m J\o. ISO. Woensdag 1 December 1887. Jaarg. Verpachten Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. FELILLETOA. 20 DE HOLLE BOOM. A XELSC H E m C 0IIR A N Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per wéék 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ot. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, zullen op Dinsdag den 13 December aanstaande, des morgens 10 ure, ten ■raadhuize aldaar, le. De grazing van bet paardekerk- hof. 2e. De grazing gelegen aan de alge- meene begraafplaats. 3e. De grazing in de Oude Stad. 4e. De gewezen kruitkelder. De vooi waarden liggen ter inzage op de secre tarie, alwaar inlichtingen zijn te bekomen. Axel, den 5Se" December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester, J. V. D. SCHOÖNAKKER, Secretaris. Dat de wetsvoorstellen tot verbooging der graanrechten uit vreemde landen, bij den Duitschen Handelsdag eenige beden king ondervinden, blijkt wel uit bet rap port van den beer Frentzel te Berlijn. In zijne motieven daaromtrent, geeft bij eenige ophelderingen, wanneer bij die aanvangt met te wijzen op eene zekere stabiliteit, die in de wetgeving in acht moet worden genomen. NOVELLE VAN A. PALM. Voor mij stond een slank, bevallig meisje in een kleedje van lichtrood fluweel, met gouden boord sels afgezet, een prachtig kostuum, schijnbaar na gemaakt van een oud schilderstuk. Hare blanke armen, ongedekt tot bijna aan de schouders, waren versierd met kostbare godclen armbanden op ha ren boezem bing een diamanten kruis. Het schil derachtige van haar gewaad, en de glans der ju- weelen verblindden mijdoch de aanblik van haar gelaat deed mij allts vergeten. Zooals dit, heb ik geen ander gelaat gezien, liefelijk, opgeruimd en kalm, en toch met eene uitdrukking, alsof de ziel een vuur was. De oogen waren zwart als de nacht, hadden een mijmerenden glans en waren omgeven met lange donkere ooghaartjes. Het voornoofd was hoog, en de lippen waren onberispelijk in vorm en kleur. De kin was schoon gevormd en dicht, zwart glan- oDat is eene hoofdvoorwaarde voor geleidelijke ont wikkeling. De regeering dient daarom aan de verschillende kringen van bedrijf een zekere rust te laten. De handelstand moet den bloei van den landbouw waardeeren en bare be vordering wenschen. Niemand zal bet ook loochenen dat de landbouwende volks klasse een hechte steun is voor bet staatsleven en de volkskracht. Ook han del en nijverheid zijn van groot belang voor staat en volkskracht, En daarom mag de landbouw niet de grenzen over schrijden, alwaar voor die takken be— nadéeling begint. Wanneer de landbou wers klagen dat de tegenwoordige in voerrechten nog niet aan de verwach ting hebben beantwoord, dan schrijft de°N. R. Ct., vergeten zij, dat zij, behalve van de invoerrechten, ook van andere factoren medegenoten hebben de rentevoet is verlaagdde benoodigd- heden en producten, die de landbouw noodig heeft, zijn goedkooper geworden; het landbouwbedrijf is verbeterd run der- en varkensteelt hebben groote veranderingen en uitbreiding ondergaan; terwijl de stijging der domeinpachten van 100 tot 275 percent, zoowel als de opbrengsten van den oogst, toch waar lijk geen kenteekenen van achteruitgang zig haar, waarin diamanten als vuursteenen schit terden, versierden haar hoofd. Ziedaar slechts zwakke woerden, die niet in staat zijn hare liefelijke schoonheid te beschrijvenwant ofschoon oogen en haar zoo donker waren, bezat zij toch de fijne teedere gelaatskleur der blondi- nen. Ik uitte een kreet van verrassing, meer over hare lieflijkheid, dan over hare plotselinge ver schijning. ,,Ik hoop, dat ik u niet verschrikt heb," zeide zij met dezeltde zachte stem, „Mijn naam is Irm- gard Werneckik heb er een paar minuten af genomen, om u te begroeten, en te zien of gij al les ontvangt, wat gij noodig hebt." Ik heb altijd met geestdrift de schoonheid be wonderd. Zij had het gelaat, de gestalte en ook de trotsche houding eener koningin. Zou het mo gelijk zijn, dat zij belang in mij stelde Ik keek haar strak in het liefelijk gelaat, en zeide toen: „Gij zijt zeer vriendelijk, freule Wer neck, Doch ik ben slechts de gezelschapsjuffrouw van mevrouw Brockmann." Nooit klonk mij eene muziek zoo zoet als het zachte lachen, dat op mijn gezegde volgde. .,Gij hebt toch zeker een eigen naam," merkte zij op. „Ja, mijn naam is Bertha Halm." kunnen heeten. Waar menige kleine landbouwer gebukt gaat onder den drang der tijdsomstandigheden, daar meent men dat zulks niet het minst is waar te ne men, onder eenig ander bedrijf. Hy potheken, waardevermindering der lan derijen en wat dies meer zij, worden op gesomd, als zoovele dier ongunstige om standigheden, waardoor de landbouw bezwaard wordt, doch ook elke andere tak van bestaan ondervindt zijne groote concurrentie, zijne veelzijdige ondermij ningen. De vooruitzichten daarentegen, zijn m Duitschland niet ongunstig te noemen. Vooreerst wordt bet oog gevestigd op de heidegronden. Indien het geld dat besteed wordt aan de cultuur van woes te gronden in Afrika, eens gebruikt werd tot de ontginning vau heidegronden in het vaderland. Denk aan de voordee— len, die de voortgaande ontwikkeling der industriën, steeds meer en meer zal op leveren, en aan zooveel andere omstan digheden, uit aanmerking waarvan het minstens twijfelachtig is, ot eene verdere verhooging van invoerrecht op voort brengselen van landbouw eene ver hooging die toch de energie der land bouwers moet verlammen aanbeve ling verdient. De industrie heeft beloofd, bij de in- „Gij zult spoedig bij ons beneden komen, juf frouw," vervolgde zij. „Wees niet schroomvallig en verlegen, maar vermaak u, zoo goed gij kunt. Vergeet niet, dat het Kerstmis is, een feest, waar in ieder hart zich verheugt. Veitrouw u slechts aan mij toe, ik zal voor u in het bijzonder zorg dragen." Daarna ging zij heen. Ik wierp een laatsten blik op het roze kleed en de diamanten, op het bevallige gelaat en de trotsche lippen, en toen vraagde ik mij zelve verwonderd af, of ik een beeld mijner verbeelding of der werkelijkheid ge zien had. II. Er is niets, dat meer vermoeit, dan de voort durende herhaling van het woordje „ik". Elke bijzonderheid der geschiedenis, die ik heb te ver tellen, moet weliswaar door mij vermeld worden; toch wil ik mij zelve zoo min mogelijk op den voorgrond plaatsen. Niet van mij zelve wil ik spreken, maar van de schoone Irmgard Werneck. De groote ontvangstzaal stroomde in eene zee van licht. Op eene tafel, midden in de zaal. stond de verlichte kerstboom. Deze en de kostbare kast planten in potten en vazen verspreidden eene wel riekende geur. Eene kleine fontein bevochtigde

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1