No. 126. Zaterdag 27 Augustus 1887 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenlandsch Nieuws. AXELSC Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 30 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzondert numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 m^j- Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, bij den Uitgever. Zondagmorgen is te Antwerpen op de groote markt de fontein van Jef Lam- beaux onthuld. De fontein maakt een hoogst gunstigen en eigenaardigen indruk zij is ruim elf meter hoog en kostte ze ventig duizend francs Het onderwerp der fontein is de le gende, sedert eeuwen onder het volk in omloop, over het ontstaan van Antwer- pens naam. In heel oude tijden woon de een reus, Druon Antigoon genaamd, op de boorden der Schelde in een kas teel, dat stond op de plaats waar latei- de burcht verrees. Hij hief eenen tol van eiken schipper, en het vaartuig dat beproefde aan die schatting te ontsnap pen, werd door hem achterhaald, de la ding werd geplunderd en den bootsman de rechterhand aégekapt. Dit hoorde Salvias Brabo, een jong en moedig krijger die nog onder Caesar had gediend en nu over deze streek het be wind voerde in naam van den Romein— schen veldoverste. Hij was klein, maar onversaagd en bedreven in den wapen handel. Hij voerde Schelde af, weiger de tol te betalen, werd door Antigoon gevangen genomen en op het kasteel ge bracht. Maar toen de reus hem de hand wilde afhakken, stelde Brabo zich te weer en wist zijne geduchtige tegenpartij zoo vlug en juist te treffen, dat deze al spoe dig, badend m zijn bloed nederviel. Bra bo5 hakte hem het hoofd en hand af en wierp deze laatste wijd in de Schelde. Want, zoo waarschuwde de Sage, indien de afgehakte lidmaten niet ver genoeg van den romp aflagen, konden zij nog wel eens aaneenkruipen, en dan ware het monster weer levend geworden. Brabo werd uitgeroepen tot koning van het land, dat Brabant werd genoemd, en de plaats waar het kasteel van den reus en de burcht van Brabo stonden, werd „Handwerpen" genaamd, welke naam de oorsprong zou zijn van het huidige „Ant werpen". Weder kwamen te Rome enkele ge vallen van cholera voor. Ditzelfde had echter ook het vorige jaar plaats, zonder dat echter, de ziekte een epidemisch karakter aannam, en moet waarschijnlijk toegeschreven worden aan de reizigers en goederen, die uit Sicilië en het Napolitaansche afkomstig zijn, die te Rome aan geenerlei ontsmettings- of quarantine-maatregelen onderworpen zijn. Zooals wij reeds te voren hebben ver meld, was een geschil ontstaan tusschen het Spaansche Ministerie en Generaal Salamanca. Hoewel de vorige week werd opgemerkt dat dit geschil lot geen bijzondere gevolgen aanleiding zou ge ven en als afgehandeld beschouwd werd, zoo wordt thans uit Madrid aan de Pa- rijsche „Temps" gemeld dat genoemd zaakje nog niet uit de wereld is. Gene raal Salamanca, weigert nog steeds zijn ontslag in te dienen, en daarom zal de Gaceta het besluit openbaar maken, waarbij zijne benoeming tot gouverneur generaal van Cuba wordt ingetrokken. Te Khotin bij Novochoperok in Rus land zijn weer anti—Joodsche onlusten uitgebroken. Verscheidene personen wer den gedood en velen gewondhuizen werden verwoest, en ofschoon de over heid krachtige maatregelen nam, was de orde eerst zeer langzaam hersteld. Te Brugge zijn Maandag de zittingen geopend van eenen Vlaamschen Land dag (Congres). Door een twintig—tal sprekers werd het woord gevoerd en een stemmig de wensch te kennen gegeven dat in de Vlaamsche gewesten het on derwijs zal gegeven worden in het Vlaamsch; dat in Vlaanderen geen Staats, ambtenaar benoemd worde, die de land taal niet kent; dat aan de Hooge scho len van Gent, Brussel en Leuven het strafrecht ook in de Vlaamsche taalQn- derwezen worde, en dat in de volgende Kamer-zitting een ontwerp worde inge diend aan de Militaire school ook in het Vlaamsch onderwijs te doen geven. Zeer gelukkig zijn de Vlamingen ge weest over het feit dat Prins Boudewijn (oudste zoon van den graaf van Vlaan deren, Koning Leopolds' broeder) te Brugge bij een avond—feest in de too— neelzaal Vlaamsch heeft gesproken. De studenten waren hierover zoo vol geest drift, dat ze de paarden van 's Prinsen rijtuig wilden afspannen en het zeiven trekken, maar daarvoor werd door den Prins vriendelijk, weer in 't Vlaamsch bedankt. Ook de Vlaamsche Landdag heeft gisteren zijne vreugde over de verrassen de ontdekking aan prins Boudewijn kond gedaan. Op voorstel van den voorzit ter werd, onder donderend applaus der vergadering, besloten het volgende te legram aan den prins te zenden: „Zijne Koninklijke Hoogheid Frms Boudewijn„Oostende. „Het vlaamsche volk, te Brugge in Landdag vergaderd, bedankt zijnen prins Boudewijn omdat hij 's volks moeder taal geleerd heeft en machtig is. Het jucht hem van harte toe en drukt het volle vertrouwen uit dat Hij in gemoe- de zal volherden met het vlaamsche volk in het vlaamsch te handelen. De Belgische nationale feesten in de plaats van het „bevrij dings-feest gekomen zijn Zondag en Maandag gevierd met optochten, een plechtige uitreiking van belooningen, voor „moed en trouw", kostelooze tooneelvoorstellin- gen enz. Tot de feestelijkheden behoorde ook een „wedstrijd van banieren" waarbij een groot aantal vereenigingen van al lerlei aard meedongen, en welke aanlei ding gaf tot een zeer belang wekkenden optocht. De Paus te Rome ontving Zondag bi) gelegenheid van zijn 50—jarig priester schap telegrammen en gelukwenschen van alle souvereinen en hoofden van staat. Op eenige terreinen van iesbaden heeft men de druifluis ontdekt, en wel aan verscheidene Amerikaansche gewas sen, die uit Biebrich aldaar waren inge voerd. Thans wordt als zeker gemeld, dat het verzoek van Pranzini om gratie door den President der Republiek van de hand is gewezen. Reeds sedert eenige dagen was er in den vroegen ochtendstond eene groote menigte volks op de Place la Roquette en om de gevangenis bijeen, in de ver wachting dat het doodvonnis aan Pran zini voltrokken zou worden. Nog al tijd, gelijk alweer blijkt, zijn er veel menschen belust op het bloedig schouw spel der onthoofding. De algemeene tentoonstelling te Bar celona, die reeds dit jaar zou gehouden zijn, maar wegens moeilijkheden van financieelen en anderen aard uitgesteld is, zal naar thans gemeld wordt, in Juli van het volgende jaar worden geopend.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1