Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws ten en prerogatieven der katholieke Kerk. Zaterdagnacht is in Den Haag overleden de heer O. baron van Wassenaer van Catwijck, sedert het iaar 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het hoofdkiesdistrict Leiden. De overledene behoorde tot de anti-revolutio naire partij en stond bij die partij in hoog aan zien, zoodat hij herhaaldelijk tot voorzitter van ha re parlementaire club werd benoemd en in gewich tige omstandigheden als haar woordvoerder optrad. Ook buiten den kring zijner geestverwanten ech ter genoot de heer Van Wassenaer hoogachting, wegens zijn eerlijk en rechtschapen karakter en het aantrekkelijke van geheel zijn persoon. Al schitterde hij in het parlement niet op den eersten rang, zijne adviezen werden gaarne ge boord, omdat men wist te doen hebben met een man van overtuiging en van gematigde denkwijze, die het met zijn land eerlijk meende en voor de practische volksbelangen een geopend oog had. Bij meer dan ééne gelegenheid is ook gebleken, dat Van Wassenaer niet geheel opging in zijne party. Voor de militaire loopbaan opgeleid, diende hij gedurende eenige jaren zijn land als officier der genie, ofschoon hij den dienst vroeg verliet, toon de hi] als lid der Kamer nog altijd veel belang te stellen in de militaire aangelegenheden. Gedu rende vele jaren was de overledene aan den per soonlijken dienst des Konings verbonden. Aan het Hof bekleedde hij belangrijke betrekkingen, zoo o.a. de fnnctiën van opperceremoniemeester en op perstalmeester. Van Wassenaer was een menschlievend man, en zijne groote fortuin stelde hem in staat, velerlei instellingen van openbaar nut krachtdadig te steu nen en vele weldaden om zich heen te versprei den. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den overledene za] plaats hebben op morgen (Woensdag), terwijl waarschijnlijk het lijk naar Katwijk zal worden overgebracht. N. R. Ct. Naar wij vernemen, bestaat het plan ook in Limburg en Zeeland een afzonderlijken provin cialen katholieken kiezersbond op te richten. Zoo als men weet, zijn in die provinciën de meeste der kieveieenigin'gen niet tot den algemeenen bond toegetreden. Amst. Aan den ter eere van den hoogleeraar Buys Ballot gehouden maaltijd, bracht Nicolaas Beets hem den volgenden dronk „Die altijd weet vanwaar het waait Maar met geen wind ter wereld draait, Is Buys Ballot. Die hoe het buldert of tempeest, Altijd bewaart een effen geest, Is Buys Ballot. Weerkenner steeds, windmaker nooit; Verdienste in zedigheid getooid, Is Buys Ballot. Wiens naam, geprezen en beroemd Zoo ver de wind waait, wordt genoemd. Is Buys Ballot. Wiens weeiwijs hoofd veel meer dan dat Aan kostbre wetenschap bevat, Wiens nobel hart, niets merscblijks vreemd, Diep deel, in al wat goed is, neemt; Wien ieder onzer eert en mint, Begroet en toedrinkt als een vrind, Is Buys Ballot. Ook te Zierikzee zal het jubilé van Z. H. paus Leo XIII op luisterrijke wijze worden gevierd. Dit feest zal volgens de M. Ct. gegeven worden in het begin van Jan. a.s. in de Concertzaal en bestaan in opvoering van Cantates en groepen le vende beelden, toepasselijke op de geschiedenis der R. Kath. Kerk in Nederland. Het koninklijk Engelsche stoomjacht Osbor ne, commandant Curzon Howe, aldus meldt men uit Vlissingen aan de N. R. Ct. dat reeds^ sedert jl. Dinsdag ochtend alhier ter reede, de buitenha ven, vóór ten anker lag, stoomde Vrijdag namid- te twee uren die haven in en werd aan de zui- der-ponton gemeerd. Het jacht van Engeland, was herwaarts gezon den, om H. K. H. de prinses van Wales van hier naar Port-Victoria, aan