Jaarg. No. 1K. Zaterdag H November 1887. 3e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenia11dsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. AXELSCHEmCOIRAIVT. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, In de benauwde zaal van de tiende kamer der correctioneele rechtbank te Parijs is jl. Zondag het proces tegen de generaals Caffarel en d' Andlau, en de dames Limouzin, Rattazi, Costard en hunne medeplichtigen, begonnen. Deze allen, zijn beklaagd van ridder linten en andere onderscheidingen fran co aan huis te bezorgen. Gaf men die luitjes eenige biljetten van duizend francs, dan kwam er een ridderkruis van het Legioen van eer te voorschijn, soms wachtte men ook wel eens te vergeefs op een dergelijke de coratie. De voornaamste grief der Parijzehaars is, ze^t men, dat mevr. Limouzin, die een Fransch generaal in het Verderf heeft gestort, zoo leelijk is. Algemeen hoort men er bij zeggen „als zij ten minste er nog knap uitzagHet is echter on- vergeetelijk dat de nationale ridderorde zoo onteerd is door een dergelijke oude heko. Men meent dat dit proces wel de waarheid, maar niet de geheele waar heid aan het licht zal brengen, daar ie dereen weet dat de hoofdschuldige ach ter de schermen blijft. Later is ook nog gebleken dat er onder de stukken, brie ven gezonden zijn van den heer Wil son, waardoor de zaak, zooals zulks wordt genoemd te meer gekanaliseerd is. Op Generaal d' Andlau, die de vlucht heeft genomen, wordt de hoofdschuld geworpen. Generaal Caffarel, die door de militaire overheid reeds van zijn ambt ontzet is, is het slachtoffer, van booze belagers en al de stukken die onaan genaam zouden kunnen zijn, voor den heer Wilson, zijn in rook en ramp ver dwenen, en niemand herinnert zich daar van ooit iets bespeurd te hebben. De zaal was overvol van belangstel lenden, en nog steeds werd de presi dent overstelpt met aanvragen om toe gangskaarten. De eerste dag was niet de belang rijkste in het proces. De beklaagden waren negen in getal waarvan een zelfmoord heeft gepleegd en éen voortvluchtig is. De perste beklaagde was generaal Caf farel, in burgerkleeding, zonder eenige decoratie in zijn knoopsgat daar hemde vorige week door den commissaris van politie, Lalmand was aangezegd, dat hij geschrapt was van het Legioen van eer. Hij maakte een allerpijnlijksten indruk, te midden van deze omgeving. Hij ont kende niet met deze lieden in verbin ding te zijn geweest, maar hij wierp de schuld van alles op de noodzakelijkheid om zijne verliezen aan zijn beurs 'te be talen. De tweede beklaagde was mevr. Li mouzin (haar geboortenaam is Adelaide Scharmetj. De antwoorden die zij op de vragen van den Voorzitter gaf, waren blijk van een flink talent, daar alles vlug van stapel liep. De zevende beklaagde, Lorentz, die de medehelpster van mevr. Limouzin was, beroemde er zich altijd op, om Tunesische ridderorden aan zijne vrienden uit te reiken. De derde, vierde vijfde beklaagden, de darnas Rattazi, de Saint Sauveur en Veron alsmede de zesde beklaagde, ze keren Bale, een zaakwaarnemer, zijn dien dag op den achtergrond gebleven. Nog stonden twee andere beklaagden in het proces vermeld namelijk Buy, die naar men meent, zich om 't leven'heeft gebracht, en d' Andlau die zich uit de voeten heeft gemaakt. Om tot een meer recht inzicht van het proces te komen, dient men te weten, dat de generaals Caffarel en d' Andlau, beiden wel is waar allerlei middelen ge bruikten om geld te maken, maar niet gezamelijk werkten. M«vr. Limouzin gebruikte generaal Cafïarel, zooveel als een comediescherm dat zij aan hare klanten vertoonde. Met dezen generaal leefde zij vriend schappelijk, terwijl hij zich meermalen in hare woning bevond, om eenige de- coratien te gelde te maken. Dit spelletje heeft zoo, zes weken ge duurd en met d' Andlau verscheidene jaren. Deze had tot medehelpster mevr. Rattazi, zoodat hier twee processen zijn mevr. Limouzin met Cafïarel en Lorentz, en d' Andlau met mevr. Rattazi en de anderen. De Fransche minister Spuller, dienaar Rijsel vertrokken was, ten einde tegen woordig te zijn bij de inwijding der fa culteiten van de rechtswetenschap en let teren, welke van Douai, aldaar waren overgebracht, werd op zijne terugreis naar Douai, aan het station door ette lijke duizenden personen met vijande lijke kreten begroet. „Weg met SpullerLeve Boulan- gerriep de gansche menigte. Men wilde het station binnendringen, doch zulks is belet door de aanwezige mi litaire wacht. Nadat de trein vertrokken was, trok ken enkele honderden belhalmels naar de onder-perfectuur en wierpen er de vensterruiten in. Spoedig werden zij echter door de gendarmerie uiteenge dreven. Hillauraid, die den moordaanslag op Bazaine heeft gepleegd, is door het ge recht veroordeeld tot acht iaren dwang arbeid. De verdediger verklaarde onmiddel lijk, dat zijn cliënt in hooger beroep kwam. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat het vertrek van den Czaar met zijn gezin voorloopig is vastgesteld op den 15den of 16den November. Den volgenden dag gaat de prinses van Wales, door den Koning begeleid, met hare kinderen op reis naarLubeck. De gezondheidstoestand van den Duit- schen Kroonprins heeft thans de belang stelling voor alle andere aangelegen heid doen wijken. De Keizer heeft bevolen dat er geen operatie door Mackenzie of door ande ren mag ondernomen worden alvorens dr. Schmidt met prins Wilhelm te San Remo is aangekomen en aan het onder zoek heeft deelgenomen. Proffesor Schrötter moet den tegen— woordigen stand van de ziekte van den Kroonprins als zeer ongunstig hebben bevonden. Ook Mackenzie noemt thans de zaak minder licht dan te voren. De Berlijnsche Academie van weten schappen heeft in hare zitting van den 9den dezer tot hare Correspondeerende leden benoemd de heeren prof. Van Be neden te Luik en Buys Ballot te Utrecht. (o)-(o)—

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1