IVo. IT Zaterdag 18 Februari 1888. 5e J <iaarg. /Y M U kl \J O u Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaand eren F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. FEL1LLETOA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Brussel schrijft men aan de N.R Ct. Nieuws uit onze staatkundige wereld valt er weinig te melden. Een paar da gen heeft het publiek zich druk bezig gehouden met het oplossen van een raad seltje, of de oud—afgevaardigde Van der Smissen al dan niet de gevangenis té Bergen verlaten had, totdat de regeering de attentie had, dezen oud—leider der „independenten" nog juist vóór het carna val in vrijheid te doen stellen. Hoe min der er echter over dezen persoon nog gesproken wordt, hoe beter, want waar lijk reeds meer belangstelling heeft hij gewekt dan hij verdiend heeft. In de Kamer zijn reeds sedert eeni— ge dagen de beraadslagingen over de be grooting van landbouw, schoone kunsten en openbare werken aan den gang, en waarschijnlijk zullen zij nog verscheide ne zittingen in beslag nemen. Vervolgens komt de spoorwegbegrooting en daarna de begrooting voor binnenlandsche zaken aan de orde. Daarbij zal het groote po litieke debat plaats hebben, hetwelk tel ken twee jaren vóór de periodieke ver kiezingen pleegt gehouden te worden, en stellig zal dit van langen duur zijn, zoodat het zelfs de vraag is of de be- grooting van binnenlandsche zaken vóór 5.) NAJAARSSTORMEN. DOOR B. BRAUK. Er ontstond nu eene onbeschrijfelijke verwar ring; het scheen, dat beide partijen in het volgen de oogenblik handgemeen zoudtn zijn, toen eene Iheldere stem, die, niettegenstaande het woeste ge weld duidelijk verstaan werd, tot de woedende me nigte eenige woorden riep, die eene bijzondeie macht op de opgewonden groep schenen uit te oefenen; want bijna oogenblikkelijk bedaarde bet getier. Daardoor gelukte het Reimann, die zeer bleek geworden was, zich nog eenmaal gehoor te verschaffen. ,,Weest bedaard en verstandig, mannenriep hij. „Schaamt ge u niet gemeene zaak te maken met dat nietswaardige jongmensch Zijt ge fat soenlijke werklieden, dat ge op zulk eene wijze tot mij komt Gij allen kent de regelen der fa- het Paasch-reces aangenomen zal zijn. Daarna blijven er nog slechts een twin tig zittingdagen vóór het uiteengaan der Kamer, hetwelk in jaren van periodieke verkiezingen omstreeks half Mei pleegt te geschieden. Veel kan er dus niet meer worden afgedaan, en aangezien de wet op het verleenen van academische gra den niet wachten kan, omdat de termijn harer geldigheid afloopt, en het daarom trent uitgebrachte rapport der centrale sectie de verschillende daarmede samen hangende quaesties zeer breed behan deld heeft, is er alle kans dat zij ook in de openbare zitting tot breede discus sies aanleiding zal geven, zoodat de re geering er waarschijnlijk wel in slagen zal, aan de behandeling van het wets— voorstel-Coremans vóór de verkiezingen te ontkomen. In een vorigen brief heb ik uwen lezers reeds de redenen me degedeeld, waarom er haar veel aan ge— Dgen is, vooreerst niet weder de Vlaam- sche taalquaestie op het tapijt te doen komen, omdat zij daardoor tusschen twee vuren geraaktaan den éénen kant de eisehen harer Vlaamsche aanhangers en aan den andereu kant de kwade kansen, om in het Waalsche land haren zwak ken aanhang geheel te verspelen. In onze militaire kringen loopen er ongunstige geruchten omtrent den bouw briek, die overal in de zalen en in de werkplaat sen aangeplakt zijn, en die duidelijk zeggen, dat wanordelijkheden en verzet met oogenblikkelijk ontslag gestraft worden. Ge hebt u aan die re gelen onderworpen. Wilt ge nu uw woord bre ken, door u met gpweld te verzetter., omdat ik die drie, die zich tegen de vastgestelde regelen vergrepen hebben, wegzend „Mijnheer Reimann heeft gelijk weest be daard," klonk dezelfde heldeie stem uit het mid den der aibeiders. Reimann zag tevergeefs om naar den spreker, die zulk eene raadselachtige macht over zijne makkers uitoefende het was on mogelijk hem te ontdekken. „Hebt ge iets van mij te eisehen," ging hij voort, „zegt het mij dan, zooals het eerlijke werk lieden past. Kiest eenige vertrouwde mannen on der u uit, en zendt ze in mijn kantoor. Wat ik u kan toestaan, zonder het bestaan van het ge heel te benadeelen, zal gaarne geschieden. Maar met geweld laat ik mij niets afdwingen. En nu, gaat nu rustig aan uw werkMöller luid de blok Het sein, om aan het werk te gaan, weerklonk en de menigte, hoewel steeds nog morrend en twistend, ging uit elkander. De bezadigden be hielden ditmaal nog de overhand, het oogenblik- der forten aan de Maas; waarbij zich allerlei onverwachte teleurstellingen zou den openbaren: tengevolge waarvan de raming der kosten geheel onvoldoende zou zijn, zoo zelfs dat men reeds van minstens het dubbele cijfer spreekt. Wat daarvan is, valt met zekerheid niet te zeggen, maar bestaat er grond voor de geruchten, dan zal ook buiten de mili taire kringen wel spoedig blijken wat er van de zaak is. De toestand van den Duitschen Kroon prins na de operatie is tot dusver be vredigend. Dit alles verandert echter niets aan de kwaal, en de gevolgen blij- ven onberekenbaar. Bij de operatie zelve moest de grootste omzichtigheid in acht genomen worden, daar wegens den toestand van het strottenhoofd de zoogenaamde diepe tracheotomie of lucht pijpsnede noodig was en allicht een plotselinge hartverlamming kon veroor zaakt worden door het binnendringen van lucht in de geopende bloedvaten zoodat wel een geoefende en vaste hand voor de operatie noodig was. Men meende aan vankelijk de komst van prof. Bergmann te kunnen afwachten; maar een nieuwe ver— stikkingsaanval maakte elk uitstel onmo gelijk en noodzaakte dr. Bramann om zelf de verantwoordelijkheid opzich te nemen, Hij kweet zich uitmuntend van zijne zware kelijk gevaar was geweken. Weldra snorden de wielen, ratelden de machines en dreunden de ha mers. De fabriek was in vollen gang, Reimann echter zat op zijn kantoor, met de hand onder het boofd. Vol zorg dacht hij na over hetgeen geschied was. Was ook voor dit maal de storm bezworen, hij had nu de overtui- ging gekregen, dat de band, die het volk in orde meet houden, reeds te los was geworden, en dat daarom de gebeurtenissen bezwaarlijk op dit punt der ontwikkeling zouden blijven staan. HL In eene der nauwste en vuilste van de bene den stad lag de herberg „In den roeden Haan," eene arbeiderskroeg van den minsten rang. De herbergier was eerst voor korten tijd in Ostbeim komen wonen, had echter onder het jongere werk volk spoedig groote klandizie gekregen, omdat hij als de beste met zulk soort van ruenschen kon omgaan. Hij dronk met hen, deed mede met hunne ruwe grappen en liet hen zoo dol begaan, als zij maar wilden en de politie het toestond. Daarenboven had hij eene mooie achttienjarige dochter, die weliswaar volstrekt niet op haar va der geleek en elke onbescheidenheid nadrukkelijk wist af te weren, maar die toch steeds de kan-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1