Handelsberichten. Ad verte ntiën. officier van justitie te Middelburg ingesteld onder zoek is niet gebleken, dat de slager Leynse des- bewust bedorven vleesch heeft verkochtwel wordt hij verdacht dat hy bedrog heeft gepleegd bij den verkoop van vleesch aan het garnizoen, doordien hij in plaats van het gekeurde vleesch, dat ten bewijze daarvan met loodjes was voor zien, ander vleesch, waaraan hij bedriegelijk die zelfde loodjes had weten te bevestigen, heeft geleverd en zoodoende het misdrijf begaan be doeld bij art. 329 van het Wetboek van Straf recht. Door den officier van justitie wordt het onder zoek in die richting voortgezet. AXÏL, 2 5 October 1 887. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 15 paarden, 74 stuks rundvee 46 var kens en 8 schapen. De handel was gering. De premiën werden uitgereikt als volgt: Yoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud le prijs, 5,- aan A, Haak landb. alhier. Als voren 2e prijs ƒ3,— aan A. Haak landb. alhier. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud le prijs ƒ4,— aan C. de Kraker landb. te Zaamslag. Als voren 2e prijs ƒ2,50 aan A. Haak landb. alhier. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud een prijs van ƒ5,- aan P. Dekker Fz. landb. alhier. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le prys ƒ5 - aan A. van Hoornbeke koopman te Cluijssen. Als voren 2e prijs ƒ3, - aan P. Bruggeman landb te Koewacht. Vooi de schoonste kalfdragende vaars een prijs van ƒ4, aan P. van Hoeve landb. alhier. Voor het schoonste 2 jarig rund een prijs van ƒ3, - aan P. Dekker Fz. landb. alhier. Voor den schoonsten hok- keling een prijs van ƒ2, - aan L. de Feijter Jz. landb. alhier. Voor den schoonsten springstier een prijs van ƒ5,- aanP. Dekker Fz. landb. alhier. Voor het grootste getal paarden van éenen eigenaar ter markt gebracht een prijs van ƒ4,— aan A. Haak landb. al hier. Voor het grootste getal hoornvee als voren 4,- aan P. Dekker landb. alhier. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks ƒ2, niet uitge reikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks ƒ2, - aan P. J. van Dixhoorn landb. alhier. Voor het vetste stuk hoornvee ƒ5,- aan P. van Hoeve landb. alhier. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft eene -vergadering van belangstellende mans lidmaten opgeroepen ter bespreking van de zaak van ds. Wolff, te Odijk. De vergadering, jl. Zondagavond gehouden was •óvertalrijk bezocht, 'en werd met gebed en gezan- geopend, door den ouderling G. Smies Hendrz. Deze wees allereerst op het doel der bijeen komst, dewelke wij zoo na mogelijk wenschen weer 'te geven. Nadat ds, Wolff, het beroep naar deze gemeente had aangenomen, werd door Z.W.eerw. om ontslag gevraagd aan het classicaal bestuur van Y\ ijk bij Duurstede dit werd hem niet toegestaan en daar om beeft hij zich gewend tot het provinciaal kerk bestuur van Utrecht, ook hiervan kon hij geen a- probatie verkregen, omdat het classicaal bestuur de zaak niet had afgedaan. De Kerkeraad in onze gemeente heeft zich hierop de zaak aangetrokken en zich tot het classicaal bestuur van Yzendyke gewend om de zaak in dezen op zich te nemen •en heeft tegelijkertijd een termijn bepaald tot het ontvangen van het antwoord. Ook naar verschil lende andere kerkbesturen, is om inlichtingen ge vraagd, doch noch van het classicaal bestuur te Tzendijke, noch van de overige kerkbesturen is ee- uig antwoord ontvangen. Hierdoor meende deKer- keraad handelend op te moeten treden, althans in «ene vergadering der leden is met 5 tegen 3 stem- men besloten ds. Wolff als wettig beroepen lee- raar, langs den Kerkelijken weg in de Ned. Herv. kerk te doen optreden. Dient nu echter het ge- val, dat öf de kerkeraad of