gesproken, met uitzondering van den lieer Carvalho, den directeur, en den brandweerman André. Eerstgenoemde is veroordeeld tot eene gevangenisstraf A an drie maanden en eene boete Aan 200 fr.; de tweede tot eene maand ge vangenisstraf en een boete van 100 fr. Carvalho is voorts ten civiele nog ver oordeeld tot het betalen van eenige scha devergoeding ten bedrage van 58,000 fr. Zaterdag is te Brussel eene verduis tering ondekt van een bedrag van 200,000 francs aan conversie-bewijzen der lee— ning van de stad Brussel. De verduis tering is bedreven door een beambte Aran het gemeentebestuur. De schuldige ïs in hechtenis genomen, en met hem vijf andere personen, verdacht van me deplichtigheid, waaronder eene danseres van den schouwburg aan het Muntplein. Deze zaak maakt veel gerucht. AXEL, 20 December 188 7. Waar wij in een onzer vorige nummers melding konden maken, van de oprichting eener Anti-revo lutionaire kiesvereeniging alhier, en dat zich reeds eenige personen daartoe voorloopig hadden samen gevoegd, daar kunnen wij thans berichten, dat in eene daartoe belegde vergadering in de Chr. school alhier, op Zaterdag den 10 dezer, eene afdeeling de finitief is georganiseerd, en thans 36 leden telt. Ir. die vergadering is een vast bestuur gekozen, bestaande uit de heerenA. Luteijn, Voorzitter, P. van Vliet, Secretaris, J. Wieland. Penningmeester, D. J. Oggel, P. Dieleman Wz., K. de Feijter en P. Dregmans, Bestuursleden. Ook te Terneuzen en te Zaamslag is hiertoe be sloten. De Voorzitters, Secretarissen, en Penningmees ters, dezer drie afdeelingen maken te samen het Hoofdbestuur der Kiesvereeniging uit, die in eene in Januari a.s. te houden vergadering een centraal bestuur zullen, benoemen Den heeren A. Luteijn te Axel, D. de Rijcke te Zaamslag en H. Woltert, te Terneuzen, was opge dragen een concept-reglement samen te stellen, hetwelk deze commissie in eene te Terneuzen ge houden bijeenkomst, der vergadering heelt aange boden en goedgekeurd is. Tot notabele der Herv. Gemeente alhier is bij herstemming gekozen de heer W. Vercouteren met 42 stemmen. Op den heer A. van der Hooft, waren 23 stem men uitgebracht terwijl 1 blanco briefje was ingele verd. had toegedragen, overgebracht had op haar kind. Ik was niet jaloersch op haar; maar had haar lief als eene zuster. Ik herinner mij nog den avond, waarop mijn vader haar medebracht. Zij was zoo schoon, Bertha, en zoo bekoorlijk met hare blau we oogen en haar goudgeel haar; haar lachen klonk zoo helder, hare stem zoo liefelijk. Zij was opgeruimd en levenslustig, en toch lag er in hare oogen, wanneer deze in rust waren, eene diepe schaduw, die mij niets goeds voorspelde. Spoedig gevoelde zij zich bij ons tehuis. Op mijn verlangen stond mijn vader haar dezelfde rechten toe als mij, tn gaf haar evenveel spelden geld. Voor den dood van mijn vaders jongsten broeder, die zijn eenigen zoon Robert aan de zor gen van mijn vader naliet, werd ons huisgezin weder talrijker, want Robert kwam bij ons inwo nen. Maar ofschoon Robert mijn neef was, kan ik toch nauweljjks zeggen, of hij mij beviel of riet. Hij verklaarde mij zijne liefde en ik lachte hem uit. Of hij is, wat hij schijnt een man van ervaring, talentvol, opgeruimd en goedaardig; öf hij is een huichelaar. Wij waren gelukkig onder elkander. Robert werd officier en kreeg van mijn vader eene aanzienlijke toelage; en aan Valeska beloofde hij in geval zij huwde eene huwelijks gift. -- As. Vrijdagavond ten half zes zal ds.F.W. J. Wolff, door Z.weleerws. broeder ds. Wolff van Ga meren, bij de doleeiende gemeente alhier worden ingeleid, om Zondag