Binnenlandscl) Nieuws. is thans aan graai ivainoky opgedragen, om aan de eisclien van Rusland te vol doen, zonder dat te kort gedaan worde aan de positie welke aan de monarchie in de Balkan-landen in haar eigen be lang toekomt. Gisteren ïs in het conservatorium te Madrid het derde eeuwfeest van Ribe ra's geboortedag herdacht. Als herinne ring aan de viering zal een bronzen krans gelegd worden op het voetstuk van het borstbeeld des beroemden schilders dat zich in het museum van schilderijen te Madrid bevindt. H. K. H. Prinses Wilhelmina neemt sedert eenigen tijd des voormiddags in de manege der koninklijke stallen onderricht in de rijkunst op een der poneys, haar indertijd geschonken, H. M. de Koningin is daarbij meestal tegenwoordig. Bij de Chr. ger. kerk in ons land, waren op 1 Januari 1888 van de 382 predikantsplaat sen 66 vacant. Voor deze vacaturen is geen enkele candidaat meer beroepbaar. Woensdagavond omstreeks vijf ure, ont stond in het Oude mannen- en vrouwenhuis op de Heerengracht te Middelburg een hevige brand. Weldra tastten de vlammen enkele deelen van het belendende perceel aan, zoodat dezelve spoe dig op verschillende plaatsen van het dak zich een uitweg naar buiten baanden. De 74 verpleegden, allen hoogbejaard en meest al gebrekkig, werden met behulp van toegebrach te reddeis, niet zonder moeite gered. Het was zooals de M. Ct. schrijft, een aangrijpend tooneel, die aan den avond van hun leven gekomen grij zen op den rug van hunne redders gedragen qf aan beide zijden door welwillende helpers ge steund te zien voortstrompelen na een laatsten blik op het huis, hetwelk zij hadden vermoed hun laatste op deze wereld te zijn. Flink werkten alle spuiten, spuitgasten en aan wezigen om dén voortgang der vlammen zooveel mogelijk te beletten. Niettegenstaande dat, is toch een groot gedeel te van het gebouw verloren gegaan alsmede vele goederen der verpleegden. De commissaris des Konings, de buigemeester der stad, de regenten van het gesticht en andere autoriteiten bevonden zich op het terrein bene vens tal van nieuwsgierigen. De oorzaak is onbekend, doch de binnenvader eens in mijne eerste liefde bitter bedrogen; ik ben diep gekrenkt geworden laat het mij nu tenmin ste tot ti oost verstrekken, dat uwe toekomst ver zekerd is." Irmgard wierp zich aan zijne borst en omarm de hem. „Gij weet, papa, dat ik u steeds trouw bemind heb en gehoorzaam geweest ben," zeide zij. „Nu kunt gii mij zulks bewijzen," viel haar va der haar spoedig in de rede. „Ik zal van verdriet sterven, als ik er niet zeker van ben, dat gij in Alleuhof mijne opvolgster zult zijn. Gij kunt het echter niet in bezit nemen, wanneer gij niet tot een huwelijk besluit. Dit jaar hebt gij reeds, tot mijne groote teleurstelling, twee der edelste en achtenswaardigste mannen afgewezen ik breng u een derde, Robert heeft mij verzocht zijn aanzoek bij u te ondersteunen. Hij is een oprecht en ach tenswaardig manhij zal u gelukkig maken, en mijne laatste levensjaren zullen in vrede voorhij- gaan. Gij zegt, dat gij mij bemint en gehoorzaam zijt. Toon het nu, Irmgard 1" Zij hief haar gelaat tot het zi,ne op, en hare schoonheid, de schoonheid van den zielenadel, van de oprechtheid en zelfopoffering, verblinde mij een oogenblik. „Als gij mij nu om mijn leven verzocht, papa," vermoedt dat deze ontstaan is door de broeiing der bedden. Alles is verzekerd. AXEL, 13 Januari 188 8. Gisterennamiddag heeft ten huize van C L. van Rompu