Binnenlandsch Nieuws. rV, Uit Dordrecht meldt de D. C De eerste wekelijksche varkenmarkt heeft he den, nevens het gewone vertier, weder eenige ongewenschte beroering in onze gemeente ge bracht Zooals bekend is, maken de boeren-ar- beiders en arbeidsters uit de omliggende dorpen, die met 1 November van dienst veranderen of opnieuw ingehuurd worden, van dien dag gebruik om eens flink „uit te gaan" en dat bij die gele genheid vaak overmatig gebruik van sterken drank wordt gemaakt, laat zich begrijpen. Een onmiddellijk gevolg daarvan is, dat de verhitte gemoederen vaak in botsing met elkaar komen, en vechtpartijen ontstaan, welke meermalen bloed storting met zich brengen. Zoo ook heden namiddag. Eenige boeren, die zich met hunne meisjes in de herberg Café d' Anvers vroeger het (Metalen Kruis) aan de Tcl- brug bevonden, kregen twist, en om daaraan een eind te maken, verwijderde de herbergier een der vechtenden uit zijn lokaal. De makkers van den uitgeworpene trokken echter voor dezen par tij en grepen diens tegenstanders en den kas telein aan. terwijl ook het glaswerk het geducht moest ontgelden. Inmiddels werden de in de nabijheid dienstdoende politie-agenten te hulp ge roepen om het lokaal te ontruimen, hetgeen dan ook in minder dan geen tijd geschied was. De steeds me er opgewonden lieden wilden toen op straat het gevecht voortzetten en grepen dan ook de politie-agenten aan. Dezen, aanvankelijk niet tegen de overmacht opgewassen, hadden het zwaar te verantwoorden, daar reeds messen wer den getrokken, teneinde een der vechtersbazen die in hechtenis was genomen uit hunne handen te bevrijden, zoodat zij ten slotte hunne sabels moesten trekken en aaarmede eenige onzachte slagen uitdeelden. Onderscheidene burgers kozen de partij der politie-agenten, terwijl anderen per telephoon meerdere hulp verzochten. Toen deze spoedig daarna verschenen, slaagde men er met vereende krachten, doch niet dan na heftigen te genstand, in, een achttal personen in hechtenis te brengen, waarvan sommigen nog geruimen tijd de zichtbare teekenen der kloppartij zullen dra gen. Yan de acht arrestanten zijn er zes uit na burige dorpen en twee uit deze gemeente, onder deze laatste een bekend socialist, die de menigte tot ontzet van de arrestanten aanhitste en daar toe zelf het voorbeeld gaf. kT D Uit Y lissin gen schrijft men aan deN.K. bt. Met den tweeden exprestrein, waarin te haren behoeve een salonrijtuig der Staatsspoorwegen reed, kwam Woensdagavond te 10 u. 10 m. van Bent- heim alhier aan H. K. H. de hertogin weduwe van Albany, oudste zuster van onze Koningin, met ha re beide kinderen en een vrij talrijk gevolg. Eerst nadat de mailboot naar Queenboro was vertrokken, verlieten deze reizigers den trein, om zich onder geleide van commandant Fullerton te begeven naar het koninklijk Engelsche stoomjacht Victoria and Albert, dat reeds Dinsdag middag alhier wa* aangekomen om hen af te halen en naar Port-Victoria over te brengen. Het jacht was ditmaal niet binnengekomen, maar vóór de buitenhoven op stroom blijven liggen, zoo dat de hertogin en de haren zich op de gewone gemakkelijke wijze konden inschepen. Zij waren verplicht, plaats te nemen in de lang de zijde der provinciale stoomboot Walcheren gereed liggende reddingboot van het jacht, die, gesleept door eene stoomsloep, hen naar de Victoria and Albert o- verbracht. Nadat de prinses aan booid was, stoomde het jacht naar zee. In de Vrijdag gehouden vergadering der Prov. St. van N.