ds. Wolff wordt ge schorst, dan zullen die 5 leden dr.n predikant vol- gen, terwijl ook voor de overige leden der kerk de gelegenheid daartoe openstaat. Nadat nog enkele discussiën werden gehouden werd de vergadering door den diaken H. Harinck, met dankzegging en gebed gesloten. De heer W. Schuijlenburg, oud-Rijksontvan ger te Vlissingen, vroeger Rijksontvanger alhier is jl. Zaterdag in den ouderdom var. 72 jaren, plotseling overleden, Gisteren begaf zich de voerman D. d. B., vergezeld van den werkman G, d. D. alhier, naar Ertvelde, ten einde een aldaar gekocht paard te halen. Des avonds omstreeks acht ure, in de nabij heid van de Drieschouwen in deze gameente ge komen zijnde, werd G, d. D. van dat paard waarop hij gezeten was door een hevige ruk wind tegen den grond geworpen, waardoor hij ernstig verwondingen aan ziin mond bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De toestand is thans naar wij vernemen ta melijk bevredigend. Zaamslag. In de raadsvergadering van 21 October werd onder meer behandeld een verzoek schrift van de geraeentevroedvrouw, Mej. Boot- Van Westen, om verhooging van jaarwedde, welk verzoek van de hand gewezen is, zoodat die jaarwedde op 300 is bepaald gebleven. De gemeentebegrooting voor 1888 werd goed gekeurd, uitgenomen een post van ƒ30, uitge trokken in Hoofdstuk VII (kosten van *t lager onderwijs) voor tegemoetkoming aan een der onderwijzers in de kosten zijner huisvesting. De ze post is geschrapt. Er werd besloten tot af- en overschrijving van en op eenige posten in de begrooting voor 1887, te wetenkosten van verpleging van krankzin nigen, kosten van de brandweer en kosten voor het maken van een drinkwaterput voor de be woners van „het Veer alles uit den post van onvoorziene uitgaven. Op het gehucht Othene zal wederom een ge deelte weg begrind worden. Aan K. Dees alhier is onderhandsch voor den tijd van 1 jaar verhuurd een tuin, in het dorp legen, voor 10. Met 1. de Moor is opnieuw een contract ge sloten tot huur van een terrein voor slachtplaats en vuilnishoop, voor den tijd van 10 jaren voor ƒ44 's jaars. Eindelijk is vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1887, ten be drage van 14,39. Terneuzen. Dg gerneenterEciu alhier heeft in zijne zitting van jl. Vrijdag de gemeentebegroo ting voer 1888 goedgekeurd het voorstel van de plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs, om de jaarwedde van het hoofd der school te Sluiskil te verhoogen met 100 en daardoor te brengen op 950, met 6 tegen 5 stemmen verworpen; i de aavraag van den heer J. A. Donze, aldaar om op het marktplein een overdekte veebascule te mogen plaatsen, in handen van Burg. en Weth. gesteld, ten einde na te gaan in hoeverre de weegtoestellen der gemeente onvoldoende te ach ten zijn, en of daarin verbetering zou zijn te brengen het verzoek is in verband daarmede, aangehouden het bezwaarschrift van eenige ingezetenen tot de voorgenomen oprichting van een beursgebouw aangehouden, tot de commissie voor den beurs- bouw verslag zal uitbrengen. Hontenissf. Dat katten aan hunne weldoe ners zeer gehecht kunnen zijn, en, even als hon den, een groote getrouwheid aan den dag kunnen leggen, werd dezer dagen recht duidelijk bewe zen. Iemand, die een pakhuis had, waarin de muizen naar welgevallen rondhuppelden, kwam op de gedachte om er een groote kat op na te houden. Aan katten is minder gebrek dan aan dubbeltjes en weldra had hij dan ook een van de grootste exemplaren gekregen, die zich tus- schen de vaten en kisten recht te goed deed en zich bij haar nieuwen eigenaar dan ook spoedig te huis gevoelde. Maar toen de lastige knagers meest alle verjaagd of gedood waren, begon moe der de vrouw op het groote dier verstoord te worden. „Is