Jjremengd Nieuws. vlakte. Aan den ingang van den eersten vijver is een koepelvormig paalwerk aangebracht, dat eenen vrij grooten cirkel guirlandes uitzendt, welke dan langs de beide zoomen van dien vijver eindigen nabij de kooge brug die eersten en tweeden vijver scheidt. De guirlanderij wordt voortgezet in den tweeden vijver, waar zij. eveneens langs de zoomen aange bracht, eindigt in eene versiering, voorstellende de gezel van een Chineesch paleis. Deze kleurrijke facade, ontworpen door den ar chitectdirecteur der gemeente, de heer B. Reijn- ders, is gebouwd bijna aan den achtergrond van den vijver en over diens geheele breedte. De ui tersten zijn twee torens, door gaanderijen verbon den aan den hoogen hoofdtoren waarin chassinet- ten zullen worden geplaatst, terwijl de datum van den geboortedag van Hare Majesteit en de jaar tallen 1858-1887 duidelijk zijn geschilderd. Dit geheel levert nu reeds eenen aangeramen aanblik op. terwijl het gezicht op dit paleis, o~ veral door lampions verlicht, inderdaad tooverach tig zal zijn. De boomen in de groote inrijlaan prijken, ou der gewoonte, met figuren in onderscheidene vor men. De in ons vorig nummer besproken proce dure tegen J. L. de T., is wegens vervalsching van stembriefjes, bij zitting der Rechtbank te Mid delburg veroordeeld geworden tot 6 maanden ge vangenisstraf en in de kosten van het geding. Den 17 September e.k. hopen H. H. M. M. de Koning en de Koningin te 's Gravenhage te arriveeren en aldaar tot 28 d.a.v. te vertoeven om vervolgens zich naar het Loo te begeven. Door de Nederlandsche regeering is de heer J. J. van Kerkwijk Lid der Tweede Kamer, be noemd tot afgevaardigde, bij bet congres van ver tegenwoordigers van verschillende landen en ge delegeerden van spoorwegmaatschappijen, dat van 17 tot 25 Sept. a.s. te Milaan zal plaatshebben. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de Re- geerirg de algemeene verkiezingen uitgesteld tot in September, en de opening der Staten-Generaal verschoven tot 3 October a.s. De gemeenteraads-verkiezing te Hulst heeft voor al tot strijd gehad, de tramquestie. De heerHom- bach, aldus schrijft „de Tijd" voorstander van dit zoo zeer gewenschte middel van vervoer, is niet herkozen, doch komt met 44 stemmen in herstemming met den heer Fassaert, die 46 stem men verwierf. In genoemd blad leest men verder, dat de strijd hevig za1 zijn, en het vraagt zich af hoe 't moge lijk is dat een stad als Hulst, die zooveel belang bij een stoomtran HulstWalsoorden heeft, een dusdanig plan vijandig is. Dat men den kiezers in dezen een rad voor de oogen heeft gedraaid, is zeker. De correspondent merkt op, dat de valsche stel ling, dat de tram de passagiers door, maar niet in Hulst zal voeren, veel dienst doetde opinie echter moet in dezen reeds veel verbeterd zijn. Hij acht het te hopen, dat spoedig den Hulstenaren dit rad van voor hunne oogen worde weggeno men. AXEL, 29 Juli 1887. Hedenavond laatste muziekoefening van „Concordia", in de maand Juli. Toen Woensdagnamiddag de eerste ver kwikkende regendroppels na de geweldige droog te van dezen zomer, het dorstende aardrijk ge naakten, was elk blij te moede een zoo milden regen te zien vallen. Niet zonder reden, was ieder verheugd, daar toch zoovelen het onmis bare drinkwater tijdelijk moesten ontberen, ter wijl dieren en planten evenzeer een overvloedi- gen regen behoefden. Nu echter is ieder en alles weder een weinig vooyzien, zoodat de grootste nood, gedeeltelijk is geweken. En waar in die groote waterbehoefte, voor ieder de gelegenheid was opengesteld, om aan het station alhier kosteloos, goed drinkwater te bekomen, meenen wij de tolk van Axels' inge zetenen te zijn, en rekenen wij zelfs het ons, als een plicht der dankbaarheid toe, wanneer daarvoor den WelEdelgeboren Heer Mr. Lamquet, Ingenieur-Directeur der lijn Mechelen-Terneuzen, hartelijk dank wordt gezegd. Die edelmoedige Heer toch, heeft zich, op ver zoek uit onze gemeente, volgaarne bereid ver- kiaard, ook onze ingezetenen van het noodige drinkwater te voorzien en allen in de hulp zijner liefde te doen deelen. Voorst zjj ook nog openlijk dank gebracht aan den heer Rolff, Station chef alhier, voor de vele belangelooze moeiten, welke hij zich getroost, bij de regeling van het uitdeelen van het drink water. De heer -Toz. de Feijter Pz. te Terneuzen, her dacht j.l. maandag den dag waarop hij vóór 25 jaar tot Lid van den Gemeenteraad werd be noemd. In de zitting van den Raad op dien dag werd de jubilaris door den Burgemeester officiéél gefeliciteerd, terwijl het verdere van den dag blijken van instemming gaf met (jit, voor