alhier, ten behoeve der Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven", de aanbesteding plaats gehad van le. 263,000 kilogram Ammo niak-Superphosphaat, waarvoor 3 inschrijvings biljetten waren ingekomen van de heeren H. J. Vlaeminck te Clinge, 7oor 8,53, Jos. de Poorter te Rotterdam, voor 8,35 en J. J. Kort man, te Rotterdam voor ƒ8,28, alles per 100 Kilogram. Aan den laagsten inschrijver is de levering ge gund. En van ton 2e. 100,000 kilogram Chili-Salpe- ter, waarvoor werd ingeschreven door de heeren: Mulock Houwer te Zierikzee voor 11,99 Vs J. F. Adriaansens, te Walsoorden voor ƒ11,29, H. J. Vlaemmck te Clinge voor ƒ11,03, P. J. Scheele te Terneuzen voor ƒ10 98, Abr. Dieleman te Axel voor ƒ10,95 en Valentijn Dusseau te Amsterdam voor ƒ10,85, alies per 100 kilogram. Aan den laagsten inschrijver is de levering door 't Bestuur gegund. Westdorpe. De loop der bevolking dezer ge meente over 1887 was als volgt Geboren 21 mann. 29 vrouw, totaal 50 waar onder 1 vrouw, onecht. Overleden 12 mann. 6 vrouw., waaronder 1 mann. niet behoorende tot de werkeliike bevolking, alzoo 11 mann. 6 vrouw, totaal 17. Levenloos aangegeven 2 mann. 1 vrouw, totaal 3. In de gemeente vestigden zich 28 mann. 24 vrouw, totaal 52 terwijl vertrok ken 34 mann. 38 vrouw, totaal 72, 9 huwelij ken werden gesloten als6 tusschen jongmansen jonge dochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 1 tusschen weduwenaar en jonge dochter en 1 tusschen weduwenaar en weduwe, Bevolking op 31 Dec. 1886 875 mann. 899 vrouw, totaal 1774 Bevolking op 31 Dec. 1887 879 mann. 908 vrouw, totaal 1787. Is alzoo vermeerderd met 13 personen. Terneuzen. 12 Jan. Heden vierde de heer M. Roose, gerechtigd tot het dragen van het meta len kruis en de citadel-medaille, zijn 80-sten verjaardag. Tal van ingezetenen brachten hem de ondubbeizinnigste blijken van belangstelling en zegenwenschen, alsmede geschenken, waar onder een prachtige leuningstoel uitmuntte, ter wijl de nationale driekleur van vele gebouwen wapperde. Des avonds hielden de koninklijke scherpschutters „voor Vaderland en Koning" al hier te zijner eeie een optocht. De wensch van allen is, dat de oude oudstrijder van 1830, nog lange jaren in gezondheid zijn eereteekens mag dragen. hernam zij gelaten, „zoo zou ik geen oogenblik dralen het u te geven. Gij bevaalt mij, afstand te doen van mijne liefde, die mij de aarde tot een hemel maakte, en om u te believen, deed ik het. Ik heb u de plechtige belofte gegeven, niet tegen uwen wil te zullen huwen, en i]j, zou liever ten grave dalen, dan die belofte verbreken. Meer kan ik echter niet doen. Zelfs om u gehoorzaam te zijn, kan ik den eed van trouw niet breken, en mij niet verhinden aan een man, dien ik niet be min. Versta mij niet verkeerd," vervolgde zij met vuur, toen zij bemerkte, dat haar vaders gelaat bleek van toorn werd, „ik zal Arno niet huwen, maar ik ben van zijne onschuld overtuigd, en zal de plechtige belofte, hem getrouw te willen blij ven, ongeschonden en onbevlekt medenemen naar de andere zijde van het grat." Het eenige antwoord van den landheer was ee- ne heftige verwensching, die haar deed huiveren. Toen bleef hij eenige minuten zitten, in diep stil zwijgen verzonken. Nu naderde Robert zijne nicht. „Irmgard" zeide hij, „vertrouw mij. Ik wil al les doen om u gelukkig te maken. Ik wil u mijn geheele leven wijden. Denk toch aan uw vaders grijze haren, aan zijne levenslange goedheid! Denk ook aan uw nutteloos