-Brabant is vastgesteld een aan den Ko ning te richten adres, waarbij machtiging gevraagd wordt om met de Staten van Zeeland te kunnen regelen de inrichting van het waterschap ,,de Da mespolder", gelegen gedeeltelijk onder Rilland- Bath (Zeeland.) drol, 16 dito gebloemd katoen, 80 dito geel ka toen, 20 dito asgraauw demiet, 10 doeken, 3 paar mans-, en 9 paar vrouwenkousen. II. 6000 kilogram Ruhrkolen. Voor het I. is ingeschreven door J. O. Sly pen voor ƒ91,92, de wed J. Veenhuizen voor ƒ91, en J. Wieland voor ƒ81,25. Voor het II. is ingeschreven door C. v. d.Broe- ke voor 8.50, J. A. Oole voor 8,10, en A. Schieman voor ƒ7,45. Aan de laagste inschrijvers is de leverantie toe gewezen. In onze gemeente heeft zich onlangs een doelboogsocieteit gevormd, onder den naam, .Prin ses Wilhelmina" en heeft de benoodigdheden daar toe opgelicht bij den ondernemer A. van Aerde. Hoewel deze nog niet volkomen in gereedheid is, zijn er toch reeds enkele proeven genomen en heb ben tot een gunstig resultaat geleid. Men meent dat binnen korten tijd de eerste prysschicting zal kunnen uitgeschreven woiden. Bij een onschuldig en genoegelijke tydpassee- ring zooals dit, meenen wij dat de belangstelling van dien aard zal zijn, dat de ondernemer tevre den zal wezen en de vereeniging goed succes zal ondervinden. t. Dat de aardappeloogst dit jaar niet veel be loofde, zal wel niemand tegenspreken, althans op een stukje bouwland aan den Buthdijk, van den landbouwer W. de Koeijer alhier, welke hij met die vrucht had bepoot, zag het er allertreurigst u:t. Thans echter, nu men aan 't rooien is, blijkt dat die aardappels tol zulk een grootte gegroeid zijn dat er zich eeD onder bevond, die 1 K.G, woog, Koewacht. In de raadsvergadering van Maan- dacr 31 October is besloten de jaarwedde van den heer J. Boddaert onderwijzer aan de O. L. S. te St. Andries met 50 te verhoogen en alzoo te brengen op 500. Tot rijks-veldwachter der 3e klasse te Lo- lijnsplaat, is aangesteld de gemeente- en onbezol digd rijksveldwachter, J. Sturm te Phillippine. Ds. Kouwenhoven pred. bij de Chr.ger. gem. te Schoonebeek heeft het beroep naar die gemeen te Zaamslag aangenomen. AXEL, 8 November 1 8 87. Jl. Zaterdag had alhier door het algemeen bur gerijk armbestuur de aanbesteding plaats van I. 14 meter bombazijn, 22 dito ketersbaai, 15 dito S T A T E X - G E X E R A A L. Jl. Zaterdag is de Eerste Kamer met de behan deling der 11° ontwerpen van wet, tot herziening der grondwet in tweede lezing begonnen. De uitslag der stemming is geweest als volgt Ontwerp giDg door met eenparigheid. Ont werp II (Hoofdstuk II leafdeeling), over de troons opvolging handelende, met 34 tegen 5: de hee- ren Muller, Insinger, Schimmelpennmck van der Oye, Akerlaken en De Bruyn. Ontwerp Hl (Hoofd stuk II, 2e, 3e, 4e en 5e afd.) met 38 tegen 1, den heer De Bruyn, die, volkomen consequent met hetgeen hij bij de eerste lezing had gezegd, be weerde, dat, indien het bij de questie van den promissoiren eed, uitsluitend te doen was om eene gelijkstelling in de grondwet, die nu eens van eed en dan van belofte spreekt die gelijkstelling ook op eene andere wijze had kunnen worden be tracht. Ontwerp IV (Hoofdstuk II 6e, 7e en 8e afdeeling) met dezelfde meerderheid. Ontwerp V (Hoofdstuk III), inhoudende het „elastieke" art. 80, met 30 tegen 9. Tegen de heeren Smits van Oyen, Pijls, Schimmelpenninck van der Oye, Ver- heijen, Magnée, Hengst, Regout, Smitz en De Bruijn Ontwerp VI (Hoofdstuk IV) met gelijke meerder heid op gelijke wijze samengesteld. Ontwerpen VII en VIII (Hoofdstuk V, Justitie en Hoofdstuk VII, financiën) werden zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Ontwerp IX (Hoofdstuk III, oorlog) werd aangenomen met 30 tegen 9. (Tegen de heeren Magneé, Hengst, Regout, Smitz, De Biuyn, Smits van Oyen, Pijls, Van Nispen en Ver- heijen). Ontwerp X (Hoofdstuk XI, waterstaat, thans met de veenschappen verrijkt) met alge meene stemmen, terwijl zich eindelijk tegen de additioneele artikelen slechts ééne stem verklaar de, die van den heer Muller, en twee stemmen zich zouden verklaard hebben, indien de heer Pijn appel tegenwoordig ware geweest. Zoodat de gewijzigde grondwet ook door deze kamer