Woensdag 31 Augustus 1887 5e Jaarg. Bij voegsel. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN AXEL. Buitenlandsch N ieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 80 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. De rust is Vrijdag te Oostende niet gestoord, maar de militaire macht en de politie hebben onafgebroken gepatrouilleerd en de meest be dreigde punten bezet gehouden. Wel lag ereene Engelsche vischsloep aan de kade, maar tot den afslag van de visch is het niet gekomen, hoe wel aanvankelijk het plan was, dien order mi litaire bewaking te doen plaats hebben. Waar schijnlijk heeft de Engelsche schipper wel zelf voor die onderscheiding bedankt, overtuigd dat zulk eene „vrijwillige" verkooping weinig op brengen zou. Door de tusschenkomst van den afgevaardigden van Oostende, den heer Ferdinand de Stuers, hebben de visschers, onder belofte van zich rus tig te zullen houden, verlof gekregen heden (Vrij dag) in optocht hunne gesneuvelde kameraden, welke Vrijdag tengevolge van het overlijden van nog twee gewonden tot het cijfer van 5 zijn aangegroeid, te gaan begraven. Verder is den visschers de toezegging gedaan dat in het ver volg het eerste de visch uit Belgische schuiten aan den afslag zal komen. Wat overigens de aanleiding tot de ongere geldheden betreft, hierin blijkt het dat de Bel gische visschers zich volkomen bedrogen hebben. De grief dat de Belgische visschers in Engeland niet dan tegen hooge rechten en kosten hunne visch ter markt brengen kunnen, terwijl de En gelsche visscher den Belgischen visscher in zijn eigen land eene geheel vrije concurrentie kan aandoen, blijkt ten eenenmale ongegrond. Reeds zijn de Engelsche bladen Vrijdag ochtend, in het algemeen met vrij groote heftigheid, tegen deze beschuldiging in verzet gekomen; zoo zegt o.a. de Times, dat dergelijke leugens slechts daar geloof kunnen vinden, waar de arbeidende klasse zoo onwetend is als in België; dat blijkbaar de eene of andere politieke partij of kleingeestige coterie, van die onwetendheid misbruik maken de, de onlusten aanstookt en de visschers als hare werktuigen gebruikt, terwijl zij zelve achter de schermen blijft. Maar ook in het Engelsche Lagerhuis heeft het motief, hetwelk de Belgische visschers voor hun verzet opgeven, krachtige tegenspraak gevonden. Sir James Fergusson heeft in antwoord op eene daarop betrekkelijke vraag. o.a. te kennen ge geven dat de Belgische regeering den Engelschen gezant, lont Vivian, de stelligste verzekering heeft gegeven dat „de Engelsche visschers in hun onbetwistbaar recht om hunne visch op de Bel gische markt te verkoopen, beschermd zullen wor den." De staatssecretaris voegde er bjj, dat „in de Engelsche havens geen enkel invoerrecht van visch geheven wordt."/ In sommige havenplaat sen worden havenrechten geheven, maar van elk binnenkomend vaartuig, zoowel van Engelsche als vreemde schepen, maar een afzonderlijke belas ting, welke op uit het buitenland aangevoerde visch zou drukken, bestaat er in Engeland niet. Terwijl er tusschen de groote mogendheden nog geene overeenstemming verkregen is om trent hetgeen er tegenover de onwettige troons bestijging van prins Ferdinand behoort gedaan te worden, zoodat voorloopig van buiten den nieuwen vorst nog geen gevaar dreigt, schiint echter de toestand binnen 's lands hem weinig goeds te voorspellen. In weerwil van de geest drift, waarmede de prins, volgens de berichten uit Bulgaarsche bron, overal in het land ontvan gen is, moet de ingenomenheid met zijn optie den verre van algemeen zijn. Yan verschillende plaatsen komen geruchten omtrent ontevreden heid in het leger, zoo zelfs dat er reed3 enkele verwisselingen van garnizoen plaats moesten hebben, terwijl de partijen, in plaats van in den nieuwen vorst, zooals men hoopte, een veree- nigingspunt te vinden, feller dan ooit tegenover elkander staan. De poging van den prins, om een fusiekabinet te vormen, waarin vertegen woordigers der verschillende partijen zitting zou den hebben, is geheel misluktde aanhangers van Zankoff, of m. a. w de Russisch-gezinde partij, peigert elke toenadering, terwijl ook de persoonlijke veeten, die onder het regentschap de openbare rust bedreigden, door de komst van prins Ferdinand geenszins tot zwijgen gebracht schijnen te zijn. Naar het heet, zou de vorst reeds naamlooze brieven hebben ontvangen, Waarin hem met moord gedreigd wordt, indien hij het land niet binnen zekeren termijn verlaat. Zijn de verschillende geruchten omtrent den binnenlandschen toestand maar voor de helft waar, dan heeft prins Ferdinand van Coburg de hand in een wespennest gestoken, zonder bij machte te ziin ze er weder uit terug te trekken. