Binnenlandsch Nieuws. BURGERLIJKE STAND. wooi dig willen zijn. Leo XIII heeft bij de plechtigheid, uit hoffelijkheid jegens de verschillende natiën, een of ander voorwerp, gedragen, dat uit haar midden bij wijze van geschenk, hem was toegezonden. Op 1 Januari 1888, waren bij de Ned. Herv. kerk in Nederland, meer dan 350 plaatsen va cant. Hiervoor zijn thans nog slechts 7 candidat6n beroepbaar. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, naar het Dagblad verneemt, tot Mei aanstaande Wer te 's Hage vertoeven, met uitzondering van de week na Paschen, die, zooals gewoonlijk, voor een bezoek aan de hoofdstad is bestemd. AXEL, 6 Januari 1888. Den lsten dezer is door de R. K. bevolking alhier, het gouden priesterjubileum van Z. H. Paus Leo XIII kerkelijk gevierd. Van enkele huizen van Katholieke ingezete nen wapperde de nationale driekleur. Jongstleden Zondag, heeft ds. F. W. J. Wolff, in de voormiddaggodsdienstoefening, bij de dol. gem. zijne intrede gedaan, met eene leer rede, naar aanleiding 7an 1 Cor. 1:18. In de vergadering van ged. Staten van Zeeland, gehouden den 23 Dec. 11. is bepaald dat de herijk der maten en gewichten, in 1888, zal plaat3 hebben op dagen, als hier onder voor de volgende gemeenten is aangewezen Terneuzen 13, 14, 15 en 16 Augustus; Hoek 17 Augustus; Sas van Gent ook voor Philippi ne, 18 en 20 Augustus, des voormiddags; West- dorpe 20 Augustus des namiddags; Zuiddorpe ook voor Overslag 21 Augustus des voormid dags; Koewacht 21 Augustus des namiddags Axel 22 en 23 Augustus; Zaamslag 24 Augus tus; Hulst ook voor Clinge en St. Jansteen, 25, 27 en 28 Augustus; Rapenburg (gemeente Stop peldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle 29 Augustus; Graauw 30 Augustus; Kloosterzande (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisee 31. Augustus en 1 September. De loop der bevolking dezer gemeente, was over het afgeioopen jaar als volgt mann. vrouw, totaal Bevolking op 31 Dec. 1886 1597 1635 3232 Geboren 72 mann. en 58 vrouw, waaronder 2 mann. niet tot hare werkelijke bevolking behoo- rende dus 70 m. 58 vr.; in deze gemeente ves tigden zich 68 m. 49 vr., alzoo eene vermeer dering van 138 m. 107 vr. totaal 245. Overle- komen overtuigd was, en dat ik hem getrouw zou blijven. Eenmaal in 't jaar, en wel op kersta vond, schrijft hij rr.ij, en éénmaal, op mijn ver jaardag, zie ik hem eenige minuten. „En dat is dus het geheim van den hollen boom en van den verloren armband?" zeide ik. Ja, Bertha, wij durven het niet wagen, de post voor onze briefwisseling te gebruiken, en daarom noemen wij dien hollen boom ons postkantoor. Op mijn laatsten verjaardag hebben wij elkander tien minuten gesproken; hij zag er zoo ziekelijk en verdrietig uit. Ach, Bertha, wat zal het einde daarvan zijn Weder naderde het Kerstfeest, en den daarop volgenden zevenden Januaii zou Irmgard eenen twintig jaar worden. Dan nog een jaar, en het groote vermogen zou voor altijd aan hare handen ontglippen. Maar ik beklaagde niet alleen dit verlies, maar veelmeer nog hare kwijnende jeugd en schoonheid, haar verloren leven en harejonge- lukkige liefde. Ik kon de gedachte niet verdra gen, dat haar leven zoo hopeloos zou voorbijgaan. Maar hoe het te veranderen? Kon ik maar het geheim ontdekken van Yaleska's vlucht. Doch hoe zou mij gelukken, wat allen reeds