d. a. v. zijne intrede te houden Maandagmiddag heeft de kerkraad der N. H. Kerk alhier mot de organisatie van 1816 gebroken en de Dordtsche kerkenorde van 1619 aangenomen. Vijf der acht kerkeraadsleden gaan met reformatie mede. Hoiitenisse. De weleerw. heerds. A. A.Scholte alhier, heeft het beroep naar de hei v. gemeente te Oostburg aangenomen. Zaamslag, 16 Dec. Alhier heeft zich opnieuw een geval van keelziekte, met doodelijken afloop voor gedaan, bij een meisje van 2 jaar. In hetzelfde gezin is nog een kind lijdende. Ziiumslag, 17 Dec. Heden had alhier in de Chr school eene sa menkomst plaats van antirevolutionairen, waarop eene afdeeling gesticht werd van de bestaande An- tir. Kiesvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen O. D.," welke afdeeling nn reeds 42 leden telt. Het bestuur bestaat uit de volgende heeren Jac'. Van de Ree, president, D. de Rijcke, Secretaris Jac». Verpoorte, Penningmeester, P. de Jonge, J. Diele man, Pz. Zaamslag, 18 De. Plechtig en verblijdend was de ze dag voor de Chr. Gereform. gemeente, alhier, daar de vacature, ontstaan door het overlijden van hunnen geliefden leeraar M. Buon, vervuld werd, door de bevestiging en intrede van Ds. H. J. Kou- wenhoven, van Schoonebeek tot haar overgeko men. Door zijnen geliefden oom Ds. J. Vonk van Maas sluis, werd hij des voormiddags, naar aanleiding van Filippensen 229 aan de gemeente voorgesteld en plechtig ingezegend. Des namiddags aanvaardde de nieuwe leeraar zijn herdersambt, tot tekst kie zende, Galaten 614a Zoowel bij de bevestiging als bij zijne intrede, was het kerkgebouw, overvol. Dat des Heeren on misbaren zegen ruste, op al het werk van dezen dag. Boeiend en bezielend was de rede, waarmede hij zich aan de gemeente verbond. God geve dat hij tot ir, lengte van dagen, met vrucht, in deze gemeente moge werkzaam zijn. Met het oog op de invoering dei kieswet heeft zich de vraag voorgedaan Wordt bij de klassenbe paling van de gemeenten de jaarlijksche dan wel de tienjaarlijksche volkstelling tot grondslag ge nomen?" In verband hiermede heeft de minister van binn. zaken te kennen gegeven dat de gemeen tebesturen niet zelfstandig mogen beslissen om trent de rangschikking hunner gemeenten in een der klassen van art. 1 der wet van 24 April 1843 (Stbl.no. 15) d. w. z. naar het zielental. Die be sturen toch moeten zich houden aan de opgaven, door de ontvangers der directe belastingen, over eenkomstig het voorschrift der kieswet, aan ben in te zenden. Aan die ambtenaren is dus de klasse- Tk was zestien jaar oud, toen Arno YonPahlen terugkeerde van zijne reizen, na afloop zijner stu diën te Bonn, en bezit nam van Rauenstein. Hij bezocht ons dikwijls en beminde mij van het eer ste oogenblik dat wij elkander zagen, en is mij standvastig getrouw gebleven. Wij waren beiden nog jong: hij eenentwintig jaar, ik achttien. Hoe wel mijn vader zijne volkomene toestemming tot ons huwelijk gaf, verklaarde hij toch, dat wij wach ten moesten, tot ik negentien jaar zou zijn. Dit scheen zeer verstandig en ik bracht bijna twee zeer gelukkige jaren door. Irmgards oogen vulden zich met tranen en haar schoon gelaat gloeide. Ik zag hoe innig zij be minde en hoe oprecht en edel zij was. „Bertha," zeide zij verder, „als gij ook bemint, kunt gij mij beter begrijpen. Ik was een poëtisch gestemd, hartstochtelijk meisje, en de aarde scheen mij toe een paradiis te zijn. Arno kwam eiken dag naar Allenhof. Ach, hoe vaak hield hij mij in zijne armen en deed mij beloven dat ik hem ge trouw zou blijven beminnen en zijne vrouw wilde wordenTerwijl ik zoo gelukkig was, sloeg ik weinig acht op Valeska's kleine minnarijen. Zij was behaagziek. Nu eens stoeide zij met Arno, dan weder had zij geene oogen dan voor Robert, of scherste met iedereen. Yader zeide dan wel verdeeling overgelaten. GEM E EX TE R A A D V AX A X E L. Zitting van Vrijdag 16 December. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn (waarne mend.) Tegenwoordig de heeren van Dixhoorn, Dreg mans, van Hoeve, Jansen, Kruijsse, Oggel en Van de Ree. Afwezig de heeren Dieleman, de Feijter, van Fraaijenhove en Wolfert. Onder het voorlezen der notulen van de vori ge zitting komt de heer Dieleman ter vergade ring. De notulen worden goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van a. een brief van Ged. Staten, betreffende goed keuring van den verkoop van gemeentegrond aan A. J. Cornelisse, alhier. b. een brief van id. gelijke goedkeuring be treffende wegens den vei koop van gemeentegrond aan D. Cornelisse alhier. c. van ia. goedkeuring van de inschrijving van plus minus ƒ200 op het grootboek der N. W. schuld tegen 27* ten honderd. d. van id, goedkeuring der wijzigingen in de algemeene politieverordening; worden voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter brengt thans ter tafel a. een brief van den heer F. Dekker Pz. om ontslag als lid van het Algemeen Burgerlijk arm bestuur, dienovereenkomstig wordt besloten, en tevens dat in eene volgende zitting een ander lid in zijne plaats zal worden benoemd. b. een provinciaal blad van Ged. Staten hou dende een besluit van den Geneeskundigen Raad van Zeeland, met betrekking tot de keuring van voor den mensch bestemd vleesch. naar aanlei ding der voorgekomen vleeschvergiftiging te Middelburg, Axel en St. Maartensdijk c. een request van den heer P. Marijs, tot af koop van den èrfpacht van drie perceelen grond tegen het 25-voudig van het bedrag of a 100. Wordt met algemeene stemmen aangenomen, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. d. een request van den heer A. W. Wisse, onderwijzer aan de openbare lagere school, om ontslag uit die betrekking tegen 1 Jan. a.s. De voorzitter stelt namens Burg. en Weth. voor het ontslag met 1 Febr. a.s. te verleenen, evenals de heer Oggel die na ingewonnen infor mation van het Hoofd der school, het wensche- lijk acht, het ontslag van den he6r Wtëse eerst met 1 Febr. te doen ingaan De heer Kruisse, kan zich met dit voorstel niet vereenigen. De heer Wisse, is een flink onderwijzer, en is in den laatsten tijd niet royaal behandeld; daarom zoude hij het betreuren, dat zijn verzoek niet op den bepaalden tijd kon wor den ingewilligd. De heer Van de Ree erkent eensdeels het ge- In on» rorig nummer i» dit ichrijven in lijn geheel opgenomen onder de rubriek „Binnenlandsch Nieuws." eens lachend, dat ik moest oppassen, dat zij mij mijn beminde aiet ontroofde. Ik lachte er om e- venals hij, en wij dachten er niet aan dat ons lachen nog eens in tranen zou veranderen. Toen ik zeventien en een half jaar was, hadden er twee gewichtige gebeurtenissen plaats Robert moest met zijn regiment in garnizoen naar eene verwij derde plaats, en Arno werd gezantschapssecretaris in Brussel, zoodat ons scheiden van langen duur zou zijn. Gij kunt denken, welk eene verande ring ons leven daardoor onderging. Had ik maar één woord gesproken, dan zou Arno voor zijne betrekking bedankt hebbenmaar ik wilde dat woord niet uitspreken. Ik was er trotsch op, dat hij de staatkundige loopbaan betrad, zijn vader land van dienst kon zijn, en zijne talenten nuttig kon besteden. Als hij aarzelde, spoorde ik hem aan. Wordt vervólgd.)

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2