5e Jaarg. No. 1410. Woensdag 2 November 188" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAJY. Buitenlandsch Nieuws. AXELSCHE«C01JRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, Korten tijd geleden heeft de Italiaan- sche minister-president Crispi, door zijn bezoek bij prins Bismarck te Friedrichs- ruh de politieke gemoederen in bewe ging gebracht en nauwelijks is hij en kele oogenblikken van het staatkundige tooneel verdwenen, om plaats te maken voor anderen, ot weder speelt hij eene gewichtige rol in het politieke tooneel— stuk, zoo zelfs dat voor een oogenblik alle andere zaken op zijde worden ge schoven. Het is voornamelijk de rede, welke Crispi te Turijn heeft gehouden, die thans zoozeer aller aandacht trekt. Naar aanleiding van Italie's verbond met Duitschland en Oostenrijk, heeft Crispi verklaard, dat door genoemd rijk, nim mer een alliantie gesloten is, dat zoo innig en zoo volledig is, als dit. Ook op de overeenkomst met Oos tenrijk, omtrent de samenwerking in de Middellandsche Zee, zinspeelde hij niet het minst. Overigens komt het zeer twijfelachtig voor, of de verbindtenis met Engeland, te dien opzichte, duurzaam zal wezen. Althans van personen, die niet alleen ■over de staatkundige zaken spreken, maar er zelfs in werkzaam zijn, loopen de ge dachten hieromtrent op de volgende rollen Hetgeen Crispi ten opzichte zijner be raadslagingen met Bismarck liet door schemeren, verdient ongetwijfeld geloof. Naar het zich laat aanzien, bestaat er tusschen Duitschland, Oostenrijk en Ita lië een verbond, hetwelk onder zekere omstandigheden verder gaat dan een de fensief verdrag en een aanvallenden oor log mogelijk maakt. Bovendien bestaan er bij dit bondgenootschap duidelijk be grensde belangen. Met de Engelsche politiek is het e— venwel anders gesteld. Zij heeft er geen belang bij, zich eenzijdig aan de Itali— aansche politiek te bevinden en heeft tot nog toe herhaaldelijk Italië tegen Frankrijk, en omgekeerd Frankrijk te— fen Italië te baat genomen. Ditzelfde an men ook verder verwachten, omdat Engelands traditioneele politiek er naar streeft, geene der aan de Middelland— sche zee grenzende mogendheden aldaar te veel invloed te doen verkrijgen. Dït heeft bijv. Gladstone tijdens zijn jong ste premierschap den Italianen duide lijk genoeg doen blijken. De gewezen minister Manzini zal daarvan genoeg weten te spreken en ook Crispi zal op dat punt wel genoeg zijn ingelicht. Wan neer hij dus spreekt van een alliantie met Engeland ter zee zal men dit wel slechts als een rhetorisch kunstwerk moe ten beschouwen. Daar de Engelsche pre mier Salisbury geen belang er bij zou kunnen hebben om het op dit oogen blik tegen te spreken, heeft Crispi van dien kant geen démenti te verwachten en inmiddels heeft hij het voordeel dat hij door zijn gezegde omtrent een alli antie met Engeland zekere wensclienbij zijn landgenooten verlevendigt. Het is in Italië steeds het stokpaardje van alle partijen geweest, en zelfs bij diegenen onder zijn tegenstanders, die tot nog toe met het drievoudig verbond maar weinig waren ingenomen, op grond dat te Berlijn en te Weenen de „reac tie" zetelt, zal hij voor dit verbond ter rein winnen. Men meent er verder nog bij te kun nen voegen dat de rede van Crispi als minister te beschouwen is als een wei- doordachten schaakzet van Crispi als par tijman, omdat hij bij de volgende par- lementsperiode, een vaste grond moet trachten te verkrijgen bij zijne landge nooten. Dr. Danford Thomas te Londen heeft voorleden Maandag het onderzoek ten einde gebracht, naar de oorzaken van het overlijden der slachtoffers, bij den jongsten brand der Magazijnen van Wil liam Whiteley, op 6 Aug. 1.1. De tijd, die sedert dat oogenblik tot het einde van het onderzoek is verloo— pen, moge vrij lang genoemd worden, de vele en buitengewone omstandighe den, die deze ramp vergezelden, waren oorzaak, dat het onderzoek zoo zeer ver lengde. Vele leden der Coroners-jury, druk ten de vaste overtuiging uit dat men hier te doen had met brandstichters- werk, en zooals reeds te voren is ge bleken was ook William Whiteley van dezelfde meening, daar hij 1000 pd. ster ling uitloofde aan hem, die de schul dige of schuldigen kon ontdekken. De leveranciers des heeren Whiteley ver hoogden die premie tot 3000 pd. ster ling, zoodat met kracht de onderzoekin gen en navorschingen werden voortge zet. Ook door de plaatselijke politie, ver tegenwoordigd door de heeren inspec teurs Abberline en Smith werden alle pogingen in het werk gesteld, doch on danks hunne krachtige bemoeiingen moesten deze voor de Jury verklaren dat elke opsporing ten eenenmale is mislukt en het raadsel der branden bij Whiteley nog even geheimzinnig is ge bleven als voorheen. De Coroner-Jury verklaarde verder dat zij der overtuiging was toegedaan, dat Whiteley's bazargebouwen door een of meer brandstichters in de asch waren gelegd, ofschoon het legale bewijs er voor nog niet is kunnen gevonden worden. Men zou wel eens willen weten waar op die gedachten of overtuigingen steu nen. Men gelooft, op het feit dat sinds het tijdsverloop van vijf jaren, de ma gazijnen van Whiteley vijf maal door brand zijn vernield geworden, zonder ooit tol de ontdekking van de oorzaak er van te kunnen geraken. Het is in derdaad eene zeer verdachte herhaling, doch hoogst waarschijnlijk zal de oor zaak der ramp op 6 Augustus 11., e— venzeer geheim blijven als die der vo rige. De jongste branden echter zullen niet vergeefs hebben plaats gegrepen, wan neer het voert tot de hervormingen, door de Jury in een toevoegsel aan haar ver dict, aanbevolen. Zij verklaart althans daarin terecht dat het onderzoek naar branden te Londen veel te wenschen overlaat, aangezien alleen een onderzoek wordt ingesteld wanneer er menschen— levens te betreuren zijn. De te Lokeren gevestigde volksbank, eene coöperatieve spaar- en kredietver- eeniging is failliet. De directeur dier inrichting, die te vens secretaris der gemeente, bestuur der van de rijks—spaarbank, handelsa genten koopman was, en sedert jaren het grootste vertrouwen genoot is ge vangen genomen.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1