tevergeefsch beproefd hadden Als liefde wonderen kon doen, dan was ik tot veel in staat. den 55 m. 24 vr. en elders overleden I m. be- hoorende tot hare werkelijke bevolking dus 56 m. 24 vr.; uit deze gemeente vertrokken 78 m. 67 vr. alzoo eene vermindering van 134 m. 91 vr. totaal 225. De bevolking is dus vermeer derd met 4 m. 16 vr. totaal 20, en bedraagt op 31 Dec. aldus 1601 rn. 1651 vr. totaal 3252. Er werden 27 huwelijken gesloten als 25 tus- schen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jong man en weduwe en 1 tusschen weduwenaar en weduwe. Levenloos aangegeven werden 4 m. en 3 vr. Door den Minister van binnenlandsohe za ken is aan de Gedep. Staten der onderscheide ne provinciën verzocht, de lijst der hoogstaange slagenen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voortaan alphabe- tisch te richten, en van den laagsten aanslag, die daarop voorkomt, aan den voet uitdrukke lijk melding te maken. Overslag. De loop van de bevolking in deze gemeente over 1887 was als volgt Geboren 9 mann., 9 vrouw., totaal 18. Oveileden5 mann., 5 vrouw., totaal 10. Een huwelijk werd gesloten tusschen jongman en jonge dochter. In de gemeente hebben zich gevestigd: 21 mann., 6 vrouw., totaal 27. Naar elders zijn verhuisd: 30 mann, 11 vrouw., totaal 41. mann. vrouw, totaal Bevolking op 31 Dec. 1886 262 257 519 31 1887 257 256 513 dus eene vermindering van 5 mann., 1 vrouw., totaal 6 personen. Zaamslag. De heer dr. W. J. Arends, gem.— geneesheer alhier, is als zoodanig benoemd, te Pijnappel (Z.H.) Van 16 tot 31 Dec. Axel. Huwelijks-aangiften. 30 Dec. Jan Penne, oud 23 j., jm. en Tanneke de Kraker, oud 18 j., jd. Geboorten. 20 Dec. Leuntje, d. van Cornells Boeije en van Maria van Cadzand. 22 Dec. Jan, z. van Petrus Bakker en van Catharina Eekman. 23 Dec. Pieter, z. van Pieter Dieleman en van Geertrui van Oosten. 25 Dec. Hélene Marie, d. van Petrus Alexander Boënne en van Florence Aimée Marie Verhelst. 30 Dec. Franciscus, z. van Edouardus Franciscus Yalent en van Stephanie van Hecke. 31 Dec. Marinus Pieter, z. van Ma rinas Pieter Buter en van Elizabeth de Blaeij. 31 Dec. Catharina, d. van Adriaan Koster en van Dingetje Adriana Haak. Overlijden. 17 Dec. Anna Susanna van den Op zekeren morgen ging ik weer naar de rom meikamer, waarin Valeska's portret stond; ik nam het in mijne handen en beschouwde met innig heid de schoone, treurige gelaatstrekken. „Kondot gij maar spreken," fluisterde ik, „kon- det gij maar de zwarte schaduw van Irmgards leven verdrijven Dienzelfden dag scheen de landheer door de ontvangst van een brief buitengewoon opgewon den te zijn. „Irmgard," riep hij, „hier is een brief van Ro bert. Hij komt met verlof. Zorg er voor, dat er kamers voor hem in orde gebracht worden." Mijnheer Werneck scheen zeer verheugd tezijn. „Zijt gij niet blijde, dat uw neef komt, Irm gard vraagde ik haar dien avond. „Ik weet het niet," hernam zij. „Ik kan er met mij zelve niet eens over worden." „Gelooft gij vergeef mij deze vraag ge looft gij, dat hij Valeska in het ongeluk kan heb ben gebracht?" Bertha, dat weet God alleen. Een is de schul dige; mijn geliefde is het niet, en vader beweert, dat Robert het niet is. Ik durf niet te beslis sen." „Maar hoe denkt gij over hem?" „Eerlijk gezegd, ik zie niet in, hoe hij deze zwa- Broeke, oud 9 m. d. van Corneiis en van Geer- truida Magdalenade Visser. 