aarg. Zaterdag 4 Februari 1888. 5e 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. FEL1LLETOX. 2.) najaarsstormen, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Zaterdagavond is het eerste bal ge durende dit seizoen in het raadhuis der Fransche hoofdstad gegeven. Aanvanke lijk had de Raad besloten met meer dan acht duizend uitnodigingskaarten rond te zenden; maar gaandeweg heeft de aan vraag om eene kaart eene zoo groote verhouding aangenomen, dat er^ nog ee nige duizend meer werden afgegeven, en non- «bleet het verlangen van zeer velen onbevredigd. Sommige leden van den Raad, die nog velen begunstigen wilden welke voorbijgegaan waren, wisten er een kunstje op te vinden om dezen binnen te breuken. „Ik zal op dit of dat uui zeiden zij, „boven op de trap staan; gij komt (dan en laat mij door een bode vragen. Ik kom naar beneden, en^ zal li dan wel binnen weten te krijgen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men kan zich voorstellen welk een gedrang er in de zalen en gangen was. Het publiek was voor het overige zoo o-emengd mogelijk. Een der raadsleden heeft in zijne wijle kaarten uitgedee.d aan zijne kiezers, aan hunne kinderen en aan hunne concierges. Maxime Lisboime was er weer in zijn zwarten rok. Zal men dien man dan voortaan op alle ot- fieieele feesten ontmoeten? vraagt een der DOOB B. BRAT V. Reimann nam glimlachend het kind uit hare ar men dat zich inspande de woorden van moeder na te stamelen, kuste het en zette het op zijn knie, terwijl hij het meisje een wenk gaf zich te verwij deren. Toen werd zijn gelaat weder ernstig. Uwe liefdevolle verwijtingen zijn rechtmatig, lieve Emma," zeide hij, zich tot zijne vrouw kee- rende ik btn anders geworden dan vroeger. Maar gij moet geduld met mij hebben. Omstandigheden, welke te veranderen niet in mijne macht staat, drukken zwaar op mg en ontnemen mij den goe den moed, die mij vroeger bezielde.' Om 's hemels wil, Ferdinand," nep Emma be wogen, „spreek" maak mij tot de vertrouwde u- wer zorgen. Er dreigt ons toch geen onheil? „Volstrekt niet," antwoordde hg zijn hoofd schud- bladen. Ruiz Zorilla, de Spaansche uit gewekene en samenzweerder, was als mede van de partij. Te tien ure kwamen de president der republiek en zijne echtgenoote, gevolgd door kolonel Lichtenstein, chef van het militaire huis des presidents, den pre fect van politie, de ministers Tirard en Sarrien, de voorzitters der Kamers, enz. Het bureau van den Raad wachtte den heer Carnot aan den voet van de groo te trap op. Hij werd begroet met de muziek der Marseillaise. Mevrouw Carnot was verschenen in eeaWscliitterend toilet, in een rood fluweeFen kleed met een langen sleep, getooid met oude kant; in het kapsel vonkelden diamanten. Te half twaalf ure verlieten de heer en mevr. Carnot het raadhuis onder de tonen der Mar seillaise. Nadat het gerucht vóór weinige we ken slechts prinses Henriette, de oudste dochter van den graaf van Vlaanderen, aan den kleinzoon van den Keizer van Brazilië had uitgehuwelijkt, wordt thans in enkele bladen verzekerd, dat hare verloviug met den kroonprins van Italië eerstdaags te verwachten ts. Of dit tweede gerucht meer geloof verdient dan het eerste, is men niet in dende, „uwe phantasie gaat dadelijk te ver, kind. Onaangenaamheden, welke een man in miine po sitie in den tegenwoordigen tijd niet bespaard blij ven en welke zich dagelijks vermeerderen, ontstem men mij. Men verdraagt het maar niet zoo ge makkelijk, als, hetgeen men in vele jaren verwor ven heeft, door de kwaadwilligheid en de winzucht van enkelen in gevaar wordt gebracht. Misschien zie ik den toestand te donker in, en gaan de drei gende onweerswolken zonder een enkelen bliksem straal mijn huis voorbij. Tot nog toe is het met mijne werklieden steeds goed uitgekomen. „Hebt gij dan onaangenaamheden gehad met de werklieden, Ferdinand Hij knikte. „Reeds sedert eenige weken. Die lui worden van dag tot dag weerbastiger en hunne oogen onbeschaamder. Zij weten, dat de tegenwoordige omstandigheden arbeidskrachten gezocht zijn, en maken in hun eigen belang daar van misbruik. Onbesuisde onderemingen hebben het werkvolk bij duizenden naar de groote steden gelokt, waar hun loonen uitbetaald woiden, die onmogeljjk zoo hoog,kunnen blijven. Dat zien zij echter niet in. Zij gelooven, dat zij bij hunne gezellen in de stad achtergesteld en dus bedrogen worden; en hunne ontevredenheid wordt voortdurend gevoed door staat te zeggen. Alleen weet men dat het niet de eerste keer is, dat er sprake is van het huwelijk eener Belgische prinses met den kleinzoon van Italics eersten koning. Deze prins, evenals zijn grootvader Victor Emmanuel geheeten, is den llen November 1869 geboren en is derhalve sedert een paar maanden zijn 19e levensjaar ingetreden. Hoewel dus nog jong, is het gerucht zijner ver loving geenszins onwaarschijnlijk, en aan gezien hij zijn keuze moet doen uit de prinsessen behoorende tot de katholieke regeerende huizen, komt het Belgische koningshuis wel in de eerste plaats in aanmerking, daar, ondanks de triple alliantie, de oude haat tegen den Oos tenrijker in het Italiaansche volk nog te levendig is, dan dat eene verbinding met het Habsburgsche huis eenige sym pathie zou kunnen vinden. Prinses Henriette is geboren den30sten November 1870, dus juist een jaar jon ger dan de Italiaansche kroonprins. Zij is eene tweelinge, maar hare zuster is kort na de geboorte gestorven. Uiter lijk maakt zij eenen zeer gunstigen in druk, zij is slank en elegant, terwijl zij in hare gelaatstrekken liet evenbeeld harer schoone moeder is, maar met de blauwe, zachte oogen van haren vader. gewetenlooze twiststokers, die in hunne bekrom penheid niet inzien ot niet willen inzien, dat de fabrikant, evengoed als de arbeider afhankelijk is van tijdsomstandigheden, en de kapitalist daaren boven nog van duizenden anderen, die zich noch zoo gemakkelijk laten beoordeel en noch verande ren, als die menschen meenen. De hemel weet, dat ik, indien het mij mogelijk was, al hunne eischen zou inwilligen, en nog veel meer; want vele "an hunne bezwaren zijn maar al te gegrond. Maar met loonsverhooging is het niet gedaan; en wat de overige verschilpunten aangaat, daaraan kan één man niets doen; die zullen misschien eerst na eeuwen bevredigend opgelost worden; maar niet langs den weg, dien het volk nu ingeslagen heeft, overmoedig gemaakt door gewetenlooze oprichters van de eene of andere maatschappij, die betalen wat geëischt wordt, daar de aandeelhouders er toch goed voor zgn." Hij had met vuur gesproken, en stapte opge wonden de kamer op en neer. „Maar laat nu eens iemand met die menschen praten," ging gij voort, „zij hebben van die ui terst vreemde en ingewikkelde verhoudingen, waar bij de beroemde gordiaansclie knoop kinderspel is, volstrekt geen denkbeeld en meenen langs den I eenvoudigen weg van werkstaking een vraagstuk

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1