BERICHT. IVo. 150. Zaterdag 24 September 1887, aarg. le Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het iaatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Hierbij geeft de Ondergeteekende kennis, dat hij voornemens is, te beginnen met 1 October as., de „Axelsche Courant", tweemaal per week te doen verschijnen, en wel eiken DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. De abonnementsprijs wordt hierdoor verhoogd met 25 cent, en franco per post met 30 cent per kwartaalzoodat dan de prijs komt te staan op 50 centfranco per post 60 cent. Om echter het lezend publiek zooveel mogelijk te gerieven, bestaat er gelegenheid dit blad ook éénmaal per week te blijven ontvangen, n.l. Viij- dagavond, waardoor voor hen, die van die gele genheid wenschen gebruik te maken, de prijs na tuurlijk dezelfde blijft. Hij meent hierdoor aan eene dringende behoef te en den wensch van vele lezers te voldoen, terwijl men dan voor een geringen prijs meer op de hoogte kan blijven van de voornaamste voorvallen uit onzen omtrek, en ook in het algemeen, zoo wel wat staatkundig als wat gemengd nieuws be treft. Waar dit blad zich thans in een bloeiende toestand mag verheugen, heeft hij gemeend dat het aantal abonné's hierdoor aanmerkelijk zal stijgen, zoodat ook voor het adverteerend publiek een schoone gelegenheid openkomt om voor zeer matigen prijs, zijn belangen ter kennis van een groot deel der bewoners in dit district, te brengen. Voorts bericht bij nog dat dit blad zijn neu trale houding zal handhaven zoodat het gerust door iedereen kan gelezen worden. F. DIELEMAN, Uitgever. Axel, 2 September 1887. P.S. Zij, die mij geen bericht doen toekomen worden beschouwd als abonnenten voor tweemaal 's weeks. Voor de voortdurende en kele verzending, gelieve men opgaaf te doen vóór of op 24 September a. s. $8^"* Zij die zich met 1 October a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. In Parijs heeft men een telegram ont vangen, omtrent den toestand in Bulga rije. De inhoud van dit telegram be vatte namelijk, dat de rust aldaar ge heel terugkeert, dat er volkomen orde heerscht, en dat er eene volmaakte kalm te is waar te nemen. Een Weener dépêche van het Journal des Débats" meldt, dat de diplomatieke agenten van Oostenrijk, Engeland en Iialië, Vorst Ferdinand te Sofia met een bezoek hebben vereerd. Het onderhoud duurde een vol uur, en de Vorst scheen zeer tevreden en toont thans veel meer vertrouwen in de toekomst. Den vorigen dag nog had het „Jour nal" van zijn correspondent te Bucha rest het volgende ontvangen „Het ver kiezingswens is in vollen gang. Men verzekert, dat de Minister Stojanofflast heeft gegeven om verscheidene vater brandewijn ter beschikking van elk Co mité te stellen, ten einde zoo den ijver der kiezers aan te wakkeren. Aan dit eigenaardig opwekkend middel moet men ook de ongeregeldheden toeschrijven, die in September te Sofia hebben plaats ge had, toen een beschonkene menigte het huis van Karaveloff en diens vrienden vernielden." Dergelijke dwaasheden durft men aan het ernstig heetende blad nog wel sei nen, maar 't is waar: uit Bucharest. Naar uit St. Petersburg wordt gemeld, zou de Czar nog eenigen tijd te Kopen hagen willen vertoeven, zoodat, voor hen die aan een samenkomst met Keizer Wil helm gelooven, nog eenigen kans van slagen overblijft. De cholera in Messina blijft steeds met snelheid voortwoeden; den 17 dezer hadden meer dan 100 sterfgevallen plaats meest van ziektegevallen die deze zelf den dag waren uitgebroken. De ziek te moet, waar men meent, door hetEn- gelsche stoomschip „Ingharvien", uit Bombay afkomstig, en aan boord waar van op den lOn dezer 3 cholera geval len voorkwamen, zijn aangebracht. Proff. Cerrello van Palermo heeft zich op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken met een aantal geneesheeren naar Messina begeven. Jl. Zondag zijn te Antwerpen de Von delfeesten aangevangen. Niettegenstaan de het regenachtige weder van den dag, zijn de feesten met groote opgewektheid begonnen. De Voorzitter der Commissie, de heer Génard, hield op het stadhuis een re devoering, welke in bezielde taal door den schepen Nauts werd beantwoord. De optocht is boven verwachting.ge slaagd, en werd met gejuich begroet. In het Paleis van Nijverheid stond Vondels beeld, omringd door frissche planten en bloemen terwijl schoone toespraken wer den gehouden door den Heer Gittens en door den Voorzitter der Nederland- sche Club, den Heer Reijnders-Bisdom. Prins de Caramin-Chimay, minister van buitenland sche zaken van Belgie, heeft verzocht dat de reeders van vis— schersschuiten te Ostende, een vergade ring zouden houden, ter overweging van de door Z.Ex. gestelde vraag„Is de schikking mogelijk, dat de Engelsche haringvisschers slechts des nachts en de Ostendesche schuiten overdag visschen, waardoor de aanleiding voor conflicten zou worden weggenomen?" Aan dit verzoek is voldaan, en door de vergade ring van de reeders is deze vraag een stemmig in gunstigen zin beantwoord, echter met het recht, dat ook de Bel gische visschers des nachts mogen vis schen, op alle plaatsen waar de haring vangst niet wordt uitgeoefend. De Belgische Regeering zal na deze beslissing een voorstel in dien zin doen, aan de Engelsche. Met betrekking tot de invoering van de wet tegen het misbruik van sterken drank in Belgie, wordt er een nauw keurige statistiek opgemaakt, van het aantal gelegenheden in elke gemeente, waar sterken drank in het klein wordt verkocht. Het getal dezer gelegenheden bedraagt voor de stad Antwerpen, met minder dan 4572 op de 200,000 zielen, dat is 1 op de 44 inwoners. Jl. Vrijdag is te Milaan het spoorweg congres geopend. De heer J. J. van Kerkwijk, gedegeledeerde der Neder— landsche Regeering bevond zich ook bij de talrijke vertegenwoordigers der ver schillende landen. Door de telegraaf zijn de slotwoorden van den tekst aer rede welke generaal Boulangier, na de manoeuvres van het dertiende Fransche legercorps, tot de officieren, die zich om hem geschaard hadden, heeft gehouden. Deze slotrede luidt aldus „Neen, het uur der ontwapening van het oude Europa heeft nog niet gesla gen. Het is waanzin het te gelooven, het is eene misdaad het te zeggen want men zou daardoor den vrede voorstellen als door het land tot eiken prijs be geerd en onze vijanden, die ons dik wijls beter beoordeelen dan wij ons zei ven, weten heel goed dat wij zooverre niet gekomen zijn. Arbeiden wij dus meer dan ooithet is voor Frankrijk." oOoCo

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1