Binnenlandsch Nionws. taak. De commissaris des Konings in Zeeland, maakt bekend, dat de jacht op houtsnippen en water wild op 1 Maart en die op watersnippen op 14 April zal gesloten zijn; dat het welspel van kwartelen alleen van 2 Mei tot en met 16 Juli '/al geoorloofd wezen; dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 31 Maart tot cn met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild; dat de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zijn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet dat de visscherij met de overige 7oor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 14 April tot en met 14 Mei; dat geduiende den gesloten vischtijd, sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting ter visscherij toepasselijk is. het visschen van pa ling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van bin' nenlandsche zaken is D. G. de Vries, met in gang van 12 Febr. 1.1. benoemd tot tijdelijk op zichter van rundvee, ter standplaats Clinge. AXEL. 17 Februari 1888. Ten overstaan van den notaris P. Dregmans alhier, had gisteren in het logement „het Gulden Vlies" de verkoop plaats van een Woonhuis, in gericht tot broodbakkerij enz., ter grootte van 1 are 80 centiaren, ten verzoeke van Jac. Vink, broodbakker alhier hetwelk is toegewezen aan J. F. Scheele, Jz„ te Terneuzen, voor de som van 3001b - Ds. J. H. Gezelschap Wzn. pred. te Kam pen, laatst te Axel, staat als no. 1 op het drie tal te Utrecht. Overslag. In de gehouden vergadering van in gelanden van de polders Moerbeke en Varempeé is benoemd tot dijkgraaf van eerstgemelden pol der de heer A Borm, en tot plaatsvervangend- dijkgraaf de heer E. Steenput, en tot gezworen van den Varempé-polder de heer B. Buijsse, zrdks ter vervanging van den heer A. Govaert, wegens zijn vertrek naar Westdorpe. - Op de lijst der 125 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, in de provincie Zee land, komen voor als de hoogste de heer D. F. P. Sejjdlitz voor een bedrag van 3943,47 en als de laagste de heer J. Hoogenboom Bz. te Re- nesse voor een bedrag van ƒ889,39, Uit' Hulst schrijft men ons As. Donderdag den 23sten dezer zal de heer trekkingskracht van het lokaal aanmerkelijk ver hoogde. In de stad had de „Roode Haan" natuurlijk een slechten naam, en ook de groote hoop der bet.er- gezinde arbeiders meed een lokaal, waar eigenlijk alleen de slechtste en liederlijkste gezellen vei- keerden. De dochter -an den herbergier, de mooie Anna, weid algemeen beklaagd. Men wist, dat zij door haar vader slecht behandeld werd, en dat 7,ij hem reeds meermalen verzocht had, haar toe te staan, bij fatsoenlijke menschen te gaan dienen; maar de onde paste wel op, dat zijne dochter, wier mooie gezichtje de gasten lokte, het huis niet verliet. Zoo dachten de menschen tenminste. De herbergier, een gespierd man met een rood opgezet gelaat, waaraan een paar buitengewoon kleine, onrustige oogen eene uitdrukking van sluw heid gaven, lag in een ouden, met leder overtrok ken leunstoel en las de courant, s' Voormiddags kwamen er zelden gasten; hij had dus niets beters te doen. Plotseling uitte hij een kreet van verbazing. „Drommels!" bromde hii, terwijl hij bleef staren op eene plaats in de „Gemengde Berichten,' „ze hebben Hans van den leerlooier in Breslau gevat. De lomperd zal toch niet klappen Dat zou een leelijk geval zijn, dan kon ik mij dadelijk voor een L. J. M. van Waesberghe- Janssens benoemd Bur gemeester alhier, te Middelburg den eed afleggen en des namiddags te 12,40 met