een voorstel in gediend betreffende het ontworpen ka naal van Parijs naar zee. Volgens de voordracht zou dat vaarwater anderhalf maal de breedte krijgen van het Suez- kanaal. De kosten zijn geraamd op 118 millioen. Eene commissie, die zich met het onderzoek dezer zaak heeft onledig gehouden, heeft de concessie voor de onderneming aangevraagd zonder toela ge of rentewaarborg van den staat. Zij verlangt enkel vergunning tot heffing van een tol naar de tonnenmaat der zeeschepen, die de Seine verder dan Rouaan opvaren. Den lsten dezer 's voormiddags heb ben te Rome eenige honderd arbeiders, die ten gevolge van het staken van bouwondernemingen zonder werk waren, met vrouwen en kinderen eenige wijken afgeloopen en bij de bakkers brood ge. eisclit, dat hun gegeven werd. Het ge lukte der politie den hoop te verdrijven, zonder dat er iets verder voorviel. Des namiddags trok een grooter hoop werke- loozen naar het Kapitool om arbeid te vragen, en zond met dat doel eene de putatie naar den syndicus. Het plein io.) NAJAARSSTORMEN. DOOR B. BRAIIS. Daar klonk plotseling een gefluit van uit het steeeie, dat aan geen zijde van de binnenplaats was Zij lichtte haar hoofd op en luisterde. Nog maals klonk het gefluit. Anna kon mu niet meer twijfelen, of zij goed geboord had. Zij sprong op, droogde haie oogen met haar schort en wierp ee ne 'vluchtigen blik in de gelagkamer. De beide arbeiders zaten bij hunne bierglazen in druk ge sprek, en sloegen telkens om hunne moorden kracht bij te zetten, met de vuisten op de tafel. Tevergeefs keek zij intusschen naar haar vader en naar Burmeister - misschien waren ze in de ach terkamer. Naast deze was eene kleine, donkere kamer, Anna's slaapvertrek, slechts door een dun nen muur van de grootere gescheiden. Hierheen begaf Anna zich nu en lei het oor aan den muur was afgezet door eene compagnie sol daten. De arbeiders wachten rustig den uitslag van het onderhoud der deputa tie met den syndicus af; van tijd tot tijd riepen zij enkel; „Werk! werk. Eenigen tijd nadat de troep voor het Kapitool gekomen was, rukte eene twee de compagnie soldaten aan, de bajonet op het geweer. Maar toen werd dekreet aangeheven: „Weg met de bajonetten!" De soldaten gingen op de menigte los om haar uiteen te jagen. Hierop werd door eenigen met steenen naar de sol daten geworpen. Deze voerden na eene charge uit, waarbij vijf personen gekwetst werden. Verscheidene anderen werden in verzekerde bewaring genomen. De syndicus gaf aan de deputatie zij ne verwachting te kennen, dat de ge meenteraad weldra de uitvoering van openbare werken zal goedkeuren. Het voorlezen van het vonnis van Wilson en zijne mede-veroordeelden heeft bijna een uur geduurd. De heer Villers, voorzitter der rechtbank, sprak het uit met diep bewogen stem. Her haaldelijk was hij zelfs zoo geroerd, dat hij voor eenige oogenblikken moest af breken. Voor Ribaudeau, Dubreuil en Hébert, die veroordeeld zijn, de eerste tot acht, de tweede tot vier maanden Zij had zich niet vergist; de gezochten bevonden zich daar in een druk gesprek, waarvan zij echter geen woord verstaan kon, daar het te zacht gevoerd werd. Zulks hinderde het meisje ook minder, daar het baar niet te doen was om te luisteren, maar cm zich zelve te vrij waien tegen onverwachte aan vallen. Nadat zij zich overtuigd had, dat van dezer, kant voorloopig niets te vreezen was, ging zij naar de plaats, waar de meid bezig was met het schuren van ketels en pannen. „Pas een klein poosje op het eten, Mina," zeide zij, „ik kom zoo teiug." De aangesprokene knikte knorrig. „Haast u dan maar; want als mijnheer roept en ge zijt er niet dadelijk, dan breekt de storm los en ik moet het gelag'betalen. Niets dan kwelling en ergems heeft men in dezen dienst." „Ik ben in een ©ogenblik weer terug," verze kerde Anna, zag nog eens voorzichtig rond, en o- pende toen het achterdeurtje, dat in het stille zij straatje uitkwam. Daarbuiten stond een flink gebouwd jongmensch, de oogen vol verwachting op de deur gericht. Bij Anna's verschoning verhelderde een blijde lach zijn gelaat. „Dag, Anna, ik was al bang dat ik u met meer en de derde tot eene maand gevange nisstraf, zijn verzachtende omstandighe den aangenomen. Niet alzooivoor Wil son. Ait. 405 van het strafwetboek, op grond waarvan hij veroordeeld is, stelt iet maximum der strat op vijf jaren, het minimum, als er geen verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen zijn, op één jaar. VYilson is op het punt der aanklacht ter zake van zijn handel met Belloc vrij gesproken. Het strafbare karakter van zijn bedrijf met dezen, zegt het vonnis, is" niet voldoende bewezen. Ten aanzien van den handel met Le grand, zegt het vonnis, dat het voor de rechtbank eene uitgemaakte zaak is dat Legrand gedecoreerd is door tusschen— komst van Wilson, die hiervoor „belang rijke sommen ontving." Maar de recht bank, hoewel deze daad als onzedelijk afkeurende, kan in juridieken zin hierin geen strafbare handeling vinden. De veroordeeling is gevolgd wegens Wilson's handeling met Crespin de la Jannière. Wilson, aldus luidt het vonnis te dien aanzien in hoofdzaak, heeft hem niet „beloofd'' stappen te doen ten gun ste zijner benoeming tot ridder van het Legioen van eer, maar hem „de stellige belofte" gedaan hem het ridder kruis te bezorgen, ofschoon hij er niet zou zien." Zij beantwoorde zijn groet, terwijl zij angstig om zich heen zag. „Hoe komt ge hier, Karei, en dan om dezen tijd Als eens één van de buren bet zag en het vader zeiKondt ge dan niet tot van avond wachten „Dat ging niet, schat, wezenlijk niet," verze kerde de jonge werkman, „ik heb u iets gewich tigs te zeggen, daar ik eenmaal in de stad was maar laten we daar onder die poort gaan, dan zijn we veiliger." Hierop ging hij heen, terwijl Anna hem haastig volgde. „Ziezoo, hier worden we niet gezien, bier kunt ge me gerust een zoen geven," zei hij. „Toch niet, Karei, nu niet," hernam zij, „ik heb maar weinig tijd, vader moet mij niet missen. Zeg eens, hoe komt ge op dit uur in de stad, en waarom zijt ge niet aan het werk „Mijnheer beeft mij hierheen gezonden, Anna ik moest een brief aan zijne vrouw brengen en haar zeggen, dat ze niet ongerust behoefde te zijn, en dat alles goed ging. En daar ik nu toch een maal in de stad was, zoo dacht ik, dat het niet kwaad zou zijn, als ik eens naar de benedenstad ging en beproefde u een oogenblik te spreken. Ik heb u veel te zegen."

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1