Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. kwaadaardig karakter draagt en dat de inwoners van Palermo bevreesd en on gerust zijn. Heden keert het kon. gezin naar 's Hage terug. De opening der vergadering van de beide kamers op Maandag 19 dezer, waarvan het programma in de St.Ct. is opgenomen, zal door Z. M. den Koning in eigen persoon geschieden. Bij Zr. Ms. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, gedurende de vergade ring die zal aanvangen op (ltn derden Maandag van September 1887, benoemd, Jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, benoemd lid van die Kamer. ,,Tot zijne verwondering" verneemt het Haag- sche Dagblad, dat mr. A. J. Roest, officier van Justitie te Rotterdam door het Kabinet zou zijn voorgedragen voor de benoeming van burgemeester der residentie. Maandag is te Ossendrecht een man door den tram overreden. Doordat het lijk zeer verminkt was, was het moeilijk te herkennen. Bij het lijk vond men ech ter een retourbiljet naar Goes, 't welk veimoeden heeft doen ontstaan, dat de persoon daar thuis behoort. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld waar door men tot de ontdekking is gekomen, dat ze kere Y. te Goes naar Osserdrecht op reis was en Maandagavond thuis werd gewacht. Te oordeelen naar het signalement, moet genoemde persoon het ongeluk overkomen zijn. Alvorens de najaars-manoeuvres te land ge ëindigd waren, werd een dagorde van den divisie- generaal aan de troepen voorgelezen, die aldus luidde „Officieren, onderofficieren en soldaten „Bij het einde der manoeuvres, waarvoor wij eenige dagen zijn veieenigd geweest, is net mij hoogst aangenaam, u mijne tevredenheid te kun nen betuigen. Ik ben overtuigd, dat ook deze manoeuvres gestrekt hebben, om onze krijgskennis te vermeerderen. „Met voldoening kon ik uwe trouwe plichtsbe trachting gadeslaan en den goeden geest, die u bezielde, waarnemen. „Welke inspanning ook van u werd geëischt, steeds werd met de grootste opgewektheid aan de opdracht voldaan. „Moge hetzelfde gevoel van plicht en dezelfde goede geest u bezielen, wanneer werkelijk oorlogs gevaar Nederland mocht bedreigen „Moge het dan blijken, dat onze oefeningen vruchtbaar zijn geweest voor Koning en vader land Leve de Koning „Hoofdkwartier Ruinen 8 Sept. 1887. „De Generaal-Majoor, adjudant des Konings i. b. d., Commt. der 2e divisie Infanterie, (w. g.) Hardenbekg." De minister van buitenlandsche zaken, jhr. van Karnebeek, is door den Koning van Pruisen, de ridderorde van den rooden adelaar, le. klasse, verleend. AXEL, IC September 188 7. Naar de M Ct. verneemt heeft het scheikundig onderzoek van het vleesch, dat onlangs aldaar tot bewuste vergiftiging aanleiding moet hebben ge geven, aan 't licht gebracht, dat zoowel het vleesch als het braaksel der lijders lijkgift of Ptomainen bevatten. Tot nog toe is bij ons onbekend, wat de oor zaak der ziekte is, van de personen in onze ge meente die onlangs na het eten van leverworst of hoofdkaas, waarvan een gedeelte, ter onderzoek, naar Middelburg is opgezonden, ongesteld zijn ge worden. Uithoofde van de mindere voldoening aan de eischen van den tjjd en de groote kosten van on derhoud der grintwegen, schijnt men, naar men verntemt, in de gemeente Zuiddorpe, plannen ge maakt te hebben, om den grintweg Zuiddorpe Overslag, door een keiweg te doen vervangen. Een ontwerp tot verandering en raming zullen opge maakt en de betrokken polders, omtrent de bijdra gen, gehoord worden. Jl. Zondag heeft de Scherpschuttersvereeniging „Voor Vaderland en Koning" te Terneuzen een bezoek gebracht aan de „Prins