Gemengd Nieuws^ TUTHfiERLIJKE STAND. lid der Tweede Kamer mr. J. L. De Bruijn Kops die sedeit geiuimen tijd lijdende was, Zondag kort vóór middernacht te 's Gravenhage is overleden. In de Kamer, waar hij jarenlang zitting bad, nadat hij zijn hoogleeraarschap aan de Polytech nische school te Delft had vaarwel gezegd, was hij algemeen geëerd om zijn degelijke economische kennis en de vastheid van zijne overtuiging. Naar de N. R Ct. verneemt, zijn de resul taten van het sectie-onderzoek van de wetsontwer pen tot verandering der Grondwet van zoodanigen aard, dat één algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen worden gebracht, zonder dat op een antwoord ware te wachten. Onwaarschijn lijk is het niet, dat de openbare behandeling nog in de eerste helft van October zal plaats hebben. Op voorstel der inspecteurs van het Lager Onderwijs is besloten, alle beurzen aan de Rijks normaallessen te doen vervallen. Zij zijn nu voor de laatste maal verleend. Tot gemeenschappelijke regeling ter zake van de oprichting van een waterschap van de ingedijkte schorgronden onder de gemeenten Woens- drecht en Rilland-Bath, thans genaamd de Dames polder, zijn door Ged. Staten van Zeeland uit hun midden benoemd de heeren J. P. I. Buteux en J. H' !l' He? badseizoen te Scheveningen is jl. Zater dag cerioten Te 11 uren vertrok met de stoom- tram van de H. IJ. B. M. het phUharmomsch or- kest; het werd uitgeleide gedaan door den direc teur-generaal en den secretaris van den raad van be heer'?van het Zeebad. Het orkest begaf zich naar Leiden, waar het dien dag een concert heeft ge geven Van daar vertrok het naar Bochum even- fens tot het geven van een concert, en vervolgens weder naar Berlijn. Hieronder volgt een vergelijkende f aat van het aantal badgasten te Scheveningen sedert 1876. Er waren in 1876 3016 badgasten en 296 dienstboden in 1877 3408 en 149; in 1878 37C6 en 101; in 1879 3833 en 120; in 1880 4690 en 282; in llll 4195 en 281; in 1882 4891 en 870; in 1883 5596 en 427' in 1884 5838 en 486; in 1885 5313 en 409 in 1886 6291 en 712; in 1887 6566 badgasten en 541 dienstboden. AXEL, 4 October 188 7. Door de° bevoegde autoriteiten zijn de vorige week de bedijkingswerken met wegen en suatie, in bet Axelsche gat voltooid verklaard en goed gekeurd^ ^eer j j EijkCj connnies bij 's Rijks belastingen te IJzendijke, is o m nog aangewe zen voor het toezicht bij de beetwortelfabnek te Sas van rGent. Hulst. De jaarmarkt behoort voor dit jaar tot het verledeneen de kermis zal ook weldra haar laatsten adem uitblazen, nog eenige orgeldraaiers tags te straten doen er ons aan herinneren; behalve een paar onbebuidende vechtpartijen en eenige geschon den en 'bebloede neuzen, heeft zij ons met veel nieuws medegebracht. Op de veemarkt was de aanvoer klein, wel ee- nigszins het gevolg van het regenachtige weer. Er waren 5 paarden, 74 stuks hoornvee en ruim 40 varkens. De prijzen werden behaald als volgt1ste en 2de prijs voor paarden met uitgereikt, 3de prijs J. Cicardie koopman alhier 2 stuks; hoorn vee 1ste prijs J. en A- van Overmeire kooplieden alhier 33 stuks; 2de prijs L. U Hooge koopman te Sint Jan Steen 16 stuks; 3de pnjs Pieters landbou wer op het groot eiland 10 stuks; varkens deze prijs is verdeeld onder J. Yerstraten landbouwer on der Hontenisse en G. van Vliebergen koopmah te Voor'het zwaarste stuk rundvee beneden 3 jaar lste prijs J. van Overmeire voornoemd; (780 kilos) en de 2de prijs dezelfde, (590 kilos.) Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Sas van Gent, den heer A. G. Blankers; tot Kapelaan te IJzendijke den heer A. Vissenberg en tot kapelaan te Ede den heer M. M- Stoffelen, priester van het seminarie. - De hernieuwde proeftocht van de nieuwe pro vinciale stoomboot „Walcheren", is gisteren uit muntend geslaagd. Zij legde den afstand van Vlis- singen naar Terneuzen, in 3 kwartier tjjds at, ter wijl de gemiddelde snelheid 125 mjjl was. Zaamslag. Zaterdag 1 Oct. had alhier de aanbesteding plaats van werken tot verdediging van den oever van den cal. Eendrachtpolder. De raming bedroeg ƒ3315. Het werk is, be houdens goedkeuring van Ged. Staten, gugund aan den laagsten inschrijver, den heer C. de Wilde te Krabbendijke voor ƒ3077. - De heer J. C. Jansen, te Hontenisse, is be noemd tot onderwijzer aan de Openb. School te Molenhoek (gem. Hontenisse.) Koewacht. Met ingang van 1 October is de hfeer Fr. Remery, alhier als rijks-ambtenaar te Epen, Zuidelijk-Limburg benoemd. Een burgeijongen te Rotterdan had met eem ge vrienden afgesproken om den volgenden dag een rit te paard te maken, waarom hij naar een stalhouder ging ten einde een dier te bestellen. De man verhuurde hem een niet al te wild ros, maar eischte een rijksdaalder vooruit, die hem terstond gegeven W6rd. Nauwelijks had het jon ge mensch echter het paard gehuurd, of hij hoor- da dat de rit niet zou doorgaan. Wat nu te doen t Daar hij de ƒ2,50 niet gaarne wilde verliezen, maar tevens begreep, dat de stalhouder ze hem niet zou willen teiuggeven, ging hij naar dezen, vroeg of hij het paard, dat voor hem bestemd was, nog eens mocht zien en mat het een paar malen van den kop naar den staart. - Wat doet gij daar - vroeg de stalhou der ♦nieuwsgierig. - Ik meet, - was het antwoord - of het paard wel lang genoeg is. - Hoe bedoelt ge datlang genoeg - Of er wel vier man op kunnen. - Vier man? - Ja, wij moeten er met ons vieren op. r- Dan krijgt gij mijn paard niet, heertje, ik houd er geen paard voor vier personen op na. - Ik moet het hebben. Gij hebt den rijks daalder reeds aangenomen. - Ziedaar! Daar hebt gij uw rijksdaalder. Het jonge mensch nam het geld en verwijden - de zich, zonder langer-aan te dringen. Hij had zijn zin. o— In de gemeente Ooststellingwerf lieten voor enkele weken een paartje weduwenaar en weduwe zich ten gemeentehuize inschrijven, om een huwelijk aan te gaan. De dag waarop zij ter Secretarie moesten verschijnen, werd be paald, doch de verliefden bleven afwezig. Na verloop van een paar weken werd door hen ge vraagd, of zij nog konden trouwen. Hiertegen bestond geen bezwaar. De nu verloopen Vrij dag werd vastgesteld als de dag waarop ,,twee zielen zouden worden aaneengesmeed" enz. en de benoodigde stukken werden in gereedheid ge bracht. Tot groote verwondering schitterde we der het paartje door afwezigheid. Naar men ver neemt, heeft de stoet zich wel op weg begeven, doch schenen ouders en kinderen met met el kander homogeen te zijn geweest. Het gevolg was - dat men halverwege keerde. o— De Ned. Sport, meldt dat bij de drie- en twee wieiers men waarschijnlijk nu ook éénwielers meer algemeen over wegen en straten zal zien vliegen. Tot dusver was het rijden op een één- wieler wel niet onmogelijk, dat heeft te Am sterdam de heerLoman Jr. getoond - maar toch een moeilijk kunststuk waaraan men zich even noode waagde als aan het koorddansen. Thans heeft echter de heer Lawson, uitvinder van de veiligheids-tweewielers", eene soort van eénwieler laten maken, waarop ieder met eeni ge oefening gemakkelijk zal kunnen rijden. Die éénwielers zijn slechts 12 pond zwaar. Men heeft in de werkplaats der NewRudge-Company, te Co ventry, zeer welgeslaagde proeven er mee ge nomen. o— Aan de N. R. Ct. deelt men het volgende me- I de: De socialist Methöfer, die zooals gemeld is, wegens't artikel