Binnenlandsch Nieuws. In eene zitting van den Zweeds eh— Nóorweegsche ministerraad heeft de Ko ning bekend gemaakt, dat hij zijne toe stemming heeft verleend tot het huwelijk van zijn zoon, prins Oscar, met freule Eb- ba Munck. Daarna is Zoudagmiddag de verlooving officieel afgekondigd. Bij dit huwelijk, met eene dame be neden vorstelijken rang, verliest de prins zijn eventueele rechten op erfopvolging, maar behoudt hij den rang van Konink lijke Hoogheid. Of en in hoever hij ook zijn vorstelijk apanage uit de staatskas zal behouden, is nog onzeker. De rechtbank te Périgneux heeft voor het eerst de wet van 1886 op het spion- neeren toegepast. In de maand Augus tus van het vorige jaar kwamen er, ter gelegenheid van de militaire manoeuvres van de 24ste divisie, twee vreemdelin gen. Daar de politie te Nancy reeds aan den commissaris van politie te Périgueux getelegrafeerd had, dat twee verdachte vreemdelingen met den trein naar Péri gneux waren vertrokken, zoo werden zij nauwlettend in het oog gehouden, doch de beide vreemdelingen (het waren Duit- seheis) kregen er spoedig de lucht van, dat de politie hen naging en, zij maakten zich dus uit de voeten. Zij werden nu voor de rechtbank gedaagd, maar zij ver schenen niet. Een hunner, tegen wiep de bewijzen, naar de rechtbank meende, overtuigd waren, is bij verstek veroor deeld tot vijfjaren gevangenisstraf en 5000 fr. boete. De ander is ter zake van spionneering van rechtsvervolging ontsla gen daar geen bewijzen tegen hem ge vonden zijn. De een zoowel als de ander is voorts veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf wegens oplichting ten nadeele van den logementhouder, bij wien zij gehuisd waren. te kunnen oplossen, waarmede Zelfs een moderne Alexander niet zou klaar komen. De duidelijkste, gezondste redeneeringen baten bij hen niets. Zij laten zich bedriegen door een grootsche industri- eele vlucht, en wenden zich in hunne bekrompen heid natuurlijk tot de naastbijzijnde bron, tot den fabrikant, die zich toch niet met ziende oogen ten gronde kan richten, alleen om den strijd te mij den. Doch wat vermoei ik u met dergelijke vraagstukken, waarin gij onmogelijk belang kunt stellen." „Gjj vergist u, Ferdinand; alles, wat u aangaat, wat uwe gedachten bezig houdt, boezemt mij be lang in; en het zou uw hart verlichten, wanneer gij u meer tegenover uwe vrouw uiispraakt. Ge loof mi,, wij vrouwen hebben veel meer gevoel voor de vraagstukken gn gebeurtenissen, die de wereld in beweging brengen, dan gij, mannen, ons gewoonlijk toedenkt. Daarom Ferdinand, spreek, zeg mij alles. Zulks stelt mij niet aJleen gerust, maar deelgenoote te zijn van uwe zorgen, maakt mij trotscb, en al kan ik u niet altijd volkomen begrijpen, zoo zult gij toch steeds eene opmerk zame en leergierige toehoorster in mij hebben. Wilt gij „Lieve, brave vrouw," zeide de fabrikant, ter wijl hij weder naast zijne vrouw ging zitten, „gij Naar de N. R. Ct. verneemt zijn van regee- nngswege, voorbereidende maatregelen genomen om eene regeling van de geneeskundige huipop de spoorwegen spoedig tot stand te brengen. Door het Departement van Waterstaat' Handel en Nijverheid is in de Staatscourant ge plaatst, het overzicht van vervoer op de spoor wegen, over de maand October 1887. De spoorwegonderneming Mechelen Terneuzen komt hierin voor, met de volgende cijfers. Vervoerd zijn i 43621 reizigers, 18 tonnen (1000 K.G.) baga ge, 28,518 tonnen bestel-, ijl- en vrachtgoedeien. Ontvangen is: ƒ12,540.71 van de reizigers, ƒ136.50 aan ba gage, ƒ26,657.28 aan bestel-, ijl- en vrachtgoe deren, ƒ660,38 aan diverse ontvangsten. De totale ontvangst over de maand October i887, ƒ39.994.87 en over die maand 1886, ƒ51,066.77. Van af 1 Januari tot 1 October 1887 ƒ367,422.85 en over dat tijdstip 1886, ƒ341,823.01. De ontvangst, bedroeg per dag en per kilome ter van af 1 Jan. 1887 ƒ17.77 en van 1 Jan. 1886 16,54. AXEL, 3 Februari 1888. De bevestiging der nieuwbenoemde kerkeraads- leden, de heeren A. van der Hooft en J. Ra- mondt, ouderlingen en C. P. Gast en M. Wol- fert, diakenen der Ned. Herv, Gem. alhier, zal a. s. Zondagnamiddag plaats hebben door ds. A. van Veen, te Terneuzen. Ds. A. van der Linden, pred. bij de Chr. ger. gem. alhier komt o. m. voor op het drietal bij die gemeente te Heinkenszand. Koewacht. Dinsdagnamiddag zijn alhier drie honden afgemaakt, die verwond waren gewor den, door een andere hond, die voor dol werd geconstateerd. De dolle hond loopt in den omtrek rond. Het ware te wenschen dat men hem spoedig in handen kon krijgen. Men zij dus op zijn hoede 1 Zuiddorpe. Het getal kiezers in deze gemeen te volgens de nieuwe regeling der kieswet be draagt voor de Tweede Kamer 47, voor de Pro vinciale Staten 47 en voor den gemeenteraad 46, tegen respectivelijk 18—18 en 33 volgens de oude bepalingen. hebt gelijk, als altijd. Het doet mij