lil Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. de Gevolgtrekkingen 'maken. Nopens de „wcrkloozen" bewaarde Lord Salisbury een voorzichtig stilzwij gen. Over het geheel derhalve was de avond even mager als de dag was ge weest, en het verzet tegen het houden van eenen Lord Mayor's dag te Londen zal er niet minder om worden. De Commissaris des Konings in Zeeland beeft de navolgende circulaire, betreffende het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht No. 110, verzonden: „Circulaire van 10 November 1887, A no. 1868, 3de afdeeling. Longziekte onder het rundvee. Aan de Buigemeesters in Zeeland. Blijkens bij mij ingekomen berichten is er long ziekte geconstateerd in den polder Keetenisse ge meente Calloo (België.) Ik heb de eer U hiermede in kennis te stellen en U uit te noodigen aan de belanghebbende vee houders en landbouwers in Uwe gemeente daar van door openbare afkondiging kennis te geven, hun de noodige waakzaamheid aan te bevelen en hen met name te waarschuwen tegen de toelating van vreemde kooplieden in hunne stallen. De Commissaris enz." Bij Kon. besluit is aan den beer M. Wes- dorp, opziener 1ste Klasse bij de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, een pen sioen verleend van ƒ521. - Wegens opzettelijke belet.diging van Z. M. den Koning stond Donderdagvoor de Haagsche recht bank terecht de 21-jarige Cohen, die op 15 Sep tember, toen de Koning bij zijne aankomst te 's- Giavenhage in een rijtuig den Stationsweg paseer de zoodat"Z. M. en het publiek op straat 't kon den hooren zou hebben uitgeroepen „Leve Dome- la Nieuwenhuis, weg met Koning Corilla," of „weg met de gekroonde Corilla." De subst.-olficier mr. De Yos van Steenwijk hield den uitroep voor een ernstige beleediging, hetgeen ook bleek uit de verontwaardiging van het "publiek, achtte het opzet gelegen in het woord „gekroonde" of „koning" Corilla bewezen en vor derde een gevangenisstraf van één jaar Uitspraak 17 November. A i F. L, 1 5 November 1887. Wij meenen onzen lezeis geen ondienst te doen door hen, ir. kennis te stellen met een bericht 't welk door eene vriendelijke hand, betrekkelijk de kerkelijke kwestie alhier, aan de M. Ct. is geschreven. Volgens de thans geldige reglementen van de Nederd. Herv. Kerk moet op iedere predikantsbe roeping de approbatie worden verleend, niet door het classikaal bestuur, onder hetwelk de gemeente van den beroepen predikant ressorteert, maar door het classikaal bestuur, onder hetwelk de gemeente of de Kerkeraad, die beroepen heeft ressorteert. In het geval van Axel moest dus het classikaal bestuur niet van W ij k maar van Yzendijke de approbatie der op ds. F. W. J. Wolf van Ödijk door den kerkeraad van Axel uitgebrachte benoeming verleenen. Onder de stukken, die bij de aanvraag om ap probatie van het classikal bestuur, dat de appro batie verleenen moet, behóoren te worden overge bracht, beboert in de eerste plaats een getuig schrift van z e d e 1 ij k gedrag aan den beroepene afgegeven door bet classicaal bestuur, waaronder hij behoort, volgens een gegeven formulier. Zulk "een getuigschrift moest dus aan ds. Wolf van Odijk worden verleend door het classikaal be stuur van Wijk bij Duurstede. Dat bestuur schijnt nu geweigerd te hebben, om dat getuigschrift te geven. En daar nu dat stuk ontbrak bij de vraag om approbatie aan bet classicaal bestuur van Y- zendijke, mocht dat bestuur die approbatie niet geven. Zoo zit in het geval van Axel de zaak in el kaar. En daarmede komt, naar ik meen, noch het bericht in de N. R. Ct. noch dat in de Standaard overeen. Niet het classikaal bestuur van Yzendjjke, maar dat van Wijk is dus