No. im. Woensdag50 November 1887. 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. DIELEMAJV bericht. „DE HOLLE BOOM Buitenlandsch Nieuws. iXELSCHEffiCOlRA Dit I Blad verschijnt eiken Dinsdaj?- en Vrijdagavond. abonnementsprijs PeL^andfe% li maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 Lïper week 50 cent; franco per post 00 centvoor België 60 et. en 1,20. Afeonderl. numm.3ct. DRUKKER UITGEVER AXEL Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent Groote lettersworden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, I Vooruitgang zij ons streven! is de leus in de tegenwoordige maatschappij. Alge- bieen wordt deze leus in praktijk gebracht L ook de ondergeteekendewenscht deze [inspreuk niet het minst te handhaven. Waar ik eerst met een klein adverten \ieblad op het maatschappelijk tooneel mocht Ureden, kon ik weldra daaraan ook leuwsiijdingen toevoegen. Dank zij Uwe \eivaardeerde medewerking en steun, die lij tot het besluit deed komen en wensche- \jk deed achten, mijn weekblad in dubbel formaat te laten verschijnen. Mijn blad kon zich alras in bloeienden bestand verheugenzoo zelfs dat ik m het Lm van dit kwartaal hetzelve tweemaal is weeks liet uitkomen. Allerwege mag ik met genoegen verne men dat de inhoud degelijk en zeer on- partijdig is; stoffelijke blijken geien toe volkomen reden, tot mijne tevredenheid. Nogmaals mijn innig en dank aan alten, lelie mij voortdurend in staat stelden en nog 1 willen stellen, de uitgave van mijn blad in stand te houden. Van het begin af, tot op den huldigen dag toeheb ik al mijne krachten aan die uitgave besteed, en nimmer heb ik kosten noch moeiten ontzien om ieder mijner ge- abonneerden, met gretigheid naar mgn blad bij de uitgave te doen uitzien. En thans, lezers!, velen uwer hebben mij meermalen verzocht, bij den inhoud mijner courant een feuilleton op te nemen. A a rijp overleg ben ik thans beslotenaan uwen wensch, ctan uw verlangen te voldoen In den loop van dit kwartaal of uiter lijk primo Januari a.s., hoop ik een aan vang daarmede te nemen. Mijne keus daartoe is gevallen op een prachtige novelle, getiteld DOOR A. PALM. Boeiend als het is, bevat het niets ze- dekwetsends, terwijl bij de aangename lec tuurvoorzeker een onwederstaanbare ver beiding op de vervolgen, gepaard zal gaan. En daarmede lezersbesluit ik, U, de verzekering gevende, dat en inhoud, en lectuur een ieders goedkeuring zal weg- F. DIELEMAN, 25 Nov. 1887. Uitgever. Jl. Vrijdag is de zitting van den Duit- schen Rijksdag geopend, bij welke ge legenheid eene troonrede is mtgespro ken of liever door den minister Kotti- cher voorgelezen, die nimmer zoozeer, en voornamelijk bij de Slotparagraaf, werd toegejuicht als deze. Er werd, op de hervatting der werk zaamheden ditmaal gewezen, dat dezel ve plaats vond, onder zeer treurige om standigheden, nl. het zware lijden van den Kroonprins hetwelk niet alleen den Keizer, maar ook de Bondvorsten en het geheele Duitsche volk, met angstige be zorgdheid vervult. Wat menschelijke wetenschap en kunst bij zorgvuldige ver pleging vermogen om bet dreigende ge vaar tegen te gaan, zal niet worden ver zuimd. Heeft het volk altoos, vooral m moeilijke omstandigheden en tijden, hechten steun gevonden in een vast ver trouwen, op God en getrouwe plichts vervulling, zoo zullen de wetgevende lichamen des rijks ook thans daardoor in staat worden gesteld ter vervulling a rijks is wetsont— m de trac- csdienst te officieren an dever- eduwen— en hunner taak. De financiee^jf zoozeer verb werp word' tamenter verhoo en ar plicf louw daarentegen verkeert in een ueirauwden toestand. De prijzen der granen, zijn door den invoer van vreemde producten, ondanks de rij ke oosten van den landman, zeer ge daald °en brengen hem daardoor m een dreigend gevaar. Dientengevolge is de Bondsraad er op bedacht geweest, een hooger invoerrecht op vreemde gra nen te heffen, waartoe thans een ont werp van wet in behandeling zal gesteld worden. Benevens dit, zal ook een wetsontwerp worden ingediend op de landweer landstorm, met het doel de verdedi— gino-skrachten aanzienlijk te vermeederen. Tengevolge van het plan eener ver zekering voor bejaarde en verzwakte werklieden, heeft men in deze zitting ook een ontwerp te dier zake kunnen voorleggen. Het ontwerp op den verkoop van wij nen is eveneens afgekondigd. Met be trekking tot het nieuwe handelstractaat met Oostenrijk-Hongarije bestaan nog verschillende bezwaren, waarvan de op lossing neg steeds de gunstige resultaten belemmert. De regeering hoopt daaren tegen de behandeling dezer overeenkomst spoedig te doen aanvangen en haar ter goedkeuring van den Rijksdag aanTe bie den. Voorts zal er nog voorgesteld wor den, om de regeling der handelsbetrek kingen des rijks met eenige Amerikaan- schè staten te bevorderen. De slotparagraaf luidde: De buiten— landsche politiek des keizers is met goed gevolg werkzaam om den vrede van Eu- rooa te bevestigen door vriendschappe lijke betrekkingen met alle mogendhe den, door tractaten en bondgenootschap pen, ten doel hebbende het gevaar van oorlogvoorkomen en onrechtmatige aan vallen gemeenschappelijk tegen te gaan. Het Duitsche rijk heeft geene age- ressieve bedoelingen en geene behoeften, die door zegenvierende oorlogen kunnen worden bevredigend. De onchristelijke geneigdheid om naburige volken te o- vervallen is vreemd, aan het Duitsch ka rakter, en de grondwet zoowel als de le- gerorganistie is er niet op berekend om den vrede der naburen door willekeu rige aanvallen te storen. Doch in het afweren van zulke aanvallen en in de verdediging onzer onafhankelijkheid zijn wij sterk en hopen wij met Gods hulp zoo sterk te worden, dat wij elk gevaar rustio- te gemoet kunnen zien. Zooals wij reeds hierboven vermeldden werd deze slotparagraaf met levendige toejuiching begroet. Naar wordt vernomen, bestaat liet plan om door de Nederlandsche Ver- eenigmg eene receptie, soiree of zoo iets te laten organiseeren ter eere van den Lord-mayor, den heer Polydoor de K«y- SG Bij die gelegenheid zullen de ezan- ten van Nederland en Belgie ode de voornaamste notabiliteiten dei <e— derlandsche en Belgische Kolonie te Lon den genoodigd worden. Het zou een verbroederingsfeestje worden, voegt men er verder aan toe.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1