Gempiigd Nieuws. - 2. M. heeft den heer Patijn, burgemeester ran 's Gravenhage, benoemd tot commandeur in de orde van de Eikenkroon. De Kiesvereeniging „Nederland en Oran je", te Middelburg, heeft tot candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer benoemd, de beeren Mr. C. Lucasse, te Middelburg en mr. Th. Heemskei k te Amsterdam. Beide heeren hebben de candidatuur sfangenomen. Van anti-revolutionnaire zjjde zijn tot candi daten voor leden van de Tweede Kamer in het district Goes gesteld, de aftredende leden, de hee ren A. baron Schimmelpenninck van der Oye en jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Dient ech ter het geval dat slechts een periodieke aftreding plaats heeft dan wordt laatstgenoemden geprocla meerd, omdat hij aan de beurt van aftreding is. De heer mr. F. J. F. M. Walter, kanton rechter te Hulst, die door de lib. Kiesvereeniging te Goes, op de voorloopige candidat.enlijst voor de Tweede Kamer, was geplaatst, heeft daarvoor be dankt. De heer J. J. van Kerkwijk, aftredend lid der Tweede Kamer voor Zierikzee, is weder can- didaat gesteld voor de a.s. Kamer-verkiezingen. Het Staatsblad no. 143 bevat een kon. be sluit van den 2en Augustus 11, tot toepassing der wet van 26 April 1884 (Staatsblad no. 80) aan gevuld bij de wet van 20 Juli 1884 (Staatsblad no. 164), tot vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering harer uitbreiding en gevol gen. Het besluit bevat de volgende artikelen Artrikel 1. De in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door onze Ministers van binnenlandsche zaken en finaaiciën aan te wijzen. De aanwijzingen worden telkens ten minste 3 dagen, voor dat zij in werking treden, door plaat sing in de Nederlandsche Staatscourant ter alge- meene kennis gebracht. Onze voornoemde Ministers zijn bevoegd, die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijls de om standigheden dit gedoogjen of noodig maken, als mede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zijn be grepen; de beschikkingen over deze onderwerpen worden ook in de Nederlandsche Staatscourant ge plaatst. Artikel 2. Ons tegenwoordig besluit, dat van kracht blijft tot 15 Augustus 1888, treedt in werking 5 dagen na den dag, waarop het in de Staatscourant en in het Staatsblad is geplaatst. Naar de N. R. Ct. verzekert, is de ontslag aanvrage van den burgemeester van Den Haag behandeld in den ministerraad, welke in een gemo tiveerd rapport over bet karakter der verkiezingen voor den gemeenteraad, den Koning tot afwijzing van het verzoek zou hebben geadviseerd. Woensdag verscheen het programma van de op 8 Septembtr a.s. te Zierikzee te houden tentoonstelling van zaaigranen, enz. door de cen trale tentoonstellingvereeniging „Landbouwbelang" in Schouwen-Duive'and. Het programma vraagt in groep A inzendingen van monsters winterzaaigraan door landbouwers op wier gronden de gewassen geteeld zijn. In groep B. inzendingen van monsters winter zaaigraan door handelaars, en in groep C, verza melingen gedroogde planten en grassen, waarvan de kennis nuttig is voor den landbouwer, en ver zamelingen levende bloemen en planten. Hiervoor worden uitgeloofd 4 zilveren en 7 bronzen medail les, diploma's voor zilveren en bronzen medailles, vele andere diploma's en getuigschriften en eenige prijzen in geld. Programma's worden op aanvraag door den se cretaris den heer M. C. Mulock Houwer te Zierik zee, kosteloos toegezonden. N. R. Ct. Ongeveer 6500 met groot verlof zijnde mi liciens van de lichting van 1884, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers en de 8 regimen