den spoortrein terugkeeren. Met het oog daarop heeft zich eene commissie georganiseerd, ten einde Z.Ed. eene feestelijke ontvangst te bereiden. De oommissie, bestaande uit de heeren A. M. van Rijsoort vanMeurs, Voorzitter, H. Maertens, Vice-Voorzitter H. T. J. Fassaert mr. F. J. N. van Dam, H. H. M. Wauters K. de Lozanne, M. A. T. Moors, G. Boel, Leden en G. Callenfels Secretaris, zal zich ten doel stellen, om, voor zoover de geldelijke toestand toereikend is, eeni- ge volksvermakeliikheder. te doen plaats hebben, terwijl de verschillende vereenigingen hier ter plaatse, zich beschikbaar zullen stellen, tot het vormen van een optocht, waarbij het Zanggezel schap „Apollo" en de „Harmonie" door het ge ven van serenades het feest zooveel mogelijk zullen opluisteren. Des avonds zal bij goed weder een prachtig vuurwerk ontstoken worden, terwijl een en an der meerendeels zal afhangen van de offervaar digheid der burgerij. Gisteren had te Terneuzen de openbare aanbesteding plaats van het maken van werken tot verdediging van den oever van den calami- teusen polder Nieuwe Neuzen, bestaande in zink werk en steènbestorting waarvoor de begrooting bedraagt ƒ12,775.50. Minste inschrijver hiervoor was de heer H. Klaassen te Zaamslag voor 11,352. ct Doo" den notaris mr. Dronkers te Terneu zen, werden Woensdag een 14-tal Brabantscbe jaarlingpaarden geveild, die aan goede prijzen, van ƒ60 tot ƒ130 van de hand gingen. Nagenoeg allen werden gekocht door landou- wers uit het land van Hulst. Tot onderwijzer aan de Openb. Lagere School te Westdorpe, is benoemd de heer J. J. A. van de Capelle te Lisse. Dinsdagavond vergaderde te Goes de afdee- ling Heinkenszand der „Maatschappij ter bevor dering van Landbouw en veeteelt" in Zeeland. Door het bestuur werd mededeeling gedaan van het programma voor de tentoonstelling der afdeeling, die op 15 Juni a. s. zal worden gehou den. Uitgeloofd zijn 6 prijzen voor ruinen, 6 voor merries, 4 voor hengsten, 2 voor spannen werkpaarden, 2 voor Durham-stieren, 4 voor id. inlandsch ras, 6 vcor melkkoeien en vaarzen, 4 voor schapen, 4 voor vaikens en een prijs voor de beste verzameling van landbouwwerktuigen. I X G E Z O X D E X S T I K K E X. teren eene advertentie te zien van het comité der Nederlandsche Nationale Protectionistische landbouw-vereeniging waarin mijne candidatuur voor lid der Provinciale Staten dringend wordt aanbevolente meer omdat die aanbeveling zon der mijne voorkennis is gedaan. Ik weet niet in hoever de Heer F. Hombach, die mij ter loops over het onderwerp sprak, mij heeft begrepen. Opdat èn ZEd. èn ook ieder ander kiezer poolshoog te zij, acht ik mij, op den vooravond der verkie zing, verplicht mijne zienswijze dienaangaande bloot te leggen. Ik ben niet alleen op het gebied van Land bouw maar ook op elkander een volkomen voor stander van het vrijhandelstelsel onder voorwaar de dat alle landen dat stelsel zijn toegedaan, f- Daar dit echter het geval niet is, ja zelfs groote Rijken het tegenovergestelde beginsel huldigen, is het voor ons, in vergelijking met bovenge noemde Staten, nietig Landje, een bij uitstek groote dwaasheid dat stelsel tot het uiterste te willen doordrijven't is zoo willen op zijn Don Quichot's m. a. w. Beschermende rechten zijn voor Nederland in de gegeven 'omstandigheden een hoofdvereischte. Voor ZeeuwschVlaanderen echter, hetwelk door zijne natuurlijke ligging veeleer tot Belgiö dan aan Nederland behoort, is het vrijhandelstel sel, volgens mijn bescheiden meening, voor het «ogenblik te