Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. De Koning heeft de Grondwet bekrachtigd. Dinsdag heeft te Middelburg de veigadering plaats gehad, van den geneeskundigen raad voor Zeeland, welke gepresideerd werd door den waar nemend geneeskundigen inspecteur voor Zeeland, dr. B. Carsten. Aan bet geneeskundig Staatstoezicht, sinds 15 Mei 1887 ontleent de M. Ct. het voigende In onze provincie kwamen geene gevallen van pokken voor. Te Sluis kwamen eenige gevallen van scarlatina voor. Aldaar overleed ook een kraamvrouw aan die ziekte. Te Aardenburg werd respectief slechts 1 geval waargenomen. Mazelen breidden zich uit te Aardenburg, zonder dat ze echter epidemisch werden verklaard. Thans zijn de mazelen uit de provincie geweken. Kwaadaardige keelziekte werd meermalen waar genomen te Koewacht, en gepaard met cioup te Groede; eenmaal te Hoek en Terneuzen. Te Grcede kwam het eerste geval voor in eene woning waar de ziekte vroeger heerschte. Omtrent het voorkomen van Typhus en febris typhoïdea werd bericht ontvangen van 2 gevallen te Hoek, 1 geval te Cadzand, Clinge en Yzendijke. Te Clinge werd die ziekte overgebracht uit Bath en te Yzendijke uit Hilversum. Wij hebben ons bepaald tot de vermelding der gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Mede werd door den hter Mazure, prov. Veearts te Middelburg op de bekende vleeschvergiftigirg gewezen en door den raad besloten zich tot Ged. Staten te werden, om hen te verzoeken, de aandacht der gemeente-besturen te vestigen, op de noodza kelijkheid van verbeterd toezicht op de keuring van schadelijk vleesch. De nieuwe grondwet heeft al aanstonds ee nige wijzigingen noodig gemaakt in de aanhangige staatsbegrooting voor 1888. In de eerste plaats zijn op hoofdstuk III hoo- gere credieten aangevraagd, met het oog op het grooter aantal leden der beide Kamers, en wel f 7000 meer voor reis- en verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer, ƒ28,000 meer voor scha deloosstelling aan de leden der Tweede Kamer, en 460 meer voor vergoeding van reiskosten dezer leden. Op hoofdstuk Vn B (Financiën) is ƒ12,000 meer aangevraagd voor vergoeding aan de ontvangers der directe belastingen enz. wegens in 1887 en 1888 vereischte voorbereidende weikzaamheden voor de verkiezingen van 1888. De werkzaamheden der ontvangers ter voorbereiding van de verkiezingen zullen aanzienlijk vermeerderen. Door hunne opgaven moeten zij niet alleen Ge deputeerde Staten gelegenheid geven, tijdig voor de lijst der hoogstaangeslagenen te zorgeu, maar ook de gemeentebesturen in staat stellen, de kie zerslijsten in overeenstemming met de onderschei dene nieuw wettelijke bepalingen op te maken. Al dat werk is voorzeker van hen niet te vergen zon der vergoeding, al ware het alleen voor de kan toorhulp, die zij daarbij niet missen kunnen. Daar de ontvangers eeilang met de samenstel ling der opgaven moeten beginnen en een gedeel te van het werk derhalve nog in dit jaar zal wor den verricht, is de post zoo omschreven dat twij fel ten opzichte van de aanwijzing van het dienst jaar, waarop de hun toe te kennen vergoeding te verevenen zal zijn, wordt uitgesloten. AXEL, 11 November 1887. Woensdagnamiddag had te Terneuzen de aan besteding plaats van het maken van werken tot verdediging van den Calamiteu«en polder Nieuwe Neuzen. De raming bedroeg 18,779,96, en het minst werd ingeschreven door A. van der Beek te Zaam- slag voor 17,920. Hontensse. Nieuws is er niets en kan het ook waar reeds de wijze Salomo ons heeft verze kerd, dat er geen nieuws in dit sublunarisch dal bestaat. Maar, zooals het gewoonlijk gaat waar men niet over nieuwtjes praten kan, daar praat men over den toestand van d6n dag en zoo praat men dan bij ons tegenwoordig druk over de pos terijen en wel inzonderheid over de brief- en courantenbestelling op Zon lag. Er worden wat filippica's over die bestelling uitgesproken, en- eigenlijk gezegd, er is ook wel