No. 146. Woensdag 23 November 1887. 3° J aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell-Vlaanderen. F. OIFIJJIVY B ui tenia ndsch N i eu ws. AXELSC COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag» en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren, De N. R. Ct., schrijft met betrekking tot de zaak—Wilson. Te oordeelen naar ,,la Paix," het blad Van het Elysée, gelijk het genoemd wordt, denkt de President der Repu bliek niet aan aftreden. Ziehier wat het te lezen geeft: Welk belang kunnen de republikeinen hebben bij het openvallen der betrekking van President der Re publiek Waarom zouden zij het wil len? Het gezond verstand moest vol doende zijn om hen te doen begrijpen, hoe onvoorzichtig en schadelijk het zou zijn voor de republiek, indien de thans bestaande moreele verwarring vermeer derd werd met de verwarring uit ee gouvernementeele crisis voortvloeiende. De monarchalen, die ons zco dikwijls verweten hebben, dat de republiek hoe genaamd geen duurzaamheid gebracht heeft in het hoogste staatsgezag, komen men ziehzelven in strijd, als zij eischen dat het eenige hoofd des staats, dat er in geslaagd is negen jaren lang aan het roer te blijven, zijn, zijn ontslag neme, en zij worden in hunne bemoeiingen ge steund door de repubikeinen. Dezen wer ken op die wijze onbewust het spel der pretendenten in de hand. Men moet voor het overige den heer Grévy, den man van den plicht slecht kennen, als men meent dat hij zich onderwerpen zal aan een hoopje politiekers, die gre tig elk voorwendsel tot eene agitatie aangrijpen, maar die volstrekt niet kun nen beweren dat zij in het minst de openbare meening of het gevoelen der volksvertegenwoordigers uitdrukken. De natie zou in de thans bestaande om standigheden met het diepste leedwezen eene gouvernementeele crisis zien ont staan. Iedereen begrijpt dat het land daardoor aan tallooze en hoogst gevaar lijke beproevingen zou blootgesteld wor den. De heer Grévy mag over deze ge varen niet onbekommerd zijn. Hij moet inzien dat het zijn plicht is te blijven op den post, dien de vertegenwoordi gers der natie hem toevertrouwd heb ben, om over de veiligheid der consti tutie en der republiek te waken. In dezen plicht zal hij niet te kort schie ten. Hetgeen le XIX Siècle gisteren be richten omtrent de toedracht der zaak betreffende het dossier, namelijk de on regelmatigheid die er bij heeft plaats gehad de vruchtelooze pogingen dei- prefectuur van politie bij den rechter van instructie en den officier van justitie om het dossier onder die omstandigheden hun in handen te spelen, en het aan vankelijk ontbreken van de beide be kende brieven, dit alles is door den minister van justitie voor de com missie van enquête bevestigd. Zooals de telegraaf heeft gemeld, heeft de minister geweigerd aan de commissie mededeeling te doen van een dossier, dat gevonden is bij een syndicus der fallis— sementen (een tiental brieven). Het blijkt thans dat de minister verklaard heeft dat de officier van justitie bereid zal worden bevonden aan de commissie de verlangde inlichtingen dienaangaande te geven, of het dossier te overhandi gen, maar hij acht zich verplicht te o- verwegen, of hij als minister aan het verlangen der commissie mag voldoen. Het onderzoek is nog niet afgeloopen, de huiszoekingen duren voort. Onder die omstandigheden moet hij het zwij gen bewaren. Wel moeten het gewichtige papieren zijn, wordt opgemerkt, als de minister aldus spreekt. Bij liet verhoor dat Wilson Donder dag voor den rechter van instructie on dergaan heeft, vroeg deze hem of de beide bij het gerecht overgelegde brie ven door hem zelf geteekend waren. Het antwoord luiddeJa. En de brieven, door wie waren deze ;eschreven was de volgende vraag. )oor een secretaris. Welke secreta ris. De heer Martineau. Zijt gij er zeker van Ontwijfelbaar ze— sér. Er werd nu een expert in het onder kennen van schrift binnengeleid. De beide brieven werden hem vertoond, te gelijk met eenige stukken door Marti neau geschreven. De expert gaat aan het vergelijken en verklaart dat het schrift der beide brieven niets gemeen heeft met dat der daarnevens gestelde stukken. De rechter van instructie legde daar na den expert verscheidene brieven voor van een secretaris, die eerst sedert drie maanden bij Wilson in betrekking is, en noodigden hem uit die te vergelijken met het schrift van de beide brieven. De expert verklaarde toen zonder eenige aar zeling, dat alle van dezelfde hand zijn. Welnu, sprak Wilson, zijn de beide brieven niet geschreven door Martineau, dan heb ik ze een anderen vroegeren secretaris laten schrijven. Ik begrijp er niets me^r van maar ik houd vol, dat dezelfde brieven zijn, die bij mevr. Li— mouzin in beslag zijn genomen. Geron, Onderchef bij den veiligheids dienst, is Donderdag opnieuw door de commissie in verhoor genomen. Hij ver klaarde dat hij alle in beslag genomen papieren aan zijn chef, den prefect van politie, ter hand heeft gesteld. Hij, Go~ ron, is maar een ondergeschikt ambte naar. De pakken heeft hij twee malen verzegeld, eenige zelfs driemaal. De stuk ken zelf heeft hij met gelezen. Hij heeft de dossiers niet bij het parket bezorgd. Ze zijn uit het kabinet van den prefect naar het parket gegaan. Op zekeren dan- heeft hij tot den prefect gezegd: Mevr! Limouzin beweert dat er brieven zoek zijn. De prefect heeft daarop gezwegen, en, voegde Goron er bij, hij behoefde mij ook niets te zeggen. Carlier, die twintig jaren in dienst van den baron Seillière is geweest en zijn se cretaris was, getuigde voor de commissie dat hij al de particuliere zaken van de zen wfst. Nooit nu heeft Seillière hem gesproken van zaken met Wilson en mevr. Seillière had hem evenmin ooit gespro ken van de twee millioen. die zij verklaard heeft dat haar man aan Wilson is kwijt geraakt. Het behoeft geen betoog, dat de bla den de revue houden over de candida- ten die voor het presidentschap vooral in aanmerking zouden komen, indien de heer Grévy inzag dat de tijd van gaan vóór hem gekomen is. Tot deze candidaten behoo— ren in de eerste plaats Léon Say, de Frey- cinet en Leroyer, voorzitter van den Se naat. Maar dezen zijn alle protestant. Nu is in een der artikelen van het concordaat bepaald, dat, als het hoofd van den staat (een der opvolgers van den eersten consul, zegt het artikel) geen katholiek mocht zijn er eene nieuwe overeenkomst zal getroffen worden tusschen Frankrijk en den Heili gen Stoel tot regeling van zekere reeh-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1