Gemengd Nieuws. sellers vol geestdrift instemden. Alle Hollan* 'ders hadden zich met oranje-stiikjes getooid en ,.ongen gezamenlijk de vaderlandsche liederen, die -•en donderend applaus uitlokten. De vaderlands liefdewaarvan deze eenvoudige plechtigheid ge tuigde, werd door alle Duitschers als om strijd geroemd en gewaardeerd. De N. R. Ct. meldt, dat verzekerd wordt, dat na den uitslag der herstemming voor den Gemeentenaad van 's Hage, de burgemeester zijn ontslag beeft aangeboden.' JL Maandag is Z. K. H. prins Albert van Pruisen, die verscheidene weken te Scheveningen vertoefde, weder naar Duitschland vertrokken. Aan bet station stond een rij van hooggeplaatste per sonen rond hem geschaard, wien hij allen dank betuigde voor de welwillende ontvangst hem hier weder betoond. Vermoedelijk zal 8 Augustus e.k. de prins van Wied en familie, te Scheveningen arriveeren, ten einde aldaar een gedeelte van het badseizoen door te brengen. Verleden Maandag is de Stoomtramlijn Den Haag Delft voor het publiek geopend. Er werd druk gebruik van gemaakt. Uit Middelburg wordt aan de N. R. Ct. be richt i n In het begin dezes jaars, toen de heer mr. L. J. Pické, zijn eervol ontslag als burgemeester had aangevraagd, heeft zich een commissie gevormd om dien heer bij zijne aftreding een aandenken aan te bieden, waartoe door de ingezetenen bijdragen wa ren verstrekt. Nog vóór dien datum van zijn ont slag (1 April) overleed echter de heer Pickémen besloot alstoen aan de ontvangen bijdragen een andere bestemming te geven, en wel door liet doen vervaardigen van het portret vaD den overledene in olieverf, dat aan de gemeente ten geschenke zou de worden gegeven. Naar men verneemt, is dat portret thans gereed en moet de vervaardiger, de heer Frankfort uit Amsterdam, daarin gelukkig zijn geslaagd. Deze week zal dit portret voor hen, die daartoe hebben bijgedragen ter bezichtiging worden gesteld, om daarna aan het gemeentebe stuur ter plaatsing ten raadhuize te worden toe- -vertrouwd. H. M. de Koningin heeft het beschermvrouw- schap van de te 's Gravenhage gevestigde vereeni- ging „Het Kinderziekenhuis" aanvaard. In de maand Juni zijn voor den militairen dienst in Oost-Indië aangenomen 69 Nederlanders, 26 vreemdelingen, en overgenomen uit het leger hier te lande 83 militairen. Uit Oost-Indië keerden 57 man terug, waarbij 20 vreemdelingen, wier gemiddeld verblijf in de tropen .77» jaar (tusschen 1 en 20) bedroeg. Van hen werden er 28 gepensionneerd met 100 tot 525 gulden. Door. een 60-tal ingezetenen van Kruinin- gen en Hansweerd is een adres aan Z. M. den Koning gezonden om, door het overlijden van den Burgemeester, een inwoner uit deze gemeente, in zijne plaats te doen benoemen. Te Doetinchem is door de aldaar en in den omtrek wonende klompenmakers eene vakvereeni- ging opgericht, en hebben besloten zich met een verzoekschrift naar de Tweede Kamer te .wenden, om een invoerrecht op de klompen te heffen. De op het zeventiende-eeuwsche „Marktplein" te Amsterdam dinsdag avond uitgegeven Oprechte Haerlemse Dinsdaegse Courant uit 1667 is eene zeer flink uitgevoerde navolging van 17de eeuwsch drukwerk. De inhoud is deels werkelijk, deels ge- phantaseerd en dan vaak geestig gephantaseerd, b.v. een bericht uit Amsterdam omtrent het af scheuren van eene proclamatie, waai in door eenen sterrenwichelaar voorgesteld wordt hoe in 1887 in de Vereenigde Nederlanden het huis van Nas- sau-Oranje zal gekomen zijn de „Graefflyckheyt", en gedeckt zal syn met den Conincks Crooné" en hoe men daar alsdan den verjaardag zal vieren van „eene Hooghlofle'ycke Edele Vrouwe, uytHocg