terecht of ten onrechte in gebreke gebleven. Overslag. De uitslag der verkiezing voor 2 leden van den Gemeenteraad alhier, op 1.1. Dins dag, is als volgt Aantal kiezers 15, waarvan 10 hunne biltetten lubben ingeleverd. Stemmen verkregen de hee- rer G. Apers en A. Borm (die zijn ontslag heeft ingediend) ieder 5, B. Buysse, P. La Heijne, C. Verdurmen, en F. Verstrepen, elk 2, en E. Apers en M. van Laere ieder 1 stem zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de 6 eerstge noemde heeren. De herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 22 November a. s. Zaainslag. De werkzaamheden te velde in deze gemeente, zijn wellicht eerst binnen een veertien dagen afge'oopen nog staan er vele beetwortels en paardenpeen. Bij enkele boeren doet het rund-, vee zich te goed aan den afval van de beeten. Bei de omstandigheden de veldarbeid en het buiten- loopen van koeien houden nog verscheidenen der grootere leerlingen uit scholen kleineren moe ten, nu vader en moeder werk blijven hebben, thuis wachten. Zoo komt het, dat de z. g. win- tergasten dit jaar uiterst laat verschijnen; in den Grooten Huissenspolder telde men Maandag den 14 dezer niet meer dan de helft van de 130 leer lingen. De ontvluchte L. de F., die onlangs tus schen Sloedam en 's-Heer-Arendskerke uit den trein ontsnapte, is te Dendermonde gevangen genomen. M. Ct. Te Hulst wil men ook een kinder-Floialia oprichten. Eene oproeping daartoe gaat uit van den heer Van Rijsoort van Meurs. -- Uit Sas van Gent schrijft men aan de Tijd dat binnenkort een belgisch douanenkantoor te As senede, wijk Het Staakje, zal opgericht worden. De maatregel is noodig geworden door de Belgi sche wet, waarbij inkomend vee aan een recht onderworpen wordt. Vele Belgische kooplui, wel ke op de markt van Goes en elders vee koopen en over Sas van Gent trekken, moeten thans over Selzaete heen, iets dat zeer lastig en tijdroovend Rome zal eerstdaags de eer hebben de groot ste vrouw der wereld binnen zijne muren te ontvangen. Ditmaal is onder deze benaming echter geene op kermissen en markten tentoon gestelde reuzendame te verstaan, maar eene zeer achtenswaardige vrouw, die evenwel al deze reu zinnen in grootte verre overtreft. Het is de moeder-abdis van het klooster St. Meinrad in Zwit serland, die niet minder dan negen voet meet en daarbij van zulk een omvang is, dat. zij in hare wijde bruine kloosterkleederen er werke lijk bovenmenschelijk uitziet. De abdis komt als vrome dochter der kerk in de eeuwige stad om Paus Leo XHI bij zijn jubileum bare hulde te bewijzen, en de Heilige Vader heeft, toen hij van haar voornemen hoorde, heel openhartig ver klaard, dat hij zeer nieuwsgierig was kennis met de waardige dame te maken. o— Donderdag-avond verliet een koopman in var kens, Avignon genaamd, de markt te AlenQon. Op zijn wagen zat een persoon, gekleed als bri gadier der artillerie die met hem mee mooht rijden. Den volgendon morgen vond men den wagen op den weg met het lijk van den koop man, die door een revolverschot gedood was. Zijn portemonnaie was ledig en het lijk van de kleeren beroofd. De artillerist was op het paard naar Meele gereden, had het daar aan een boom gebonden en was op een trein gegaan. De politie arresteerde spoedig zekere Jeanne, die een ontslagen w-ijnkooperskneebt was. Hij was de moordenaar en had zich als artillerist verkleed. o— Op een postkantoor van een onzer kleine ste den komt een 20-jarig boerenmeisje, dat er al lerliefst uitziet, en presenteert den directeur, die alleen op het kantoor is een postwissel. De ze keert haar de drie gulden die er op aangege ven zijn, uit en vraagt, om iets tot het mooie