tier examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art- 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs in de provincie Zeeland, tot lid en voorzitter; de in specteur van het lager onderwijs in de 2e inspec tie tot leden de schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Middelburg, Axel en Goes; en tot leden plaatsvervangersde schoolopzieners in de arrondissementen Oostburg, Zieiikzee en Tholen. Bij kon. besluit is bepaald dat de stem briefjes ter veikiezing van leden der Tweede Ka mer van de Staten Generaal in de hoofdkies districten Dokkum, Goes, Hontenisse, Oostburg, Zierikzee en Den Helder, op 6 Maart 1888 en in geval van herstemming op 20 Maart 1888 in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 8 en 22 Maart 1888. Door het Departement van "Waterstaat, Han del en Nijverheid is in de Staatscourant ge plaatst bet onderstaande overzicht van het ver voer up de Spoorwegen over de maand Novem ber 1887. De spoorwegonderneming Mechelen-Terneuzen komt daarin o. a. voor, als volgt Vervoer43399 reizigeis, 13 ton bagage en 44,518 ton bestel-, ijl en vrachtgoederen. Ontvangstenƒ9,522.41 van de reizigers, ƒ115.79 aan bagage, ƒ28,982.51 aan bestel-, ijl en vrachtgoederen, ƒ477.67 aan diverse ontvang sten, totaal over de maand November 1887 ƒ38,098.38 en over die maand 1886 ƒ38,789.55, totaal van af 1 Januari 1887 ƒ406,521.25, en o- ver dat tijdstip 1886 ƒ380,61261, van af 1 Ja- nuaii 1887, per dag en per kilometer ƒ17.90 en over gelijk tijdstip 1886 ƒ16.76. AXEL, 2 Maart 1888. Zaanisla»', 29 Febr. Gisterenavond trad alhier in de Chr. Geref. kerk op, de WelEerw. Heer Ds. H. G. de Jonge, predikant te Dordrecht, om namens de Unie eene Unielezing te houden ten behoeve van het L. Comité. Spreker behandelde de volgende punten I. Zoolang het Staatsonderwijs of zoogenaamd neutraal onderwijs regel is, wordt een groot deel der natie onrecht aangedaan. n. Het komt den Staat volstrekt niet toe Schoolmeester te wezen. Hl. Het Chr. leven, het Chr. huisgezin, de Chr. doop maken de Chr. School noodzakelijk. IV. De strijd tusschen de Christelijke en zoo genaamd neutrale school is de aloude strijd tus schen Gods woord en de menschelijke rede. V. 't Is volstrekt niet geoorloofd, dat Christen ouders hunne kinderen naar de openbare school zenden, omdat door het neutraal onde; wijs schei ding wordt gemaakt tusschen opvoeding en on derwijs. VI. In den politieken strijd onzer dagen ko- me men getrouw ter stembus, om voorhet vrije waarvan alleen haar vader den sleutel had, en die weêr even geheimzinnig verdwenen als zijJ in huis gekomen waren. Toen had zij zich zelve vaak tevergeets afgevraagd, wat het wel voor zaken konden zijn, die haar vader zoo geheimzinnig dreef en waarover hij nooit een woord sprak. De vrees had haar steeds doen zwijgen, want vader was pooit, vriendelijk en hartelijk jegens haar gew eest zij kende hem slechts als een hardvoehtigen, ru wen gebieder en durfde geene vraag tot hem rich ten, die hem misschien tot toorn zou verwekken. Daar kwam de plotselinge, schijnbaar ongegron de verhuizing naar Ostheim, waar het geheimzin nig nachtelijk verkeer ophield. Reeds begon de herinnering daaraan al zwakker en zwakker te worden, toen dit alles heden, door het wantrou wende woord van haar vader, weder in haar ge heugen teruggeroepen werd. Zij wist nu wat voor menschen het -geweest wa ren, wat zij brachten en afhaalden. Plotseling was de zaak voor haar helder geworden en stond de naakte waarheid haar voor oogen. Zij was de dochter van een heler, van een misdadiger en in woeste smart, in troostelooze vertwijfeling wrong zij de handen. [Word vervolgd.] onderwijs te getuigen. Hulst. In de op heden alhier gehouden verga dering van stembevoegde ingelanden van den polder Willem IH, gelegen in de gemeenten Zaamslag en Boschkapelle, is, in de plaats van wijlen den heer Pierssens, tot ontvanger-griffier benoemd, de beer P. Dregmans notaris te Axel. O E M EEXT E R A A I) V A X AXE L. Zitting van Donderdag 1 Maart. Voorzitter de heer .Thr. rnr. Quarles van Ufford. Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dix- hoorn, Dregmans, De Feijter, Jansen van Rosen- daal, Kruijsse, Oggel, Van de Ree en Wolfert. Afwezig de heeren Van Fraaijenhove en Van Hoeve. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mecjedeeling van de inge komen stukken, nl. 3 brieven van Ged. Staten houdende a goedkeuring van het raadsbesluit, tot vast stelling der jaarwedde (ƒ400) voor een te benoe men onderwijzer; b goedkeuring van het raadsbesluit, tot intrek king van een besluit van den Gemeenteraad van 27 Juli 1882, waarbij de jaarwedde van een on derwijzer met hoofdacte bepaald was op ƒ800. c goedkeuring van een post van onvoorziene uitgaven. Worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor, het pensioen, verleend aan J. Wisse als keurmeester van vleesch en spek ad. ƒ12,50 en als omroeper ad. ƒ10, nu te verleenen aan de weduwe van wijlen genoemden Wisse, voor het loopende kwartaal. Wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De Voorzitter stelt aan de orde: I. de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere School. Op de voordracht zijn geplaatst, de heeren H. Cransberg te Axel, P. J. Kousemaker re Nisse en J. Rietdijk te Beier land. Van de hoofden der seholen zijn zeer be vredigende berichten omtrent de sollictanten in gekomen. Eerstgenoemde is den Raad persoon lijk bekend, en van de beide laatstgenoemden kan de Voorzitter zeer gunstige resultaten over leggen. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren De Feijter en Dieleman. Wordt met al- gemeene stemmen (9) benoemd de heer H. Crans- berg, met ingang van heden, 1 Maart. H de wijziging der verordening op het keu ren van Vleesch en Spek. In de oude veror dening was de bepaling opgenomen dat bij eene herkeuring 3 deskundigen vereischt waren om deze te kunnen doen plaats vinden. De Voorzitter is van meening dat ingeval van eene herkeuring moeilijk 3 deskundigen ot be voegden op dat oogen blik bijeenkunnen ziin, al vorens daartoe te kunnen overgaan, en dat na geruimen tijd bij aankomst van bedoelde perso nen, het aan de herkeuring onderworpen vleesch reeds afkeurenswaardig kan zijn, terwijl zulks bij onmiddellijke aanwezigheid van één deskun dige het tegendeel zoude kunnen zijn. Na enkele besprekingen, kan de Baad zich met het voor stel van Burg. en Weth. vereenigen, om dit ar tikel in dien zin te wijzigen, dat bij eene her keuring slechts één deskundige of bevoegd per soon voldoende is. Wordt zonder hoofdei, stem ming aangenomen. De instructie dezer verordening lokt eenig de bat uit. De heer Kruijsse stelt voor om het vleesch, ingevoerd uit eene andere gemeente aan eene keuring van een deskundige te onderwerpen. De Voorzitter acht het niet noodig om de be langhebbenden, zooals door den vorigen spreker is aangehaald, op kosten te brengen. In dat ge val zoude een deskundige, 7an wege de gemeente moeten worden aangesteld. De heer Kruijsse, het woord hervattende, zegt dat, waar men in eene andere gemeente het van buitengemeenten ingevoerde vleesch moet laten keuren, ook men zulks hier wel kan doen, en is ea: daarom tegen, dat van wege de gemeente een deskundige voor dat doel wordt aangesteld. De heer Jansen vereenigt zich met het voor