Bimicnlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. hoofdredacteur van „le XIX Siècle in den laten avond op straat aan een moord aanslag bloot gestaan, nadat reeds twee maal in zijn huis eene inbraak had plaats aehad waarbij zijne papieren doorsnuf feld werden en waarvan dan ook eemge werden meegenomen, terwijl voorwerpen van waarde, goud en zilver, onaange roerd zijn gebleven. Portalis, die een hevigen veldtocht had geopend tegen Wilson, gaf duidelijk te verstaan, dat de dieven en moordenaars op hem at o-ezonden waren door Wilson, den eer sten om, zoo mogelijk, zich meester te maken van papieren, die ten bewijze kon den strekken van Wilson's handel in rid derorden, of hem op andere wijze Ronde benadeelen, hetgeen hun echter met ge lukt is, daar hij Portalisj alle papieren van gewicht elders in veiligheid gebracht had. De dieven is men nog niet op net spoor gekomen, doch de personen die hem op straat hebben aangevallen, zijn gepakt. Ze zijn drie in getal, met name Zulpha, Piffero en Baylac. Die zaak is deze week voor het gerecht behandeld en geëindigd met de veroordeehng van eerstgenoemde tot twee jaren, van 11 ffero tot 15 maanden en van laatsge- melde tot 13 maanden gevangenisstraf. Voorts is aan elk hunner, na het eindigen van den straftijd, het verblijf te Parijs ge durende vijf jaren ontzegd. De advocaat van Portalis heeft in zijn pleidooi beweerd, dat de aanval het werk was van een handlanger der politie. De substituut-officier van justitie is daarte gen met kracht opgekomen. Hij ver klaarde dat er bij de voorstelling der misdaad met veel overdrijving is te werk gegaan, en dat het thans mode is ge worden om veel kwade dingen op het hcofd van Wilson te doen neerkomend De aanvallers zijn gewone misdadigers voor welke hij een strenge straf vroeg, - De te TJtrecht gehouden vergadering, ten doel hebbende den grondslag te leggen voor eene landbonw-afdeeling van den algemeenen bond ter bescherming der nationale fabrieks- en landbouw nijverheid, had tot uitslag, dat is opgericht eene Nederlandsche Protectionische Landbouw-veree- niging." Tot leden van het voorloopig comité, aan hetwelk is opgedragen het ontwerpen van stetuten, zijn benoemd de heeren Doornbosch en Wieringa uit deprov. Groningen, Hartogh en Van Heukelum uit Gelderland, Hub. Stokkermans uit Noord-brabant, Snijders en Duynstee uit Zuid-Hol land, Michiels van Kessenich, Cremers en torten uit Limburg, en Hombach uit Zeeland. De „Arnhemsche Ct." schrijft: Welke onge- riimde gevolgen de nieuwe kieswet heeft, nu uit sluitend huurwaarde en grondbelasting tot grond slag voor het kiesrecht is aangenomen bleek na het opmaken der kiezerslijsten. Aanzienhjke mdustn; eelen, die een huis bewonen, dat tot de firma be hoort en niet op hunnen naam is gebracht, zijn, wijl zij duizenden eD duizenden omzetten, kiesrecht uitgesloten, terwiil hunne boekhouders, ja zelfs veel van hunne knechts de be zaten, die aan hunnen patroon niet werd toegekend Wij zouden eenen stadgenoot \unnen aanvijzen die in zijn vak een der eersten in Nederland en geen kiezerjjis, omdatijzijne aanzienlijke Pande°'v?-1. ne woning en zaak in gebruik, op naam va nootschap staan, waarbij hij minstens voor de helft is betrokken. «wonderde het mij, dat op hem ooit de minste schaduw van verdenking had kunnen vallen. Voor mij is deze kerstdag de schoonste herin nering uit mijn leven, en wanneer ik aan hem denk, dan klopt mijn hart sneller van de reinste Yr Nadat het vroolijke teestmaal geëindigd was, en .de gasten zich verwijderd of ter ruste hegeven hadden, riep mijnheer Werneck Arno en zijne doch ter tot zich. „Ga met mij mede, Bertha,' zeide Irmgard; gij hebt mijn verdriet gedeeld, nu moet gij ook deel nemen aan mijne vreugde." Ik vergezelde haar en mijnheer Werneck glim lachte, toen hij mij zag. „Lieve Bertha," zeide hij, „wees ^gij mij eene dochter, wanneer ik de mijne verlies." Maar Irmgard wierp zich aan zijn hals. „Gij zult mij niet verliezen, papa,' nep zg uit. Ik zal Allenhof niet verlaten," Luister ems!" zeide de landheer haar. „Dit is de "vijfentwintigste, eigenlijk reeds de zesentwin tigste December, en wilt gij eigenares van Allen hof blijven, dan moet gij nog voor den zevenden Januari huwen." Daarop wendde hij zich tot Arno en zeide „Ar no, tracht gij haar te bewegen den dag van haar AXEL, 2 7 Januari 188 8. Ilulst. Woensdagnamiddag had alhier eene ver gadering plaats van de nieuw gevestigde vereeni- |ing Kinder Floralia," ten doel hebbende om door aankweeking van bloemen, de befde tot natuur schoon op te wekken. Deze vereemgmg ïn het vo rige jaar door den heer van Rijsoort v. Meurs opge richt zijnde, mag zich verheugen op 't oogenbhk mim honderd contribueerende leden en f gers te bezitten, waaruit dan ook op de ^ergad0- ring een definitief bestuur werd geko^en^aa™ volgens rooster om de twee jaar