t IVo. 135. Zaterdag 8 October 1887. 5° Jaar". 1 n Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 1 maal per week 25 cent; franco per post 30 cent 2 maal per week 50 centfranco per post 60 centvoor B e l g i 60 ct. en 1,20. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag' TWEE uren, De zomer gaat, of liever heeft ons we der verlaten, en met hem verlaten ook de verschillende touristen, de Zwit— sersche Alpen, die het schoonste gedeel te van het jaar aldaar doorbrengen. Ve len gaan er heeii tot bevordering hun ner gezondheid, enkelen tot waarneming van het edelste en schoonste natuurge not. Die allen verlaten thans hunne ge liefkoosde Alpen, met hunne bekoorlij ke dalen, in eene opgewekte stemming, des te meer omdat het /ifgeloopen sei zoen voor hen ditmaal zeer gunstig is geweest. In tegenstelling met andere jaren ech ter, zijn er nimmer zoovele menschen— levens verloren gegaan, als thans het geval was. Waren liet vroeger meerde vreemdelingen de slachtoffers hunner ge vaarlijke ondernemingen thans waren het meest Zwitsers, die de valsche eerzucht, en de blinde ij delheid met hun leven moesten boeten. Het moest als iets ongehoords be schouwd worden, dat in deze zomercam— pagne achttien menschenlevens in de jaarboeken van den bergsport opgetee— kend werden. Het waren geen menschen wien het onverschillig was, hoe het uit einde huns levens zijn zoude, het waren geen zinnelijke bezoekers die slechts uit verveling de hooge berggevaarten, tot slijting van den tijd kwamen ronddwalen, integendeel waren het naar lichaam ge zonde en gespierde personen die hunne uitstapj es wilden maken tot ondernemings- reizen, die geprikkeld werden door het ware schoonheidsgevoel om met innige belangstelling de natuur in al haar praelit- en heerlijkheid te bewonderen. Nu evenwel, zal de beklimming der trotsche, hooge gevaarten rpeer algemeen worden, door de plaatsing van berghut ten ter halver hoogte. De kosten welke ook lager gesteld zijn dan in vroegere laren, zullen thans ook meer touristen uitlokken, om de toppen der verheven bergen te bezoeken. Door den natuuronderzoeker Horace Benoit de Saussure te Geneve, werd in het jaar 1787, de Montblanc beklom men, om een wetenschappelijk onder zoek der gletschers aan te vangen. Door verschillende anderen is dit bezoek her nieuwd om tot ontdekking van natuur wonderen van dien aard te gera ken. In Europa behooren thans 41340 personen tot een zoogenaamde Alpen- of tounstenclub. Thans is door den Zwitsersehen heer Gosset een plan gevormd om dicht on der den top van de Jungfrau een berg hut te bouwen en wel op dien kant van den berg waar de windstooten het he vigst zijn hij meent dat hierdoor de hut des te steviger tegen den rotswand aan gedrukt zal worden. De plaatsing van deze hut zal echter met zooveel moei lijkheden gepaard gaan, dat er weini gen zullen gevonden worden, die zich voor dit werk beschikbaar zullen willen stellen. Wel wordt alles mooi en ge makkelijk voorgesteld, maar dat er hals brekende toeren bij moeten verricht wor den, zal wel niemand ontkennen. De hut zelve en dit zeggen zelfs vele leden der club ronduit zal vele touristen uitlokken, die beter zouden hebben gedaan, zulke waagstukken aan anderen over te laten. 't Is dan ook zeer goed verklaarbaar, dat velen hopen dat de verwachting niet ver wezenlijkt zal worden. De Italiaansche minister-president Crispi heeft prins Bismarck op Fried— richsruh met een bezoek vereerd. Dit feit is thans in de politieke kringen het onderwerp van den dag. Algemeen ge looft men dat daarmede het verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en I— talie in de nauwste betrekking staat. Men is echter nog tot een andere ge volgtrekking gekomen. Rusland is nl. ten opzichte van Italië, vooral omdat dit rijk zich, voor wat het 'Oosten betreft, gnnstig uitlaat en met betrekking tot Bulgarije veel sympathie gevoelt, ge deeltelijk vijandig gestemd. Met het oog echter op Bulgarije begeeft Bis marck zich op een ander terrein. Hij heeft immers in Januari in den Rijksdag verklaard dat het hem vrij onverschillig was wie in Bulgarije zoude regeeren. Rusland was hierover oi tevreden en verlangde dat Duitschland hun streven naar alleenheerschappij aldaar zou on dersteunen. In het Berlijnsche tractaat staat hiervan échter niets vermeld, en daarom staart Duitschland slechts op her stel van een bij tractaat erkenden toe stand langs vredelievenden weg. Dit heeft het bezoek van graaf Kalnoky bij prins Bismarck ten gevolge gehad. Hier bij voegt zich nu nog Crispi, zoodat 't voor Rusland als 't ware voor de hand ligt om aan zijn voorwaarden te voldoen, daar het anders aan zich zeiven zal over gelaten worden. Waar sommigen nog wel denken dat de mislukking van de ontmoeting van den Czaar en den Duitschen Keizer aan leiding heeft gegeven tot 't ingewikkeld bezoek, daar wordt dit door anderen niet geheel toegegeven. Hoe het ook zij, dit bezoek zal in Rusland de oogen doen opengaan, de wijl de Italiaansche gezant, graaf Launa niet het minst tot deze bijeenkomst heeft bijgedragen. Ook in Iialie houdt de pers zich druk bezig met de onverwachte reis van Cris pi. Zij wrnrdt aldaar echter als eene gunstige gebeurtenis beschouwd, omdat van hare zijde in dezen, een bewijs van vriendschap met Duitschland wordt ge zien. Ook aldaar meent men algemeen dat door dit bezoek het verbond tus— schen Oostenrijk, Duitschland en Italië bevestigd zal worden. Gent heeft Maandag feest gevierd. Het was dien dag juist 25 jaren ge leden dat Jules Vuylsteke, bestuurslid is gevmrden van het Willemsfonds. Door deze feestelijke herinnering is ten dui delijkste aangetoond dat de beteekenis van dit jubileum van meer kracht is, dan velen aanvankelijk zouden denken. Jan Frans Willems heeft het fondament voor dat fonds gelegd en Jules Vuyl steke is een der hoofdpersonen die dit fonds op een aanzienlijke hoogte heeft weten te brengen. Met veel geestdrift is dit feest gevierd. Vele Noord-Ne derlanders hadden zich bij hunne zuide lijke broeders gevoegd om met volle teu gen te genieten van de Gentsclie gast vrijheid. De zaal, waar de algemeene vergadering van het fonds werd gehouden was getooid met Belgischeen Nederland- sche vlaggen, terwijl de schoone toosten afgewisseld werden door het aanheffen der volksliederen van beide naties. Ten slotte hield Vuylsteke een rede als antwoord op de vele tot hem gerichte toespraken, wel ke uitmuntte door warmheid in haren eenvoud, door geestigheid in hare kracht

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1