No. 107. Woensdag 8 Februari 1888. 5e Jaarg*. feuilleton. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. IHELEIIAA, Buitenlandsch Nieuws. n. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER A X jE L Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Duitsche regeering, die een ont werp tot het sluiten van eene leening van 278 millioen mark, ten behoeve van het legerbestuur heeft ingediend, zegt in hare toelichting het volgende: Door de nieuwe wet op de dienst plichtigheid zal het mogelijk zijn, de oudere manschappen als toekomstige tweede ban der landweer spoediger bij een te brengen en reeds bij het be gin van den oorlog alle jongere krach ten tet verdediging der grenzen te ge bruiken. Ten einde van deze vermeer dering van krachten het vereischte nut te kunnen trekken, moeten zij voor den oorlog georganiseerd en uitgerust wor den. Dit is niet slechts een eisch van het militair belang, maar ook van eco nomie en menschelijkheid. Troepen, die gebrek hebben aan het noodige ter oor logvoering doen weinig nut en hebben veel te lijden. Hoe dieper de oproeping ten strijde op alle burgerlijke toestanden ingrijpt, hoe meer huisvaders er door worden getroffen, zooveel te meer is het een dringende plicht, hen op de beste wijze te Voorzien van wapenen, kleeding en uitrusting. De tijd voor toebereidselen tot tegen- 3.) NAJAARSSTORMEN. DOOR B. I1RAIIN. „En als zulks niet het geval is „Dan moet ik, zooals ik gezegd heb, de fabriek sluiten want andere werklieden kan ik tegenwoor dig niet krijgen. Het is beter, dat ik nu een vrij willig verlies lijd, dan dat ik mij tot onberekenba re ondernemingen laat verleiden, om later alles le verliezen. Doch laten wij er thans niet meer over spreken. Het is reeds hoog tijd ik moet weg. Frits wacht al met het paard." De jonge vrouw stond op en omarmde haar man. „Ik ben overtuigd, dat gij gelijk hebt," zeide zij, „maar ik bid u, Ferdinand, zoek eene botsing met het volk te vermijden, wanneer het maar ee- nigszins mogelijk is. Er zijn onder de arbeiders zooveel ruwe menschen Ferdinand, als u tens een ongeluk overkwam," zij verboig haar ge weer in geval van oerlogsgevaar is ons onder de" tegenwoordige omstandigheden schraal toegemeten en niet toereikend om oorlogsmatrieel in nèemenswaardigen om vang aan te schaffen. Wij linoeten re kenen op de waarschijnlijkheid, dat reeds binnen weinige dagen na het bevel tot mobilisatie de vijandelijkheden beginnen en weinige weken later de beslissende slag volgt. Slechts een klein gedeelte van het benoodigde kan in dien tus— schentijd door aankoop of requisitie wor den verkregen en in tijds worden be zorgd daar waar het noodig is, terwijl de spoorwegdienst dan nagenoeg geheel voor het vervoer van manschappen in beslag is genomen. Al het overige ver eischte materieel onv. het leger strijdvaar dig te doen zijn moet in tijd van vrede voorhanden zijn en thans voor de vast gestelde versterking der strijdkrachten nieuw worden aangeschaft, voor zoover de aanwezige voorraad niet toereikend is. Van den thans bestaanden voorraad zal al wat nog maar eenigszins bruik baar en beschikbaar is ook ter uitrusting der nieuwe versterkingen worden gebe zigd vooral omdat elke verdere ver meerdering van materieel nieuwe lasten voor het legerbestuur en de troepen te weegbrengt. De vermeerdering van materieel, voor laat aan zijne borst en tranen kwamen haar in de oogen. „Wees niet bezorgd, Emn;a, tot gewelddadig heden zal het niet komen. Het volk weet, dat ik hun steeds welwillend geweest ben, en dat het geen onwil is, dat ik aan hunne eischen niet kan voldoen. Zij zullen mij misschien verlaten, maar eene daad van grof geweld of van wraakzucht heb ik niet te vreezen. Tot weêrziens, lieve vrouw." Hij omhelsde Emma, kuste het kind en verliet de kamer. Voor het ijzeren hek wachtte reeds geruimen tijd de rijknecht met het van ongeduld trappelend paard. Reimann sprong er op, groette nog eens naar het venster en reed toen in galop weg, terwjjl de jonge vrouw, het hart vol bange zorg, hem nazag tot hjj verdween in het boschje, dat zich aan den wandelweg aansloot en zich bijna tot aan de fabriek uitstrekte. Reimann had zijne vrouw niet de volle waar heid gezegd, om hare bezorgdheid niet te vermeer dei en. Hij zelf had volstrekt geen vertrouwen in een rustigen en gunstigen afloop, zooals hjj had voorgegeven. De houding der werklieden was in de laatste dagen zeer dreigend geworden, en men had reeds woorden vernomen, waaruit men kon de nieuwe versterkingen vereiseht, om bij het uitbreken van een oorlog ten volle gereed te zijn vordeiteene uitgaaf in eens ten bedrage van 278.335,562 mark. Deze som kon niet op de ont werp—begrooting voor 1888 89 worden gebracht, omdat de aanschaffing onmid dellijk moet beginnen. Het ligt echter in de bedoeling, het bovengenoemde bedrag en eenige daaruit voortvloeiende minder beduidende blijvende uitgaven als additioneele cijfers later op de be grooting uit te trekken. Telegrammen uit Spanje melden, dat ernstige onlusten zijn ontstaan onder de mijnwerkers der kopermijn in zuidelijk Spanje. De mijnwerkers verzetten zich tegen het behandelen der koperertsen in de open lucht. Bij de ongeregeldheden werden verscheidene personen, ook eeni ge Engelschen, gewond. De overheid zond troepen. Een wetsontwerp wTerd bij het Con gres der Vereenigde Staten ingediend, strekkende om den president te mach tigen een internationaal maritiem con gres te beleggen, dat den lsten Octo ber te Washington zal bijeenkomen, om de zeewetgeving te hervormen en een nieuw seinboek op te stellen, dat gelijke signalen vcor alle gevallen ter zee zal opmaken, dat de ergsten onder de ontevredenen niet zouden terugschrikken "oor eene daad van geweld. Hij wist zeer goed, hoe weinig er noodig is, om eene hartstochtelijke uitbaisting der ontevre denheid te voorschijn te roepen. De laatste maan den hadden in dit opzicht leerrijke voorbeelden opgeleverd hier en daar hadden er zelfs bloedi ge botsingen plaats gehad. Weliswaar was deze streek tot nog toe van de algemeene verwarring verschoond gebleven, maar ook hier en daar had de volksbeweging genoeg brandstof opgestapeld, en de werkstaking met al hare treurige en onbe rekenbare gevolgen kon iederen dag verwacht worden. Verzonken in deze beschouwingen, die alles behalve opwekkend waren, had de fabrikant, zon der het te bemerken, de plaats bereikt, waar de weg zich in tweeën verdeelde. De weg rechts volgde den loop der beek tot aan de fabiiek, het pad links boog zich om den voet van den heuvel, liep achter langs de fabriek en kwam uit op de straat naar het dorp Herms. Reimann was ge woon nu eens den eenen, dan weder den anderen weg in te slaan, daar beide tamelijk even lang waren. Ook nu liet hij aan zijn paard de keus, dat juist den weg rechts zou inslaan, toen een

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1