de monding van de Theems over te brengen. De prinses en hare drie dochters, Victoria, Lou ise en Maud, kwamen met den gewonen tweeden mailtrein, waarin te haren behoeve een doorgaand Engtlscb salonrijtuig was geplaatst, over Kepen- hagen, Kiel, Hamburg en Wezel, te tien uren twintig minuten alhier aan. Zij werden aan den trein opgewacht en gecom plimenteerd door den commandant van het ko ninklijk Engelsche jacht en den vice-consul van het Britsche rijk te Middelburg, den heer P. L. de Bruyre, en begaven zich, onder geleide van deze heeren en van den adjudant der prinses, lord Stanley Clarke, onmiddellijk aan boord van de Os borne. Bij aankomst aldaar, langs de met tapijten be- kleede en door handlantaarns verlichte loopbrug, werden de prinsessen gecomplimenteerd door de officieren van het jacht, terwijl de marinierswacht het geweer presenteerde, en de hoornblazer van de wacht een eere-signaal deed klinken. Nadat ook de verschillende leden van het tal rijke gevolg der prinsessen zich hadden ingescheept en de vrij belangrijke hoeveelheid bagage uit den trein in de Osborne was overgeladen, 7ertiok het jacht tegen 11 uren uit de haven naar zee, met bestemming naar Port-Victoria. AXEL, 2 2 November 188 7. Een 44-tal personen uit het land van Axel zijn Zaterdagnamiddag in de Chr. school alhier samen geweest, om over de oprichting van een Anti revolutionaire Kiesvereeniging te spreken. Nadat over het noodige en nuttige daarvan gesproken was, besloten de aanwezigen om tot de oprichting eecer kiesvereeniging over te gaan. Er werd een voorloopig Bestuur gekozen. Uit Axel, Ter Neuzen en Zaamslag werden 3 leden gekozen, die het plaatselijk Bestuur in elk der gemeente uitmaken. Uit die 9 bestuursleden, werden 3 personen ge kozen, die het concept-reglement zullen samen stellen, en nog verder zullen regelen wat nog te ordenen valt. Zaterdagavond omstreeks 6 ure, arriveerde alhier de heer C. P. Minjon en diens echtgenoo- te, komende van hun huwelijks-reisje. Aar. het station alhier maakte het fanfaren- gezelschup „Concordia" hare opwachting en ver welkomde haren directeur en diens wederhelft, op de hartelijkste wijze. Koewacht. Alhier is in den Karnemelkpolder eene nieuwe vereeniging opgericht onder den naam van Sociëteit „de Rookers." Ieder lid is voorzien van een blauwe kiel waarop een rood strikje en eene large Goudsche pijp. Op Zon dag 20 November hebben zij het eerste uitstapje gedaan naar „het Zand." Een der leden is be last met het stoppen der pijpen en heeft daar voor een reusachtige zak tabak terwijl een an der gedurig met lucifers rondgaat om de heeren rookers te voorzien. In een deel onzer oplaag van ons vorig nummer, meldden wij kortelings, dat een hevige brand was uitgebroken in het woonhuis van den heer A. Bolier te Terneuzqn. Nadere bijzonderheden kunnen wij thans aan dat droevig feit ontleenen. Stechts weinige oogenblikken na het uitbre ken van den brand, stond het huis in volle vlam. Aan het behouden van de woning of de zich daarin bevindende manufacturen, viel met te denken, zoodat mön zich meer moest toeleggen, op het bewaren der aangrenzende woonhuizen. Aldaar werden vele huismeubelen beschadigd, omdat men die voorwerpen met spoed en op onzachte wijze op de straat moest werpen. Hoewel uit de benedenkamers van het belen dende perceel, veel is kunnen gered worden, is de daaraan bekomen schade toch verre van ge ring te noemen. Met zekerheid meenen we te kunnen melden, dat de woning verzekerd was, evenals de inboe dels der buren, doch die van den heer Bolier was niet geassureerd. In den namiddag was van de woning, mets meer