5e Jaarg. Woensdag I Februari 1 Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN axel. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitcnlandsch Nieuws. FEllLLETOX. i.) najaarsstormen, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A R ONNEM EN T SP RU S per 8 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per ^veek 50 cent; franco per post 60 cent; voor B E iiiË 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 A maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. irinn-arfi"*"- In Spanje is weder een broeiing ont slaan. Aldaar was een complot gesmeed, om, zooals men dat placht te i.oem^ eene revolutie m het paleis tot stand te brengen. De gewezen koningin Isa bella, grootmoeder van den jeugdigen koning Alfonso XIII, heelt hierin eene voorname rol gespeeld. MDkon-? De toedracht der zaak, komt blijkens berichten, hoofdzakelijk op het volgende "Romero Robledo, iemand van sterke conservatieve beginselen zoowel toen hy minister van binuenlandsche zaken zit tin<>- had in het Kabinet-Cavanos, als vroeger, verdroot het voor eemgen tijd iio°'s lan,rer op de portefeuille te moeten waltem Hij wist* dus niets beter te doen dan zich af te bcheiden van zijn vori-en ambtgenoot en met eenige vol- crelinfen een verbond te sluiten met ge neraal Lopez Dominguez, iemand van ge avanceerde begrippen en hoofd van een hoopje malcontenten, om voor gezamen lijke' rekening, onder radicale vlag, het ministerie-Sagasta te bestoken. In het parlement vermocht die nieuwe partij- formatie niets; daarom werd naar een ander middel uitgezien, dat, als het slaagde, de ontbinding der Kamer ten- DOOR B. BRAÜ1V. Aan den wandelweg, die den trots uitmaakte van alle inwoners van het kleine provinciestadje, las de villa van denfabiikant Ferdinand Reimann. Deze had, na het eindigen van den franschen oor- los nu drie jaren geleden, toen hij voornemens was te huwen, deze -illa laten bouwen Vroeger woonde hij in de tabriek zelve, die op drie kwar tier afstands van de stad stond aan de helling van een berg, waar langs eene tamelijk groote beek naar beneden stortte, zoodat eene aanzienlijke water kracht kosteloos ten dienste stond. Reimanns va der, de oprichter der fabriek, had die plaats ge kozen, eensdeels om de hierboven genoemde water kracht en anderdeels, omdat de werklieden uit het naburige dorp voor minder loon te verkrijgen waren dan degenen, die in de stad woonden. On- rrevolge zou hebben, iets waarvan de ministers in hope, als leiders der nieuwe verkiezingen de beste verwachtingen had den. Koningin Isabella, die geen nieu weling is in het smeden van staatkun dige complotten, werd aangezocht een handje te helpen voor eene revolutie in het paleis. Zij werd bereid gevonden, ging aan het werk, en wist der konin gin-regentes wonder veel te vertellen van het heilaanbrengende regeerings- beleid der radicaal-dynastische partij. Maar de koningin-regentes het zich niet van «ven; zij kende te goed ha*; consti- tutioneele plichten, waarvan zij nooit was afgeweken, en zij aarzelde, zegt men ook geen oogenblik den minister—presi dent kennis te geven van hetgeen er gaande was. Wat er verder is voorge vallen. kan niet met zekerheid gezegd worden; maar er werd ministerraad op ministerraad gehouden, en het gevolg was, dat koningin Isabella uitgenoodigd zal worden of reeds uitgenoodigd is „om de reo-eering van de koningin-regentes geen "moeilijkheden in den weg te leg— «ven en het land te verlaten.' Aldus een bevel om Spanje te ver- latMen kan nog niet met zekerheid zeg gen, waarheen zij zich begeven zal. Ie oordeelen naar enkele geruchten zal zij der de leiding van den zoon, die na den dood des vaders de fabriek had overgenomen, hadden er heel wat veranderingen plaats gehad. De menig te vreemde werklieden, die na de uitbreiding van de fabriek aangenomen waren, vonden geen onder komen meer in het dorp, en hadden ook geen lust daar te wonen, afgesneden van alle genoegens. Het waren meest mannen, die, uit groote steden gekomen, na hun dagwerk, en vooral des Zondags, gewoon waren aan die luidruchtige verstrooiin gen, die zij slechts in eene stad konden vinden. Tot verdiiet van een deel der inwoners van Ost- heim vestigde zich nu in de nauwe straten van de zoogenaamde benedenstad eene menigte vreemde werklieden, waaronder vele ruwe en woeste gezel len, die in voortdurende oneenigheid leefden met de politie. Hun aantal nam hoe langer zoo meer toe, totdat in de benedenstad eene geregelde ko lonie ontstond. In het dorp leefden nog slechts de oudere werklieden, die daar hunne lammen hadden, en de daglooners. De herbergiers van Ostheim waren natuurlijk zeer verheugd over de toeneming der bevolking, en er ontstonden in de benedenstad zelfs eenige nieuwe kroegen, die in een kwaden roep stonden en uitsluitend door fabriekarbeiders bezocht wer den. Nachtelijke rustverstoringen, zelfs bloedige naar Rome gaan, waar zij den Paus wenscht te spreken. De vorige week kwam in het Elysee bij den president der Fransche repu bliek een waanzinnige, Louis Seri eau, om, naar zijn zeggen den president te spreken. Hij reikte den concierge een brief over, voor den heer Carnot, en vei langde tevens een bewijs van ontvangst* Daar hem dit laatste werd geweigerd, begon de waanzinnige te schreeuwen: „ik zal mij wel recht weten te verschaf fen." Twee dienaren van politie schoten toe en brachten hem naar een commis saris. Daar bevond men dat hij een zes loops revolver bij zich had. Hij werd erkend als een gevaarlijke zinnelooze. De heer Berger, commissaris—generaal der werdeldtentoonstelling van 1889 heeft bij den minister een rapport ingediend, waarin hij vergunning vraagt tot liet houden eener loterij, waarvan een vierde deel zou strekken tot goedmaking dei- reis- en verblijfkosten van werklieden- gemachtigden; de helft tot aankoop van tentoongestelde voorwerpen en een vieide tot stichting van een reserve-fonds, om te voorzien in zekere buitengewone uit gaven, de kosten der loterij daaronder begrepen. vechtpartijen, waren voortaan niets zeldzaams meer Voornaamlijk was het er in den laatsten tijd niet beter op geworden. De politie van Ostheim, twee oude uitgediende onderofficieren, waren met mach tig genoeg om het met de werklieden op te ne men Zij hielden zich daarom met de noodige voorzichtigheid verwijderd, als er een oploop plaats had, lieten de vechtersbazen de zaak onder elkan der uitvechten, en verschenen eerst, als alles voor bij en niets meer te vreezen was. Hoe gaarne nu ook de gegoede Ostheimers de verdiensten, voortkomende uit de verteringen van de werklieden, hadden willen laten varen, in het belang van de rust en de veiligheid hunner stad, zoo ongaarne zouden zij gezien hebben, dat de ta briek gesloten werd, omdat zij dan in gevaar wa ren een hunner aanzienlijkste burgers te verliezen De jonge fabrikant, Ferdinand Reimann, genoot in Ostheim 'de algemeene achting, en voor de op handen zijnde veikiezing voor den ryksdag zou men hem zelfs candidaat gesteld hebben, indien hij zulks niets beslist had geweigerd, zeggende, dat het hem zeer speet, zulk eene eervolle roeping niet te kunnen volgen, maar dat voorloopig al zijne krachten in beslag genomen werden door zijne eigEerst voor weinige jaren had ReimaDn het be-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1