IVo. 154. Woensdag 12 October 1887 5C Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Beleefd verzoek. uiten la 11 dscb N ie u ws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS per 8 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor België 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren, De uitgever dezer courant verzoekt beleefd, bij de toezending van Advertentien, tevens op te geven hoeveel maal en in welk nummer de gezonden Advertentie moet geplaatst worden, zulks ter voorkoming van misvattingen. Indien bij toezending van Advertentien voor ■dit blad, niet vermeld is, hoeveel maal zij moeten geplaatst worden, dan zullen zij drie achtereenvol gende keeren opgenomen en tweemaal in reke ning gebracht worden. Het zal in de politieke kringen wel «eenig opzien gebaard hebben, dat in plaats van den Russischen Czaar, die te Stettin werd verwacht, de Italiaansche minister Crispi te Friedrichsriih is aan gekomen. Het was als 't ware een verrassing, hoewel bet geval zelve als iets zeer na tuurlijks kan beschouwd worden. Het bezoek, waarvan wij in ons vorig num mer melding maakten, en dat wij als eenigszins ingewikkeld beschouwden, geeft aanleiding tot de ontdekking van een groote verandering in den Euro- peeschen politieken toestand. Een kort overzicht daaromtrent, kan ons alras opheldering geven. De Czaar, die in liet laatst des vori- gen jaars, hoop had gekoesterd, dat Bis marck de eischen van Rusland, te Wee- nen zou ondersteunen, is in zijne ver wachtingen zeer teleurgesteld. Ten op zichte van de zaken van Bulgarije, heeft Bismarck zich geheel buiten den dwang van Rusland weten te ontwringen. Dit feit had ten gevolge dat Parijs opge vuld was met berichten van verzeke ringen van diplomatieke vriendschap met St. Petersburg; daarom ook besloot de czaar zich te honden aan een politiek der'vrije hand", om Frankrijk en Duitsch land zoodoende tegen elkaar ie doen con- curreeren naar de vriendschap van Rus land. Hij waf^ hierdoor des te meer ge waarborgd, dat de onrustige panslavisten zich zouden laten bedwingen, die anders voor de binnenlandsche rust, het land met vele gevaren bedreigden. De mi nister van buitenlandsche zaken, tracht te echter spoedig den czaar van deze politiek af te brengen, omdat bij als oud-diplomaat, Frankrijks vriendschap wantrouwde en die van Duitschland op prijs stelde. Hij moest zich evenwel naar den wil van zijn Keizerlijken mees ter schikken en mocht zelfs niet aftre den, waartoe hij zich bereid had getoond. Dit alles te zamen genomen, noopte den Czaar in het begin dezes jaars af te zien van de herniéuwing, van het af- geloopen driekeizersverbond. Men moet hierbij in acht nemen dat hij, dit als erfenis van zijn vader in verzwakten vorm had aanvaard, en zich dus hiervan gemakkelijker kon onthouden dan de beide Keizers van Duitschland en Oos tenrijk. De beide laatstgenoemden wa ren onderling meer verzekerd voor hun bezit van grondgebied terwijl de Czaar zijn recht in zooverre deed gelden dat er in liet Oosten geen verandering van grondgebied zou plaats hebben dan met zijne toestemming en na minnelijke schik king tusschen hem en het eener Ka binet. Voor Rusland lag dus dit voor deel in deze bepaling opgesloten, dat het zich rustig op een lateren oorlog in het Oosten kon voorbereiden, zonder dat er, zoolang het nog niet ten strijde gereed was, gewichtige politieke veranderingen in de Balkan-landen zouden plaats heb ben. Met de vele gebeurtenissen in Bulga rije, dreigde ook dit voordeel voor Rus land verloren te gaan, en daarom onttrok de Czaar zich aan het verbond. Duitsch land was hiermede minder in zijn schik, omdat Frankrijk nu meer in de gelegen heid was zich op Duitschland te wreken, 't Was toen juist ui dien tijd dat liet incident-Sclinaebele zich voordeed, zoo dat Duitschland, thans meer aan oorlog blootstond, dan na 1871 ooit liet geval heeft kunnen zijn. Voor Duitschland ging een ster op, toen het de toenadering van Italië, tot het Duitsch-Oostenrijksch ver bond mocht zien plaats hebben. Italië had immers de voordeelen van de critieke oorlogsjaren van 1866_ en 1870 in ruime mate ondervonden, en juist daar door was liet den Duitschen kroonprins gelukt, tijdens zijn verblijf te Monja tot de aansluiting van Italië tot dit verbond aan te sporen. Rusland was in 't voorjaar uit het ver bond getreden en Italië had zich daarop definitief aangesloten. Hierdoor was I— talie, op eens uit zijn nog jeugdige en onvaste positie in een hechten stand ge komen. Verder meent men dat er voor Italië nog wel eenig voordeel te halen zoude zijn uit een nieuwen Fransch—Duitschen oorlog. Er moet zelfs een sterk vermoe den heersehen dat Italië voor zijne vriend schap jegens Duitschland Nizza en Sa— voye als belooning zQude ontvangen. Men vreesde zulks te Parijs reeds zoodra Ita lië zich bij het Duitscli—Oostenrijksch ver bond had gevoegd. Frankrijk stelde da delijk daarop pogingen in het werk om tegenover Italië partij te trekken voor Zwiterlands neutraliteit, om zoodoende liet verhond tegen te werken. Het heeft dan van Zwitserland de verzekering zoe ken te verkrijgen, dat het ingevolge van vroegere tractaten, bij een uitbrekenden oorlog zich verplicht achtte, een gedeeltè van Sa voye te bezetten. Frankrijk stoot te zijn lioofd aan den Zwitserschen muur, daar te Bern deze wensch voor kennis geving werd aangenomen, en men zich aldaar volstrekt riet verplicht gevoelde, voor de handhaving der neutraliteit om een deel van Savoye te bezetten, maar men was wl ten zeerste bewust dat Zwit serland het recht had om zulks te doen. Noeli de aansluiting van Italië bij het verbond, noch liet besluit van den Duit schen Rijksdag tot uitbreiding van het le ger, noch de mislukking met de uitleg ging der Zwitsersclie neutraliteit, noch de weinig oorlogzuchtige gezindheid der be zittende klassen in Frankrijk, die te Pa rijs tot nog toe de regeering in handen hadden, leverde eenig nadeel voor Frank rijk op, integendeel kon men er een vre delievende wending waarnemen. Rusland echter werd meer aan zich zeiven over gelaten, dan de Czaar bij de aanvaar ding van de „politiek der vrije hand had verwacht. Te St. Petersburg ontstond hierover een onaangename stemming, welke zich dui delijk liet uitkomen in Ruslands oorlog tegen Duitschland, ivelke dezerzijds be antwoordde m<rt de voortdurende aan vallen op het Russische crediet. Toch was men van oordeel dat de vele onaangenaamheden tusschen de hoven van Berlijn en St. Petersburg, voor goed zouden worden opgeruimd en door een bezoek van den Czaar bij den Duitschen Keizer te Stettin zouden worden uitge doofd. Zeer dringend werd naar dit

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1