ten infanterie, zijn W oensdag voor den tijd van vijf weken onder de wapenen gekomen, tot het deel nemen aan de najaarsoefemngen. Door de zorg van de militaire spoorwegcommis sie werden zij per extra-trein vervoerd* zoodat de aankomst bij de korpsen meer geregeld geschied de en het gewone verkeer geene vertraging heeft ondervonden. Bij resolutie van den Minister van Financiën is naar aanleiding van een arrest van den Hoogen Raad van 7 Febr. jl. bepaald, dat aan de woon- of verblijfplaats alleen dan exploot mag worden gedaan, wanneer aldaar of de persoon wien het aangaat öf iemand van zijne huisgenooten wordt gevonden. In laatstbedoeld geval moet uit de akte duide lijk blijken dat degeen, met wicn gesproken is, tot de huisgenooten behoort. Als zoodanig is o.a. niet aan te merken eene uitwonende dienst- of werkbode. AXEL, 12 Augustas 1887. Blijkens bekendmaking kunnen de patentbladen, door belanghebbenden in deze gemeente, afge haald worden van af heden tot en met den lOen Sep!ember 1887, uitgezonderd Zondagen, van af des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure op de gemeente-Secretarie alhier. Op Dinsdag 23 Augustus a.s. des morgens half 10 ure zal ten raadhuize alhier de aanbeste ding plaats hebben van 1200 Liters petroleum en 7000 Kilogram Steenkolen, ten behoeve der ge meente. Tot onderwijzer te Hoek is benoemd de heer J. Jansen te Temeuzen. De heer H Wolfert Sr. die bij de herstemming op Dinsdag 2 Aug. jl. gekozen is als lid van den gemeenteraad te Hoek, heeft vooi die benoeming bedankt. De postbode J. F. v. V. van Temeuzen op Spui had zich, vermoedelijk na het zoek maken van hem toevertrouwde gelden uit de voeten ge maakt. Woerdagavond is dezelve te Clinge (Zeeland) aangehouden, en gevankelijk naar Terneuzen ge voerd. Uit Terneuzen meldt men aan de M. Ct. Zondag jl. herdacht de heer J. van Pienbroek, genees-, heel- en I verloskundige alhier, zijn 40-ja- rig jubilé van zijne vestiging als zoodanig alhier, zijne eerste standplaats. Den volgenden dag (Maandag) wapperde reeds vroeg in den morgen van vele gebouwen de vaderlandsche driekleur en tal van gelukwenschen en stoffelijke bewijzen van belangstelling, o.a. van vele vrienden een zilveren sigarenstel met toepasselijke inscriptie, stroomden den jubilaris van alle zijden toe. 's Avonds bracht Neuzen's Mannenkoor hem een Serenade. Moge de gewaardeerde en beminde geneesheer nog langen tijd in ons midden verkeeren en velen in stad en land ter hulpe zijn Jl. Dinsdagnamiddag omstreeks 5 uren ge raakte te Terneuzen een der timmerloodsen op het fort, fusschen de twee kanaalarmen, in brand. Er bevonden zich twee bijna afgemaakte sluisdeu ren in. die door de vlammen werden vernield, even als een tweede loods, met de daarin aanwezige ou de sluisdeuren. Spoedig rukte de brandweer aan die op vlotten daarheen werd gevoerd; de spuiten bewezen goe de diensten om de vernielende vlammen te beteu gelen. De aannemer J. L. Koole lijdt bij dit ongeval aanzienlijke schade. Men vermoedt, dat door het inslaan van een te heeten ijzeren bout, het hout vuur heeft gevat. Zondagmiddag is in de haver van de Kou ter, een 18-jarige zoon, van Schipper L., bij het overstappen van eene boot op een andeie, te wa ter geraakt en verdronken. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de de Fransche acte, is o.m. geslaagd de heer J. B. Kusse, onderwijzer te Hulst. Zuiddorpe, 10 Aug. Gisteren avond omstreeks half acht ure ontstond hier brand in den Molen hoek in het huisje bewoond door D. Strooiwinder het vuur deelde zich spoedig mede aan de huisjes var J. Kaas en P. van Eetveldt die ook beide een prooi der vlammen werden. Daar de brandweer spoedig op het terrein aanwezig was en er in de nabijheid een groote waterput was kon men met groo- te krachtsinspanning de andere huisjes bewaren. Dat deze drie huisgezinnen in de grootste ar moede verkeeren is licht te begrijpen aangezien er bijna niets is gered knnnen worden en niets verzekerd was. Oorzaak van den brand onbekend. In de ontstane vacature in den gemeente raad van Westdorpe door het bedanken van den heer N. Heijman, is voorzien geworden door de benoeming van den heer Ed. de Munck, die van de op jl. Dinsdag 17 ingeleverde briefjes 11 stem men verwierf. Verder verkregen de heeren Ed. Plasschaert 4, P. van Haelst en Fr. Dellaert ieder 1 stem. Teneinde het beschadigen van boomen tegen te gaan, had de burgemeester eener kleine Friesche gemeente een groot bord doen aanslaan en daar op laten plaatsen: „Ieder boomschender zal ge straft worden met 3 gulden boete, de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen." Er werden wel boomen van takken beroofd en na men er in gesneden, maar er werd geen boete betaald. Teneinde raad wendt de burgemeester zich tot zijn vrouw, die hem raadt, in plaats van boete, geeseling op het schenden van boomen te stellen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De driegul dens-boete werd nu vervangen door het woord „geeseling" en nu las men„Ieder boomschender zal gestraft worden met geeseling: de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen." o Een boertje uit het land van Overmaas had in. den almanak gelezen, dat gepasseerden Woens dag een maansverduistering moest plaatshebben.' Hij had „zoo'n ding" nog nooit gezien; maar waar kon hij dit zien? De almanak vertelde bij de overige verduisteringen, dat die te zien wa ren in Azië, Amerika enz, maar van deze stond enkel „bij ons". Waar was dit? Zijn vrouw legde het uit als beteekende dit „bij ons" bij den boekverkooper waar de almanak gekocht was. Die boekverkooper woonde te Rotterdam, en daarom kwam ons hoertje Woensdagavond daar en vertelde bij den boekverkooper, dat hij naar de maansverduistering kwam kijken. Deze,'zeer voorkomend van aard, hielp hem en gaf hem een plaatsje op zijn dak. Doch hoe groot was de verbazing van ons boertje, toen hij, thuis geko men, van zijn vrouw en verdere huisgenooten vernam dat ook zij de maaneclips hadden gezien. o- In den Limburger Koerier leest men De vrouw van een Berlijnsch ambtenaar verloor op éen dag dag 5 kinderen. Zij was met hare 5 kleinen van 1 9 jaar oud, naar een dorpje Kustrin ge gaan om daar zomeryerblijf te houden. Het oudste der kinderen kreeg er diphteritis3 an deren werden enkele uren daarna ook aangetast zij stierven alle 4 zeer spoedig en toen de van smart waanzinnige vrouw met het jongste naar Ber lijn terugkeerde, werd dit onderweg aangetast en was overleden eer zij te huis aankwam. o— Eerstdaags zal te 's Hage een paartje onder trouw doen, dat circa 49 jaar geëngageerd is ge weest. Voorzeker wel een formeel bewijs van trouwe liefde. o— In het dorp Valades (Dordogne) waren de. re publikeinen bezig met toebereidselen te maken voor het nat. feest, dat zij op den gewonen datum niet konden vieren. Den 24en was de groote dag en op den 23en zouden salvo's uit een klein stuk geschut het feest aankondigen. Plotseling barstte het geschut uiteen, artilleristen en toe schouwers wegslingerend. Twee personen wer den terstond gedood, een derde was stervende en negen anderen bekwamen zeer ernstige kwetsuren.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2