30 Dec. Fran<;oise van de Vrede, oud 62 j., echtg. van Willem Jo- zias van Doeselaar. Hoek. Geboorten. 19 Dec. Janna Cornelia, d. van Wil lem Francois Dieleman en van Neeltje Dees. Overlijden. 29 Dec. Abraham de Blaeij, oud 2 m., z. van Abraham en van Janna Klaassen. 31 Dec. Lauwrens Sanderse, oud 80 j„ echtg. van Neeltje Jansen. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 23 Dec. Josephus Baert, oud 39 j., (weduwenaar van Maria Theresie de Schepper) en Maria Francisca Annaert oud 31 j., jd. Geboorten. 19 Dec. Thriphon z. van Belzami- nus Coone, en Isabella Theresia Gijssel. Overlijden. 19 Dec. Paulina Naudts, oud 71 j., wed. van Louis Ysebaert. 21 Doc. Een als le venloos aangegeven kind van het m. gesl. van Josephus de Wolf en van Amelia Vervaet. 24 Dec. Sophia van Hoek oud 61 j., d. van Pieter van Hoek, en van Judoca Willaert. 27 Dec. Horten sia Maria van Acke, oud 3 mnd. d. van^Leo van Acke en van Maria de Block. Overslag. Geboorten. 16 Dec. Maria Felicila, d. van Theo- phile Uijttendaele en van Matliilde Leocadia van den Eeckhout. 22 Dec. Maria, d. van Bernar- dus de la Ruelle en van Constantia Clementia Dhondt. West dorpe. Geboorten. 31 Dec. Melania Maria, d. van Leo- nardus Kalle en van Idonia de Munck. Overlijden. 27 Dec. Pieter Francies Steur, oud 78 j„ echtg. van Maria Johanna de Mul. 29 Dec, Dorainicus van de Winckel, oud 9 j., z. van Xa- verius en van Mathilde Verhoeve. Zaams lag. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Dec. Boudewijn Y- sebaart, oud 27 j., jm. en Elizabeth de Koeijer, oud 25 j., jd. 22 Dec. Jacobus de Bruijne, oud 22 j., jm. en Maria Scheele, oud 21 j., jd. Jaco bus Oppeneer, oud 19 j., jm. en Tanneke van Tatenhove, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Dec. Pieter, z. van Jacobus Ha melink en van Helena van de Voorde. 19 Dec. Pieter, z. van Pieter Duijvestein en van Wilhel- mina Pieternella Andriessen. 21 Dec. Francois Jacobus, z. van Abraham Dees en Jacomina Die leman. 29 Dec. Corneiis, z. van Leendert den Engelsman en van Margaretha vdn de Voorde. 31 Dec. Pieter, z. van Abraham Jansen en Jo hanna Pieternella Missu. Overlijden. 16 Dec. Adriana de Bokx, oud 2 jd. van Gilles en van Adriana Dieleman. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 30 Dec. Alphonsius' An- thonins de Mey, oud 29-j., jm. en Lucia Dhont, oud 28 j., jd. Overlijden. 25 Dec. Carolus Ludovicus Mels, oud 91 j., echtg. van Rosalia van de Velde. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag 3 Jan. zijn veroordeeld J. v. J., oud 48 j., werkman te Hontenisse, wegens beleediging van een ambtenaar tot ƒ12 boete of 10 dagen hecht. G S., oud 41 j„ koopman en winkelier te Hulst wegens mishandeling tot 7 dagen gev. Vrijdag 6 Jan. is veroordeeld J. F. v. V., gewezen ^postbode te Terneuzen, wegens misbruik van vertrouwen, tot 2 jaren gev. re schuld op zich zou hebben kunnen laden. Maar Arno was het niet. Meer kan ik niet zeggen." Uit hetgeen ik zooal gehoord had, kon ik nog geen beslist gevolg trekken en verwachtte nu met spanning de komst van Robert. De eerste indruk, dien ik van hem kreeg, sprak te zijnen gunste. Hij had eene slanke gestalte, eene vlugge hou ding en een aangenaam niterlijk. Voor mij was hij spoedig zeer harteljjk, (Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 2