Binnenlandse li Nieuws. daad van vertrouwen in de onwrikbaar heid der republiekeinsche beginselen van dien gekozene, het was ook eene hulde aan het hoog aanzien van naam, aan het gevoel van plicht en nan de vurige va derlandsliefde, die een erfdeel is zijner fa milie. (Langdurige toejuiching.) Hierna heeft de Senaat zich bezig ge houden met het onderzoek der geloofs brieven van een deel der nieuwe leden. Verreweg de meesten zijn reeds toege laten. Zaterdag zijn verschillende dames van leden van het vreemde diplomatieke korps door de Koningin ontvangen. Mevr. de gravin Kapnist, cchtgenoote van den gezant van Z. M. den Kei zer aller Russen aan ons Hof, werd H. M. voor gesteld. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst - vacature Pierssens is bepaald op Dinsdag 21 Februari a. s. en eene eventueéle herstemming op Dins dag 6 Maart d. o. v. Ged. Staten vestigen hij hunne bekendmaking daarvar. de aandacht er op dat, krachtens art. VIII en art. XI van J de additioneele artikelen der grondwet, aan deze verkiezing zullen deel nemen de personen, wier namen op de nieuwe, uiterlijk op 15 Februari te sluiten kiezerslijsten zullen zijn gebracht. Een milicien der 4e compagnie van het ba taljon infanterie, in garnizoen te Vlissmgen, werd Vrijdag voormiddag plotseling zoodanig ongesteld dat hij per raderbrancard naar het mi litair hospitaal moest worden vervoerd, waar hij reeds des namiddags overleed. Volgens de loopende geruchten moet genoem de milicien daags te voren eene niet onbelang rijke hoeveelheid van de, bij massa's in don laat ster, tijd rondgevent wordende vijgen van het te Westkapelle gestrande schip genuttigd heb ben. <M- Ct) In den Belgischen Moniteur is de verkla ring openbaar gemaakt, welke den 5en dezer maand te Brussel is geteekend door den minis ter van buitenlandsehe zaken, prins de Lara- man-Chimay, en onzen gezant, baron Gencke van Herwijnen, waarbij de grenslijn tusschen België en Nederland in het kanaal van Terneu- zen, van het fort St. Antoine tot het Nederland- sche tolkantoor in het gehucht ,.de Stuyver wordt vastgesteld overeenkomstig het proces verbaal, hetwelk door eene Belgisch-Nederlandsch was Irmgard door de gasten -omringd. De landheer verkeerde, zooals ik bemerkte, in groote ongerustheid over Robert, legen tien uur kwam hij tot mij en zeide, dat hij Robert eer.ige bedienden tegemoet wilde zenden. „Er moet iets gebeurd zijn, fluisterde hij mij toe, „laat de gas ten niet merken, dat wij ongerust zjjn. In allen gevalle is Robert iets overkomen. Hij moest toch hier zi,n om met Irmgard het^bal te openen. Kom met mij mede, Bertha Ik ging met hem naar de dienstbodenkamer, waar hij vier man den last gaf om niet takkels en honden Robert te gaan zoeken terwijl zij op hun weg de hoschwachters moesten aanroepen om hen hunne medewerking te verleeneV^ Ik beproefde den landheer te troost». Misschien is hij door de eene of andere zaak in de stad opgehouden", zeicte ik doch zijn ge laat werd hoe langer hoe somberder. „Ik vrees," zeide hij, „dat er geen zegen rust op mij en de mijnen." Toen wij de vestibule doorgingen, wierp ik een blik op de groote klok het was juist elf uur. Ik had nog tijd genoeg om naar den hollen boom te ijlen en terug te keeren vóór men aan tafel ging, waarbij ik natuurlijk tegenwoordig moest wezen. De landheer was naar de gezelschapszaal terugge- commissie, den 31 Mei 1886 te Sas van Gent, met betrekking tot deze grensregeling is opge maakt. Deze is uitsluitend hot gevolg van de verbe- teringswerken, welke, ingevolge