No. 147, Zaterdag 26 November 1887. 3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, „DE HOLLE BOOM" Bliitenlandsch Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. BERICHT. Vooruitgang zij ons streven! is de leus in de tegenwoordige maatschappij. Alge meen wordt deze leus in praktijlc gebracht en ook de ondergeteekenae, wenscht deze zinspreuk niet het minst te handhaven. Waar ik eerst met een klein adverten tieblad op het maatschappelijk tooneel mocht optredenkon ik weldra daaraan ook nieuwstijdingen toevoegen. Dank zij Uwe gewaardeerde medewerking en steun, die mij tot het besluit deed komen en wensche— lijk deed achten, mijn weekblad in dubbel formaat te laten verschijnen. Mijn blad kon zich alras in bloeienden toestand verheugenzoo zelfs dat ik in het begin van dit kwartaal hetzelve tweemaal 's weeks liet uitkomen. Allerwege mag ik met genoegen verne mendat de inhoud degelijk en zeer on partijdig is; stoffelijke blij ken geven daar toe volkomen reden, tot mijne tevredenheid. Nogmaals mijn innig en dank aan allen, die mij voortdurend in staat stelelen en nog willen stellen, de uitgave van mijn blad in stand te houden. Van het beam af, tot op den huidigen dag toeheb ik al mijne krachten aan elie uitgave besteed, en nimmer heb ik kosten noch moeiten ontzien om ieder mijner ge- abonneerden, met gretigheid naar mijn blad bij de uitgave te doen uitzien. En thans, lezers!, velen uwer hebben mij meermalen, bij den inhoud mijner courant een feuilleton op te nemen. Na rijp over leg ben ik thans beslotenaan uwen wensch, aan uw verlangen te voldoen. In den loop van dit kwartaal of uiter lijk primx) Januari a.s., hoop ik een aan vang daarmède te nemen. Mijne keus daartoe is gevallen op een prachtige novelle, getiteld: A. DOOK PALM. Boeiend als het is, bevat het niets ze- dekwetsends, terwijl bij de aangename lec tuurvoorzeker een onwederstaanbare ver beiding op de vervolgen, gepaard zal gaan. En daarmede lezers! besluit ik, U, de verzekering gevende, dat en inhoud, tn lectuur een ieders goedkeuring zal weg dragen. Axel, F. DIELEMAN, 25 Nov. 1887, Uitgever. Eindelijk is dan het vraagstuk: „Zou de Russische Czaar een bezoek aan Ber lijn brengen?" opgelost. De verzeke ring van het bevestigend antwoord heeft de Czaar er zelve aan toegevoegd. LI. Donderdag zijn de Czaar en de Czarin van Rusland in Berlijn geweest en hebben bij den Duitschen Keizer, be nevens bij Bismarck, alsook bij de ove rige vorstelijke personen bezoeken af gelegd. Met Bismarck heeft de Czaar eenon- onderhoud gehad. In de diplomatieke krin gen wordt daar zeer veel over gesproken. De inhoud van het gesprek is onbekend hieromtrent kan dus niets vertrouwbaars worden medegedeeld. Sommigen mee— nen, dat te oordeelen naar verschillende omstandigheden afgeleid dient te wor den, dat eene toenadering van Rusland tot Duitschland te verwachten is. Zulks kan, en dat zal men ook te St. Petersburg wel begrijpen, eerst dan plaats hebben, wanneer de spanning tusschen Rusland en Oostenrijk ophoudt. Duitsch land moet voor alles het verbond met Oostenrijk en Italië handhaven. Daarom kan men wel ten stelligste aannemen, dat hetgeen te Berlijn tijdens de aan wezigheid van den Czaar is behandeld aan die mogendheden is medegedeeld, en dat beide regeeringen ten volle zijn gerustgesteld omtrent Bismarck's hou— ing en bedoelingen ten opzichte van dat verbond. Het is echter niet onopgemerkt ge bleven, dat de Rusisclie organen zich beijveren om het te doen voorkomen alsof de hartelijkheid, waardoor de ont moeting tusschen de keizers te Berlijn zich heeft gekenmerkt, bij den Czaar eigenlijk het gevolg was, van de deel neming zijner familie wegens den treu- *"gen toestand van den kroonprins. Verder wordt door de „Nord" be weerd, dat men de Czaar in Berlijn niet had behoeven te verwachten, ware het niet geweest, dat hij door ziekte zijner kinderen, m Denemarken, genoodzaakt was, over Duitschland terug te reizen. Ondanks al de uitgereikte ridderorden en de verleening van manifestatien, is het vooralsnog ondoenlijk eene gewich tige verandering in den politieken toe stand te gemoet te zien. Het verblijf van den Czaar te Fre- densborg in Denemarken heeft bijna drie maanden geduurd. Gedurende dat tijds verloop heeft hij circa 2000 bedelbrie ven en uit andere landen ook eenige dreigende brieven ontvangen. Van ni hilistische of dergelijke bewegingen waar voor gevreesd was, is niet het minste vernomen. De terugreis van Fredensborg naar Berlijn «eeft niets bijzonders opgeleverd. Niettegenstaande waren van den Rus- sischen gezant te Parijs berichten ont vangen, waarin sprake was van twee verdachte personen, wier signalement was opgenomen, en die naar het heet te, opweg waren gegaan, om een aan slag op den Czaar te wagen. De bedreiging, werd door de Rus- siche politie wel ongegrond verklaard, doch toch was zij op den spoorweg en aan de overzetveéren, zoo talrijk verte genwoordigd, dat men onwillekeurig moest aannemen, dat zij niet gerust was. In Denemarken wordt het niet be treurd dat het bezoek is afgeloopen. Men vond het daar alles behalve aangenaam dat de Czaar zoolang vertoefde. Niet zoozeer om het gezin zelf, noch om de minst geringe politieke strekking van dit bezoek, maar alleen was het voor dat land eenigzins ontmoedigend omdat een monarch van zulk eene politieke betee- kenis zoolang residentie hield en regee- ringszaken waarnam terwijl er tusschen Rusland en Duitschland zulk eene be langrijke spanning heerscht. Bij zijn vertrek heelt hij nog aaneen vijftigtal personen ridderorden geschon ken en aan het lagere dienstpersoneel ten Hove een som van 10,000 kronen doen toekomen. Van vertrouwbare diplomatieke zijde wordt verzekerd, dat het de bedoeling van Bismarck was, om met de open baarmaking van zijn onderhoud tusschen hem en den Czaar, behalve eene gewo ne opheldering te geven, de vredelie vende en gematigde republikeinen in Frankrijk bij de thans bestaande pre sidiale crisis oogenblikkelijk te steunen, en wel daardoor dat hij weer openlijk Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. .Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren,

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1