is aangenomen. De Tweede Kamer is ter vergadering bijeenge roepen tegen Maandag 14 Nov. a.s, GEMEENTERAAD V A X AXEL. Zitting van Vriidag 4 November 1887- Voorzitter de heer jhr. mr. Quarlesvan Uttord. Tegenwoordig de heerenDieleman, an Dix- hoorn, Dregmans, De Feijter, Jansen van Rosen- daal, Kruijsse, Oggel en Van de Ree. Afwezig de heeren Van Eraaijenhove, Van Hoe ve en Wolfert. De notulen der vorige zitting worden gelezen en De Voorzitter doet mededeeling le. van het proces-verbaal van kasopnemmg van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat 4425,295 in bas is en zulks in orde is bevon- 2e. van een schrijven van Ged. Staten, betref fende goedkeuring van de gemeentebegrooting voor - het dienstjaar 1888, 8e. van een schrijven van Ged. Staten betref fende goedkeuring van een subsidie aan het Al» gemeen burgetlijk armbestuur en 4e van een schi ijven van Ged. Staten houden de inwilliging van het verzoek, om de gemeen te jaarlijks en tot wederopzeggens eene som van ƒ40 van rijkswege en 75 van de provincie, toe te kennen voor de kosten van verpleging voor I de persoon van G. den Deurwaarder thans ver- blijvende in het krankzinnigen-gesticht te Delft. Op voorstel van den voorzitter worden deze mededeelingen voor kennisgeving aangenomen De Voorzitter deelt hierop mede dat Ged. Sta ten het ontwerp der algemeene politieverordening in deze gemeente hebben terruggezonden, met bijvoeging van eene nota, waarin enkele wiizi-1 gingen in die verordening wenscheKjk worden ge- Na voorlezing en toelichting dezer artikelen stelt de Voorzitter voor, deze gewijzigd aan te nemen. Geen enkele lokt eenig debat uit-, ter wijl zonder hoofdelijke stemming dit voorstel wordt aangenomen. Een afschrift zal hiervan aan Ged. Staten worden verzonden, terwijl te vens bepaald wordt dat de algemeene politiever ordening daarna in druk zal verschijnen, om ver der met 1 Januari 1888 in werking te treden.l Aan de orde komt: le. een request van A. J. en D. Cornelisse al hier ten einde van den Raad een stukje op de Kaaiwal achter het erf van eerstgenoemde, in verkoop af te willen staan. Het bedoelde stuk je grond is 10 M- g-oot en Burg. en Weth. zien in het verkoopen daarvan geen bezwaar, omdat 1 de bouwing van een huisje aldaar geen belem-J mering voor het publiek zal opleveren. Verder om naast de woning van de Wed. R. Mangold eveneens een stukje grond tekoopentot het bouwen van 2 woonhuisjes. De Voorzitter geeft den leden een teekemng van bedoeld terrein ter inzage en adviseert daar op nog het volgende: Ik ben met Cornelisse op bewuste plaats ge weest; we hebben de breedte van af de woning van de Wed. Mangold tot aan de overzijde, tegen de hekjes van de aldaar staande huisjes nauw keurig opgemeten en deze breedte met de lengte der te bouwen huisjes vergeleken. Wij zijn toen tot de slotsom gekomen dat de bestaande breed te zestien Meters is, en dat Cornelisse de huisjes buitenwerks berekend heeft op 5,70 M. dus 11,40 M. voor de twee. Nu blijft er nog 3,50 M. over voor den doorgang zoodat er in 't geheel geen be-j zwaar zoude kunnen bestaan. Kon nu,Cornelis- se van de Wed. Mangold machtiging verkrijgen h om tegen den zijgevel van haar woonhuis te bou wen dan zoude de overblijvende breedte nog groo- ter worden." De heer Kruijsse kan zich hiermede niet ver eenigen. Hij begint eerst te zeggen dat de ope ning, welke tot doorgang zoude moeten dienen, veel te nauw is, en ten anderen dat de Raad wel eerst diende te weten hoe het plan van Cor nelisse is. Hij meent dat het niet aangaat om iets toe te staan, waarvan later grange vruchten zouden kunnen geplukt worden, en hij zoude het altijd betreuren wanneer bij de vorming van stra ten, zooals nu het geval weder zoude zijn, moest gezegd en ondervonden worden, dat zij te nauw waren.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2