de overeenkomst van 31 October 1879, in het kanaal hebben plaats gehad, nadat in ce overeenkomst van 5 Novem ber 1S42 daar te plaatse de as van het kanaal als grensscheiding tusscben beide landen was aangenomen, en thans de loop van hot kanaal gewijzigd is. AXEL, 17 Januari 188 8. In eene gehouden vergadering van de afdee- lingsbesturen der Anti-revolutionaire kiesveree- niging „Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel," is een centraal bestuur benoemd, n.l. de heeren A. Luteijn alhier, Voorzitter, D. de Rijcke te Zaam- slag, Secretaris en H. Wolfe-t Dz. te Terneuzen, Penningmeester. Wij vernemen tot ons genoegen, dat zich op de oproepingen in de Nieuwsbladen van Oos telijk Z.-Vlaanderen voor den aanstaanden cur sus der Rijks-Normaallessen alhier, weder zeven kweekelingen hebben aangemeld. Wij zeiden tot ons genoegen, natuurlijk, want is het ons aangenaam te herinneren, wat wij het afgeloopen jaar mochten melden, n.l. dat van de Normaalschool te Axel al de leerlingen der 4e klasse, ten getale van tien hunne acten ver wierven en één kweekeling voor de kweek school te Middelburg slaagde, het doet ons vooral ook goed, dat in de tegenwoordige om standigheden, hier de opkomst van een betrek kelijk groot getal nieuwelingen weder pleit voor het bestaan van de alhier onmisbare inrichting en van blijvende liefde voor het onderwijs. -- Met het oog op de strenge wintervorst de zer dagen meenen wii de aandacht te mogen ves tigen op de vereeniging „de IJsclub", hier ter plaatse, om, ijs en weder dienende, een wedstrijd van doelmatige prijzen, voor minvermogenden, voor wien dit jaargetijde zeer bang is, uit te schrijven. Een beriep op de offervaardigheid der inge zetenen zal, naar onze bescheidene meening niet van belangstelling ontbloot blijven. -De gunning der levering van 100.000 K.G. Chili-Salpeter, aan de Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" alhier, aan den heer Valentin Dusseau te Amsterdam, heeft geen gevolg gehad; dientengevolge is door het bestuur eene nieuwe aankoop, op dezelfde voorwaarden gedaan, tegen ƒ10,83 de 100 K.G. bij de firma Ohlendörf te Antwerpen. De voordracht voor onderwijzeres te Borse- le bestaat uit de dames G. C. Duijvestein te Zaamslag en K. Pleijte te Serooskerke. (M. Ct.) Zaainslag, 15 Jan. Hoorde men in do- laatste dagen, dat er door eenige ingezetenen, pogingen werden aangewend, tot het vormen eener do- j leerende partij, thans kan men melden, dat zulks I tot uitvoering is gekomen. Voor het houden van godsdienstoefeningen is door hen, voor dat doel een gebouw ingericht, I dat vroeger tot meestoof gediend heeft. Heden morgen werd daarin, voor de eerste i maal voorgegaan, door den Evangelist Honte, j (ook tot de doleerenden behoorende) tot tekst kie- j zende Matheus 13 38. Plusminus waren er i50 personen aanwezig. Zondag avond a.s. zal er D. V. gepredikt wor- den door Ds. Wolf, doleerend predikant te Axel. Zaamslag, 15 Jan. De heer Dr. W. J. Arends, gemeente-geneesheer alhier, heeft tegen 1 Maart a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd. Zaamslag, 13 Jan. Voor de betrekking van ge meente-vroedvrouw, heeft zich tot heden, geene enkele sollicitante aangemeld. (Jaarwedde ƒ300. - Zuiddorpe. De bevolking op 31 December 1886 I bedroeg 450 m. 472 vr. Zij vermeerderde door geboorte met 13 m. en 13 vr, vestiging 34 m. en 18 v. en verminderde door overlijden 7 m, en 4 v. vertrek 24 m. en 27 v. De bevolking bestond alzoo op 31 December j 1887 uit 466 m. en 472 vr. te zamen 938 zie- 1 len en