No. 164. Zaterdag 28 Januari 1888. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEEIAN, Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 15-} DE HOLLE BOOM. UKi.s<:iiK;*t;oiitt\T Dit Blad verschilnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEM EN T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 cent; franco per post 60 cent; voor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, Uit Weenen schrijft men aan de N. R. Ct Uit een verslag van den minister van landbouw blijkt, dat de verwoestingen door de druifluis (phylloxera) in den wijn stok van Neder-Oosten rijk aangericht, steeds in omvang toenemen, en het juist de beste wijndruiven zijn die door de plaag geteisterd worden. Terwijl in 1884 het aantal aangetaste wijngaarden 1150 be droeg, steeg dit cijfer in 1886 tot 2575, dus tot meer dan het dubbele. Men heeft natuurlijk geen middel onbeproefd gela ten om de plaag te bestrijden, maar tot dusver te vergeefs, zoodat men dan ook begint, de bestaande planten uit te roei en en door A menkaansche te vervangen. Van deze soort werden er in Neder-Oos- tenrijk reeds 42,400 stuks ingevoerd. Baron Hirsch, wiens vermogen op 400 millioen fr. geschat wordt, en die sedert den dood van zijn eenigen zoon een groot gedeelte van zijn vermogen voor welda dige doeleinden heeft bestemd, wil thans ook 50 millioen aan het doel besteden, de beschaving en ontwikkeling der bevolking in Gallieië te bevorderen, welke, zooals bekend is, voor een groot deel uit joden bestaat. Met dit doel vertoeft zijn secre taris, de heer Venetiani, thans hier ter stede, ten einde met de regeering over NOVELLE VAN A. PALM. (8101.) Na eenigen tijd kreeg hij twist met Valeska en had hij heftige, voor haar onteerende woorden ge- proken. Zij was daarover half waanzinnig gewor den, en had zich heimelijk verwijderd. Weliswaar had hij bitter berouw gehad over zijne woonden, maar toen was het te laat; en hij heeft Valeska, niettegenstaande alle nasporingen, niet meer kun nen terugvinden. En nu bekende hij het zwaarste deel zijner schuld. TTij had, nadat Valeska verdwenen was, terstond naar zijn oom moeten ijlen, om hem het gebenrde mede te deelen; waarna men waarschijnlijk Vales ka nog wel had kunnen opsporen. In plaats daar van had hij lafhartig gezwegen, tn, nog lafharti- ger, geloochend, uit vrees dat zijn oom niet alleen toornig zou zijn over Valeska's vlucht, maar ook boos en bedroefd over haar verlies. Hij had, voor de uitvoering van het plan te onderhan delen. Waarschijnlijk zal het grootste gedeelte der toegedachte som worden bestemd voor het stichten of ondersteu nen van burger-, ambachts- en vak scholen. Omtrent de grensregeling tusschen Bel- gie en Nederland bij Baarle-Hertog en Baarle—Nassau, heeft de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken, prins de Caraman-Chimay, voorleden Donderdag ter gelegenheid van de behandeling zij ner begrootiug, blijkens de Annates par- lementaires, het volgende gezegd „De heer Dierckx heeft met betrek king tot deze zaak uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid daarover in zijn ar rondissement. Een enkel woord moet ik daarvan zeggen. „De quaest.ie is zeer oud. In het trac- taat van 1842, hetwelk den toestand der vorige eeuw aan onze noordelijke gren zen handhaafde, is bepaald dat de ver deeling der gemeenten Baarle-Hertog en Baarle—Nassau, welke door en in elkaar loepen, het onderwerp eener latere o- vereenkomst zou uitmaken. „Sedert zijn de onderhandelingen steeds voortgezet, maar met zeer matige voortvarendheid. De commissarissen der beide regeeringen hadden in last, te trach- bet slimste