verkiezen. Aanvaard „Geachte Heer Redacteur" voor de plaatsing van bovenstaande regelen mijn oprechten dank. Hontenisse, 16 Februari 1888. Mr. A. C. B. THOMAES. RECHTSZAKEN. Mijnheer de fiedacteur Ik was verwonderd in Uwe courant van gis- paar jaartjes eenzaamheid gereed maken." Hij leg de de courant op tafel, stak de handen in den zak en keek raar de zoldering. De gedachtenloop, waartoe hem dit bericht gebracht had, scheen niet van de aangenaamste te zijn, want hij bewoog zich eenige malen op den stoel onrustig heen en weer en bromde onverstaanbare woorden tusschen de tanden, terwijl de kleine oogen ongedurig van h't eene voorwerp naar het andere dwaalden, zonder een oogenblik ergens op te blijven rusten. „Het zou goed zijn, als ik op mijne hoede was," mompelde hij na een poosje in zijne alleensprak. „Op Hans kan ik niet vertrouwen, de knaap is een' beetje bekrompen, en wanneer zij hem scherp aanpakken, dan zinkt hem op 't laatst het hart in de schoenen. Drommels, als ik maar geld genoeg had, dan was ik al lang naar Amerika onderweg, maar zoover is het nog niet. Krediet geeft me hier niemand, en zaken heb ik hier ook al dien tijd niet gedaan." Hij woelde met zijne bieede hand vol ergernis in het dichte zwarte haar. Zijn gedachtenloop werd door het luidruchtig binnentreden van eenige arbeiders afgebroken. „Dat zijn vroege gasten," zeide hij, terwijl hij opstond en zijn gelaat tot een opgeruimd lachje plooide, „waaraan heb ik die eer te danken i Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Dinsdag 14 Febr. zijn veroordeeld J. S. d W., oud 2u j„ te St. Jan Steen, we gens overtreding der drankwet, tot ƒ1, boete, subs. 1 daglbecbt. lo. F. d. S., oud 36 j., arbeider, 2e. A. d. S., oud 30 j„ werkman beiden te St. Jansteen, 3e. P. J., oud 28 j., werkman te Clinge, wegens be- leediging van reen ambtenaar, tot 14 d. gev. ieder. J. B., oud 16 j., werkman te Axel wegens oplichting tot 7 dagen gevang. M. M. oud 16 j„ te Terneuzen 3 dagen gev., N. P. R., oud 11 j„ loopjongen te Terneuzen tot ƒ1 boete subs." 1 dag hecht. M. d. K., oud 18 j., arbeider te Terneuzen, tot 3 dagen gev. Ch. d. K., 15 j., arbeider, S. R. oud 43 j„ huis vrouw van F. d. R„ arbeidster, beiden te Clin ge, ieder tot ƒ1 boete, subs. 1 dag hecht, allen wegens diefstal. Ontslagen van Rechtsvervolging zijn A. B., oud 12 j„ en E. F. Boud 12 j., bei den te St. Jansteen beklaagd van brandstichting. „Geen zotte praatjes, Hempel," riep Burmeister, „geet liever bier. Hola, bier waar zit dan Anna Wij willen ook ons morgenglaasje drinken; wij kunnen het net zoo goed hebben als de rijke heeren." „Nu, dat klinkt vreemd, daar steekt wat ach ter," zeide Hempel met een loerenden blik, ter wijl hij Burmeister de hand gaf. „Hebt ge soms eere erfenis gekregen of goede zaken gedaan?" „Nog niet, Hempel, ik heb het ook niet noodig. We werken bij Reimann en worden als prinsen betaald. Niet waar, vrienden?" Brandt en Meinicke knikten en deden alsof die grap hen buitengewoon vermaakte. „Aha zeide Hempel, „waait de wind uit dien hoek? Nu, wat is er dan gebeurd? Is de geschie denis eindelijk eens begonnen?" „Het is wat," riep Brandt. Weggejaagd zijn we. Maar we hebben dien grootsprekenden kerel, dien Reimann, nu ten minste eens goed de waar heid gezegd." „Ja, dat hebben we; het zal hem nog lang heu gen; maar voor hetgeen nu nog volgen zal, mag hij zich wel in acht nemen. We hebhen ons laat ste woordje nog niet met hem gesproken," bekrach tigde Meinicke. [Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2