vermeerde mitsdien met 16 zielen. A huwelijken werden gesloten. Over geheel Londen hing de vorige week een zoo dikke mist als men er zelden ziet. De mist strekte zich niet alleen uit over de stad en de voorsteden, mar.r ook over de zee langs de En- gelsche kust. Te Dover was het zoo erg, dat de brandende straatlantaarns niet te zien waren. Te Londen werd het lijk gevonden van een postbode, die, door de duisternis misleid, in de rivier was ge- loopen en bij Ashton reden twee treinen tegen elkaar. De weg werd daardoor geruimen tijd versperd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Manchester was het niet veel beter. Het tramverkeer onderging daar groote vertragingen te Eccles dwaalden eenige personen den geheelen nacht in het park rond, omdat zij den weg wa ren kwijt geraakt. Te Lonsight werd iemand door den tiein over- reden en te Heywood werd een wagen met twee paarden door de stoomtram omgeworpen. Het verkeer op de Mersy werd grootendeels gestremd, omdat men ongelukken vreesde. Den volgenden dag bleef de mist bijna overal aanhouden. Tusschen Ierland en Engeland kon men volgens verklaring van gezagvoerders, die keerd. Ik haastte mij nu naar mijne eigene kamer, hul de mij in eene groote sjaal en ging op weg. Ik heb nog vergeten te zeggen, dat onder de gasten ook de heeren Von Ballerstedt en Normann wa ren, die ditmaal meer als oude vrienden des hui zes'dan als minnaars van Irmgard gekomen wa ren. Mijnheer Yon Ballerstedt was buitengewoon vriendelijk tegen mij, en om de waarheid te zeg gen, was het voor mij gedeeltelijk eene opoffering om hem en de heldere, warme, vroolijke kamer te verlaten en naar buitenste gaan in wind en sneeuw. Zoodra ik buiten kwam, ondervond ik de gan- sche verschrikkelijkheid van den nacht. De sneeuw viel in dichte vlokken en de wind loeide, alsof hij alles ten onderste boven wiide keeren. Door de vensters straalde een helder licht op de uitge strekte sneeuwvlakte, en wanneer de storm eenige oogenb! ikken bedaarde, kon ik de muziek in de balzaal booren. Ik kon niet zoo spoedig vooruitkomen als ik gedacht had. Eindelijk bereikte ik toch Irmgards „postkantoor". De storm schudde den reusaebtigen eik, die er het dak van uitmaakte, zoodat de ge weldige takken kraakten. Snel tastte ik in de holte, doch vond het zijden tasje niet. Een enkel oogenblik was ik ontsteld. Zou ik zonder de zoo vurig verwachte boodschap terugkeeren Misschien is het tasje wel dieper gegleden, dacht ik, en stak mijn aim tot bijna aan den schouder in de opening, die- naar ik be merkte, veel dieper was, dan ik eerst gedacht had. Den bodem kon ik niet bereiken. Toch was ik besloten het uiterste te beproeven. Ik klom op een knoest van den boomstam, om nog dieper te kunnen grijpen, en het gelukte mij den bodem te bereiken. Maar hoe naarstig ik ook zocht, ik vond geen tasje, doch tot mijne verrassing wel een klein pakje, dat ik er met moeite uithaalde. Het' was vochtig en scheen een geruimen tijd er in gelegen te hebben. Door de duisternis was het mij niet mogelijk het nauwkeurig te onderzoeken. Ik hield het stevig vast en jjlde terug. Yóór ik mij op mijne kamer van mijne .natte kleederen ontdeed, bekeek ik het pakje nauwkeurig. Het was geheel beschimmeld en had oogerschijnlijk zeer lang in de boomholte gelegen. Het had een opschrift, en toen ik 't bij het licht hield, las ik de woorden „Aan mijne gelietde vriendin en zuster Irmgard Werneck." De woorden waren door eene sierlijke meisjeshand geschreven. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2