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in de hoofdkies districten Dokkum, Alkmaar, Middelburg Goes en Zierikzee, op 1 September 1887 ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September 1887 en, in ge val van herstemming, die op 14 September 1887 in te leveren, zullen worden geopend op 16 Sep tember 1887. AXEE, 30 Augustus 188 7. In ons vorig nummer hebben wij kortelings melding gemaakt van den vermoeden kinder moord, in onze gemeente. Volgens nadere bijzonderheden verneemt men, dat J. V. Donderdagmorgen omstreeks 6 uur, water ging halen in het putje nabij de hofstede van den landbouwer P. A. de Mul. Om aan dit putje te komen moest zij over het voetpad langs de liniekreek of ook wel liniegracht genaamd. Toen zij zich ongeveer 10 minuten afstands van hare woning bevond, moet zij aldaar bevallen zijn, waarna zij het kindje, dat waarschijnlijk nog leefde, in genoemde gracht heeft geworpen. Daarna ging zij ongeveer 10 minuten verder om het water te putten, waarop zij alsdan huis waarts is gekeerd. Kort daarop bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van bewuste plaats, A. v. C jagende met zijn geweer en hond, toen deze laatste iets bijzonders scheen te bespeuren. V. C., die dit opmerkte, is naar die plaats ge gaan, om eens te onderzoeken wat er aan de hand was, dewijl hij vermoedde dat er iets on gewoons plaats had gegrepen, wetende dat J. V. zwanger was, waarna hij tot de ontdekking kwam, een lijkje in het water te zien liggen. Onmiddellijk heeft hij aangifte gedaan, bjj de politie, waarop door haar een onderzoek is inge steld. Het kindje is door de geneesheeren De Fouw van Axel en Arends van Zaamslag ge schouwd. Door de maréchaussées alhier wordt J. Y. bewaakt, tot de geneesheer zal consta- teeren dat zij in staat is, naar Middelburg te kunnen vervoerd worden. Vrijdagavond is de Justitie uit Middelburg her waarts per rijtuig aangekomen om Zaterdag het onderzoek voort te zetten. Door den gemeenteraad van Terneuzen is in beginsel aangenomen een voorstel tot het maken van een beursgebouw, dienstbaar voor graan-, bo ter- en groenmarkt, zoomede ook van een visch- markt. De heeren J. de Feijter, J. C. Harte en G. Dees, zijn met het onderzoek in dezen belast. Verder werd besloten boringen te laten uitvoe ren, om drinkwaterputten te laten maken. Zaamslag. In de zitting van den Gemeente raad op 26 Aug. wordt na mededeeling van ee- nige ingekomen stukken overgegaan tot de voor- loopige vaststelling der gemeente-rekening over 1886. Deze bedraagt in ontvang 18553,367 en in uitgaaf 15879,30, zoodat ze sluit met een batig saldo van ƒ2674,067. Onder de ontvang sten komt voor een hoofdelijke omslag van ƒ4610,727, en onder de uitgaven eene subsidie aan het algm. burg. armbestuur van 1239,377 en de kosten van 't onderwijs ten bedrage van 5612,93. Verder wordt overgelegd de begrooting der inkomsten en uitgaven van het alg. burg. arm bestuur voor 1888 deze wordt in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op ƒ1558,26; uit de gemeen tekas wordt eene subsidie van 1409,357 ver leend. Nu wordt aangeboden de gemeente-be grooting voor 1888, bedragende in ontvang en uitgaat 18630,237onder de ontvangsten 5170 voor hoofdelijken omslag, d.i. 570 meer dan 't vorige jaar, en onder de uitgaven de kosten van 't armwezen, zijnde 1679,357, waaronder ƒ270 voor de verpleging van een krankzinnige in het St. Jorisgasthuis te Delft; verder is uitgetrokken voor de kosten van 't onderwijs 6635, en voor renten en aflossingen van aangegane leeningen ƒ2436,60. Daarna wordt ter tafel gebracht een ontwerp overeenkomst met de Wed. A. Dieleman en den Heer Chr. Dieleman, over de erfpacht van een terrein voor een drinkwaterput op het Zaamslag- sche veer. Voor den afgestanen grond zal eene jaarlijksche erfpacht van ƒ25 betaald worden. Eindelijk worden de Heeren C. J. van Vessem en K. de Kraker benoemd tot stemopnemers voor de verkiezing van twee leden der Tweede Kamer en de overige leden van den Raad tot plaatsvervangers.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1