over dan de muren. Nog steeds verkeert men in het onzekere van den oorzaak van het UUJL1CU. Hontenisse. Voor de vacante betrekking van Onderwijzer aan de openbare school in de Mo lenstraat hadden zich, toen men eene oproeping had gedaan voor 500 geen sollicitanten aange meld, omdat zij in het bezit moesten zijn eener acte voor Teekenen. Thans, nu er een gewoon onderwijzer is opgeroepen voor ƒ400, bedraagt het aantal sollicitanten niet minder dan 9. De honderdduizendste. Nog heden, zegt de I Crefelder Zeitung, werd hij in deze stad verwacht, I de gelukkige! Of het een jongen of een meisje zou zijn, dat wisten wij niet; maar sinds eeu wen was hier nog nooit een wereldburger met zooveel belangstelling te gemoet gezien als nu de verwachte honderdduizendste. Wat eene span- j ningDaar komt een jeugdig echtgenoot haastig I naar het bureau van den burgerlijken stand loo- I pen, in de hoop van met zijn honderdduizendsten I een ander voor te zijn. De vriendelijke ambte- 1 naar geeft hem echter no. 99,999. Hij is dus de I rechte man nog niet. De volgende gelukkige vader zal het beter treffenmaar neene- ven vóór zijne komst zijn er twee overledenen 1 aangegeven. Zóó is het reeds sinds weken ge- I gaan, en zóó stond het heden ochtend nog. Maar eindelijk ligt nu in de wieg de honderdduizend ste Crefelder! o— Ten gemeentehuize van Dantumadeel kwam dezer dagen een weduwnaar, geheel in het werk pak van boerenarbeider, zijnen wensch kenbaar I maken om te trouwen, liefst zoo gauw moge- 1 lijk. I De beambte oordeelde dat het paar dadelijk wel in ondertrouw kon worden opgenomen, als de j bruid maar tegenwoordig was. j „Dan eventjes wachten." luidde de opmerking j van den bruigom, „zij loopt met de bollekorfen komt hier stiaks bepaald voorbij." Dat geschied- 1 de, de bolledraagster werd geroepen, en het paar, de biuigom in linnen kiel en op klompen, de j bruid met het juk over de schouders, werd in 1 ondertrouw opgenomen o— Te Parijs werd een vrouw, die uit een trein j stapte door een locomotief verrast en haar li chaam lag een oogenblik later ter weerszijden van de rails. Wat het treurige geval curieus deed zijn is, dat de spoorwegbeamten, die te laat om haar te redden kwamen aanloopon, een ko nijn in de handen van het lijk geklemd vonden, dat ondanks de driftigste spartelingen zich niet wist los te werken. o— Een eigenaaardig schouwspel, zoo verhaalt „Daily News," was onlangs in een der Engel sche badplaatsen te zien. Daar ging een moe der te water, omgeven door hare kinderen, van 4 tot 11 jaren, en met het jongste, dat nog ge dragen moest worden, op den arm. Zoodra zij j op de vereischte diepte was gekomen, dook zij onder water, en verscheidene seconden daarna kwam zij lachend weer boven met het kindje op den arm. Het geheele gezin zwom nu, dook en dreet, dat het een lust was om te zien, Het jongste kindje dreef, door de moeder losgelaten, met uitgestrekte armen op den rug, zwom toen op den buik als een jonge eend, en had blijkbaar de grootste pret. 1 „Zoo is het als het wezen moet," zegt het blad. o— Gisteren heeft piofessor Von Bergmann op zijn kliniek te Berlijn, een man van 50-jaren die de zelfde ziekte had als de kroonprins, de helft van het strottenhoofd weggenomen. De operatie ge- lukte volkomen. Meer dan honderd belangstel- lenden woonden de operatie bij, o.a. ook dr. Mo- ritz Schmidt, die nog te Berlijn vertoeft. o— Gisteren vierde mejuffrouw Maria Kempe, wed- Jan Knoppert, te Haarlem, haren lOlen verjaar dag. De oude vrouw geniet nog de beste ge zondheid en is gezellig in hare omgeving.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2