OPEBARillKOOPINfi. Roerende Goederen, Handelsberichten. Advertentiën. Openbare Verkooping. I N B O E 1) E L, door zeer benadeeld worden, besloten eindelijk gezamelijk iemand, te belasten met bet onder zoek omtrent de herkomst van die goedkoope boeken. [Gestolen konden ze niet wezen, want er werden geen exemplaren vermist,] Dat onderzoek bracht nu een schandelijk be drog aan het licht, dat in de werkplaatsen van boekdrukkers en binders was gepleegd. Eenige personen maakten, naar het bleek, hun beroep van het leveren van zulke goedkoope boeken. Zij kochten bij drukkers en binders een zeker aantal van de boeken welke aldaar gereed ge maakt werden. De drukkersgezellen lieten dikwijls, bij elk vel, als het noodige aantal exemplaren was afgedrukt de pers nog wat doorloopen, om de exemplaren voor eigen rekening" te drukken; de binders hielden exemplaren achter en gaven voor, dat die bii bet binden bedorven waren. De "voornaamste schuldigen zijn nu veroordeeld tot vier jaren tuchthuisstraf. Tegen 105 van hunne leveranciers en klanten werd een gerech telijke vervolging ingesteld. Yijt van dezen werden vrijgesproken vijftig, waarvan eenige, voor het begin van het geding, den uitgevers schadeloosstelling gaven, zijn tot meer of min der zware gevangenisstraffen veroordeeld. Over de 50 anderen is nog geen vonnis geveld. o De strooper, die te Maldeghem, den tweevou- digen moord pleegde op de boschwachters van de gravin De Kerckhove is bekend. Het is een zekere Ch. van üierendonk, 22 jaren oud en sol daat, in garnizoen te Antwerpen De vader van den dader heeft de misdaad aan - de politie bekend. Hij beeft zijn zoon, op 4 Sep tember in de nabijheid zijner woning vinden lig gen zijn geheele lichaam was overdekt met won- den. De vader droeg hem in bed en verzorgde hem. s' Anderen daags evenwel heeft hij de woning verlaten om zich ïn het bosch te verbergen. o— Uit Ooltgensplaat wordt aan de N. R Ct. ge- geschreven Evenals te Katwijk bezielde ook hier weken achtereen na de in Aug. 11. plaats gehad heb bende manoeuvres der land- en zeemacht in de stelling Willemstad, een lust om „maneuver te spelen" onze Plaatsche jeugd. Tal van jongens, met stokken gewapend, vereenigden zich als dan des avonds op eenigen atstand van het_ dorp, waar zij zich in „aanvallers" en „verdedigers" splitsen', om daarna, van hunne wapenen gebruik makende, de stelling in te nemen of te verdedi- gen. Enkelen onder hen hadden hunne pet versierd met een oranje roset, en deze waren het, die bevelen aan de troepen gaven. Vaandeldragers werden mede niet gemist. Te gen het vallen van den avond trok men huis waarts onder het zingen van vaderlandsche lie deren en het„wij zijn de jongens, die den Ko ning dienen". Menig genotvol uurtje werd op deze wijze door onze toekomstige schutters ge smaakt, doch lang kon dit ook niet van duur zijn. De stokslagen, die in den beginne met ge matigde opgewektheid werden uitgedeeld, wer den den vijanden ten langen leste met te veel vuur voor de goede zaak toegediend, zoodat menige huismoeder 's avonds vol bezorgdheid naar hare jongens die veelal met blauwe oogen en verder geheel bont en blauw geslagen thuis kwamen. Ongetwijfeld zouden dan ook in de zen aanvankelijk onschuldigen en interessanten strijd „dooden" gevallen zijn, indien niet de po- litie intijds tusschenbeiden gekomen