Binnenlandsch Nieuws. Madrid in een consultaat-generaal te veranderen. Dit behoeft nu evenwel niet te wor den opgevat als een kenteeken, dat de bpaansche regeering haar voornemen zou hebben opgegeven, want zij heeft dit niet gedaan en kan ten alle tijde den voorgenomen stap doen. Maar' dan heeft dit nog niets te maken met het drievou dig verbond. Het denkbeeld van den nieuwen Pre sident der Fransche republiek, om alle republikeinsche krachten in het bestuur des lands te doen samenwerken, en een zoogenaamd Kabinet „de concentration Republicaine" te vormen, schijnt voor alsnog weinig kans op slagen te hebben. Goblet, wien de taak tot bevordering dezer zaak was opgedragen, heeft hier van moeten afzien, omdat vele perso nen, hunne medewerking weigerden. Langs dezen weg is dus men weder bezig om te loor te doen gaan wat de spoedige en van krachtige eenswillend- lieid getuigen de verkiezing van Carnot goeds had uitgewerkt. Een oogenblik is men slechts vereenigd geweest. Nu het er op aankomt, wie een mï— nistrieele portefeuille zal kunnen ontvan gen, nu schijnt elke fractie de over winning te willen behalen. Met zekerheid wordt gemeld, dat de Paus de GrooteMis van 't jubiléopden eersten Januari in de St. Pieterskerk met gesloten deuren zal bedienen. Ech ter zullen 50,000 invitatiekaarten wor den uitgedeeld. Na afloop der Mis, wan neer de Paus zich teruggetrokken heeft, zullen daarna de deuren voor 't publiek worden gecpend. In de Belgische Kamer is het debat over een tot do Regeering gerichte in terpellatie betreffende den aankoop van kanonnen in het buitenland, in plaats van met begunstiging der binnenland- sche nijverheid afgeloopen met de aan neming (met 65 tegen 35 stemmen^ „Hij gaat zeer gemakkelijk toe," zeide zijen hem nogmaals beziende, maakte zij de opmer king, dat het haar toescheen, alsof de sluiting niet in orde was. Ik kon mij niet vergissen er scheen geene aan leiding te bestaan tot hare opgewondenheid, en toch was zij dezen avond in spanning; haar ge laat gloeide en hare oogen vertoonden een bijzon deren glans. Toen wij voornemens waren de kleed kamer te verlaten, omarmde zij mij. Bertha," zeide zij, „zie ik er dan van avond anders uit dan gewoonlijk Zou iemand, die mij aanziet, kunnen vermoeden, dat mijn hart zoo he vig klopt „Gij ziet er uit, alsof er iets buitengewoons zal gebeuren," hernam ik. „Iets buitengewoons herhaalde zij langzaam. „O mijn geliefde, mijn geliefde, als het toch eens zoo ware Die laatste woorden, hoewel zacht gefluisterd, hoorde ik zij gaven mij veel te denken. y Den volgenden morgen zag zij er zeer bleek en afgemat uit. Als gewoonljjk bediende zij aan tafel. Ma het ontbijt gingen wij in hare kamer. Zij was zoo met hare eigene gedachten bezig, dat ik niet tot haar sprak. Zij zat dicht bij het venster en hield hare oogen op het winterlandschap geves- eener motie, waarin de Kamer verklaart door de mededeelingen van den Min. van oorlog te zijn tevreden gesteld, en vertrouwen te hebben in de zorg der Re geering, voor alle nationale belangen. Ook te Goes is eene commissie gevormd, tot viering van het pauselijk jubilé. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Z. M. de Koning het plan om een gedeelte van het voorjaar aan het meer van Geneve of elders Zwitserland door te brengen, opgegeven. De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft zich tót de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het ver zoek, bij de vaststelling der wetsontwerpen, be treffende het geneeskundig staatstoezicht, door den Minister van binnenlandsche zaken bij de Kamer aanhangig gemaakt, daarin alsnog op te nemen, dat de geneeskundige inspecteurs van hunne admini stratieve werkzaamheden zullen worden ontheven; dat de adviseurs alleen tijdelijk en voor een be paald doel zullen worden benoemd en naar tarief zullen bezoldigd worden; dat in elke gemeente van 5000 zielen eene gezondheidscommissie, als door den Minister voorgesteld, zal moeten opgericht worden; en dat de gemeentebesturen bij de wet zullen verplicht worden, binnen de grenzen hun ner bevoegdheid die maatregelen te nemen, welke door het geneeskundig staatstoezicht urgent wor den verklaard. Dit adres is afgezonden ingevolge het besluit der laatste algemeene vergadering te Winschoten waar met de aanhangige wetsontwerpen in het al gemeen instemming werd betuigd. Men verzekert, dat de minister van justi tie, mr. W. M. baron Du Tour van Bellinc'have, het voornemen zou hebben, binnen een niet te lang tijdsverloop, althans kort vóór of na de opening der nieuwe Kamers, ontslag uit zijne betrekking aan te vragen. De geruchten, welke daaromtrent reeds lie pen, schijnen ook bevestiging te vinden in uit- atingen van den heer Du Tour zeiven bij de be handeling der