Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Hoewel de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning te Soestdijk zeer voldoende is. wordt toch liet voorschrift van rust en kalmte stipt nageko men, zoodat Z. M. Maandag niet zooals verleden jaar, aan het station was om den Groothertog van Saksen-Weimar te ontvangen. Z. M. heeft den heer mr. J. G. Patijn, eer vol ontslag verleend als burgemeester van 's Gra venhage, met ingang van 8 Sept. a. s Als can- didaten worden genoemd de heeien jhr. mr. W. M. de Brauw, Commissaris des Konings in Zee land en mr. C. A. van der Kemp, (oud-wethouder.) De heeren Roëll en Du Tour, moeten reeds be dankt hebben. Hel bericht als zouden de heeren de Brauw en Patijn onderling van betrekking verwisselen, wordt in de M. Ct. tegengesproken. Nog wordt als candidaat voor burgemeester van Den Haag genoemd, mr. C. J. E. Graaf van Bij- landt, lid van gedeputeerde staten van Zuid Hol land. Mr. Pat'jn zal den 2en Sept. a. s. aftreden. Amsterdam zal dr. Mezger behouden. De vaderlandsliefde bezieH hem meer dan de vele aanzienlijke aanbiedingen uit Wiesbaden. Naar aanleiding daarvan heeft zich aldaar eene commis sie gevormd om hem een bewijs te geven van Amsterdams belangstelling. Zij heeft echter den volgenden brief van hem ontvangen. ,,Na alles nog eens goed overdacht en overwo gen te hebben, kom ik nu tot de con clusie in tegenspraak met mijn vroeger besluit en daarom goed overwogen en goed overdacht. „Daar ik van Wiesbaden niets heb aangenomen, wensch ik zulks vau Amsterdam evenmin te doen, want ik wil niet dat het den schijn zoude heb ben alsof ik ooit mijn voordeel zoude beoogd heb ben. Zoo wil ik positief niet hebben, noch van regeeringswege, noch van het stadsbestuur, noch van particuliere personen van titel, een waardig heid, eerebetoon, geschenken of crvatiën van welken aard of onder welke benamingen ook zonder dit alles ben ik geworden wat ik ben. Dezelfde redenen om geen professoraat aan te nemen bestaan nog en nu nog klemmender dan vroeger. „Aan de commissie mijn hartelijke dank voor de genomen moeitezij gebruike haar veel ver mogenden iüvloed om te verkrijgen dat de Stede maagd beter toilet make en dat zij die in Amster dam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de baldadigheid der straatjeugd. Onder dagteekening 30 Maart 1887, is in ■de Staatscourant van jl. Woensdag het rapport opgenomen, gericht tot Z. M. den Koning, door de staatscommissie tot herziening van het Burger lijk Wetboek. De Staatscourant behelst een koninklijk be sluit, waaibij lo. de staatscommissie, benoemd tot herziening van het Burgerlijk Wetboek, is ontbonden, onder betuiging van 's Konings bij zonderen dank en hooge tevredenheid aan al de leden dier commissie, voor de door hen bij dien arbeid bewezen diensten 2o. wordt ingesteld eene staatscommissie tot voortzetting der herziening van het Burgerlijk Wetboek 3o. aan de nieuw ingestelde commissie is opge dragen tot dat einde in den vorm van wetten met daarbij behoorende memoriën van toelichting, de noodige voorstellen aan Z. M. te doen in aanslui ting aan diegene, welke de sub lo. bedoelde staatscommissie reeds heeft ingediend 4o. bepaald, dat deze commissie, na voor de eerste maal door den Koning te zijn bijeengeroe pen, zal vergaderen te 's Gravenhage of, na van Z. M. bekomen machtiging, ook elders 5o. benoemd tot leden dezer commissiemr. J. J. van Meerbeke, raadsheer in den Hoogen Kaad, tevens voorzitter mr. P. R. Feith, raads heer in den Hoogen Raadmr. A. P. Th. Eyssel, raadsheer in den Hoogen Raad