leven, aan het verlies van - Men meldt uit Koewacht aan de M. Ct. Tengevolge der aanvraag om eervol ontslag als gemeentedocter, in 't begin van 1887 dooi den heer dr. De Fouw te Axel, bij den raad ingediend, moest er een ander, in diens plaats benoemd worden. Op de voordracht daartoe ston den de hh. dr. De Buck van Stekene en dr. Fa bry van Moerbeke. Dr Muijshondt van Stekene had zich teruggetrokken, omdat dr. De Buck hem verklaard had, dat hij (dr. De],Buck) als armen docter reeds door den pastoor en den burge meester benoemd was. Deze laatsten hadden echter buiten den raad gerekend, immers dr. Fabry werd met 4 tegen 3 stemmen armendoc- ter. Dr. Fabry aanvaardde zijne benoeming en deed zijn plicht, zoodat er slechts één woord van lof is over de zorg en de liefderijke behandeling, die zijne patiënten van hem ondervonden. Hij is echter liberaal, en dus niet wel gg val lig in de oogen van pastoor en burgemeester; hij geloofde niet aan het wonder dat verleden jaar te Lour- des met een meisje uit Koewacht plaats had, ter wijl de heer De Buck verklaarde d?.t hare ge nezing aan eene bovennatuurlijke oorzaak moest toegesh reven worden. Terwijl dr. Fabry met lust en liefde zijnetaak vervulde, trachtten zijne tegenstanders pene om keering in den raad teweeg te brengen; wat hun al te wel gelukt is. Toen nu in de laatste zitting van 1887 de benoeming van een aTmendocter voor 1888 aan de beurt was, werd dan ook dr. De Buck als zoodanig benoemd. Vele ingezetenen van Koewacht zijn veront waardigd over deze handelwijze, en hopen dat het verzoekschrift van dr. Fabry, tot hh. Gede puteerde Staten gericht, een gunstig gehoor zal vinden. Ten behoeve der vereeniging „Eigen Hulp" te Hontenisse, had gisteren de aanbesteding plaats van 100,000 K.G. Superphosphaat. In geschreven werd door de heeren J. J. Kortman te Rotterdam voor ƒ3,49, Adriaansens te Groe nendijk voor ƒ3,20,5 AdriaansensPolfliet te Wal soorden voor ƒ3,20, Laurens ten Cate te Deven ter voor ƒ3,195 en J. P. Meijers te Schaerbeek (Brussel) voor ƒ3,10, alles per 100 K.G. wien de levering is gegund. Benevens van 33,900 K.G. Kunstmest, waar voor 4 inschrijvingsbiljetten war»n ingekomen van de heeren Adriaansens te Groenendijk voor ƒ8,66, J. P. Meijers te Schaerbeek [Brussel] voor ƒ8,50, J. J. Kortman te Rotterdam voor ƒ8,39 en Laurens ten Cate te Deventer voor ƒ7,77 wien de levering eveneens is gegund. uw vermogen, aan de ellende, die uw „neen" ten gevolge zal hebben; en stel u dan voor het ge luk, dat uw „ja" in het leven zal roepen." Irmgard was aan eene zware beproeving bloot gesteld, want haar vaders gelaat nam langzamer hand eene meer en meer smeekende uitdrukking aan. Hij hoog zijn grijs hoofd tot haar. „Ik smeek u om uwe toestemming, kind!" ver volgde hij. „Zie mij aan, hoe oud en ongelukkig ik ben. Gij kunt mijne laatste dagen opvroolij- ken en mij inwendige rust verschaffen. Glimlachend zal ik eens mijne oogen sluiten, wanneer ik u hier in onze oude bezitting zie. Spreek uw „ja" uit, lief kind! Wijs mijn eenig verzoek niet af!" Haar gelaat werd bleek. Zij richtte zich op en stond in hare volle lengte voor hem. „Ik kan niet, vader," verklaarde zij; „ik moet mijne gelofte houden." „Dus wijst gij mij af vraagde Robert. „Ja, heslist; zulks hadt gij vooruit kunnen we ten," antwoordde Irmgard. „Integendeel; ik geloofde, dat de wensch uws vaders macht over u bad." Wordt vervólgd.)

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2