justitie-begrooting in de Tweede Kamer, toen hij wees op het bijna ten einde loo- pen van zijne mihisterslooplaan, en ook zeide, dat het hem hoogst waarschijnlijk niet meer ge geven zal zijn, zijne denkbeelden met betrekking tot eenige onderwerpen nader te ontwikkelen en in wetsontwerpen te belichamen. N. R. Ct. AXEL, 13 December 188 7. Naar wij vernemen, zal ds. F. W. J. Wolff, aanstaande Zondag in de Chr. School alhier zijne intreerede houden, bij de doleerende ge meente. - Bij de heden gehouden verpachting van de grazingen, in de gemeente Axel, werden de na volgende perceelen toegezegd, als volgt 1. De grazing in de Oude Stad, voor ƒ5,— 's jaars aan A. Haak. 2. De grazing var. het zoogenaamde paarden- kerkhof met het gedeelte grond gelegen voor den brandwaterput voor ƒ21,— 's jaars aan de wed. C. L. Boënne. 3. De grond gelegen aan de algemeene be graafplaats voor ƒ30,- 's jaars aan D. de Blaaij. 4. De zoogenaamde kruitkelder voor ƒ10 - 's jaars aan D. J. Oggel, allen woonachtig te Axel. Zuaiuslaff. De wintertijd brengt ook onze ge meente, evenals zoo velen grootere plaatsen een tweetal vermakelijkheden. Den 28 December geeft „Zaamslags Mannenkoor" een concert met bal; den 6 Januari zal iets dergelijks plaats hebben van wege de Fanfaren-vereeniging. Te aardiger zijn deze concerten, daar ze ook meestal opge luisterd worden door tooneelspelen en voordrachten. - Tot gezworen van den Nieuw-Othene polder is benoemd de heer^C. P. Butler. - Bij een paar varkens, die altijd flink had den gegeten, <m waarbij zich nooit eenig ziekte verschijnsel had vertoond, en, toen ze geslacht en geopend waren, bij de ingewanden niets bij zonders was op te merken, bleek het vet voör het grootste deel verteerd te zijn, terwrl het overgeblevene eene vreemde hooggele kleur had- de speklaag was ongemeen dun. Zelfs een des kundige wist hot verschijnsel niet volkomen te verklaren. - Ds. J. Westerhuis, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Terneuzen, is beroepen bij die mm te Katendrecht. J Ilontcnisse. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de Heeren M. W. van Arenthals als diaken, A. Jansen als notabel en J. de Feij- ter als ouderling. In plaats van de Heeren L. Fleischer nota-" bel, en M. Verbruggen ouderling, werden ïes- pectievelijk gekozen de HeerenJ. Schuileman en A. Jansen. - Mej. Troupée, verloskundige te Hulst, heeft voor hare benoeming als zoodanig in de gemeen te Graauw bedankt. - Een vriendelijke hand meldt ons: Terwijl men in de gemeente Yhorst, (Drenthe) bezig was een fondament te graven, voor een nieuwe te bouwen consistorie-kamer, is een grafkelder ontdekt, waarin zes lijken gevonden i zijn. Er lagen twee steenen in, die dagteeken- den van het jaar 1245. tigd. Van tijd tot tijd ontsnapte een zucht aan hare lippen. Zoo verliepen er twee uren, waarna er zachtjes op de deur geklopt werd. Irmgards kamenier kwam binnen. „Freule," zeide zij, „de houtvester is buiten en vei zoekt mjjnheer te spreken in eene gewichtige zaak." Tot mijne verbazing werd Irmgards gelaat doo- delijk bleek. „Zend hem hierheen, Marie," zeide zij zoo on gedwongen mogelijk. Eenige minuten later verscheen eta jonge man in groenen jagersrök in de deur en maakte eene diepe buiging. „Gij wilt mijnheer spreken," zeide zij. „Hij is op dit oogenblik ongesteld. Wees zoo goed mij de reden uwer komst mede te deelen." Zonder te antwoorden haalde hij een klein pak je te voorschijn, en nam er den armband uit, dien ik den vorigen avond Irmgard had helpen vastma ken. Ik wilde dit slechts afgeven, freule," zeide de „Van morgen vroeg had ik iets in het bosch te verrichten en vond hem daar. Ik dacht dat bij van mijnheer was, omdat zjjn portret ei' in gevat is" Zij keerde zich om, opdat hij het blozen van haar bleek gelaat niet zou bemerken. Haar ge- heele lichaam beefde. Toen zij weer sprak, was hare stem veranderd, hoewel zij zich zooveel mo gelijk inspande, om hare opgewondenheid te ver bergen. Zij nam den armband aan. Ik zag, hoe hare hand daarbij beefde. „Ik ben u zeer dankbaar," zeide zij. „De arm band behoort mij toe, en het zou mij zeer gespettn hebben, als ik hem riet wedergekregen had. Waar hebt gij hem gevonden „Aan den rand van het bosch," antwoordde de man. „Ik moet hem daar verloren hebben. Gisteren ben ik er voorbijgegaan," zeide Irmgard. „Ik kan u niet genoeg danken En zoudt gij mij nu nov een dienst willen bewijzen „Wat ik kan, zal ik doen, freule," hernam de opzichter met eene buiging. „Indien mijn vader het hoorde, zou het hem mis schien onaangenaam aandoen hij zou kunnen ge- looven, dat ik aan zijn geschenk niet bijzonder veel waarde hechtte. Wilt gij er het stilzwijgen over bewaren Wordt vervólgd.)

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2