in Recht voor Allen, getiteld: Jeanne Lorette en Domela Nieuwenhuis in den kerker" strafrechterlijk zal worden vervolgd, was vroeger korporaal bij het 5e reg. inf. Ongeveer 6 jaren geleden schoot hij in een berucht huis te Nijmegen eene publieke vrouw, met wie hij ver keering had aangeknoopt, op haar bed dood, en richtte daarna de revolver op zich zeiven, met het doel ook zich zeiven van het leven teberoo- ven Het schot miste echter het doel, en na een langdurig lijden herstelde hij van de verwonding die hij zich had toegebracht. Wegens den moord oo bedoelde vrouw werd hij door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en verval len verklaard van den militairen stand. Z. M. de Koning verleende hem echter in zooverre gra tie dat de straf in 2 jaren cellulaire gevangenis werd veranderd, terwijl Z. M. tevens de eerloos heid aan de tuchthuisstraf verbonden, ophief. Die 2 jaar celstraf onderging hij bij wijze van gunst echter niet in de gewone cellulaire gevangenis, maar hij werd als geëmploieerde werkzaam ge steld op het bureau van den directeur van het Huis van Burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, zoodat hij aldaar meer als beambte dan als gevangene werd beschouwd. Na het einde van zijnen straftijd werd hy in- gedeeld bij het 7e reg. inf., doch op zijn verzoek werd hij van zijne militaire verbintenis ontsla-1 gen en daarop benoemd tot schrijver in hetzelf-i de Huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem, waar hij als gevangene geëmploieerd was geweest. Van 16 tot 30 Sept. 1887. Axel. j Huwelijks-aangiften. 23 Sept. Daniel Bakker, oud 29 j., jm. en Janneke de Bruijne, oud 20 jd. 23 Sept. Cornells van den Berge, oud 24 jm. en Levina de Regt, oud 22 j., jd. 30 Sept. Willem Lensen, oud 22 j.,_jm. en Cornelia La ther Schieman, oud 22 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Pieter Lor- nelis vanden Broeke, oud 27 j., jm. en Janneke Wilhelmina Lansen, oud 24 j., jd. 29 Sept. Jo hannes Baptista de Ridder, oud 46 j., jm. en Ju liana Willems, oud 52 j., wed. Geboorten. 22 Sept. Jan, z. van Jaspert de Feijter en Catharina Schieman. 27 Sept. Janna, d. van Comelis van Espen en Geertruij IJzebaert. 28 Sept. Elizabeth Catharina, d. van Adriaai Marinus Witte en Levina Jansen. 28 Sept. Christiaan, z. van Anthonij Coinelis Verschellingl en Suzanna Ollebek. 30 Sept. Jacomma Chnsj tina, d. van Charles Dieleman en Janfleke Ha- relink. Kri I Overlijden. Reinier Dieleman, oud 59 j. echtg.1 van Jozina Haak. Hoek. Geboorten. 18 Sept. Sara, d. van Adriaan Don- ze en Maria Buijze. 19 Sept. Jacobus, z. van Jacobus Blok en Helena Verbrugge. 27 Septl Cornelia, d. van Jan Bakker en Catharina van der Peijl. 27 Sept. Johanna, d. van Cornelisl Pladdet' en Levina Dees. 29 Sept, Maatje Cor-I nelia d. van Pieter Jacobus Hoste en Jannetjl Leunis. 30 Sept. Frederik Jacobus, z. van Ja cobus Adriaan Verpoorte en Dingetje de Jonge. Koewacht. Geboorten. 17 Sept. Josephina Maria, d. van Josephus van de Velde en Leonie Naessens. 20 Sept. Eduardus, z. van Leopoldus de Brouwer enfr van Theresia Lammens. 23 Sept. Aloysius, z. van Augustus de Block en Christina de Block. 25 Septl Hortensia Marie, d. van Leo van Acker en Mana de Block. 27 Sept. Gustavus, z. van Aloysius <H Maeyer en Prutentia Audenaerde. I Overlijden. 26 Sept. Agnes de Block, oud 4 i., echtg. van Philippus Jacobus van Vooren. M Sept, Bernardus de Caluwe oud 55 j., echtg. van Melanie Anthona Goethals. 26 Sept Rosalia Cop-j paert, oud 62 j., wed van Josephus de Letter. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangifteBI plaats gehad.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2