NIEUWJAAR. No. 157. Zondag 1 Januari 1888. 5e Jaarg. Gelukkig Nieuwjaar. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS perB Maanden 1 maal per week 25 cent.; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 et. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Welk een beteekenisvol woord, dat hier aan het hoofd van dit opstel staat geschreven. Nieuwjaar, ja, weder is het Nieuwjaar, weder heeft zich voor de zooveelste maal, een oud jaar aan ons onttrokken, weder is een oude jaarkring in 't met verzon- ken* In 't eindelooze met is dit tijdperk, met al zijn wel en wee, met al zijn voor— en tegenspoed, met al zijn zoet en zuur, met al zijn geluk en jammeren, bij zijne voorgangers vergaderd. Toen wij gisteren, aan het eind van de schijnbare lange baan stonden, toen merk ten wij op, dat de tijd ras daarhenen vliedt, en dat hij voorbijgaat als rook voor den wind. En nu, nu zich een nieuw jaar voor ons ontsloten heeft, nu is het alsof aan die reis geen eind is, nu is 't alsof de baan eindeloos lang is. En toch, hoe kort is de tijd, hoe spoe dig is een iaar ten einde. Werd dit meer rijpelijk overdacht, dan zou wel licht de aarde een geheel ander aanzien hebben. Wanneer wij enkele blikken op het afgeloopen jaar richten, dan komen wij alras tot de overtuiging, dat dit bij en kele punten van overeenkomst, ook wel eenigen van verschil oplevert, met velen zijner voorgangers. Was het" niet evenzeer een jaar van binnenlandsche beroeringen en twisten als het overige; de kerkelijke opstootjes kunnen hiervan het sprekend bewijs le veren. Kwijning van landbouw, liandel en nijverheid, doen eer ieder met stomme aandoening de woorden: „Men kan zijn best maar doen" over de lippen komen. Hoevele huisgezinnen, hebben in liet verleden tijdperk, bloedverwanten of fa milieleden, ten grave moeten zien dalen. Hoevelen moeten den dood van oppas sende ouders .of brave kinderen betreu ren. Hoevelen waren er verleden jaar nog, die evenals wij thans, het. Nieuwjaars feest konden vieren, en wie weet hoe velen er dit jaar van onze zijde zullen vordeu ontrukt. Doch laat ons moed vatten, laten wij het hoofd niet op de borst zinken, en laat ons bij den aan— vano1 van dit nieuwe jaar troosten met eenS„Op God zij ons vertrouwen", op dat alles recht kome wTat krom is, op dat zonneschijn den regen volge. Aan de andere zijde, mochten ver schillende natiën verheugd en blijde feest vieren. Het jaar 1837 zal wel in die gevallen, bij vele staten van Euiopa, in dankbare en aangename herinnering blijven. Onze goede Koning Willem 111, vier de in het begin des vorigen jaars zijn zeventigsten geboortedag. Elk was op de been om hulde en toegenegenheid te brengen aan zijnen dierbaren Vorst. Ne derland heeft een schoon feest gevierd en daarbij den wensch uitgesproken dat het Gode moge behagen, den zoozeer geliefden monarch voer het nauw aan Hem verbonden volk te bewaren. Moge zegen op Hem en zijn Huis in de hoog ste mate van den Hemel nederdalen. De Nederlandsche grondwet is her zien. De hooge landsregeering, schonk hare goedkeuring aan 's Ministers wijs beleid, Z. M. keurde haar evenzeer aannemenswaardig, door Hoogstdeszelfs bekrachtiging en de natie nam haar dankbaar aan. Dat 's Heeren onnns- baren zegen op al deze werkzaamheden moge rusten. Duitschland herdacht met blijdschap, den negentigsten verjaardag van zijnen veelbeminden Keizer Wilhelm. Engeland vierde met groote ingeno menheid het gouden ambtsjubileum van zijn Koningin Victoria. Bulgarije kon zich verheugen, m de ontvangst van Vorst Ferdinand van Co- burg en gisteren nog, den laatsten dag des ouden jaars, mocht de gansche Katholieke natie den dag herdenken, waarop Z. H. Paus Leo XIII zijn 50— jarig priesterfeest vierde Nimmer kon de vreugde dier natie zoo groot zijn, als gisteren, nimmer kon haar hart zoo dankbaar, jegens Gode gestemd zijn, als dien dag, nimmer zal een feest een aangenamer indruk op hun gemoed maken, als dit. Het kan ook immers niet anders. Waar de eeu wige stad, zulk een groot feest vierde, kunnen ook de andere natiën niet ach terblijven om met opgewektheid s Pau sen jubileum te vieren. Moge het Go de behagen, Hem waardig te keuren, nog langen tijd voor zijn volk en tot zijn nut werkzaam to zijn. En nu, nu wij aan den ingang dei- poort van een nieuwe jaarkring staan, nu ons van alle zijden een recht har telijk „Heil en zegen" wordt toegeroe pen, nu het tal van bewijzen van be langstelling toestroomt, nu wij gepakt en gezakt staan, gereed om de moei lijke levensreis te doorworstelen nu roe pen ook wij U allen een welgemeenden nieuwjaarsgroet toe. Gezondheid, vrede, heil en zegen, zijn wel de voornaamste factoren, die een gnnstig resultaat kunnen voortbrengen, in het maatschappelijk leven. Gezondheid voor elk, is wel een eerste wensch, die onze lippen mag ontglippen. Wat is het leven zonder gezondheid im mers niets. Daarom zij het onzen har- tewensch, dat de gezondheid een ieder tot aan zijn laatsten snik zijn leven moge vergezellen. En vrede, vrede die in den tegen— woordigen tijd op kerkelijk en maat schappelijk gebied, zoo hoog van noode is vrede zij van harte toegewenscht voor eiken stand, voor eiken rang, voor allen in 't algemeen en voor en met ons zei- ven in 't bijzonder. Heil en zegen, ook deze wensch zij niemand onttrokken Heil en zegen op al Uwe en onze wegen en werkzaamheden zij van den Hemel afgesmeekt om het ondermaansche tranendal, als 't ware een woestijn gelijkende, te maken tot een eden. Heil en zegen, driewerf heil en zegen, worde allen toegeroepen, en mocht het Gode behagen, deze wen- schen te verhooren dan was het voorze ker voor allen een

Axelsche Courant | 1888 | | pagina 1