Frederik Hendrik", te Hontenisse. Nadat door de commandanten der beide vereenigingen door korte toespraken weder- keerig was kennis gemaakt, nuttigde men de eere wijn, °welke ten gemeentehuize werd aangeboden. Daarop stelden beide korpsen zich op, en trokken, ouder commando van den 2en luitenant A. baron Collot d' Escury, naar het net versierde schietter- rein om aan den schietwedstrijd deel te nemen. De wedstrijd was verdeeld in vier seriën en le verde den volgenden uitslag op I. De leden van het korps te Hontenisse bene den den rang van officier, 2 prijzen le, sergeant J. Neeteson met 28 punten 2e sergeant-majoor P. Neeteson, met 27 punten; seigeant Pieters had een gelijk aantal punten, en den schutter A. Scheers eveneens, doch met een lager laatste schot. II. De leden van het korps te Terneuzen, be neden den rang an officier; 8 prijzen: le. korpo raal De Leeuw met 30 punten 2e. sergeant Van Gelderen met 29 punten en 3e. hoornblazer Dael- man met 25 punten. III. Officieren en bestuursleden der beide ver eenigingen één prijs behaald door luit. A. baron Collot d' Escury van Hontenisse, met 26 punten sergeant-majoor De Cooker van terneuzen had een gelijk aantal punten. IV. De leden van beide vereenigingen, beneden den rang van officier 2 prijzen le. korporaal feer- rarens van Hontenisse met 30 punten 2e. schut ter A. Scheers van Hontenisse met 30 punten, al les in 3 schoten. De kapitein-commandant van de vereeniging „Prins Frederik Hendrik", reikte de prijzen met eene hartelijke toespraak aan de overwinnaars uit, welke toespraak in goed gekozen woorden door den len luit.-commandant van „Voor Vaderland en Koning" werd beantwoord, waarna het teest was gesloten. De harmonie „St. Cecilia van Hontenisse, had eenige fraaie stukken ten gehoore gebracht, om aan het goed geslaagde feest meer luister bij te zetten. Naar men verneemt zal later een tegenbezoek niet uitblijven. Jl. Maadag had in het logement „het Wa pen van Zeeland" te Hulst, eene vergadering plaats van de vereeniging „Landbouw-Belang", te Graauw, tot het benoemen van bestuursleden. Gekozen werden, de heer Chr. Dieleman te Graauw, als voorzitter, met algemeene stemmen en tot leden de heeren P. Vereecke en F. Koole, te Hontenisse, aftredende leden. DeN. R. Ct. meldt dat uit een pensionnaatvan geestelijke zusters nabij Maastricht dezer dagen een meerderjarig meisje is geschaakt onder de vol gende omstandighedenBij de overste van het klooster had zich eene dame aangemeld, om be doeld meisje namens de familie in ontvangst te nemen. In afwachting van de beslissing of aan dat verzoek al dan niet zou worden voldaan, werd aan de dame toegestaan, met het meisje in den tuin te wandelen. Van die gelegenheid maakten beiden gebruik om, alvorens de beslissing was gevallen, te ontvluchten. Later is gebleken, dat de dame niemand anders was dan de jonge man, met wien het meisje tegen den zin harer familie liefdesbetrekkingen had aangeknoopt. Juist wegens deze betrekkingen hadden de ouders haar naar het pensionaat gezonden. o Maandag avond deed een werkman, in de E- gelantierstraat te Amsterdam juist op het oogen- blik dat het onweder het hevigst was, in eene voorkamer van perceel No. 214 een openstaand raam dicht, toen een heile bliksemstraal door de lucht schoot. Hoewel hierdoor verschrikt, ge voelde hij niet dadelijk wat met hem geschied was. Maar nauwelijks had hij zich te bed be geven, toen hij tot de treurige ontdekking kwam, dat hem bet gezicht benomen was. Uit Roosendaal schrijft men het volgende straattooneeltje „O, lieve Susanna, „Wat zijt gij lief en schoon! klonk