Vervolg Nieuws. Handelsberichten. Advertentiën. Is het wel algemeen bekend, vraagt een A- merikaansch schrijver, dat brood rijp moet wor den, evenzeer als appelen, en dat het, pas uit den oven gehaald, ongeschikt is voor de maag? Het moet een zekere verandering ondergaan, na- melijk rijp worden. Jonge lieden of personen met een sterk gestel kunnen het biood nutti gen, terstond als het gebakken is, zonder dat zij daarvan eenig nadeel gevoglen, maar zwak ke en bejaarde personen kunnen zulks nietei genlijk kan niemand versch gebakken brood nut tigen zonder schade toe te brengen aan de or ganen der spijsverteering. Pas gebakken brood ■ondergaat eene der-gelijke verandering als versch gebrouwen bier of ais gekarnde karnemelkim mers deze laatste twee zijn alleen gezond, als zij eene verandering hebben doorgestaan. Ge durende de verandering verliest het brood eene aanmerkelijke hoeveelheid koolzuur, een onge zond gas, terwijl het een groot bedrag zuurstof, een gezond gas, opslorpt. Volgens de bereke ning van -de natuurkuudigen te Londen bevat rijp geworden biood éen vijfde meer voedsel dan paS uit den oven gehaald brood. Daarenboven heeft het een veel aangenamer smaak. Wie oud biood eet, zal zich veel opgewekter gevoelen dan hij die onrijp brood nuttigt. Op grond van het bovengemelde hebben wij een ernstigen raad te geven aan alle huismoeders, namelijk om het brood te laten rijp worden op die plaats waar het zuivere zuurstof kan opnemen. Brood smaakt altijd naar de lucht, die het omgeeft, zoodat men het nooit moet laten rijp worden in een kelder, in eene dichte kast, of eene slaapkamer. De daar aanwezige schadelijke uitwasemingen mogen niet in aaniaking komen met het brood, om alzoo ■een deel van ons voedsel te vormen. -o- Een Amerikaan, te Rome woonachtig, had op gemerkt, dat de hem geleverde melk in hooge mate verdund was. Hij was bij het melken te genwoordig wat kon daarvan de oorzaak zijn Dronk de koe te veel water? Hij zou er deze verklaring aan gegeven hebben, indien hij niet kort daarna de volgende ontdekking gedaan had. Een paar dagen later kwam hij bij zijn melkboer, tuen deze bezig was te melken tot zijne ver wondering zag bij, dat een kooper eensklaps den melker naderde en diens aim omvatte. Hoe zeer dit den Amerikaan zerbaasde, de uitwerking er van deed zijne verwondering ten top stijgener liep een stroom water uit de mouw van den boer, en nu begreep hij, boe het mogelijk was, de melk in iemands bijzijn te ver dunnen, zonder er iets van gewaar te worden. Later deelde hij het gebeurde den Amerikaan- schen consul mede, die hem verzekerde dat die kunstgreep vrij algemeen was. Een zak met water wordt onder de jas verborgen gehouden en staat in verbinding met een cauutchoucbuis, die door de mouw heen gestoken wordt. Vreest de melker dat men zijne handelwijze gewaar zal worden, dan past hij zijn kunstje niet toe, maar anders lacht hij in zijn vuistje als bij de aldus gedoopte melk levert. o— Professor König in Munster geeft eenige waar schuwingen, die te pas kunnen komen bij den aankoop van Tbomasslakkenmeel. In de eerste plaats waarschuwt hjj tegen ee nige handelaars, in Westfalen, die allerlei andere fijngemalen slakkon voor Thomasphosphaatmeel trachten te verkoopen en zoodoende een waar leveren, die meestal geen zweem van phosphor- zuur bevat en ais mest weinig of geen waarde heeft. Krachtiger echter nog waarschuwt hij tegen het misbruik bij de meeste landbouwers in zwang om geen bepaalde eischen te stellen voor de kwaliteit van het slakken meel dat zij koopen. Gewoonlijk is de landbouwer tevreden, wan neer hem gewaarborgd