Woensdag 22 Februari 1888. 3° Jaarg. J 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad LEMAX, Buitenlandse!) Nieuws. FEUILLETON. UITGEVER DRUKKER Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent maal per week 50 cent; franco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm.3ct. AXEL Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflK tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De mededeeling van dr. Mackenzie in den „Reichs Anzeiger," betredende de ziektestoestand van den Duitsellen Kroon prins luidt als volgt-« ,,Op verlangen van Z. K, H Hen Kroonprins mijne meening omtrent zijne kwaal openbaar makende, neem ik deze gelegenheid te baat om eemge onjuiste mededeelingen te wederleggen, die mij zijn toegeschreven. „Het is eene algemeene verbreide mee- nintr, dat naar mijne opvatting de kwaal, waaraan Z. K. H. lijdt, geen kanker is. (In dit bericht zijn de woorden kanker en malign (kwaadaardig) als synoniem gebezigd.) Mijne nmening echter, waar- mm ik Tn deze zaak voortdurend heb vast gehouden. is dat er geen bewijs van het bestaan van kanker is geleverd. „Daaromtrent nader het volgende ..In Mei des vorigen jaars te Berlijn ge komen, heb ik aan mijne collega's ver klaard, dat mijns inziens de verschijnse len in het strottenhoofd van negatieven aard waren met andere woorden dat de kwaal goed— of kwaadaardig kon zijn en hare aard alleen bij microscopisch onder zoek kon wordeu bepaald. Te dien ein de heb ik van het aangetaste weefsel een gedeelte er uit genomen, en dit is on- 6.) NAJAARSSTORMEN, DOOR V. BR All V. Ons laatste woord spotte Burmeister. „Ge hebt in 't geheel niet gesproken, lafaards maar den mond gehouden, toen hij u doorhaalde als domme jongens. Ik moest weer alleen de kastan jes uit het vuur halen." „Gij kunt ook heter praten dan wij meende Brandt verontschuldigend, „maar als het tot da den komt, dan zijn wij de eersten, rekent daarop. En ik wil hier niet gezond zitten, ,als ik dien hond, 'dien Reimann, de beenen nog met, eens stuk sla. Maar waar blijft ons bier t He Anna, haast u watHoort ge met, dat de'gas'ten wachten riep de herbergier korzelig. Dadelijk, vader!" klonk het antwoord uit de kenker ik moet eerst nog naar den kelder Haast u danToen keerde Hempel zich we der tot de arbeiders. „Vertelt toch eens wat er derzocht door prof- Virchow, die niets kwaadaardigs er aan kon ontdekken. Her haalde onderzoekingen van andere, dopr mij uit het strottenhoofd genomen stuk jes hebben dezelfde uitkomst opgeleverd. „In Juli, tijdens bet verblijf van Z. K. H. op bet eiland Wigt, heb ik meerma len aan zij ne hooge bloedverwanten ge zegd, dat het gevaar, waarvoor ik het meest vreesde, gelegen was in eene late re ontsteking aan de kraakbeenhuid. „Drie maanden later bleek die vrees al leszins gegrond te zijn geweest. Tegen bet laatst van October en in November kwamen er nieuwe kenteekenen, en de plaatselijke ziekteaandoening had een ui terlijk aanzien, hetwelk met de diagnose kanker vereenigbaar scheen. Destijds was het onmogelijk, ten behoeve van micros copisch onderzoek eenige versche stof ot stukjes er uit te nemen, en achtte ik liet dus voor meerdere zekerheid noodig, de kwaal te behandelen als eene van kwaad- aardigen aard. Tegelijkertijd heb ik aan mijne collega's een protocol voorgelegd, waarin ik te kennen gaf, dat al moclit de kwaal op dat oogenblik het aanzien van kanker hebben, ik evenwel, zoolang er geen nader miscroscopisch onderzoek was gedaan, niet er mede kon instemmen dat zij was gebleken van kwaadaardigen aard te zijn. Dit document, waarin ik gebeurd