ware en een einde aan dit spel bad weten te maken. o— Onlangs werd aan de ambtenaren der Fransche douane bij eene aanschrijving van hoogerhand aanbevolen om meervoorkomendheid tegenover reizigers te betoonen en den wel verdienden naam van Frankrijk als de beleefdste natie niet bij iederen vreemde, die het Fransche grondge bied betreedt, terstond teschande te maken. Dat deze beiisping niet onverdiend was, en tevens, hoe kleingeestig die ambtenaren te werk gaan, bewijst hetgeen men ons mededeelt, dat dezer dagen den heer M. over kwam, die, Franschman van geboorte, na eenige jaren verblijf in Nederland, met een paar kisten boeken en eenig huisraad weder naai- zijn va derland ging. Meer dan een dag moest hij te Havre wachten en zulks zonder dat drukte er toe dwong eer die weinige goederen gevisi teerd waren. Alle boeken werden door een daar toe aangesteld boekhandelaar onderzocht, of er ook Belgische nadrukken onder waren. Een paar gebruikte schoolboeken met stukken uit Fran sche schrijvers werden verbeurdverklaard, om dat zij in Duitcshland gedrukt waren. Een ge neeskundig werk met anatomische afbeeldingen kon de eigenaar slechts met moeite behouden, daar men het als onzedelijk wilde ophouden. H.Ct. o Op een soirée, door den goochelaar Löwe on langs op het Slot Fredensborg voor den Russis- chen Czaar gegeven, heeft ook de Czaar een kunststuk vertoond, 't welk niemand hem kon nadoen. Hij nam, nadat Löwe verschillende toe ren, had verricht, een nieuw pak van 52 kaar ten en scheurde het met een snellen ruk door- middden. De Russische Keizer moet dan ook een man van buitengewone lichaamskracht zijn. o Men bericht uit St Petersburg dat te Minsk, op den weg van Neswich naar Gorodeja, een ij- selijk drama heeft plaats gehad. De dochter van een boer bracht die zaak aan het licht. Dit meisje was in dienst bij eenen Israëliet, die eene herberg hield, en is het slechs door een wonder dat het dienstmeisje aan de slachting ontsnapte, halfnaakt naar de stadloopen konen de politie verwittigen. De gerdarmen begaven zich op weg. In de herberg gekomen, zag men een roerend tafereel daar lagen acht lijken. De moordenaars hadden den herbergier Posenzwelg, zijne vrouw, vijf kin deren en den knecht met hamers de hersens in geslagen. Dit nieuwe dagteekent van 2 October, Men doet nasporingen om de reden van dien onge- hoorden moord te ontdekken; doch de telegraaf heeft nog niets omtrent eenige ontdekking mee gedeeld. LAATSTE BERICHTEN. V E R K O P l E Op Woensdag 12 Oct. nam. 2 ure van voeder- beeten te velde in den visartpolder te Terneuzen, door not. van Peene te Assenede. Op Maandag 17 Oct. nam. 2 ure, van een huis, schuur en erf aan de paardenmarkt te Hulst, bewoond door de Wed. P. J. Vermeulen, door not. Van Rijsoort van Meurs te Hulst, in het „bonte Hert" aldaar. Op Dinsdag 25 October, voorm- 10 ure van canada boomen nabij het Zand en beukeboomen nabij de heide, (Koewacht) voor het bestuur van den nieuwen Kerncmelkpolder, by E. de Vleeschou- wer op 't Zand, door not. Fercken te Terneu zen. m 3 2 5e STAATSLOTERIJ. Prijzen van ƒ100 en daarboven. Trekking van Vrijdag 7 Oct. 5e KI. 1000. no. 1120, 3738, 6530 17924. 400. 4298, 14517, 19782; f 200. 8069, 8608, 10951, 17194, 18375. f 100. 