wordt dat de geleverde waar zooveel percent phosphorzuur bevat, maar van evenveel belang is als de meerdere fijn heid. De werking van het phosphorzuur is bij grot slakkenmeel nog niet het zevende gedeelte van die van 't phosphorzuur, in het fijnere meel bevat; ja, kan onder sommige omstandigheden zelfs geheel waardeloos zijn. Het is daarom ten voordeele van de fabrikanten zelf en de mees ten doen het dan ook het Thomasslakken meel zoo fijn mogelijk te maken [minstens 76 pCtfijn meel]. Alle fabrikanten houden zich echter niet hier aan, want nog kort geleden werd een monster onderzocht, waarin meer dan de helft uit grof meel bestond. Vanzelf spreekt het, dat de wer king van zulk fabrikaat veel slechter is dan die van het fijnere. Men doe zijn voordeel met de waarschuwing. o Tamme patrijzen. - Jagers en dierenvrien den zullen van bet volgende wel niet zonder belangstelling kennis nemen. Als zij een reisje willen ondernemen, om er zich met eigen oogen van te vergewissen, moeten zij zich begeven naar Batendort bij Iserlohn. Eenige maanden geleden vonden eenige maai ers twee verlaten patrijzen-nesten, het eene met 11 en 't andere van lü eieren. Men zette er eene klokhen op en had het genoegen, dat uit elk ei een jong kwam, benevens nog twee kiekens uit kippeneieren, die men er by gelegd had. Alle diertjes zijn uitermate gezond en loopen thans reeds geiuimen tijd onder opperzicht van de pleegmoeder vrij rond in oen boomgaard, den tuin, op den akker, ja zelfs op het aangrenzen de fabrieksplein. Voor menschen toonen zij geen vrees en even min voor de honden; zij laten zich door voeder lokken en eten zelfs uit de hand. De 21 jonge patrpzen vliegen een pas of 50 ver, maar komen geregeld weer tot de klokhen terug en ontmoetten elkaar des avonds in het vogelenhok. o— Mevrouw X bewoont een fraai, net ingericht huisin de hoofdstad, maar vergeet altijd huur je betalen. De eigenaar, iemand van hare coterie, ziet er tegen op de dame te manen, en toch begint hij het altoosdurende wachten op zijn geld moe te worden. Hij brengt haar een be zoek. „Mevrouw" zegt hjj, „ik acht u te hoog om onze onaangename verhouding niet te be treuren. Voor niets ter wereld zou ik onze vriendschappelijke betrekking bedreigd willen zien. En toch mijne positie legt mij ver plichtingen opgij begrijpt mij. Ik ben dus zoo vrij voor te stellenkies u een andere woning, een anderen huisheer, en wij praten geen woord meer over de oude, nog onvereffende rekening". „Doe mjj dat verdriet niet aan", antwoordde de dame in quaestie. „Hoe kunt ge mij zoo iets vertellen Ik woon hiér zoo bpzonder naar mijn zin, al mijne vrienden en kennissen wonen in de buurt och neen, spreek mp niet van ver huizen Ik heb er gaarne wat voor over om hier te blijven Sla mij liever wat op" RECHTSZAKEN."" Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Vrijdag 28 Oct. zijn veroordeeld M. L. v. d. W., oud 19 j., dienstmeid te Ter- neuzen, wegens beleediging, tot 3 boete, sub. 2 d. bocht. J. L. K. oud 44 j., timmerman te Terneuzen, ter zake als voren, tot 8 boete, sub. 6 d. hecht. A A It E S T E D 1 G E Op Zaterdag 5 Nov., des voorm 9 ure, ten raad huize van Axel, van eene partij kleedingstoffen en ruhrkolen, door het algemeen burgerlijk armbestuur dezer gemeente. Op Woensdag 9 Nov,, nam. 3 ure, in het Nederlandsch Logement te Terneuzen, van het maken van werken tot verdediging van den oever van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen. Het bestek ligt ter inzage van af 25 Oct. in het directiegebouw en ten kantore van den Secre taris-Ontvanger, Aanwijzing op Woensdag 2 Nov. van 9—11 ure