5e Jaarg. No. 151. Zaterdag 10 December 1887 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN Buiten!andsch Nieuws. FEUILLETON. a) DE HOLLE BOOM. AXELSCHEMCOIR.VNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B x l g x 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad abonneeren, ontvangennaar gelang het abonnement, de vóór dien datum ver schijnende marmers gratis. De Uitgever. Tot president der Fransche republiek is jl. Zaterdag gekozen, de heer Sadi- Carnot. De verkiezing is sneller afgeloopen dan verwacht werd. Zijn naam is Marie Francis Sadi- Carnot. Den 11 Augustus 1837 te Li- mozes geboren, is hij de oudste van den senator Lazare Carnot. Om eens nadere kennis met nieuwe president te maken, willen althans in nadere bijzonderheden betrekking tot zijn persoon treden. Hij werd cpgeleid voor ingenieur, in welke betrekking hij tot 1871, werkzaam is geweest. In den aanvang van dat jaar schrijft de L. K. werd hij benoemd tot prefect van het departement der Be- neden-Seine en tot buitengewoon com missaris. belast met het organiseeren der nationale verdediging in dit departe- zoon deze wij met NOVELLE VAN JS-. Zij glimlachte maar scheen verstrooid, alsof zij aan geheel iets anders dacht dan aan mij. Weder verliep er eenigen tijd en de vroolijk- heid van het gezelschap bereikte haar toppunt. Het was Irmgard onmogelijk de kamer te verla ten. Geen oogenblik bad zij vrij. Ik zat weder een weinig afgezonderd en door bladerde een album, toen zij tot my kwam en hare blanke hand op de mijne legde. „Bertha," zeide zij snel, „ik heb eene vriendin noodig. Wilt gij mij helpen „Ja freule Irmgard, zeer gaarne." „Uw voorkomen boezemt mij vertrouwen in en ik heb eene getrouwe vriendin noodig. Zie mij dan aan en beloof mij, dat gij nooit aan iemand zult verraden, betgeen ik u nu zal verzoeken." Ik keek haar aan, en deed haar de belofte, die zy mij afvroeg. ment en de departementen der Eure en Calvados. Ongeveer eene maand later werd hij afgevaardigd naar de Natio nale Vergadering, waar hij zich liet in schrijven bij de republikeinsche linker zijde, welke groep hem vervolgens tot haren secretaris verkoos. Hij stemde voor al de maatregelen, die ten doel hadden de republiek blijvend te vestigen, en behoorde tot de afgevaardigden, die voor de eonstitutioneele wetten stem den. In 1876 werd hij. bij de algemeene verkiezingen voor de Kamer van afge vaardigden, gekozen in het arrondisse ment. Bcaunne. Eveneens sloot hij zich in de nieuwe Kamer bij dezelfde partij afin, en werd vervolgens benoemd tot een der secretarissen van het bureau. Zijne parlementaire adviezen, die aan vankelijk de openbare werken, de spoor wegen en de binnenlandsche scheepvaart betroffen, werden gaarne aangehoord, en aan dezelve werd veel waarde gehecht. Hij maakte herhaaldelijk deel uit van de commissie voor-het budget en in 1878 werd hij door haar gekozen tot rappor teur over de begrooting van 'openbare werken. In Augustus van datzelfde jaar trad hij op als onder-secretaris van staat bij het ministerie van openbare werken. Voorts werd hij in het laatste'ministe- „Wees dan zoo goed," fluisterde zij, „zoo spoe dig mogelijk en ongemerkt de zaal te verlaten. Sla een dikken doek om en ga door een zijdeur het 'huis uit. Gij zijt hier gekomen door de ka stanjelaan zoudt gij dien weg weder terugvin den Ik gaf haar een bevestigend antwoQrd. „Loop door tot het einde der laan, dan zult gij een weg vinden, die naar bet bosch leidt. Aan het einde van dien weg staat een dikke eik en dicht daarbij een boomstronk, die van boven hol is. Steek in die holte uwe hand, dan zult gij er een klein zijden tasje in vinden. In dit tasje is een brief. Wilt gy het voor my halen „Ja," antwoordde ik. „Ik kan de zaal niet verlaten," zeide zij verder. „Ik kan het daar ook niet laten, omdat anderen het zouden kunnen vinden, en de dienstboden kan ik niet vertrouwen. Wilt gy het voor mij doen, Bertha „Ik zal terstond heengaan, treule Irmgard." Zij haalde adem met een half onderdrukten zucht. „Later zal ik er u voor danken," zeide zij. „Het grieft mij, dat ik u zoo iets moet verzoeken Vreest gij echter niet voor de duisternis of voor de koude rie-Freycinet, ongelukkigerwijze be noemd "tot minister van financiën. Sadi-Carnot fs een warm republikein. Trouwens dat zit bij hem in het bloed. Zijn grootvader lid der Conventie, was een der verdienstelijkste mannen van de eerste Fransche republiek, wiens naam nog in hooge eere bij de Franschcn staat, tot op den huidigen dag toe. Zijn vader was een der drie republikeinsche candidaten, die na den „coup d'état" van twee December tot lid van het Wetge vend Lichaam werden gekozen maar wei* gerd^n den eed van trouw aan den Kei zer af te leggen. Sadi-Carnot zelf behoorde tot de af gevaardigden, die in 1877 aan het mi nisterie. De Broglie een votum van ver trouwen weigerden. Hij behoort evenals zijn vader tot de gematigde, echt vrijzinnige mannen. Zijne verkiezing tot Hoofd van den staat neemt de vrees weg, die alge meen gedeeld werd, dat de keuze van een plaatsvervanger van Grévy aanlei ding geven zou tot ernstige wanorde lijkheden in Frankrijk. De benoeming van Sadi-Carnot maakt een zeer gun- stigen indruk. Zij wordt beschouwd als een bewijs van behoefte aan eerlijk heid. De heer Rouvier prees in de Kamer „Neen, in het geheel niet! Beangstig u niet om mij, freule. Ik zal een warmen doek omslaan en niet lang wegblijven." „Gij moogt het tasje echter niemand laten zien. Hebt gij op uwe ka mer eene kast, die ge kunt afsluiten Mijn ant woord was bevestigend. „Leg daar het tasje in de kast en bewaar den sleutel zorgvuldig. Als gij terugkomt, moet gij mij niet dadelijk aanspre ken. Ik kan mij niet genoeg in acht nemen. Wanneer gij echter geslaagd zijt, dan moet gij als toevallig, tot herkenningsteeken, een dennetakje in uwe hand nemen." Mijne verwondering werd steeds grooter, toch beloofde ik het haar. Na enkele minuten had ik de ontvangzaal verlaten, een shawl omgeslagen en verliet het huis, zonder bemerkt te worden. Spoedig was ik de laan ten einde, vond den zij weg en bereikte den boomstronk, die bijna verbor gen was onder de met sneeuw beladene takken van den reusachtigen eik. Ik stak mijne hand in de holte en haalde er het zijden tasje uit. Ter wijl ik het krampachtig vasthield, evenals de gierigaard zijn geldzak, ijlde ik terug. Op weg naar de gezelschapszaal nam ik als toevallig uit een dennenguirlande, waarmede alle hoofddeuren versierd waren, een klein takje, en hield het bij het binnenkomen zoolang in de hand, totdat Irm-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1