BERICHT. Zaterdag 3 September 1887 3e Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad F. OIILIMW, Buitenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 eent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 cl. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE nren, bij den Uitgever. Hierbij geeft de Ondergeteekende kennis, dat hij voornemens is, te beginnen met 1 October as., de „Axelsche Courant, tweemaal per week te doen verschijnen, en wel eiken DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. De abonnementsprijs wordt hierdoor verhoogd met 25 cent, en franco per post met 30 cent per kwartaalzoodat dan de prijs komt te staan op 50 centfranco per post 60 cent. Om echter het lezend publiek zooveel mogelijk te gerieven, bestaat er gelegenheid dit blad ook éénmaal per week te blijven ontvangen, n.l. Viij- dagavond, waardoor voor hen, die van die gele genheid wenschen gebruik te maken, do prijs na tuurlijk dezelfde blijft. Hij' meent hierdoor aan eene dringende behoef te en den wensch van vele lezers te voldoen, terwijl men dan voor een geringen prijs meer op de hoogte kan blijven van de voornaamste voorvallen uit onzen omtrek, en ook in het algemeen, zoo wel wat staatkundig als wat gemengd nieuws be treft. Waar dit blad zich thans in een bloeiende toestand mag verheugen, heeft hij gemeend dat liet aantal abonné's hierdoor aanmerkélijk zal stijgen, zoodat ook voor het adverteerend publiek een schoone gelegenheid openkomt om voor zeer matigen prijs, zijn belangen ter kennis van een groot deel der bewoners in dit district, te brengen. Vooits bericht bij nog dat dit blad zijn neu trale houding zal handhaven zoodat het gerust door iedereen kan gelezen worden. F. DIELEMAN, Uitgever. Axel, 2 September 1887. P.S, Zij, die mij geen bericht doen toekomen worden beschouwd als abonnenten voor tweemaal 's weeks. Voor de voortdurende en kele verzending, gelieve men opgaaf te doen vóór of op 24 September a. s. De sociaal-democratische leden van den Duitschen rijksdag zijn voornemens met hunne partijgenooten in het bui tenland een bijeenkomst te houden. De plaats daarvan echter houden ze, voorzichtigheidshalve, zorgvuldig ge heim. Het volgende jaar wil men voorts er gens een internationaal arbeiders—con gres bijeen doen komen, om over een gemeenschappelijk optreden der werk lieden in alle beschaafde landen eener internationale wetgeving ter bescher ming van den arbeid te beraadslagen. Op het te Trier vergaderde Congres der Duitsche Katholieken, heeft Windt- horst eene rede gehouden, in welke hij het herstel der goede standhouding (en tente cordiale) tusschen het kerkelijke en hel wereldlijke gezag roemde als het groote keerpunt voor Duitschland, en een „Hoch" uitbracht op den Keizer en den Paus. i Het feest van den heiligen Joachim is ditmaal in de kerk van St. Ignatius met meer plechtigheid dan ooit gevierd ge worden. Leo XIII heeft den aan zij nen patroon gewijden dag verheven tot den rang van een plichtmatig kerkfeest voor geheel de katholieke wereld. In het Vaticaan had een groote toeloop plaats van bezoekers, die den Heiligen Vader hun compliment kwamen ma ken. Naar men verneemt, zijn er nieuwe onderhandelingen op handen over het vervoer van de geheele Lngelsch—Duit sche post via Vlissingen, wegens de aanhoudende onregelmatigheden in de verzending naar en van Westelijk en Zuid—Westelijk Duitschland over Oost- ende. De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt dat er een rechterlijk en een administratief onderzoek is inge steld omtrent de treurige gebeurtenis sen, waarvan Oostende het tooneel is geweest. Uit het rechterlijk onderzoek zal ongetwijfeld blijken of de visschers door hunne houding de maatregelen noodzakelijk hebben gemaakt, waarvan drie hunner de slachtoffers zijn gewor den. Algemeen werd er beweerd, dat de burgerwacht te spoedig gebruik van de wapenen had gemaakt. Van hare zijde wordt daartegen een feit aange voerd, hetwelk, wanneer het wordt be vestigd, zekerlijk als verzachtende om standigheid in aanmerking kan worden genomen. Zij had bevel ontvangen, den visschers een aanval op het Engelschc visschersvaartuig te beletten. Ten dien einde waren hare manschappen in één gelid langs de kade opgesteld, met den rug naar het bassin. De manschappen, die gevuurd hebben, beweren nu dat de visschers, ofschoon zevenmaal gewaar schuwd, steeds avanceerden, en dat wan neer men hen had laten begaan, de ge heele gewapende macht daar er aan de kade geen hek of leuning is in het water zoude zijn gedrongen. Verder doet hij de opmerkingIndien dit waar is, en het schijnt zich ook uit alles te bevestigen, dan kan het voorzeker als verzachtende omstandigheid gelden. Met dat al blijft het eene betreurens waardige zaak dat er geen gemachtigde van de burgerlijke autoriteit aanwezig was om den visschers rede te doen ver staan, hetgeen misschien met voldoenden tact wel zou zijn gelukt. Buitendien zal uit het onderzoek wel blijken, dat ook het gouvernement met iets in gebreke is gebleken. Het heeit zich bij tractaat verbonden, op onze visschen in zee een wakend oog te houden en ze aldaar te beschermen. Voor dezen dienst is zelfs een adviesvaartuig gebouwd, maar het is zelden in zee. Het is alsof men het, bij wijze van maatregel terbezuiniging, maar liever aan de kade laat liggen. Thans wordt het in allen haast gewapend, om in zee te gaan, en zoo heeft men hier dus weder eene bevestiging van het spreekwoord: als het kalf verdronken is, dempt men den put. Bij deze gelegenheid zal het ook blij ken, dat indien onze visschers m een ongunstiger toestand verkeeren dan de Engelsche en Fransche, dit alleen aan de reeders ligt, die nog maar altoos voort gaan met schepen van oud model en geheel verouderde toestellen er op na te houden, terwijl hunne concurrenten alDs naar de nieuwste uitvindingen hebben. De bladen die voor invoerrecht op vee hebben geijverd, 'maken van het gebeur de te Oostende gebruik om ook aan te dringen op invoerrecht op visch die, door buitenlandsche vaartuigen wordt aangebracht. Als zij dit gedaan kregen, zou het voor de Oostender markt een volslagen ondergang zijn. Thans is zij een der voornaamste van Europa, en zij levert voor de staatskas belangrijke in komsten op, die natuurlijk insgelijks zou den verloren gaan, wanneer de buiten landsche schepen in de noodzakelijkheid werden gebracht, eene andere plaats van afvoer op te zoeken. Ik geloot dan ook, dat het geroep der protectionisten dit maal niets anders zal zijn dan stemmen van roependen in de woestijn, en dat er geen Kamerlid bereid zal zijn om ee- nig voorstel naar hun zin te doen, of dat, wanneer dit gebeurde, er voor zoo. danig voorstel eene meerderheid zou wor den verkregen.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1