het uit de orgelkast van A.; „Met u reis ik de wereld rond „En stel u daar ten toon!" viel dan de orgeldraaier B, in, teiwijl beiden hier in dezelfde straat door de kracht hunner muziek met geweld den bewoners een koperen muntstuk afpersten. En zoo ging het voort zonder ophouden op den vervelenden dreun van het reeds zoolang afgezaagde straatdeuntje, totdat B., die 't te kwaad had tegenover A„ daar deze de eerste was en misschien een beteren oogst maakte, boos werd en in hevige woede ontstak. Als twee kampende hanen vlogen zij op elkan der toe, terwijl uit hunne instrumenten nog een krijschend geluid ontsnapte. De orgels werden van weerszijde de straat op geworpen en hunne respectieve eigenaars takelden elkander eens duchtig af. En dan draaide A. weer voort „O, lieve Susanna, „Wat zijt gij lief en schoon!" terwijl B. hem nog een venijnigen blik toewierp en dan weer inviel: „Met u reis ik de wereld rond „En stel u daar ten toon!" —o Een 60-jarig huwelijk behoort niet tot de da- geliiks voorkomende gebeurtenissen. Daarom ver dient het vermelding, dat aan een onzer stadge- nooten eerstdaags het voorrecht van zulk eene langdurige echtvereeniging zal te beurt vallen. De man heet Wilhelmus Friets en de vrouw Geertruida de Knegt, en de datum van hun feest is 19 September. Als eene andere bijzonderheid verdient nog vermelding, dat de vrouw reeds gedurende 64 jaren het beroep van mosselen vrouw heeft uitge oefend en gedurende al die jaren onafgebroken hare standplaats had op het Roode Zand. De man was vroeger metselaar en gedurende dertig jaren bij de nachtpolitie in dienst. Nog altijd genieten de oudjes eene goede gezondheid. Van de 21 kinderen, uit hun huwelijk gebo ren, zijn alleen nog maai' het oudste en het jong ste in leven. N. R. Ct. o Groningen is de laatste stad geweest die dooi den heer Domela Nieuwenhuis vóór zijn vertrek naar het buitenland met een bezoek is vereerd. Omtrent dit bezoek schrijft men aan het Hbld. van daar: Met den ochtendtrein van 11.53 kwam Dome la Nieuwenhuis alhier aan. Eene talrijke schare sociaal democraten en nieuwsgierigen was op het stationsplein aanwezig, terwijl de wachtkamers overvol waren. Het bestuur had den leidei in de 2e kl. wachtkamer willen ontvangen, doch het gedrang en de verschillende uitdrukkingen der anti-socialen deden den pachter besluiten, de deputatie naar het perron te verwijzen om Do mela Nieuwenhuis welkom teheeten. In een open rijtuig met 2 paarden bespannen werd door den heer Domela Nieuwenhuis en ee nige van diens volgelingen plaats genomentwee dichte rijtuigen gingen vooraf en maakten een mi me baan. Eerst werd stapvoets gereden, terwijl de me nigte de bekende liedjes op Domela Nieuwenhuis deed hooren, doch weldra reed men in draf naar het vergaderlokaal „De Eendracht." Dit gebouw was versierd en bevatte reeds te 10 uur een zoo groot aantal bezoekers, dat van zitten geen spra ke was. Te een uur ving de vergadering aan, waarin de bekende onderwerpen behandeld wer den. Zonder dat men het wist, is Domela Nieu wenhuis door de achterdeur naar den trein van 5 uur vertrokken, om zich vervolgens naar het buitenland te begeven. De straat, waarin het socialisten-gebouw staat, was geheel door de politie afgezet, terwijl de in fanterie in de kazerne tot uitrukken gereed stond. Voor de ontvangst had men politiehulp verzocht en toestemming tot het houden van een6n op tocht met vaandels en banieren gevraagd. Het eerste werd toegestaan, het laatste wijselijk ge weigerd, want ware de intocht door muziek, vlag-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2