voorm. en op Zaterdag 5 Nov. van 11 1 ure voorm. aan het directiegebouw. VERKOOPINGEN: Op Maandag 7 November a.s. nam. 2 uur, van Kanadaboomen, staande even huiten de Begijne poort te Hulst, voor de mej. V. en C. Rotteveel, door not. mr. van Deinse en van Rijsoort van Meurs te Hulst. Op Woensdag 2 Nov., des nam. 1 ure, nabij de Axelsche brug te Terneuzen, vau eene groote partij eiken planken, stijlen, greinen en dennen schalen, enz., en aan het woonhuis bij A. D. van Aerde aldaar van eene partij jonge varkens, door den Derrw. A. Huineman te Terneuzen. Op Dinsdag 8 November des voormiddags 10 uur van kanada eik en wilgen boomen van "de Wed. P. Bauwens te Koewacht te vergaderen bij F. Breijaeit te St. Andries te Koewacht door Not. Fercken te Terneuzen. Op Dinsdag 8 Nov., voorm. 10 ure, van zwa re kanada boomen op den Ferdinaudusdijk, gem. St. Jansteen, nabij J. van Achten, door den deurw. P. H. de Ridder te Hulst. Op Vrijdag 11 Nov., voorm. 10 ure van Ei ken boompjes, op het gehucht ,,de drie hoefijzers" bij Jan de Block gem. St. Jansteen, en van eiken poppen, Beuken en Kanadaboomen, nabij de hof stede van Aug. Aerts en E. Steijaert, door den deurwaarder P. H. de Ridder te Hulst. Op Dinsdag 15 Nov., voorm. 10 ure, van zware Kanada boomen, op den dijk bij het ge hucht Schelfhoutshoek, en na den afloop daarvan van zware en mooie Kanada boomen, op het fort „de Zandberg", nabij de hofstede van den heer Chr. Dieleman aoor den deurwaarder P. H. de Ridder te Hulst. Op Zaterdag 19 Nov., nam. 1 ure, van eene partij Kanada boomen en Kaphout aan den Armen- dijk te Axel, voor Mej. de Wed. J. B. van den Bulk, door not. Fercken te Terneuzen. Op Donderdag 24 Nov., voorm. 10 ure, van olmen hoornen en een zware wilg, nabij den Reu- zenhoek, gem. Zaamslag, voor den landbouwer Ma- rinus Riemens te Zaamslag door not. Fercken te Terneuzen. Op Donderdag 17 Nov., voorm, 10 ure, van Kanada boomen, nabij A. Bal te Zuiddoipe, op den Schapendijk, voor het bestuur van den polder Zuid- dorpe Noorddeel, door not. Fercken te Terneuzen. Op Donderdag 10 Nov., voorm. 10 ure, van Kanada boomen, vóór de hofstede van Adriaan Kos ter, te Zaamslag, voor de Erven Mr. W. C. Bor- sius, door not. Fercken te Terneuzen. Op Maandag 7 Nov., nam. 1 ure, van Ka nada boomen, op de hofstede van P. van Waes, nabij de Passlui* te Westdorpe, voor mej. de Wed. Jos. van Waes. door not. Fercken te Terneuzen. Zaamslag, 31 Oct. Onze gemeente-vroedvrouw Mej. B. Boet- van Westen, welke hier eene jaar' wedde van ƒ300 genoot, is in dergelijke betrek king benoem i te Hoofdplaat, op een tractement van ƒ450. Naar men verneemt heerscht onder de ge meente Callo in hevige mate de be&mettelijke longziekte onder het rundvee. De paarden en veemarkt te Terneuzen, zal gehouden worden op Woensdag 9 November a. s. De commies der belastingen 3e kl D. Dan sen is van Sas van Gent naar Overschie en de commies 3e kl. J. M. van Wuyckhuizen van Ter neuzen naar Noordwijk overgeplaatst. Rotterdam, 31 October 1887. Jar. VI. en Z. tarwe, puike ƒ6,80 a 7,20, dito goede en mindeie ƒ6,30 a ƒ6,70, puike Rog ge ƒ4,70 a ƒ5,00, dito goede ƒ4,30 a ƒ4,60, Zeeuwsche wintergerst, puike, 4,90 a 5,10, dito goede 4,50 a 4,80, dito zomer, 4,50 a ƒ4,70, Haver ƒ2,10 a ƒ2,60, Paardeboonen ƒ5,30 a ƒ5,60, Bruineb. ƒ9,50 a ƒ10,25, BI. kookerwten ƒ8,00 a 8,25, Koolzaad 8,00 a 9,00. D0 ondergeteekende bericht hierdoor aan zijne geërde clientèle dat de SCHEI'R- KALE\DERS, voor het schrikkeljaar 188S vau verschillende uitgevers, zijn gearriveerd. F. DIELEMAN, Boekhandel. Axel, Nov. 1887.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3