Jaarg*. Zaterdag 15 October 1887 voor Zeeuwsch-Vlaauderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, Beleefd verzoek. Buitenlandse!» Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS perB Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent; 2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren, De uitgever dezer courant verzoekt beleefd, bij de toezending van Advertentien, tevens op te geven hoeveel maal en in welk nummer de gezonden Advertentie moet geplaatst worden, zulks ter voorkoming van misvattingen. Indien bij toezending van Advertentien voor dit blad, niet vermeld is, hoeveel maal zij moeten geplaatst worden, dan zullen zij drie achtereenvol gende keeren opgenomen en tweemaal in reke ning gebracht worden. AIÜJU, DINSDAG 25 OCTOBER 1887. Nog steeds is liet bezoek van den Ita— liaanschen minister Crispi liet hoofdthe ma van den dag. Frankrijk of liever Fransche bladen beginnen thans een en kel woordje mee te spreken, over het feit dat dezer dagen vele staatsmannen heeft bezig gehouden. Het bezoek wordt van hunne zijde béscliouwd als een on— handigen zet en dat het oogenblik dooi de Italianen slecht gekozen is, om het wantrouwen der Franschen gaande te maken. Tusschen Frankrijk en Italië zijn'juist onderhandelingen aangeknoopt tot het oprichten van een nieuw handelstractaat. De uitvoer van Italië naar Frankrijk is zeker driemaal grooter dan de uitvoer van Frankrijk naar Italië, zoodat dit laatste rijk zeer veel belang zoude heb ben bij het tot stand komen van een handelsverdrag. Frankrijk zal echter wel slimmer wezen om het belang van I— talie in de hand te werken, nu dit laat ste in het geheim met Duitschland en Oostenrijk plannen beraamd om Frank rijk een gevoeligen slag toe te brengen. Men onderstelt, dat het kwalijk aan te nemen is, dat Crispi naar Friedrichs- ruh is gereisd om zijn persoonlijk over wicht in het parlement te doen stijgen, maar wel dat er aldaar onderhandeld is over de mogelijkheid van een oorlog en van eene nieuwe verdeeling van de kaart van Eurcpa, ingeval die oorlog gunstig afloopt voor de drie bondgenooten. Op de Parijsche beurs heeft men de zaak ook aldus ingezien, zonder echter voor het behoud des vredes te vreezen. De Italiaansche regeering houdt het oog op twee punten gevestigd, nl. op een zuidelijk gedeelte van Tyrol en op het westelijk deel van Turkije. Het eer ste geldt meer de stad Trente, wier be volking een zeer goede natuurlijke be schutting zoude wezen voor Italie's Noor dergrens cn de vlakten van Lombardije; het tweede is voornamelijk Albanië, 't welk sedert een tiental jaren met na ijverige oogen wordt gadegeslagen. Komen Oostenrijk en Italië het eens over den gedragslijn in de Balkan-lan den, dan Is Italië cles te meer gewaar borgd voor den invloed van Rusland. De voornaamste kracht van Italië in liet tegenwoordige is de marine en wan neer Oostenrijk daarop kan rekenen in een oorlog met Rusland dan gaan Tren te en Albanië in het bezit van Italië o- ver en dan is het doel bereikt De vergadering der commissie voor de Rijnscheepvaart is te Coblentz ge houden. Onder meedere mededeelingen kwam ook voor dat het bedrag van 1,125,000 mark, toegestaan tot het doen plaats hebben van verbeteringen in het vaarwater en andere werken, dit jaar on toereikend is geweest en dat daardoor nog eene som van 400,000 mark ver— eischt zal worden. Hierop werd de ha— venquaestie in bespeking gebracht. De vertegenwoordiger van Keulen vroeg na melijk of de berichten omtrent den aanleg eener winterliaven in de nabijheid van Mulheim, of voor een handelshaven al daar, op waarheid zijn gegrond. Hij kreeg tot antwoord dat hieromtrent nog niets was beslist. Voorbereidende werkzaam heden hebben plaats gehad, ten einde hierdoor den Minister aan te toonen dat er een dringende behoefte aan een ha ven is, om hem daarop de beoordeeling van verschillende plannen mogelijk te maken. Voorts werd met lof getuigd, van de goede uitvoering van de Emme— riksche haven, terwijl den wensch werd uitgesproken dat de nog te volbrengen werkzaamheden spoedig voltooid zullen kunnen worden. De haven te Deutz gaf, met betrekking tot den uitvoerhandel, reden tot klagen. De vertegenwoordiger van Duisburg vroeg of de Nederlandsche regeeiing reeds iets had te kennen ge geven aangaande de noodige uitdiepin gen van den Rijn, op Nederlandseh grondgebied, waarop deze tot antwoord ontving dat nog niets was ontvangen. Daarop besloot de vergadering het mi nisterie te Berlijn nogmaals uit te noo— digen, de Nederlandsche regeering drin gend te verzoeken het noodige te doen, opdat de uitdiepingen van het vaarwa ter, die op Pruisisch gebied zijn begon nen en naar men hoopt in 1889 zullen wor den voltooid, ten spoedigbte op Neder landseh grondgebied worden voortge zet. Eindelijk gaf de vergadering nog als haar gevoelen te kennen, dat zij de aanstelling van havenmeesters, op alle aan den Rijn gelegen plaatsen, met druk scheepvaartverkeer, niet als noodzakelijk heid beschouwde, doch achtte het wel goed, dat op die plaatsen hulppersoneel zou worden aangesteld, hetwelk desnoods kon worden toegevoegd aan de opzichters over de kribbewerkers. Het is algemeen bekend dat men in Frankrijk, in het hedendaagsche, spion nen wil zien. Komt men in Frankrijk, en heeft men het vermoeden een vreem deling te zijn, spreekt men de Fransche taal met een vreemden tongval, of wordt men vooral vermoedt een Duitscher te zijn, dan wordt men aangehouden of men trekt bovenmate de aandacht der pohtie. Slechts korten tijd geleden is zulks weer voorge komen. Een vreemdeling Trukmuller ge naamd, en komende uit Beieren, is te Montpellier aangehouden. Hij was naar Frankrijk gekomen om een bedevaart naar Lourdes te doen. Bij het onderzoek heeft men echter niets verdachts bij hem ge vonden. (Niettegenstaande heeft hij een nacht in de gevangenis doorgebracht, om. dat de officier van justitie niet tijdig ge noeg was gewaarschuwd, om hem nog 's avonds van den dag der gevangenneming te ondervragen. Tengevolge van dit feit en meer voorgekomen gevallen heeft de minister van binnenlandsche zaken het noodig geacht een circulaire aan de onder zijn bestuur geplaatste ambtenaren te doen toekomen, om hun meer behoedzaamheid bij de toepassing der wet op de spion— nage aan te bevelen en hun onder het oog te brengen, dat zij zich te wachten heb ben voor hun al te grooten dienstijver. Alleen dan, wanneer ernstige ver moe-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1