Zaterdag 6 Augustus 1881 aarg. A voor Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN Buitenlandscli Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden 25 cent; franco per post 80 cent door geheel Nederland; voor België 60 cent; het laatste echter bij vooruitbetaling. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Vrijdagnamiddag TWEE uren, hij den Uitgever. Gansch Europa staart dezer dagen met een meewarigen blik op Duitschland en wel voornamelijk op den Kroonprins. Het is de „ziekte van den Duitschen Kroonprins," waarvan in de laatste da gen, door de dagbladen melding wordt gemaakt. Deze ziekte is van zeer vreemdsoor- tigen aard, die bestempeld wordt met den naam „pachydermia larijngis." Prof. Virchow, onder wiens behandeling de Kroonprins staat, heeft bevonden, dat zich in de slijmhuid van het strotten hoofd, ziekelijke aandoeningen voordoen, welke min of meer tot eene sleepende ontsteking kunnen gerekend worden. De onderzochte gezwelïetjes in de keel, zijn van wratacbtigen aard. Namens den Keizer van Duitschland is door den gezant Von Scholzet, den Paus, bij gelegenheid van zijn 50-jarig priesterschap een eigenhandigen briefen een rijk met gouddraad bestikte en met edelgesteenten versierde mitra overhan digd. Te Havre is 1.1. Donderdag in 't bij zijn van drie Fransche ministers een nieuw scheepvaartdok geopend en het nieuwe kanaal van Tanearville inge wijd. Dit kanaal is een zeer belangrijk werk, dat voor den bloei van Havre en Kouaan groote gevolgen kan hebben. Maandag den lsten dezer is Katkoff te St. Petersburg, op zijn buitengoed, o- verieden. Den 24 Juli is te Genève een groot schuttersfeest geopend. De optocht, die aan het teest vooraf ging werd door 4000 personen, waarvan 300 in kostuum, medegemaakt. Donderdag d.a.v. is het officieel ge deelte van dit schoone feest, door aan komst van den Bonds—president den heer Droz, met twee leden van den Bonds raad en tal van andere hooggeplaatste personen, begonnen. Naar de lndépendance verzekert, zal de Shah van Perzië, in het laatst van April 1888, voor de derde maal een reis door Europa maken, om weder de voornaamste hoofdsteden te bezoeken. De reis zoude 5 a 6 maanden duren. Voortdurend blijft de Bulgaarsche kwestie, het onderwerp der Europeesche politiek. De vorderingen, met de op lossing van het vraagstuk, wie tot vorst van Bulgarije zal benoemd worden, zijn zeer gering en ondanks de langzame ontwikkeling, houden deze aangelegen heden toch veler aandacht bezig. Op het slot Ebenthal te Sofia en te Konstantinopel wordt de oplossing voor bereid. Omtrent de uitslag van deze oplossing is niemand in staat iets te zeggen. Algemeen is te Sofia de opinie dat" de onhoudbare toestand in aan merking nemende, de komst van den prins van Coburg, zeer gewenselit is. Ook de Porte verlangt vurig naar het uiteinde dezer beroerten, terwijl de Bul garen zelve, het geduld beginnen te verliezen. De Porte heeft echter de keu ze nog niet bekrachtigdzij wil liever wachten tot er eenige zekerheid bekend is, dat de mogendheden 's prinsen be- noemirig zouden goedkeuren, terwijl de ze het beslissend antwoord van den Sultan tegemoet zien, en daar de Sul tan op zijne beurt, zich in dezen niet wil uitlaten uit vrees voor mogelijke on- eeniglieid met een of andere mogend heid, zoo laat het zich aanzien, dat de Bulgaarsche aangelegenheid nog steeds op dezelfde hoogte blijft. Daar nu nog van Russische zijde, prins Imeretinski genoemd wordt, alleen met het doel om den prins van Coburg eenige schrik aan te jagen en daar ook "deze candidatuur eenige vertraging aan de oplussing van het vraagstuk geeft, zoo is het licht te begrijpen, dat de Bulgaarsche kwestie nog verre van haar einde is. Op Maandag 15 Augustus a.s. zal te Brugge de officiëele inhuldiging plaats hebben van het gedenkstuk ter eere van Jan Breidel en Pieter de Conine, in te genwoordigheid van H. H, M. M. de Koning en de Koningin van België. Te dier gelegenheid zullen groote feestelijkheden plaats hebben op Zon dag 14, tot en met Maandag 22 Au gustus a.s. Deze feestelijkheden zullen bestaan, in Festivals, Optochten, Wed strijden, Vergaderingen van onderschei dene Autoriteiten, eene Landbouwten toonstelling van wege de maatschappij „de Vereenigde Hoveniers" en alge- meene Verlichtingen der stad. Volgens een bericht in het Brusselsch Dagblad, heeft de Belgische regeering eene overeenkomst gesloten met de Deen. sche stoombootmaatschappij. Deze laat ste verbindt zich hierbij dat hare stoom schepen Antwerpen, als tusschenhaven zullen aandoen, in directe verbinding mei lijnen de van den Nordd. Lloyd. Alsnu zullen viermaal in de maand booten va ren van Antwerpen naar Kopenhagen en tweemaal 's maands naar St. Petersburg. De feestelijke inwijding van den Vlaam- schen Schouwburg te Brussel, welke weldra gereed zal zijn, belooft zeer in drukwekkend te worden. Het program, ma dier inwijding althans, door den ge meenteraad vastgesteld, geeft, te oor- deelen naar de nummers, volkomen re den tot bevestiging deswege. Op voor stel van den Burgemeester van Brussel, den heer Buis zal men van Z. M. ver gunning trachten te verkrijgen, om den tempel der tooneelkunst den naam te verleenen van „Koninklijke Vlaamsche Schouwburg". De gemeenteraad van Dusseldorf heeft besloten om aan den Rijn, eene nieu we haven te bouwen waarmede in het eerstkomende najaar zal begonnen -wor den. Deze nieuwe haven, zal voorzien zijn van alles wat tot de uitrusting ee- ner groote laad— en losplaats behoort. De getuigen van Boulanger en Fer ry hebben Dinsdagmorgen een langdu rig onderhoud gehad. Daar deze het niet eens zijn geworden over de voor waarden van het gevecht, zoo gelooft men dat het duel geen plaats zal vin den. De N. R. Ct. verneemt dat Frank rijk voornemens is, met België éene lijn te trekken op de suiker-conferentie te Londen. Woensdag zijn op het eiland Malta 2 cholera—gevallen voorgekomen. Uit Bad Lippspringe in Westlalen deelt men aan de N. R. Ct. mede dat ook daar de verjaar dag van H. M de Koningin niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Bij de gewone muziekuitvoering van 5 tot 7 uur werden de volksliederen ge speeld, terwijl de directie van het bad de beleefd heid had, 's avonds nabij den Jordaan een extra concert te geven, dat door velen werd bijge woond. Herhaaldelijk werd daar Bengaalsch vuur ontstoken en menigmaal weerklonk uit vol le borst een: „Sie lebe hoch", waarmee de Duit-

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 1