is is er een standje geweest in de fa briek En waar zijn dan de anderen r1 ,Die slaapkoppenriep Burmeister woeciend, ,ze hebben geen moed. Ze laten zich dooi een paar mooie woorden dadelijk weer hang maken. Tk alleen kan natuurlijk de zaak niet klaar spe len. Maar ze zullen nog zien, wat ik kan. it; steek den heelen boel boven hun hoofd in brand, en dan mogen ze verder werken, als ze kunnen. Ja, dat doe ik Hij sloeg met de hand op ta- tel, dat het dreunde. „Hm dat beteekent dus zooveel, alsdat de overigen zich niet bij u aangesloten hebben. e zijt nog niet rijp voor oproermakerzeide Hem pel met kwalijk veiborgen leedvermaak, „ge moest u met zulke zaken niet bemoeien, maar liever met andere waarbij meer te verdienenis „Houd uwe aardigheden voor u. Ik ben op t oegenblik niet gemutst mij vcor den gek te Jaten houden. De meesten waren reeds op mijne zijde; maar de Berlijner heeft ze allen aan het touw. De drommel weet, hoe hij het aanlegt. Toen ik van morgen het zaakje zoo mooi op touw gezet had en het eindelijk zou losgaan, toen zagen al len naar hem, wat voor een gezicht hij zette, en toen hij daar stond als een boomstam, alsof de zaak hem niets aanging, toen lieten ze me in den mijne meening heb uitgesproken Berlijn verzonden, om m het staatfea* chief te worden bewaard. Ofschoon nu die ongunstige kenteekenen destijds kon den doen denken aan kanker, ^as echter voorde meerderheid der behan delende geneeskundigen duidelijk, ciat er perichondritis bij was gekomen. „Omstreeks half December waren die ongunstige kenteekenen verdwenen en waren ook de symptonen, die aan ka ker deden denken, niet meer vooi handen. Intusschen ontbrak het n g altoos aan een microscopisch onderzoe Dit werd in het laatst van Januari mo^ gelijk gemaakt, toen er een stuk gestor ven weefsel losbraakte en zich afscheed de van dezelfde plek, die in November zulk een verdacht vooi komen had gehad. Dat stuk is door prof. Virchow uiterst zorgvuldig en herhaaldelijk onderzoch en het resultaat, hetwelk thans wordt openbaar gemaakt, toont alweder a ei geen bewijs van kanker kan worden ge leverd. „Ik resumeer alzoo: mijns inziens wa ren de clinische kenteekenen altoos ten volle vereenigbaar met eene niet kwaad aardige kwaal, en de uitslag van het microscopisch onderzoek stemt met meening overeen. „Ik heb er slechts nog bij te voegen, steek. Maar ik heb ook mijne parti,, en we zul len nog zien, wie op het laatst baas zal wezen. „Leg het met den Berlijner met aan waar schuwde Hempel, „die kan u verraden en verkoo- pen, Frans, daar kunt ge opaan. Hij weet, wat hii wil, en zal met Reimann wel klaar komen al? het de tijd is. Gij zijt echter te woest ik heb het u te Breslau reeds dikwijls gezegd, en daardoor bederft gij alles". „Hond uw goeden raad voor u bromde Bur meister", ik voor mij weet, wat ik te doen heb Schouderophalend veiwijderde zich Hempel. up dit oogenblik kwam Anna binnen, zette zonder een woord te spreken de volle bierglazen op ta fel en wilde zich snel vei wijderen, toen Burmeis ter haar terughield. .Waarom zoo haastig, Anna? vraagde hij, zijn arm om haar leggend, „gij hebt mij niet eenmaa goeden morgen gewenscht ,Maar des te vaker heb ik u gezegd, dat gt me niet moet aanraken. Ik wil het met van ie dereen gedaan wezen," hernam het meisje, terwijl zij zich met geweld uit de armen van het vrijpos tige jongmensch zocht te bevrijden. ,Ho, ho, ge zijt drommels trotsch en preutsch, lachte Burmeister, haar nog steviger vasthoudend, „of zijt ge dat alleen tegen mij? Gelooft ge

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1