stel—Kruijsse. De heer Dieleman is van gelijk gevoelen. De Voorzitter behandelt hierop elk artikel af zonderlijk tot dat hij, genaderd zijnde aan art. 3 hetzelve ongeveer op het volgende terugbrengt. „Bij een in nood geslacht beest, moet een „deskundige, eene schriftelijke verklaring over leggen, aan welke ziekte het bedoelde beest „lijdende is geweest, met bijvoeging, of volgens „zijn oordeel het vleesch al dan niet schadelijk „voor de gezondheid is." Hiermede vereenigt zich de gansehe vergade ring, waarna met algemeen e stemmen wordt besloten de verordening in dezen zin aan te ne men. III. een request van de Wed. C. L. Boënne, houdende verzoek tot opruim mg der straatmest op de weide nabij hare woning, omdat door de uitwaseming eene onaangename lucht wordt ver spreid en het daaruit voorkomend ongedierte scha delijk is voor hare tuingewassen. De Voorzitter zegt dat in de eerste plaats in haar verzoek kan worden voorzien, dooi dien de straatmest, door Van der Hooft aangekocht zijn de, op diens eigen land wordt gebracht, en ten 2en dat, wanneer het werkelijk het geval is, waarop zij in haar request neêr komt, zij zich tot den Burgemeester, als hoofd der politie diende te wenden. De heer Dregmans acht, bij eigen ondervinding de klacht niet ongegrond. De heer Kruijsse meent dat de mest, welke thans nog aan Van Doeselaar behoort, binnen een bepaald tijdperk opgeruimd diende te wor den, want, daar de prijs, welke men voor den mest wil besteden naar Van Doeselaar's meening te gering is, kan dezelve nog wel 10 jaar blijven liggen. De heeren De Feijter en Jansen deelen het ge voelen des heeren Kruijsse. Wordt besloten aan de adressante van het ge sprokene van den Voorzitter mededeeling te doen. Niets meer op de agenda vermeld staande, vraagt de Voorzitter of nog iemand iets voor de openbare vergadering heeft. De heer Kruijsse neemt hierop het woord en vraagt, le of door de aanhoudende ziekte van den gem.-veldwachter, iemand ter zijner vervan ging is aangesteld, en 2e of met het oog op het strenge vriezend weder het niet billijk zoude we zen, het schuren der stiaten te verbieden. De Voorzitter zegt hieiomtrent, dat in het le geval de berbergen door een marechaussee wor den gesloten, en in het tweede geval dat zijn verzoek zal worden ingewilligd. Sprekende over het vriezende weder, zegt de heer Oggel, dan geloof ik dat 't met het oog op de vaart op de Wester-Schelde, wel eens moeilijk heden zoude kunnen veroorzaken, voor hem, die met de stemt.us der briefjes ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer naar Oostburg zal moeten gaan, en vraagt daarom of het niet goed zoude zijn, den controleur te Selzaete te verzoe ken om daarmede door België te mogen reizen. De heer Dregmans zegt dat zulks onmogelijk is. De Voorzitter stemt hierin eveneens toe,jwaar- op de heer Oggel zijn gezegde intrekt. De heer Dregmans deelt den Voorzitter mede, dat hij, wegens dringende omstandigheden genood zaakt is, de vergadering te verlaten, waarop de Voorzitter de openbare zitting sluit, welke daar op overgaat in eene met gesloten deuren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Dinsdag 28 Febr. zijn veroordeeld F. J. d. K., oud 19 j., klompenmaker te Clin- ge, wegens beleediging van een ambtenaar tot ƒ8, boete, subs. 6 dagen hecht. P. J. V., oud 22 j., klompenmaker te Clinge, ter zake als voren tot 7 dagen gev. Th. d. B., oud 23 j., landbouwersknecht te Clinge, ter zake als voren, ƒ12 boete subs. 10 dagen hecht. A. C. v. K. oud 15 jzonder beroep te Ter- neuzen, wegens diefstal tot 1 maand gevang. Allen in de kosten.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2