No. 157. Zaterdag *2 October 1887. 5" Jaarg voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschilnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, De Puitsche gezant te Parijs heeft aan den Franschen minister van buiten- landsche zaken eene nota gezonden, over het jongste ongeval op de Fransch— Duitsche grens. Deze nota is thans o— penbaar gemaakt en luidt als v0]gt „Parijs 7 October 1887. Mijnheer de Minister. Nadat de keizerlijke regeering reeds haar oprecht leedwezen over het voor gevallene uitgesproken en zich bereid verklaard heeft de tengevolge daarvan rechtstreeks benadeelden schadeloos te stellen, heb ik thans de eer het bedrag daarvan, zijnde 50,000 Mark, hierbij ter beschikking Uwer Excellentie te stellen. Of de bij dit betreurenswaardige onge val dezerzijds betrokken militairen zich aan eenige overtreding schuldig hebben gemaakt, zal het onderwerp uitmaken eener zonder verwijl ingestelde rechter lijke onderzoeking. Zooveel staat ech ter reeds vast, dat 't ongeluk eenerzijds niet veroorzaakt is door boos opzet van onze beambten, en anderzijds het ge— volg is geweest van de bestaande Duit sche ambtsvoorschriften (diesseitigen In— stitutionenvan welke I ransche onder danen zonder hun toedoen het slacht offer zijn geweest. Op grond hiervan gelooven wij dat het Duitsche rijk ze delijk verplicht is, de door zijn beamb ten en bepalingen toegebrachte schade aan Fransche ingezetenen te vergoeden, en al is het ook niet mogelijk het ge beurde ongedaan te maken, de verzor ging der achtergelatene betrekkingen van den overledene te verzekeren. Tot dat einde is het keizerlijke gezantschap gemachtigd, eene som uit te betalen, uit de rente waarvan de nabestaanden van wijlen Brignon hetzelfde inkomen kunnen genieten, dat de overledene bij zijn leven in staat was aan zijn gezin te verschaffen. Ontvang enz. (get.) Münster. Hierdoor meent men, dat deze zaak, voor wat de diplomatieke kringen be treft, afgedaan is. De militaire rechter zet het onderzoek tegen den soldaat Kaufïmann nog wel voort, maar heeft overigens geen polititieke beteekenis. De köln. Zeitung echter, bevat met betrekking tot dit voorval, nog een ar tikel over de houding van Russische bla den omtrent deze zaak. Die schreven namelijk dat de zaak zooveel ♦mogelijk door Frankrijk moest opgehitst worden, mist alsof aan de Russische grens nim mer zulk een voorval had plaats gehad. Van Duitsche zijde heeft men nimmer van zulke gevallen gewag gemaakt, maar thans schrijft dat blad dat er geen en kele staat is die zich aan dergelijke za ken zoozeer schuldig maakt, als Rus land. Sinds de laatste tien jaren, kwa men er zeker wel honderden van dien aard voor. Daarom trekt dat blad, nu partij tegen die Russische bladen welke zich er zoo op beroemen op de misgrij— ping van Duitsche beambten of solda- tC De winter nadert en de werkeloosheid wordt met den dag grooter. Dagelijks zetten de werkloozen hunne reusachtige manifestatiën te Londen voort, en voor namelijk worden de overheidspersonen, die hunne socialistische gevoelens niet deekn, eenige impertinenties toege zwaaid. Vrijdag werd de Poortermeester met een dergelijk bezoek vereerd, Zaterdag kreeg de eerste politierechter een beurt, terwijl men Zondag het oog had op ee- nige predikanten, om die onder hunne godsdienstoefeningen lastig te vallen. Het is dan ook licht te begrijpen, dat de burgerij op dergelijke bewegingen minder gesteld is en dat de belangstel ling nog geringer is. De winkeliers schij nen er ten minste een bijzonderen af keer voor te hebben waar die luitjes in hunne buurten het „moord en brand herhaaldelijk uitbazuinen. De politie daarentegen waakt en is aldaar steeds in genoegzame getale aanwezig om elk dreigement, zoo dit mocht overgaan tot een feit, zoo spoedig mogelijk te onder drukken. Zelfs meent men wel dat de aanwezigheid van de politie ook on derscheidene beredene dienaars treft men aan de zaak wel eenigszins belache lijk maakt, daar men jl. Vrijdag, aan het Mansion House, meer dienders dan demonstranten zag. Het beste is echter maar, deze lui op zijde te laten liggen*, ieder weldenkend mensch zal immers wel weten, dat eer lijke ambachtslui, zich bij gebrek aan werk, toch zouden schamen, om langs de straten te loopen zwendelen, en on middellijk zoo hunne onredelijke eischen niet worden ingewilligd, de ruiten in te gooien. De politie te Bellegarde nam den IGden dezer tweepersonen, O'Dann en Wolitz, op het oogenblik dat zij van den trein komende, voet op Franschen bodem hebben gezet, gevangen. Tegen beiden, vreemdelingen, wras reeds den 5den Februari een bevel tot uitzetting uitgevaardigd. Zij hadden namelijk een soldaat te Lvon willen bewegen, hun tegen een goeden prijs het nieuwe ge weer met eene daarvoor vereischte pa troon af te staan. De soldaat gaf hier van dadelijk kennis aan zijne chefs, en de beide vreemdelingen werden toen gevat. Doch daar zij niet gevangen conden worden gehouden als spionnen werden zij het land uitgezet. Vooraf werden photographische afbeeldingen van hen genomen, die allerwege aan de po litie toegezonden werden. Hieraan is het te danken, dat de politie te Bellegarde hen onmiddelijk gesnapt heeft. Daar nu de wet bepaalt dat een te rugkeer na een bevel tot uitzetting ge straft wordt met eene gevangenzetting van eene maand tot zes maanden, zoo zullen beide personen in de eerste da gen wel in Frankrijk blijven. Na de vroeger vermelde rapporten uit het onderzoek aangaande Zondagsar— beid is thans het destijds aangekondig de „algemeen rapport" verschenen. Daar uit blijkt, voor zoover den omvang der enquête betreft, dat het volgend aantal mededeelingen is ontvangenvan 39,269 werkgevers, 30,651 werknemers, 298 ka mers van koophandel en van nijverheid 554 vakvereenigingen, 424 nijverheids- vereenigingen, 224 besturen van zieken fondsen, 139 andere vereenigingen van werkgevers en 137 andere vereenigin gen van werknemers. Verder blijkt er nog uit: lo. dat 23 percent van de werkgevers en 32 per cent van de werknemers een onbeperkt verbod op Zondagsarbeid uitvoerbaar achten2o. dal 39 percent van de eerst en 41 percent van de laatstgenoemden slechts een beperkt verbod uitvoerbaar achten3o. dat 38 percent van de werk gevers en 27 percent van de werkne-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1