meisje te zeggen, waarom zij het •strookje niet heeft afgeknipt. Het meisje lacht verlegen, maar antwoordt met. Er stond toch nog een boodschap voor je °P'_ Zoo? Ja, weet u, ik kan niet lezen. Wat staat er dan op Hierbij drie gulden en honderd kussen. Och staat er dat Ja, kindlief, de drie gulden heb ik je ge geven, en de rest Als het zoo moet, zegt het meisje en biedt haar wang aan. o— Eenigen tijd geleden beklaagde de eigenaar van een hotel van den eersten rang te Parijs zich bij de politie dat verscheidene reizigers in zijn huis bestolen waren ten gevolge dezer verkla ring werd door de veiligheidspolitie een wakend oog gehouden. Door een zonderling toeval wer den de dieven ontdekt. Eergister-avond trad een agent in burgerkleeding een groot koffiehuis van den Boulevard binnen en bestelde iets, dat hem gebracht werd. Een „garcon", die in zijne na bijheid stond, haalde een horloge voor den dag en bekeek het geruimen tijd. „Ge hebt daar een zeer mooi horloge!" merk- j te een der bezoekers op, die het uurwerk zag. „Ja", antwoordde de garqon, „maar veel te mooi voor mij. Het is een geschenk van ie mand, aan wi'en ik een dienst bewezen had." „Ge zoudt het misschien wel van de hand wil len doen vroeg de bezoeker. „Als ik kan jaantwoordde de garqon. De agent der veiligheidspolitie had echter dit gesprek afgeluisterd en terwijl men aan het on-j öerbandelen was over den prijs, kwam hij tus- j schenbeide, maakte zich bekend en verzocht den garcon hem te zeggen van wien hij het horloge j gekregen had. Deze ontstelde en stotterde dat] een Duitscher, Adolf Schmidt genaamd, die knecht j in een groot hotel is, hem het horloge gegeven! had. Onmiddellijk werd de garcon in hechtenis genomen en spoedig met den door hem beschul-l digden man geconfronteerd. Deze laatste beken-I de de reizigers, in boven bedoeld hotel bestolen i te hebben de gestolen voorwerpen had hij daar-j na steeds aan den garQon toevertrouwd, die ze trachtte te verkoopen. o Een vieemde geschiedenis! Sinds jaar en dag] werd in een huishouden te Haarlem gestolen,] zonder dat men den dader kon ontdekken. De huisvader, een bescheiden ardeider, verdacht zijn] eigen vrouw er van en had dan ook herhaalde-"] lijk onaangenaamheden met haar. De vrouw stierf en het stelen hield aan. Nu kon zij het toch niet meer doen. De veldwachter werd in den arm genomen en deze ontdekte, dat de ontvreemdengen geschied den door een vrouw, in zeer goeden doen ver- keeronde, van zeer goede afkomst en daar in de buurt wonende. Hoeveel moeite de bemiddel de familieleden ook hebben aangewend om door geld de zaak te sussen, de bestolene is daartoe niet te bewegen geweest. —o Uit Groenloo wordt aan de „Arnh Ct." gemeld: Enkele heeren worden hier tegenwoordig op pene aardige wijze geëxploiteerd. Er hebben zich n 1. in de afgeloopen week een paar gevallen van den volgenden aard voorgedaan. Wanneer het 's avonds donker begint te worden, sturen som mige menschen hunne jongens op straat met den last om wanneer ze een heer tegenkomen hem tegen het lijf te loopen. De jongens doen dit. krijgen een pak slaag voor hun ongepaste bru taliteit beginnen dan een keel op te zetten, en vervoegen zich met vader of moeder bij den bur gemeester, met verzoek om tegen dien „meneer"] procses-verbaal op te maken wegens mishande ling. Den volgenden dag echter, warneer de zaak onderzocht wordt, geven de verbolgen ouders te kennen (bijwijze van gunst), dat ze de zaak wel tegen eene billijke schadevergoeding willen afma ken. De jongen moet beleefd voor „meneer" zijn pet afnemen, en de zaak is in den doofpot. o—

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2