goed, dat ik mij tegenover u kan uitspreken, en ik zie moedi ger alle mogelijke gevallen tegemoet, wanneer ik weet, dat er geene geheimen tusschen ons bestaan, en gij mijne handelingen goedkeurt." ,,En welkt; mogelijke gevallen kunnen er plaats hebben Gij maakt mij angstig Ferdinand." ,,Dat ik de fabriek moet sluiten," zeide Rei- maun met nadruk, „hetgeen -mor ons hetzelfde is als een aanzienlijk verlies te lijden. Het is nog wel niet zoo ver. maar de vooiuitzichten worden van dag tot dag slimmer en de houding van het volk dreigender. Ontstaat er eene werkstaking, zooals de oude opzichter Möller, die sedert de o- pening der fabriek daarin werkzaam is, vreest, zoo blijft mij niets over, dan de fabriek te sluiten, en dat is, zooals gij denken kunt, eene levensvraag voor ons." En is er geen middel om zoo iets te voorko men „Helaas, neen. Ik kan aan de onzinnige eischen van het volk niet toegeven. Ik zie van mijn standpunt verder dan de werklieden of degenen, die zich als hunne leidslieden opwerpen. De hooge vlucht, die de nijverheid in deze milliarden-eeuw genomen heeft, is eene kunstmatige; lang kan zij niet duren ea een sterke achteruitgang zal weldra Zaamslag, 2 Feb. Dow de Yereeniging „In 't belang der Landbouwers" alhier, werd heden in 't openbaar aanbesteed, de levering van 375000 K. G. kunstmest, bevattende 7% stikstof en 9% phosphozuur; 167000 K. G. Chili-Salpeter, hou dende 15 a 16% stikstof. Voor de kunstmest waren ingekomen 3 in- schrijvingsbif jetten, als Kamminga te Pieterbtiren ƒ8.54, H. J. Viae- minck te St. Jan Steen ƒ8,145 en De Foorter te Rotterdam ƒ8,13.5 Voor de Chili-Salpeter waren ingekomen 4 in schrijvingsbiljetten, als P. J. Scheele te Terneuzen ƒ10,81, A. Diele-* man te Axel ƒ10,78, P. A. Adriaansens te Wals oorden ƒ10,675 en H. J. Vlaeminck te St. Jan Steen ƒ10,575. Minste inschrijversH. J. Vlaminck voor cte Chili-Salpeter en de Poorter, voor de Kunstmest, alles per 100 K. G. Beide inschrijvingen zijn gegund. Ilonteiiisse. De bewoners van Lamswaaide vierden j.l. Zondag in de vroolijkste stemming het gouden huwelijksfeest van Cornelis Lansue en Johanna Stout. Reeds Zaterdag hadden zich enkelen, ondanks de stormachtige sneeuwbuien, belast met het oprichten van een viertal eere- bogen, welke met toepasselijke opschriften prijk ten en met hun groen omkleedsel sierlijk afsta ken tegen het witte sneeuwkleed dat den grond bedekte. Die sneeuw heeft vele teenen gepij nigd, maar denkt men aan de plaats waar de jubilarissen wonen te midden van siijk en mod der dan moet men zich er over verheugen dat sneeuw en vorst den weg geschikt hadden ge maakt om te begaan. Ook het weder,^ofschoon het zich in den morgen dreigend liet aanzien bleef tot den avond naar wensch en dikwijls gluurden zelfs de lieve zonnestralen tusschen de wolken door op het feestelijk tooneel. Wat dat feest zelf betreft, het was als alle dergelijke. Alleen er was meer deelneming, meer algemeene sympathie dan men gewoonlijk daarbij opmerkt. Van bijna alle huizen wapper de dan ook de driekleur en een dichte menigte bewoog zich op straat. In het bijzonder heeft zich het zanggezelschap „Vrijheid, Eendracht" onderscheiden en daverend was dan ook het ap plaus, vooral bij de laatste stukken Gedurende den dag werd de Harmonie „St. Cecilia" verwacht, doch tot elks verwondering liet zij op zich wachten. Er is zware ijsgang op de Schelde van Ant werpen tot beneden Walsoorden, De scheepvaart voor houten schepen is zeer gevaarlijk.; onge- sleepte zeilschepen met naphta of ruwe petro leum mogen niet opgaan: evenmin alle sehepeo van meer dan 20 voet diepgang. Gisterenavond vermaakten zich eenige da mes op den vijver van bet buitengoed „Toren vliet" te Middelburg met schaatsenrijden. het gevolg zijn. Zulk een ongezonde toestand, als waarin wij nu verkeeren, houdt gewoonlijk niet lang,aan. Ik heb met den tijd in zoover rekening ge houden dat ik de loonen verhoogd heb, naarmate de prijzen der levensmiddelen gestegen zijn. Dat is echter alles, wat ik nu en ook in 't vervolg kan toestaan. Daar ik mij streng buiten alle zaken houd, die niet zeer solide zijn, zoo zal mijne zaak nog bestaan, wanneer velen mijner concurrenten reeds zullen gevallen zijn als het offer van den onvermijdelijk plotseling veranderden toestand.. Om echter van mijn grondbeginsel, streng solide te zijn, niet af le wijken, kan ik de loonen onmo gelijk hooger opvoeren; doch wanneer overal ver mindering zal plaats hebben, zal ik het door mij vastgestelde loon blijven handhaven. Ik en mijne werklieden wij zullen vaststaan in de algemeene bedwelming, die nu de nijveiheid beeft aangegre pen, en vaststaan blijven, wanneer de eerzuchti- gen, door duizeling worden aangetast en vallen. Dat heb ik mijn volk gezegd jmisschien gelukt het mij nog hen tot rede te brengen." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2