geval, onterving gevreesd, en zoo had hi, Valeska opgeofferd. Dat was niet te veront schuldigen en kon hem bezwaarlijk vergeven wor den. Hij zelf had over zijne daad het innigste berouw, en toen hij later het verschrikkelijke lot van Valeska vernam, had hij onbeschiijfelijk veel geleden. En toch had de lafhartige vrees hem niet verlaten, zoodat hij zijn noodlottig zwijgen had volgehouden, tot op het oogenblik, dat de dcod hem nabij was. De wrekende gerechtigheid had hem achterhaald hij ondervond nu de recht matige straf voor zijn zware schuld. Wernecks toorn was verschrikkelijk om aan te zien; doch de dwaling, waarin hij zelf verkeerd had ten opzichte van Arno Von Pahlen stemde hem zachter tegenover zijn neef. Hij vergaf de ze, hoewel het hem veel moeite kostte. „Ik wil u vergeven," zeide hij, „en moge Gods barmhartigheid uw leven sparen; maar onder mij ne oogen zult gij niet meer leven. Gij zijt de zoon van mijn broeder; doch gij hebt bet leven verstoord van het meisje, dat mij eene dierbare nalatenschap was, waarvan ik voor Gods rechter stoel. rekenschap zal moeten afleggen. Leef en genees, maar verdwijn dan uit mijne oogen. Mocht gij u in uw verder leven beter gedragen en door een oprecht berouw Gods genade voor uwe zon- ten eene zoo gelijkmatig mogelijke ver— deeling van gebied tusschen beide landen voor te stellen. In 1883 is er eene com binatie voorgesteld, en onlangs heeft de internationale commissie daarover conclu- siën gesteld, waaromtrent zij tot overeen stemming is gekomen: maar de regeering heeft de zaak nog niet in overweging genomen. De pers heeft derhalve over deze zaak, zooals vaak ook over vele an dere, eene volkomen onnoodige beweging gemaakt. „Ik haast mij er bij te voe gen, dat bij het onderzoek der zaak, welke zich werkelijk bepaalt tot eene kleine ruiling van grondgebied, ten volle reke ning zal gehouden worden met de opmer kingen welke de geachte afgevaardigde in deze Kamer heeft gemaakt." Die opmerkingen hadden, behalve een zeer breedvoerig historisch betoog dat de toestand sedert eeuwen reeds geweest was zooals hij thans feitelijk weder sedert 1882 is, zich bepaald tot de verzekering dat de bevolking van Baarle-Hertog Bel gisch wil blijven, terwijl evenzeer, blij kens een door den heer Dierckx ontvan gen schrijven, de bevolking vanUlecote niet wenschte op te houden Nederlandsclr te zijn. In de maand December des vorigen jaars, heeft de heer Edouard Portalis den verwerven Mijn testament zal ik niet ver anderen; het geld, dat ik eenmaal voor u bestemd heb, zult gij ontvangen, wanneer mijne oogen ge sloten zullen zijn; en God leere mij vergeten, wat gij mij en de mijnen aangedaan hebt." Robert stierf dien kerstnacht niet. Mijnheer Werneck en zijne dochter keerden na de noodige besprekingen met Arno Yon Pahlen naar Allenhof terug. De gasten hadden hem wel iswaar vermist, maar ik had zoo goed mogelijk hunne afwezigheid verontschuldigd en de gebeur tenissen van dezen nacht werden eerst later be kend. VII. Terwijl op Kerstmorgen de klokken luidden, verscheen tot algemeene verbazing Arno Von Pah len op het landgoed. Iedereen kende er de vij andschap, die er bestond tusschen hem en den landheer, hoewel de oorzaak minder bekend was; maar aller harten jubelden op het zien van den jongen, in den geheelen omtrek zoo zeer bemin den man. Irmgard scheen in den laatsten nacht weder jaren jonger geworden te zijn. Welk eene welkomst werd den nieuwen gast bereidToen ik hem naast Irmgard zag staan, geloofde ik nooit schooner paar gezien te hebben. Geen wonder, dat zij hem bemindemaar wel ver-

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1