Duytslart gebooren, edoch den Nederduytsen lan den met groote lijeffde toegedaen", N. R. Ct, AXEL, 5 Augustus 1887. Wii vestigen de aandacht onzer lezeressen op de hierachterstaanae advertentie van Mej. A. Fol- kerts. Doordien we in de gelegenheid waren eenige versierselen harer hand van nabij te zien, kunnen we niet anders doen dan alle belang stellenden aanraden haar met een bezoek te ver eeren. Het huis van den Heer Van Vliet staat voor allen open en zij is bereid de noodige in lichtingen te verschaffen. En we twijfelen niet of velen onzer jonge dochters zullen zich haas ten om eenige kundigheden bij haar te gaan op doen, die zij noodig hebben om fraai kraal- werk op de beuken te kunnen vervaardigen. Het maatknippen is voor onze vrouwen van te groot belang in hare huishouding om hare aan dacht daarop nog nader te vestigen. De Weleerw. Heer ds. A. J. Goedbloed, pred. bij de Chr. Ger. gem. te Zierikzee, vroeger te Axel, hoopt a.s. Zondagavond ten halfzes ure, voor die gemeente alhier op te treden. Jl. Dinsdag is alhier de verjaardag van H. M. de Koningin, door het ontplooien der Natio nale Driekleur, het afsteken van klein vuurwerk en het uitvoeren van muziek, herdacht. Jl. Dinsdag had ten huize van Mej. de Wed. Rol ff, ten overstaan van de notarissen C. J. A. Fercken te Ter Neuzen en P. Dregmanste Axel, de verkooping plaats van vaste goederen, zulks ten verzoeke van de Wed. en Erven van J. P. de Kra ker, in leven landbouwer altlier. Het eerste perceel, een woonhuis, schuur en erf, in de lange Noordstraat groot 4 aren 72 centia ren, werd verkocht aan de Wed. J. P. de Kra ker, voor 1950. Tweede perceel een schuur en erf in de Oude Stad groot 2 aren 5 centiaren kooper werd de heer Joz. Yerpoorte, rustend land bouwer alhier, voor 730. Derde perceel, een stuk bouwland, in den Noordpolder, nabij de Wed. de Klerk, groot 1 hectare 37 aren 40 centiaren kooper werd de heer P. van Hoeve, landbouwer alhier, voor 1050 per gemet. Na afloop daarvan had ten ovenstaan van No taris Fercken, voornoemd, ten verzoeke van de Erven J. P. de Kraker de veiling plaats van een partij bouwland en dijk, in den Noordpolder, ge meente Axel groot 4 hectaren 42 aren 56 centi aren in massakooper werd de heer H. de Moor, landbouwer te Boschkapelle, voor ƒ890 per ge- met. Voor het examen als kweekeling by de le klasse der Rijks-Kweekschool te Middelburg, is o.m. geslaagd J. W. F. Vrielink alhier. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de Fransche acte is o.m, geslaagd de heer J. de Groot, te Temeuzen. Tot predikant bij de Chr. ger. Kerk te Zaam- slag, is beroepen ds. J. W. Gunst, te Brouwers haven. Bij Kon. besluit van 2 Aug. zijn benoemd tot gezworen van den Nieuw Othenepolder de heer M. Dieleman Wz„ tot id. van bet waterschap Lo ven- en Willemskerke de heer J. de Feijter Pz. UITSLAG dee BENOEMINGEN vook LEDEN van den GEMEENTERAAD. Clinge. Gekozen de heer J. T. Bogaert met 26 stemmen de heer F. Preat aftr. lid verkreeg 18 steramen. Uoek. Van de 84 kiezers leverden 32 hun brief je in. Gekozen werd de heer H. Wolfert Sr. met 24 stemmen. Op den heer M. Verbrugge, waren 8 stemmen uitgebracht. Ilontenisse. Uitgebracht 61 stemmen. De heeren J. Menu en J. F. Borm, hadden elk 26 stemmen zoodat herstemming moet plaats hebben. Ilulst. Herkozen de heer A. G. V. Hombach met 61 st. van de 106 geldige briefjes. De heer Fassaert had 45 stemmen. Ter Neuzen. Van de 301 kiezers, brachten 223 hunne stem uit. Van onwaarde 4. zoodat de volstrekte meerderheid 110 bedroeg. Stemmen be kwamen de heerenA. Visser 95, P. van Wijck Pz. 66, A. H. Donze Jz. 35 en R. Walraven 16. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Visser en P. van Wijck Pz. Naar aanleiding van het bericht over de voe- I ding van den soldaat, voorkomende in ons vorig nummer, 't welk aan het N. v. d. D. ontleend was, wordt door den correspondent van dat blad I te Bergen op Zoom, het volgende geschreven De klacht van een milicien over de voeding en betrekking hebbende op B. 0. Z. (zie Middelb. I Cour. 80 Juli) is zéér misplaatst. Geruimen tijd werd er, en niet ten onrechte, geklaagd over de slechte hoedanigheid der aard appelen. Het verzoek van den soldaat, om ze in het vervolg afzonderlijk in plaats van gestampt en vermengd met groenten te krijgen, werd onmiddellijk ingewilligd. Immers zoodoende werd het mogelijk om de slechte aardappelen er uit te houden. Dit duurde eenige dagen tot men tot de con- clusie kwam, dat bruine boonen de voorkeur ge- I noten boven oneetbare oude aardappelen. De I regiinentschef en elk officier, steeds de belangen I van den soldaat behartigende, vond er aanlei- ding in om in overleg met de voedingscom- I missie den soldaat af te vragen aan welke spijs zij de voorkeur gaven en „algemeen" was I men voor bruine boonen. Niettegenstaande de I spijzen voor het leger 7an hoogerhand van eiken dag zijn vastgesteld, heeft men toen aan den wensch van korporaal en soldaat voldaan. In plaats van te klagen, is men achting en I dank verschuldigd aan hen die de bevelen van hoogerhand voorbijzien, om in de eerste plaats de belangen van de minderen ter harte te ne men. Een andere vraag is het of men het leger niet „te lang" oude aardappelen laat eten en gaarne onderschrijf ik schrijvers gezegde: „Tien tegen een dat de gevangenen reeds lang goede aardap- f pelen hebben." 0— Eene nieuwe manier van oplichterij deed zich I voor bij den heer A. Meeuwesen, sigarenfabri kant te Breda. Een Duitscher, zich noemende I John Wesler, uit Londen, vervoegde zich Zater- dag-ochtend ten kantore van dien heer en be- I stelde, na eenige monsters te hebben gezien, I 10 000 sigaren, waarvan het bedrag in het Ho tel de Zwaan, waar de Duitscher voorgaf gelo geerd te zijn, zou betaald worden. De heer W. moest echter ook voor zaken naar zijn Heimath telegrapheeren, maar had slechts Engelsch geld op zak, zoodat hij den heer M. eenige guldens ter leen verzocht, tot betaling van het telegram. Deze begreep daardoor alras met een lid van het groote oplichtersgild te doen te hebben, zoodat sinjeur zonder centen kon af trekken. Onnoodig te zeggen, dat hij in het Hotel de Zwaan niet bekend was, terwijl bij onderzoek bleek, dat hij Breda had verlaten in de richting van Terheyden. Het is een net jongmensch van 25 a 28 jaar, gekleed in lichtbruin phantasiepak en ronden zwarten hoed. (N. B. C.) 0— Een verschrikkelijke misdaad is te Mechelen aan het licht gekomen. Een echtpaar had vier kinderen, waarvan drie sedert maanden niet meer gezien waren. Dit leidde tot kwade vermoe dens en de politie deed onverwacht, eene huis zoeking. Op den zolder bood zich een vreeselijk schouw spel aan. De drie kinderen slechts met eenige vodden bedekt, lagen op verrot stroo en gele ken meer op geraamten dan op levende wezens. Zij konden geen van allen meer spreken. Een gaf geen teeken van leven meer. Nauwelijks was dit afschuwelijk feit bekend geworden of het verontwaardigde volk wilde zich op de ont aarde ouders wreken. Met moeite werd het wijf, dat den schoonen moedernaam onteerd had, in veiligheid naar het politiebureau overgebracht. De man werd later in hechtenis genomen. —0—

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2