Jaarg. No. 148. Zaterdag 5 November 1887 5e Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA. Buitenlandsch Nieuws. AXELSCHE® COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Oiusitóff- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS i per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco "pêr post 30 cent; 2 •maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. nutam. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiên van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TWEE uren, De Duitsche keizer heeft eene ver koudheid opgedaan, tijdens zijn uitstap je naar den Harz, alwaar hij te Wer— nigerode, ter gelegenheid eener groote jachtpartij, bij graat Stolberg heeft ge logeerd. De bevolking verkeert door 's keizers ziekte, ondanks de geruststellen de berichten der openbare bulletins, in onrust, officieel wordt ook erkend, dat Z. M. des daags wordt overvallen door eene groote slaperigheid en des nachts geen rust geniet. Eene verzwakking van krachten, alsmede gebrek aan eet lust en eene moeilijke spijsvertering blij ven hierop niet lang uit. De keizer was genoodzaakt zich Za terdag te bed te begeven, en heeft het zelve geruimen tijd moeten houden. Onophoudelijk wordt door belangstel lenden naar den stand der ziekte ge vraagd. De geneesheeren spreken nu wel van eene met rheumatische verschijnselen gepaarde verkoudheid, maar niet van de vermindering der krachten, die wegens den hoogen ouderdom des keizers juist bezorgdheid teweegbrengt, en al is het mogelijk dat ook ditmaal alles goed af loopt, het publiek verkeert toch in eene niet geringe spanning. Inmiddels is er gelukkig openbaar heid gegeven aan een telegram van den kroonprins, waarin hij uit Baveno meldt, dat er voor hem gegrond uitzicht bestaat, reeds in Januari als hersteld naar Duitschland terug te kunnen keeren. De „Post" bevat een hoofdartikel men meent dat het afkomstig is van Bismarck's kanselarij, waarin het tusschen Frankrijk en Engeland opge maakte ontwerp eener overeenkomst omtrent neutraalverklaring van het Suez— kanaal een groot succes van eerstge noemde mogendheid, wordt genoemd. Engeland aldus luidt het heeft in den afgeloopen zomer te vergeefs op een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk gewacht, en na zijne teleur stelling eindelijk moeten inzien, dat voor Engeland het kanaal verloren gaat bij iederen oorlog, waarin hij niet met Frank- rijk in vrede verkeert. Daarom heeft men het raadzamer geacht, Frankrijk tot een medeborg yoor de neutraliteit te maken, dan het uit te sluiten van het toezicht op het kanaal, ten gevolge waarvan Frankrijk in zekere gevallen al daar moeilijkheden voor Engeland kon teweegbrengen. Daaraan heeft men zeer verstandig gedaan. „Nu deze conventie, waarop de ove rige mogendheden ongetwijfeld hare goedkeuring zullen verleenen, door Frankrijk is onderteekend, zal iedere Fransche regeering in spijt van alle sym- pathiën voor Rusland, bezwaar maken om Rusland behulpzaam te zijn in pogingen om het kanaal voor Engeland onbruik baar te maken tot het vervoer van oor logsbehoeften naar Indië." De „Post" ziet hierin het gewichtig ste gevolg, hetwelk de conventie, wan neer zij door de overige mogendheden wordt aangenomen, zal opleveren. Sinds eenigen tijd is te Parijs eene tentoonstelling van' kleine kinderen ge houden, en deze heeft geleid tot eene oplichterij welke tot een proces heeft gevoerd. Zekere Morchain, was door den on dernemer der tentoonstelling Grippa, met de organisatie belast. Door dezen is aan de meeste ouders een brief ge zonden, waarin hij hen schreef, dat aan hun kind een madaille was ten deel ge vallen. Voorts had hij nog eenige vleiende woorden tot de ouders gericht, om ten slotte hun eene som van 10 francs af te vragen, tot bestrijding der kosten van graveering, van het lint en het doosje, om te voorkomen dat de eervolle onderscheiding niet in verkeer de handen terecht kwam. De meeste ouders, overgelukkig dat hun kind (er waren eenige duizend klei nen aanwezig) den palm had wegge dragen, zonden de 10 francs onmiddel lijk. Morchain had hierdoor een aan zienlijk bedrag in zijn eigen zak ge kregen. Wegens deze oplichterij is hij ver volgd, en jl. Maandag door de recht bank veroordeeld geworden, tot een gevangenisstraf van zes maanden. De Bulgaarsche Sobranja heeft Dins dag een adres van antwoord op de troon rede, met algemeene stemmen aange nomen. Vorst Ferdinand wordt hierin den innigen dank der Vergadering be tuigd en met(eenigszins onbegrijpelijke) voldoening gewaagd van de sympathie, welke Bulgarije van den Sultan en de Mogendheden mocht ondervinden. Nimmer zal men terugdeinzen van het begonnen werk, waarvan Vorst Ferdi nand de grondslag heeft gelegd, tot het welzijn van het vaderland en de be scherming der rechten van Bulgarije, te voleindigen. In een te Sofia verschijnend regeerings— blad treft men een artikel aan waarin de oud—Ministers Karaveloff, Zaroff en Nikivaroff van hoogverraad worden be schuldigd. Dit artikel trekt zeer de aandacht, en hoewel het niet blijkt of het is tegeno ver den gewezen of tegenwoordigen Vorst, wordt toch op eene vervolging aange drongen. In tegenstelling daarvan trekt het of— ficieuse Servische dagblad „Odjek" met kracht tegen Vorst Ferdinand en zijn Minister Stambouloff te velde, hen ge weldenaars en verraders noemen, wier val niet lang kan uitblijven. Moge orde in die' streken heerschen, vrede en vriendschap huisvesten aldaar zeker niet. Groot zijn de aanstalten in Italië tot het ontvangen van de talrijke bedevaart gangers welke tegen Nieuwjaar en in Januari te verwachten zijn. Het programma voor de eerste da gen der jubileumfeesten is thans samen gesteld, als volgt Op 31 Decemberkerkelijk hoogtij ter opening der feesten. Op 1 Januari, groote receptie van lioo— ge dignitaressen en buitengewone ge zanten. Op 2 Januari opening der ten toonstelling. Op 6 Januari, canonisatie van zes nieuwe heiligen. De Paus heeft de Palatijnsche garde bevolen, de tentoonstellingszalen te be waken. Ongeveer vijftig personen zullen voor deze taak beschikbaar gesteld worden. Men meent echter dat dit getal te gering is, wegens de uitgestrektheid der zalen, en de aanwezigheid eener uitge— lezene en talrijke menigte voorwerpen.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1