eenig recht toe. Niet, dat we onze postboden geen rust gunnen, o zeker rust heeft iedereen van noode, waarom dan niet een postbode? Maar de postboden konden rust in overvloed en wij toch onze Zondagsche lectuur hebben. Dat is nu niet het geval. Leest ge een courant, die op gewone da gen met den voormiddag- of namiddagtrein te Hulst arriveert dan kunt ge in Hontenisse tot Maandag wachten, eer ge het nieuws in handen krijgt. En in andere plaatsen van ons district is het niet veel beter gesteld. Axel, dat nog al voor een stad door gaat, ziet zijne postboden na aankomst der twee eerste treinen de ronde doen en daarmee is het uit voor den ganschen dag. Me dunkt, dat is te erg. Wie zijn Zondag eens rustig en aangenaam door wenscht te brengen wil, zoo niet uren aan uren, dar, toch wel eens een oogenblik, eenige lectuur hebben en welke lectuur bevalt ons dan beter dan de cou rant Wanneer dat eens veranderen zal Woensdag ontstond aan den oever van den calamiteuser. Eendrachtpolder onder Zaamslag tus- schen de beide Oostelijkste oeverwerken eene af schuiving, lang ongeveer 175 M., breed ongeveer 25 M. De afschuiving ligt tusschen de peilraaien 28 en 28. M- ct- Ter Neuzen. Op de Woensdag alhier gehouden Veemarkt waren aangebracht5 paarden, 26 stuks rundvee en 85 varkens Premiën werden toege kend aan J. Dieleman Az. te Terneuzen, voor het schoonste ruinpaard le premie 4, en 2e pr. ƒ2, alsook voor het giootste getal paarden van een en denzelfden eigenaar 4; aan C. de Kraker te Zaam slag, voor het schoonste merriepaard le pr. ƒ5; aan de wed. M. de Bruijne te Terneuzen, voor het schoonste jongpaard le pr. ƒ4; aan H. Hartog te Terneuzen, voor den schoonsten springstier ƒ5, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Terneuzen le pr. ƒ4, en voor het vetste stuk rundvee ƒ5; aan A. de Feijter te Terneuzen, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Terneuzen le pr. ƒ2; aan A- de Kegels te Ert- velde (België), voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd le pr, ƒ4, en voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar ƒ4; aan J. van Boven te Ellewoutsdijk, voor het schoonste stuk rundvee van buiten de meergenoemde kantons aangevoerd 2e pr. ƒ2; aan R. J. Schee)e te Terneuzen, voor de beste baat- gevende of kalfdragende koe le pr. ƒ5; aan J. P. Scheele te Terneuzen, idem 2e pr. ƒ2; aanP. Galle te Zaamslag, voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, ƒ4; aan J. Pladdet te Hoek, voor het schoonste kalt, ƒ3; aan B. Davids te Koewacht, voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, van en een denzelfden eigenaar ƒ2; aan J.Jansen te Stekene (België), idem boven de 25 stuks ƒ5. Van het aangevoerde rundvee werd ongeveer de helft tot verlaagde prijzen verkocht. Dezer dagen is een man uit Vlaardingen te Rotterdam weder het slachtoffer geworden van een drietal zoogenaamde kwartjesvinders, die hem in een bierhuis met kaartspel circa ƒ250 heb ben afhandig gemaakt. Hoe dikwijls er ook te gen deze lieden in aide dagbladen gewaarschuwd werd, het gelukt hun toch van tijd tot tijd nog personen te vinden, die zich door hen laten ver schalken, zoodat eene vernieuwde waarschu wing niet overbodig is. De tactiek is nu eenigzins anders geworden. Het kwartjesvinden is uit de mode, maar er wordt nu door een van de leden van het gezel schap op straat een praatje gemaakt met eenen voorbijganger, die men meent dat daarvoor in aanmerking kan komen. Het vertrouwen van dien persoon wordt gewonnendeze gaat mede in de naastbij gelegen tarpperij, om een glas bier te drinkener zitten in die tapperij twee per sonen kaart te spelen, gewoonlijk een spel met drie kaarten het keeren van eene dier kaarten doet dan winnen of verliezen. De binnenge- troonde persoon wordt aangespoord om mede te spelen, en is. als hij daarin bewilligt, spoedig zijn geld kwijt; de spelers verwijderen zich, en de politie vordt in de zaak gemengd, maar in den regel