Jaarg. IVo. 149. Zaterdag 5 December 1887 DE HOLLE EOOM. *>e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SÜHE COURANT Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S per B Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit klad abonneer en, ontvangen, naar gelang het abonnement, de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. De Uitgever. De door ons in ons vorig nummer be schreven wet tot verhooging van graan rechten in Duitschland gaat thans ver gezeld van een memorie van toelichting, waarin wordt medegedeeld dat dit voor stel zijne aanleiding vindt in den achter uitgang van den algemeenen toestand van den landbouw en in de daling der prijzen van landbouw—producten, welke daling niet vergezeld is gegaan van eene evenredige vermindering der kosten van voortbrenging. Het is als zeer noodzakelijk geacht dien algemeenen achteruitgang te stuiten, ten eerste omdat de Duitsche bevolking- zijn bestaan aan den landbouw ontleent en dientengevolge deze tak van nijver heid als een der grondzuilen voor de maatschappij staat, en ten anderen om dat de achteruitgang van den landbouw alle andere instellingen en bedrijven aan gevaren blootstelt. Juist daarom meet NOVELLE VAN A. :F>^3L.M. i. Zacht er liefelijk, nu eens toenemende met hel deren zilverklank, dan weêr overgaande in een zacht gefluister, klonk van verre het gelui der kerstklok ken. De wind scheen het geluid eerst als in tri omf naderbij te dragen en dan te laten vallen, als of de fluisterende koelte iets wonderlijks had mede te deelen. Over met dennen gekroonde heuvelen en donkere dalen, over woeste velden en dichte wouden, klonk, nu eens luider dan weder zach ter, de muziek der klokken. Eene windvlaag, waar door de bevrorene sneeuw dwarrelend opsteeg, noodzaakte mij, terwijl ik in het rijtuig achtero ver leunde, mijnen pels vaster om mij te slaan, en zoo droomde ik mijnen kerstdroom. Keistdroomen Mannen der wetenschap mogen lachen ik echter, voor wie het Kerstfeest zoo dier baar is, ik zeg, dat de kerstavond op geen ande ren avond gelijkt. De lucht schijnt vol geheimen, onverwijld worden overgegaan tot de verhooging der graanrechten. De rechten, die thans nog gelden, hebben aan de verwachte uitkomsten niet beantwoord, „omdat het overproducee- rende buitenland door middel van minder kostbare voortbrenging; en goedkooper vervoer tegen prijzen leveren kan, die verre beneden de productiekosten der Duitsche voortbrengers staan." De noodlijdende toestand van den land bouw wordt door sommigen wel niet ont kend en beweerd dat het dalen der prij zen van de landbouwvoortbrengselen als een op zich zelf staand verschijnsel is, omdat ook onderscheidene, ia zelfs ver reweg de meeste handelsartikelen, aan dat euvel mank gaan, maar daarentegen dat de prijs van den menschelijken ar beid, den hoofdfactor van de voortbren ging, over het geheel genomen, niet ge daald, maar gestegen is. Tn landen van oude beschaving nemen mitsdien de landbouwvoortbrengselen een afzonderlijke plaats in, omdat de voort brenging van den arbeid bij den landbouw in elk geval minder gestegen is, dan in de fabrieksnijverheid, het mijnwezen enz. Met het oog op de noodzakelijkheid om speculatie op groote schaal onmoge lijk te maken, wordt het tweede gedeelte van het ontwerp, betreffende het onmid- alsof engelen fluisteren. De hemel is donkerblauw, en de sterren lachen ons toe als de oogen van oude getrouwe vrienden. De stem van den wind klinkt als een verheven gezang. De aarde ziet er in haar wit gewaad zoo schoon en zoo rein uit, dat men bijna zou kunnen vergeten, hoe vol zor gen en verdriet zi) is. Schoon steekt de groene den af bij de witte sneeuw en terwijl de lippen het woord „Kerstavond" vormen, wordt het hart vol en de oogen vullen zich met warme, gelukkige tranen. KerstdroomenWij zien de vrienden, die wij beminnenzelfs de gestorvenen schijnen ons na derbij te zijn. Oude liefde, oude herinneringen, oude smarten en vurig verlangen alles trekt ons als een storm voorbij, maakt ons hart week en o- pent onze handen. Er is geen tijd, die op dezen gelijkt verjaardagen, bruiloftsdagen zijn ook schoon, maar de kersttijd heeft zijne eigene beko- ring. Daar maakte opeens eene aardsche stem een ein de aan mijne droomerij. „Mij dunkt, juffrouw Halm," zeide deze stem, ons stilzwijgen verbrekende, „deze vervelende, on aangename reis, eischt wel eenige afleiding." Zoo sprak mevrouw Brockmann. Ik trachtte aan haar verlangen te voldoen, doch het mislukte mij vol- dellijk in werking treden der verhoogde rechten, natuurlijk verdedigd. Het bezoek van, en het onderhoud tusschen den Czaar en prins Bismarck, waarvan wij kortelings melding maak ten, levert thans eenige nadere bijzon- derbeden op. De Koln. Zeitung heeft dezelve ont huld en in den Pester Lloyd worden deze meti nauwkeurigheid voortgezet. Oostenrijk heeft voornamelijk belang bij deze onderhandelingen, want prins Bismarck moet op de verklaringen van den Czaar, dat deze niets tegen Duitsh- land zou ondernemen, hem gevraagd hebben, hoe hij dan tegenover de boncb genooten van Duitschland, in het bij zonder tegenover Oostenrijk, dacht op te treden. De kanselier verklaarde te vens, dat wie met Duitschland in vrede wilde leven, ook tegen diens bondge— nooten niets in het schild mocht voeren. Hij stelde den Czaar, de verplichtingen van Duitschland om zijne bondgenoo— ten, als deze aangevallen werden, bij te staan, zoo duidelijk voor oogen, dat keizer Alexander antwoordde, er nota van te zullen nemen; een oorlog tegen Oostenrijk, als hij daartoe niet geprovo ceerd werd, lag overigens geenszins in zijne bedoelingen. komen. Het viel mij zwaar te moeten praten, ter wijl mijn hart tusschen hemel en aarde scheen te zweven en iedere zenuw onder den invloed mijner phantasie beefde. Ook was de reis in geenen dee- le onaangenaam of vervelend. Het uitzicht, dat wij voortdurend hadden, kon niet schooner zijn. Het had sedeit verscheidene dagen hard gesneeuwd, en de koude noordenwind had de sneeuw opge hoopt in allerlei vormen, die door de vorst ver stijfd waren. Geene poëzie was in staat de met sneeuw beladene hoornen 'het schitteren van den rijp de duizenden diamanten, die over den aard- boden verspreid schenen die in den maneschijn fonkelende ijskegels de heldere, witte sneeuw, die zich tusschen de naalden der dennen bevond en den grond als een dichte sluier bedekte, voldoen de te schilderen. Slechts het oog was in staat deze pracht te omvatten, waarbij zelfs de schoon heid van den zomer in de keerkringslanden moet achterstaan En toen nu het klokgelui van de naburige dorpskerk ons door den wind werd te gemoet gedragen, scheen mij de betoovering van dezen heiligen kerstavond baar toppunt bereikt te hebben. „Denkt gij soms nog een wonder aan den he mel of op de aarde te zien vroeg de scherpe stem van mevrouw Brockmann. „Als zulks niet

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1