dat een last," zei ze gedurig, „ze vreet je de ooren van den kop en breekt de helft van je huisraad." En of de man al zei, dat het dier hem zoo een grooten dienst had bewezen, dat hij haar nu toch moeilijk kon wegdoen en dat ze gemakke lijk in het pakhuis was te houden, het hielp niet, de kat moest en zou weg. Eindelijk be zweek de man dan ook voor de volharding zi ner vrouw en wie zou er niet bezwijken waar de vrouw zóó hare krachten toont? de kat ging weg en verhuisde naar 9en andere straat. Doch zie wat gebeurt er? Vóór eenige dagen gaat de man eene wande ling doen dour de straat, waarin het dier zijn nieuwen eigenaar had gevonden. Nauwelijks is hij een paar huizen ver de straat in, of er komt een kat op hem toeloopen, die miauwende den man tot diens 'woning volgthet was onze oude poes uit het pakhuis. Thuisgekomen moest het beest natuurlijk voor de deur blijven, maar nu nam poes plaats voor het venster en begon daar een onafgebroken mi auw aan te heffen, zoodat de man genoodzaakt was, op aanhoudend verzoek zijner vrouw, het dier met een zweep te verjagen. Doch nauwe lijks was hij binnen of verschrikt springen allen op. Daar springt de kat met kracht .tegen een vensterruit, zoodat deze rinkelend aan stukken op den vloer valt en in een oogenblik is het dier door de gemaakte opening naar binnen ge sprongen, waar het zich rustig onder den stoel van baas in slaap spint. Man en vrouw, bevreesd voor hunne overige vensterruiten en getroffen door de gehechtheid van het beest aan haar meester, besloten het thans tot aan haar dood ongestoord te laten leven. Dit feit is historisch. Gisteren is in het Schuttershof te Middelburg eeDe vergadering gehouden van de rijks-veeartsen in onze provincie, ten einde eene Zeeuwsche afdee- ling van de Maatschappij van veeartsenijkunde in Nederland op te richten. Tot stichting van een dergelijke afdeeling is be sloten waartoe de 12 aanwezige heeren toetiaden, terwijl tot voorzitter werd gekozen de heer C. Ma- zure teMiddeldurg tot Secretaris de heer M. Lucieer te Yzendyke en tot thesaurier de heer L. van Merven- née te Goes. 4 A X It E S T E D IX G E N Op Zaterdag 5 Nov., des voorm 9 ure, ten raad- huize van Axel, van eene partij kleedingstoffen en ruhrkolen, door het algemeen burgerlijk armbestuur dezer gemeente. V E R P A C II T I X G E X Op Maandag 31 Oct. des nam. 1 ure, in het „Slot Oostende" te Goes, van 20 perceelen Vis- scherij in de Oosterschelde, nabij de Vondelingen plaat, door het Dag. Bestuur van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen te Tholen. V E It K O O P I X G E X Op Donderdag 27 Oct. des voormiddags om 10 ure van olmen boomen voor Mevr. de Wed. Mr. J. G. de Backer te Goes op de hofstede be woond door K. de Feijter in den Polder beoos- tenblij Benoorden Gem. Axel door Not. Fercken te Terneuzen. Op Woensdag 2 Nov., des nam. 1 ure, nabij de Axelsche brug te Terneuzen, van eene groote party eiken planken, stijlen, greinen en dennen schalen, enz., en aan het woonhuis hij A. D. van Aerde aldaar van eene partij jonge varkens, door den De^rw. A. Huineman te Terneuzen. Rotterdam, 24 October 1887. Jar. VI. en Z. tarwe, puike ƒ7,00 a ƒ7,40, dito goede en mindeie 6,40 a ƒ6,90, puike Rog ge ƒ4,70 a ƒ5,00, dito goede ƒ4,30 a 4,60, Zeeuwsche wintergerst, puike, 4,90 a o,10 dito goede 4,50 a 4,80, dito zomer, 4,50 a ƒ4 70, Haver ƒ2,10 a ƒ2,60, Paardeboonen f 5,30 a 5,60, Bruineb. 9,50 a 10,00, BI. kookerwten 7,75 a ƒ8,25, Koolzaad 8,00 a ƒ9,00. 1 Door de heeren Gebr. GOVAERT, boek handelaars te Sas van Gent, worden Abon nementen en Advertentiën voor de Axel sche Courant aangenomen, voor de ge meenten Sas van GentWestdorpe en om streken.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3