mr. H. J. Ha maker, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Utrecht jhr, mr. D. G. van Teylingen, ïaadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage, tevens secretaris 6o. aan de commissie als adjunct-secretaris toe gevoegd mr. R. J. H. Patijn, advocaat en procu reur te 's Gravenhage. - - Door den minister van staat, minister van bin- nenl. zaken is bij circulaire van 1(5 dezer, de aan dacht van de Commissarissen des Konings geves tigd op de kon. besluiten van 27 Juli jl. [Staats bladen uo. 140, 141, en 142,] strekkende ter uit voering van art. 1 der wet van 17 April jl. [Staatsblad no. 67] tot vaststelling van bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters. De minister wijst daarbij uitvoerig zoowel op de wij zigingen en aanvullingen, die deze besluiten, in vergelijking met de vroegere koninklijke beslui ten, betreffende het houden van bevolkingsregisters hebben ondergaan, als op 't geen thans èn door de o-emeentebesturen èn door de ingezetenen valt in aclit° te nemen, zoomede door de besturen van ge bouwen, gestichten of schepen, staande onder be stuur of toezicht van rijkswege in welke personen samenwonen. De commissarissen des konings zijn verzocht, een en ander ter kennis te brengen van dt ge meentebesturen in hunne provincie en hen tot eene getiouwe opvolging der voorschriften in de kon. besluiten vervat, aan te sporen. AXEL, 26 Augustus 1887. Aanstaanden Dinsdagavond laatste muziekoefening van „Concordia", in de maand Augustus. De Augustus-collecte voor de Unie,,eene school met den bijbel", heeft alhier opgebracht 190.39 en te Terneuzen 336,74 tegen 336,23 in het vorige jaar. Jl. Dinsdag had alhier door Burgemeester en Wethouders de aanbesteding plaats van 7000 kilogram Ruhr-kolen en pl. m. 1200 liter petro leum, voor het dienstjaar 188788, waarvoor werd ingeschreven, voor de Ruhr-kolen door A. Schieman voor ƒ7,45 per 1000 KG. C. van den Broeke ƒ7,39 en M. Loof 7,35 en voor de petroleum door J. C. Slijpen voor 8,496 per 100 L. P. Raymond 7,875 C, P. Gast 7,50 en Wed. J. Veenliuizen ƒ6,50 Aan de laagste inschrijvers is de leverantie toe gewezen. De herijk der maten en gewichten in deze provincie voor het jaar 1887, zal plaats hebben ie Terneuzen, 29, 30, 31 Augustus en 1 September; Hoek, 2 Sept.Sas van Gent, ook voor Philip pine, 3 en 5 Sept. des voormiddags; Westdorpe, 5 Sept. des namiddagsZuiddorpe, ook voor Over slag, 6 Sept. des voormiddagsKoewacht, 6 Sept. des namiddags; Axel, 7 en 8 Sept.. telkens «les voormiddags vau 9 tot 12 eu des namiddags van 1 tot 4' 't ure, op de achterkamer van het Raad huis Zaamslag, 9 Sept. Hulst, ook voor Clinge en St. Jan Steen, 10,12 en 13 Sept.Rapenburg, (gem. Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 14 Sept.Graauw, 15 Sept. Kloosterzande (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 16 en 17 Sept. -Door het Departement van Waterstaat, Handel, en Nijverheid is in de Staatscourant geplaatst het overzicht van het vervoer op de Spoorwegen, over de maand April. O. a. vinden wij ook dat van de Spoorwegonderneming Mechelen Terneuzen als volgt In die maand zijn vervoerd, 38 632 reizigers, 18 ton bagage en 31,066 ton bestel-, ijl- en vracht goederen. Onder de ontvangsten merken wij op van de reizigers 10,324.73, bagage 119.68, be stel-, ijl- en vrachtgoederen ƒ31,846.97, diverse ontvangsten 390,40, totaal over de maand April 1887, 42,681.78, tegen 26,631.23 over de maand April, 1886, en van af 1 Januari 1887 136,404.12 per dag en per kilometer 16,72. In „De Vink" nabij Leiden heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Eenige heeren uit Den Haag, collectanten in de R. K. Kerk aan den Boschkant aldaar, waren dien dag met hunne dames per rijtuig naar „De Vink" gegaan om hun gewoon jaarlijksch feest te vieren. Men zou thee drinken buiten de bovenzaal, toen een der heeren en een dame, die tegen een ballustfade leunden, heiden door het breken van de leuning op de straat vielen. De heer K., een huisschil der in Den Haag, bleef op de plaats dood, ter wijl de dame zoodanige verwondingen bekwam dat haar toestand ernstige bezorgdheid inboezemt. o— De Tweede Kamer heeft in het afgeloopen zit tingjaar niet minder dan 123 zittingen gehouden, en hare Handelingen over dat jaar beslaan 2160 bladzijden, waarvan ongeveer 1250 aan de Grond wetsherziening zijn gewijd. o— In Friesland zullen de broodjagers geen vette dagen met de eendenjacht makenlo. omdat dit wild er weinig en schuw is, 2o. omdat de prij zen zeer laag ziin. Een jager, die den geheelen dag van 's mor gens 5 tot 's avonds 7 jaagde, had 2 eenden ge schoten, waarvoor de poelier hem 60 cent bood, alzoo een schelling per stuk. Een karig daghuurtje inderdaad; en van waar komen dan de kosten van kruit, lood en akte? o— In een, uit Amsterdam vertrekkenden trein nam Zondag een boertje plaats, met zijne 17-jarige dochter. Hij plaatste haar op zijn schoot, en gaf den conducteur, die vour haar een kaartje ver langde, ten antwoord: „O ik dog dat kienders vrij van betaolen waren." o De Zuidhollandsche boek- handelsdrukkerij in Den Haag heeft op hare boekdrukpers gediukt een facsimilé naar een aquarel van Elchanon Ver veer, „Pleuntje en kleine Aprend." W7ie eenig- zins de eigenaardige bezwaren kent, verbonden aan het vervaardigen van dergelijk werk op eene boekdrukpers, zal den uitslag, verkregen door ge noemde firma, ten zeerste prijzen. Niet alleen de kleuren, ook de tinten en tonen der aquarel zijn over het geheel in hunne zeer verschillende waar de en kracht behouden gebleven. Het onder werp een Scheveningsch meisje dat haar broer tje op den rug over den duinrand draagt - zal zeker velen bekoren; ook was de heer Verveer bij de behandeling er van zeer gelukkig; en wat het facsimilé betreft, als men het naast dergelij ke uit de beste buitenlandsche tijdschriften legt, dan zal men het een triomf en eer voor onze drukkunst roemen. N. R. Ct. o - Een jonge dame zat onlangs op eene bank van de wandelplaatsen van Kopenhagen met een ou den, welgedanen hond aan hare voeten. Terwijl een heer voorbijging, liep de hond hem na en sprong van vreugde blaffende tegen hem op. De heer zag den hond opmerkzaam aan en riep ver wonderd uit: „Fidel"! Het dier, door den heer gevolgd, liep van blijdschap keffende naar de da me terug. De wandelaar vroeg of dit haar hond was. Ja, zij had hem al 13 jaar. „Gij zijt toch niet mejuffrouw Anna J.? vroeg hij. „Ja", ant woordde zij, „maar nu ben ik mevrouw Anna H". Er volgde eene herkenning en opheldering. Het waren een broeder en zuster, die met be hulp van den hond hier elkander wedervonden. Elf jaar geleden was hij naar Amerika ver trokken en had zich al dien tijd in het verre Westen opgehouden. In de laatste 9 jaren had men niets van hem gehoord en was hij doorzij ne familie als dood beschouwd. Hij was nu te ruggekeerd, om zijn eenige naaste bloedverwante, zijne zuster, op te zoeken, die Fidel hem zoo spoedig had doen vinden. o Te Brussel is een 25-jarig soldaat bij het zien j van zijn vader, die hem onverwachts kwam be zoeken van blijdschap gestorven. —o—

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2