te laat om den bedrogene weder in het bezit van zjjn geld te stellen. o— Een treurig hoofdstuk uit de lijdensgeschiede nis der „arme meisjes" werd, naar het „Dresd. Stadtbl." mededeelt, in de laatste weken te Dres den afgespeeld. Eene te Hannover wonende rij- ke, adellijke familie zond voor eenigen tijd haar jongsten zoon met zijne gouvernante naar Dres den. Hier zoude de knaap onder toezicht der laatste de eerste opleiding ontvangen en men had des te meer reden, de jonge dame deze moeielijke, verantwoordelijke taak toe te ver trouwen, daar deze, zelf van gegoede, nette fa milie afkomstig, sedert lang reeds te Hannover onder de oogen van de ouders van den knaap tot hunne groote tevredenheid op dezelfde wijze werkzaam was geweest. Knaap en gouvernante woonden hier bij eene majoorsweduwe mevrouw S., maar zouden dit kosthuis met een ander, dat de moeder van den kraap hier zelf voor korten tijd uitgezocht had, verwisselen. Op zekeren dag nu toen gouvernante en knaap door den grooten tuin gingen wandelen, sloot een heer zich bij hen aan, die den knaap op vriendelijke wijze toe sprak. De toenadering kwam der gouvernante wel is waar niet gewenscht. voor, maar zij mocht en kon haar, daar zij op onschuldige wijze ge schiedde, niet afwijzen. De bewuste jonge man, een buitenlander en beeldhouwer liet het intus- schen niet bij deze onschuldige toenadering. De omstandigheid, dat in hetzelfde huis van genoem be majoorsweduwe een zijner kennissen woonde, gaf hem gelegenheid de poging tot nadere ken nisgeving met de gouvernante te wagen. Den jongen beeldhouwer interesseerde uit een arti stiek oogpunt, gelijk hij tot zijne kennissen zei- de, de kop van het jonge meisje, en zoo stelde hij zich op zekeren dag op aanraden van een minstens onvoorzichtigen vriend aan de jonge dame in hare kamer voor, maar moest deze op krachtige weigering der gouvernante, terstond verlaten. Het angstige, beleedigde jonge meisje vertelde tetstond het pijnlijke voorval aan hare hospita, en deze nu deelde, hetzij met boosaar dig opzet, omdat zij zich misschien ergerde, dat hare commensaals binnen kort een ander kost huis wilden betrekken, hetzij, wat wij liever wil len aannemen, door een misverstand, het voor val op zulk eene wijze aan de te Hannover wo nende familie van den knaap mede, dat deze terstond eene oude dienstmeid zond, die voor- loopig het toezicht op het kind op zich zou ne men. De arme gouvernante echter vernam dit alles eerst op het oogenblik, toen zij toevallig met den knaap haar nieuw kosthuis wilde bezien en de toekomstige hospita hare verwondering te kennen gaf, dat in plaats van de gouvernante niet eene dienstmeid met den knaap kwam, zoo als haar heden per brief uit Hannover gemeld was. "Wie beschrijft den schrik van het on schuldige arme meisje Noch de stoortende woor den der hospita, noch de haar terstond aangebo- ben hulprijke hand van verwante familie, waar onder ook nauwe bloedverwanten van de Han- noversche familie, waren in staat de in harê eer gekrenkte jonge dame tot bedaren te brengen, en op zekeren dag was zij plotseling verdwenen, nadat zij in hare Kamer haar goed geregeld had en eenig geld, dat zij aan eene. onderwijzeres voor ontvangen lesuren schuldig was, klaar ge legd had. Het politieblad bracht dezer dagen, Da- dat de jonge dame langen tijd door de politie' gezocht was, op zeer lakonische wijze het slot van het treurig verhaal uit het werkelijke leven, dat daarin bestond, dat het lijk der ongelukkige te Folkewitz door de Elbe op het land gespoeld was. Het voorval is des te treuriger, daar te Han nover eene moeder en een zieke zuster de doo- de betreuren. o— „Wij leven niet meer in den tijd dat Bertha spon", is een Italiaansch spreekwoord, van wel ke oorsprong het volgende wordt verhaald Bertha, een jonge boerin uit Montagnana, in haar geboorteplaats als een vlijtige en uitstekende

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2