BERICHT. 129. Zaterdag 17 September 1887 3e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buiten 1 andsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: £>er 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Neder la.nd; voor België 60 cent; het laatste echter bjj vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Hierbij geeft de Ondergeteekende kennis, dat hij voornemens is, te beginnen met 1 October as., •de „Axelsche Courant", tweemaal per week te doen verschijnen, en wel eiken DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. De abonnementsprijs wordt hierdoor verhoogd met 25 cent, en franco per post met 30 cent per kwartaalzoodat dan de prijs komt te staan op 50 centfranco per post 60 cent. Om echter het lezend publiek zooveel mogeljjk te gerieven, bestaat er gelegenheid dit blad ook éénmaal per week te bljjven ontvangen, n.l. Vrij dagavond, waardoor voor hen, die van die^ gele genheid wenschen gebruik te maken, de prijs na tuurlijk dezelfde blijft. Hij meent hierdoor aan eene dringende behoef- 'te en deu wensch van vele lezers te voldoen, terwijl men dan voor een geringen prijs meer op de hoogte kan blijven van de voornaamste voorvallen uit onzen omtrek, en ook in het algemeen, zoo wel wat staatkundig als wat gemengd nieuws be treft. Waar dit blad zich thans in een bloeiende toestand mag verheugen, heeft hij gemeend dat het aantal abonné's hierdoor aanmerkelijk zal stijgen, zoodat ook voor het advertëerend publiek een schoone gelegenheid openkomt om voor zeer matigen prijs, zijn belangen ter kennis van een groot deel der bewoners in dit district, te brengen. Voorts bericht bij nog dat dit blad zijn neu trale houding zal handhaven zoodat het gerust door iedereen kan gelezen worden. F. DIELEMAN, Uitgever. Axel, 2 September 1887. P.S. Zij, die mij geen bericht doen toekomen worden beschouwd als abonnenten voor tweemaal 's weeks. Voor de voortdurende en kele verzending, gelieve men opgaaf te doen vóór of op 24 September a. s. ggy Zij die zich met 1 October a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de vóór dien datum verschijnende nummers gratis. Vorst Ferdinand van Bulgarije, heeft naar de Parijsche Figaro meldt, een schrij ven gezonden, uit Sofia naar zijne Pa rijsche vrienden. Figaro maakt de slot rede van dien brief openbaar, en is 't dat dit bericht waarheid bevat, dan wil len wij ook het slot, 't welk het belang rijkst is, niet aan de vergetelheid ontruk ken omdat zij juist is, wat men wenschen zou, nl.: kloek, kalm en vastberaden, niet over-vroolijk, maar ook volstrekt niet getuigende van de teleurstelling en neer slachtigheid waarmede andere Fransche bladen het publiek zoo dikwerf heb ben vergast. Die brief behelst dan tot slot, de na volgende regelen: „Gij weet, dat ik in staat ben mij, desgevorderd, op te offeren, voor een goede zaak, en dat is de zaak van Bul- garije. Gij weet ook, dat ik geloof aan de Goddelijke bescherming. Ik heb dus een gerust geweten en de vaste hoop, mijn nieuw en veelgeliefde Vaderland door de crisis heen te bren gen. Met groote kalmte van geest on derneem ik derhalve mijn taak. Na omwentelingen en oorlogen heeft Bulgarije, voor alles, behoefte aan kalm te, stilte en vrede. Waarom zou ik niet in staat wezen aan het volk deze wel daden te verzekeren? In trouwe*, ik begrijp niet welk belang de Mogendhe den er bij kunnen hebben hinderpalen in den weg te leggen aan wat ik zoo gaarne voor het land zou willen doen. Wanneer Bulgarije verstandig gere geerd wordt en zich uitsluitend toelegt op zijn innerlijk herstel en het uitbrei den zijner hulpbronnen, dan beteekent dit voor het geheele Oostenrust, het eenige geneesmiddel tegen de voortdu rende beroeringen, welke van dien kant den Europeeschen vrede bedreigen. Zoo stel ik mij de toekomst* voor van het goede volk dat mij gekozen heeft. Moge God het zegenen en mij steunen bij de moeilijke taak, waaraan ik mij wijden wil. Ik zal er al mijne zorg en al mijn ijver aan wijden en, wat de toe komst dan ook moge geven, ik zal mijn plicht vervuld en de oude spreuk tot waarheid gemaakt hebben„Doe wel zie niet om!" In de sluitingswoorden van dezen brief zit voorwaar een kernachtige be— teekenis en wanneer Vorst Ferdinand met den zelfden ijver welke hem be zielt, voortgaat, om den vrede van Bul garije te bevorderen, en heil voor de Bulgaren wil trachten aan te kweeken, dan gelooven wij dat Ferdinand van Coburg een bron van Zegen voor Bul garije zal worden. Doch zonder we— aerkeerige medewerking daartoe, van de zijde van hoogerhand en de Bulga ren zelve zal het eenige bedenkingen opwerpen of Ferdinand volkomen zijn doel zal kunnen bereiken. Toch tracht hij van nu aan reeds, de partijzucht zoo- en veel mogelijk den lande te doen ont— Deze week werd namelijk Ra- doslavoff op last van Stambuloff wegens d Vorst Ferdinand, hij geeft eenvoudig vriih cüpi heden betreft, deze laten zich, jvoor wat hoogverraad gearresteerd, en wat doet Vorst Ferdinand, hij geeft eenvoudig last om hem zijn vrijheid weder te ge ven. En wat de diplomaten en de Mogend- den betreft, deze laten zich, voor wat Duitschland, en voornamelijk Bismarck aangaat, weinig aan de zaak gelegen. Deze laatste, heeft betrekkelijk Ernrot's zending, zijne bemiddeling niet aange boden. Hoewel door de Porte daartoe uitgenoodigd, heeft Duitschland gewei gerd omdat het in het Oosten geen ver antwoordelijkheid op zich wil nemen, zijn laak niet verder wil uitbreiden en de krachten niet wil verdeelen. Worden in Turkije de ambtenaren niet betaald en de vreemde militairen in Turkschen dienst afgescheept met ridderorden, de Sultan zelf schikt zich ook naar den geldnood. Voor den tijd van zes weken, heeft hij afstand gedaan, van de hem toekomende gelden voor zijn civiele lijst. Dit feit mag inderdaad onder de om standigheden in de Bulgaarsche zaken iets ondenkbaars heeten. Keizer Wilhelm is met zijn gemalin I^aandagnamiddag te Stettin aangeko men. Het Keizerlijk echtpaar werd op zijn rit door de rijkversierde straten door eene talrijke volksmenigte met de mees te geestdrift toegejuicht. Eenigen tijd geleden, hebben wij ge meld dat de cholera, in Italië in der mate afnam dat zij als geweken kon beschouwd worden. De berichten, wel ke men thans omtrent die ziekte leest, luiden verre van gunstig. Gedurig neemt het aantal aangetasten toe, terwijl het cijfer der sterfgevallen steeds meer en meer stijgt. De stad Palermo, alwaar thans geheele treinen met vluchtenden uit Messina aankomen, zal weldra een der ziekte-hoofdpunten zijn, zoo in den toestand niet spoedig een gunstigen om mekeer komt. Onder die vluchtenden toch, zijn er die reeds gedeeltelijk zijn aangetast, en daar er volgens depêches uit Messina in den nacht van 10 op 11 dezer 30 en van 11 op 12 dezer 40 per sonen zijn bezweken, dan mag men ge rust aannemen dat de ziekte een zeer

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1