1 918,1426,7295,8501,11020,15356, 15972, 17373, 18894. Rotterdam, 10 October 1887. Jar. VI. en Z. tarwe, puike ƒ7,00 a ƒ7,30, dito goede en mindeie/'6,50 a 6,90, puike Rog ge ƒ4,60 a ƒ4,90, dito goede ƒ4,20 a ƒ4,50, Zeeuwsche wintergerst, puike, 4,70 a 4,90, dito goede 4,30 a 4,60, dito zomer, 4,00 a 4 60, Haver 2,10 a 2,50, Paardeboonen 5,10 a ƒ5,50, Bruineb. ƒ10,00 a ƒ16,75, BI. kookerwten 7,75 a ƒ8,00, Koolzaad 8,00 a ƒ9,00. Koers van Belgisch geld: 100 francs47,45 a 47,50. Terneuzen, 11 Oct. Hedenmorgen is alhier aan den Oostbeer, door J. Meeuwsen, het lijk gevon den van een 16- a 17-jarig onbekend meisje. Vol gens geruchten wordt zelfmoord vermoed, daar zij gisterenavond in den omtrek van de kolk is gezien en hare mut3 bij hare klompen op den kant lag. Men meent dat het een Belgisch meisje is, dat met pijpdoorstekers leurde. Het lijk is naar het lijkenhuisjo op het kerk hof overgebracht. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuw Neuzenpolder, de heer H. Wolfert Dz. Onder het garnizoen te 's-Gravenhage is een hevig geval van typhus voorgekomen, dat na weinige dagen doodelijk is geëindigd. Opmerkelijk is dat het lijk thans reeds ver scheidene dagen op begraving wacht in het hos pitaal, in eene der meest bevolkte wijken ge legen. Men vraagt zich af hoe dit met eene juiste toepassing der epidemie-wet te rijmen is? N.R.Ct. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is opnieuw ingekomen het wetsontwerp tot rege ling van het auteursrecht op werken van beel dende kunst, hetwelk in de vorige zitting onafge daan is gebleven. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten ver zoeke van Mej. de Wed. en Kinderen van den heer THOMAS VAN PIENBROEK te Zaamslag, op Dinsdag 25 October 1887, des namiddags 1 ure, verkoopen EENE PARTIJ bestaande hoofdzakelijk in 3>Groote Boekenkast, groot en klein Ledikant, Tafelkastjes, Buffetkastjes, P nnrl Kabinet, Franklin, Kachel Pia no, Stoven, Lamp, Waschmachine, Waschkui- Pen, Vleeschkuip, ijzeren Waterketel, blikken Emmers, Gieter, eenig Kliefhout en meer an dere Goederen. Te vergaderen aan de schuur achter het huis te Zaamslag. De Notaris P. Dreg mans, te Axel, zal ten ver zoeke van de Erfgenamen van den ZeerEerwaarden heer A. WETERINGS, in leven Pastoor te Sas van Gent, ten zijnen sterfhuize aldaar op Donderdag IJ October 1887, des voormiddags 10 ure, verkoopen EEN GOED ONDERHOUDEN bestaande in 4 Ledikanten met spnngveeren matrassen, 4 Pluimenbedden met toebehooren, 4 Spiegels, 4 Tafeltjes, 3 Waschtafel- tjes, 2 Hanglampen, 2 staande Lam- pen, 1 Ganglantaarn, 4 Kandelaars, 2 Ornament-tafeltjes, eene party Schiblerijen, eene Bibliotheek, Boekenrek, een groot rafel- kleed, 3 kleine dito, 3 Karpetten, 1 Uittrek- tafel met 6 bladen, 12 beste Stoelen, eene Ze tel, 1 Fauteuil, 1 Pendule, 2 Klokjes, 1 Kerk- lustre, 1 volledig tafelservies, 12 Messen, 12 Champagne-, 6 Rijnwijn- en 12 Waterglazen, 4 Karaffen, 2 Bierkannen, 24 Messenleggers, 2 koperen Schellen, Verlakt werk, 6 Flesscheu- bakjes Olie- en Azijnstel, Kaasstolp, 4Raam- horren, Parapluiestandaard, 3 Kachels. 1 Man gel, Keukengerief, Waschkuipen, Waschtobben, Droogrek, ongeveer 200 ledige Flesschen, enz. Voorts eenig ZILVER WERK, als 1 zilveren Schel, 3 dito Suikerstrooiers, 2 dito Peper- en Zoutstellen, 1 Koffie- en Thee-servies met stolp 1 dito Soeplepel en 6 dito Wynkurken,

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 3