een dei de gadeel te, zal aftreden. Gekozen werden dedamesMevr J Vogelvanger, Mej. C. deLozanne, en Mej. G.uu lenfels en de heeren mr. van Deinse, van Rijsoort v Meurs en Claassen. Naar op de vergadering w^cid medegedeeld zal, zoo mogelijk op het laatst van Februari de eerste tentoonstelling plaats vinden. Zaamslag, 27 Jan. Op Donderdag 23 Februari a s. hoopt de heer Ds. H. G- de Jonge, predi kant te Dordrecht, alhier een Unie-lezing te houden- huwelijk te bepalen, terwijl ik met Bertha de voor bereidselen tot de feestelijkheden bespreek. Het huwelijk werd bepaald op Nieuwjaarsdag. Op dien dacr was het geheele landgoed getooid met groen en bloemen. Geheele oranjeriën waren voor de ver siering van het huis geplunderd geworden De aarde droeg haar sneeuwig feestgewaad. Maar het schoon ste beeld', in mijne herinnering is en blijft toch Irmgards gelaat, zooals ik het stralend van vreug de door den sluier zag. Mijnheer Von Ballerstedt was ook uitgeuoodigd deze gelukkige dagen op Allenhof te komendoor- brengen, en hij kwam. Ik ben overtuigd, dat nie mand zich meer verheugde over Irmgards wel ver diend geluk, dan hij. Terwijl alle aanwezigen op hunne bijzondere wijze bruid en bruidegom ge luk wenschten, kwam hij op mij toe. Juffiouw Bertha," zeide hij, mij voor het eerst bij mijn voornaam noemende, „ik heb u wat te zeggen. Hebt gij eenige oogenblikken voor mg Wij gingen in de nis van het groote boogvor- mige venster, en hier ^erzocht hij mij, terwy ij mij aanzag met een blik, dien ik nooit vergeten zal, zijne vrouw te worden. Het aanzoek verraste mij bovenmateJ Nooit had ik mij zelve durven bekennen, hoe Omtrent de geweldige buskruit-ontploffing, die op het eiland Amoy (China) heeft plaats gevon den. zijn thans de volgende nadere mededeelm- gen van den Engelschen Consul, die in de hoofd stad van 't eiland gevestigd is, ontvangen. In het magazijn bevonden zich ruim vierhonderd duizend kilogrammen buskruit, die op een en t zelfde oogenblik ontploften, ten ge 7olge waar van nagenoeg alle gebouwen op het eiland be langrijke schade leden. Na de uitbaistmg brak een ernstige brand uit, die negen uren woedde, deuren en vensters van het consulaats-gebouw zijn stukgeslagen en geen enkel plafond bieef heel. Ik was in de voorgang van mijn woning, toen de ontploffing plaats vond en ik werd met een hagelbui van glasscherven overstelpt. Op hetzelfde oogenblik zag ik dikke rookwolken opstijgen en de lucht werd geheel verduisterd. De rots, waarop ons huis gebouwd is, daverde op haar grondvesten niettegenstaande het maga- ziin op grooten afstand lag. Honderden -hi- neezen kwamen om het leven en zii, die in de onmiddellijke nabijheid waren, werden m stuk ken gereten. Behalve kruit bevonden zich ook dvnamiet, granaten, bommen en andere ooilogs- behoeften in het magazijn. De bommen en gra naten waren met stukken ijzer gevuld, diegioo- te schade teweeg brachten. Het hospitaal is vol gekwetsten. De bevelvoerende officier van 't buskiuitmagazijn kwam met zijn acht en veertig manschappen om het leven. Er wordt beweerd, dat de soldaten m de onmiddellijke nabijheid van het kruit hebben J gerookt of bij het dragen er van zeer onvoorzichtig hebben gehandeld. Het terrein van het onheil levert een afschuwelijk schouwspel opoveral ont waart men brokstukken van menschelijke licha men, ontwortelde boomen en verspreide puin- hoopen. De brand, die na de ontploffing uit barstte, vernielde tweehonderd gebouwen en on der de overblijfselen er van lagen, toen de con sul zijn bericht verzoDd, nog tal van lijken. Bij een der ingangen van Hyde Park zoo wordt uit Londen geschreven aan het„Berl. Tageblatt" - stond onlangs een arm, gebogen oud vrouwtje, dat groen vcgelvoeder te koop had, maar door geen der voorbijgangers opge merkt werd. Maar eenigen caarvan merkten haar op, het waren de dochters van den Prins van "Wales. Zij hadden medelijden met het arme oud je en beraadslaagden wat zij voor haar zouden doen. Terwijl de anderen nog daarover spraken, stapte Prinses Maud naar de vrouw toe, nam de mand met vogelvoer, en bood die den voor- bbgar.gers te koop aan. Het jonge Prinsesje maakte goede zaken; zij ontving zelts goudstuk ken, en toen de koopwaar op was, een aantal bestellingen voor den volgenden dag Bij het ontvangen geld legde nu het lieve meisje nog een banknoot uit haar eigen zak, en toen liep zij wel gemoed naar hare zusters terug, onder de verlegen dankbetuiging van het verwonderde oude vrouwtje. innig ik liem beminde. Slechts één antwoord was er op die vraag, en die luiddeJa. Robert Werneck genas na eene lange zorgvuldi ge verpleging en keerde naar zijn regiment terug. Hij had berouw over zijn misslag tot het oogenblik van zijn dood op het slagveld, in heldhaftigen strijd tegen den erfvijand van het rijk. EINDE.

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2