den jubilaris zoo heugelijke feest. Des avonds brach ten „Apollo" en „Neuzens Mannenkoor", hem een serenade. In diezelfde zitting werd bepaald dat de ver kiezing voor een lid van den Raad tengevolge van het bedanken van den heer C. J. A. Fercken op 2 Aug. a.s. zal plaats hebben. Bij het te Breaa gehouden examen voor de hoofdacte, is o.m. geslaagd de heer E. Lauret, onderwijze^ te Philippine. Door de commissie van beheer cn onder houd van den grind- en keiweg van Hulst naar de haven te Paal, gemeente Graauw is ten be hoeve van dien weg eene leening uitgeschreven, groot 36.400, verdeeld in 200 aandeelen elk van 182, tegen eene rente van 4 pCt. In de jl. Zondag gehouden vergadering van de Kiesvereeniging „Volksonderwijs", te Oostburg, werd besloten, om, ingeval de Kamers worden ont bonden, de beide aftredende leden der Tweede Ka mer de heeren J. P. I. Buteux en A. Smit, we der tot leden te proclameeien. Dit besluit zal aan de overige Kiesvereenigingen in het district Middelburg, worden medegedeeld. In de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden vierde zitting van de Alg. Synode der Nederl. Herv. Kerk, werd, na bespreking van sommige voordrachten, goedgekeurd, het toekennen van sub- sidiën voor dë geestelijke behoeften o. m. ook aan de gemeente Terneuzen, voor het gehucht Sluiskil. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Terneuzen der Lib. Kiesvereeniging,istot Candidaat voor den Gemeenteraad aldaar, de heerR. Walraven geproclameerd. Eerst werd de heer Ferc ken benoemd, doch bedankte voor zijne Candidatuur, Met den trein, die Zondagochtend ongeveer half zes van Nieuws Schans naar gene zijde dei- grenzen vertrok, had naar de N. Gr. Ct. meldt op Duitsch gebied een voorval plaats, dat len deed huiveren. De wachter aan den spoor weg over de rivier de Leda tusschen Ihrhove en Leer had zich verslapen. Bezig zijnde om het beweegbare deel van de vrij lange brug zoo mo gelijk te sluiten, nadert de trein, ondanks het veiligheids-signaal otbrak. De locomotief moet met een gedeelte der brug in aanraking zijn gekomen en is daarop ten deele blijven hangen, doch de tender kwam in de rivier terecht. Door den schok schijnen de koppelverbindingen te zijn ge broken, want de personenwagens bleven op het vaste gedeelte der brug; machinist en si oker heb ben door in de rivier te springen en vervolgens met zwemmen hun leven gered. De volgende treinen ondervonden aanmerkelijke vertraging. Zondag werd de gemeenschap voor de reizigers onderhouden door roeibooten, sedert is een post dienst ingesteld. Het is waarlijk niet weinig wat aan de hoede van éen brugwachter wordt toever trouwd. o— Waar in sommige plaatsen de lotingen voor de Nationale militie zeldzaamheden opleveren, ook dergelijke gevallen mag voorzeker wel ge- I zegd worden van de jongste gemeenieraadsver- j kiezingen. In het naburige Stoppeldijk brachten j van de 53 kiezers, 54 hunne stem uitterwijl 1 te Arnhem de uitslag eerst te middernacht be- kend werd. Het stembureau was aldaar dus 15 uur werk- zaam. —o— 1 Dat de voeding van de militairen nog al te wenschen overlaat, welk een belangrijk totaal van tijd en werkkracht er ook besteed wordt aan het koopen, keuren, proeven enz. van alle eet waren, blijkt wel uit onderstaand fragment van een brief door een milicien aan een familie-lid I gezonden. 25 Juli 1887. Gisteren bestond ons diner weder uit bruine boonen en spek! Je kunt je er geen flauw begrip van vormen zoo'n slecht eten we tegenwoordig krijgenwe hebben nu in veertien dagen 'twaalf dagen bruine boonen en spek gehad, terwijl we de twee overige malen oneetbare oude 1 aardappels hadden, en dat met die eeuwige warmte, waardoor we toch al zoo slap zijn We nemen in Godsnaam maar wat brood en koffie. Dit schijnt de toestand bij het leger te zijn I midden in den zomer. Tien tegen een, het de gevangenen al lang goede aardappelen nn wat - groenten hebben o- Te Amsterdam vertoeft tegenwoordig een per soon, die er zijn werk van maakt geldteleenen, dat hij trouw vergeet terug te gevenDe man doet zich zeer gunstig voor, beweert dat hij het slachtoffer is geweest van de slechte verlichting van het station Eist, waardoor hij zijne knie schijven brak, die slechts na zeer langdurige ver pleging geheeld zijn, en dat hij nu eene betrekking zoekt. Hij vertelt, dat hij meöewerkei aan eene of andere courant is geweest, dat door een heer, over wiens kinderen hij gouverneur is geweest, hem financieele steun beloofd is, doch dat hij gaarne eenig geld ter leen zou willen heb ben om dien heer op te zoeken. 'Het lukt hem r' dikwerf door deze en dergelijke mooie praatjes eene leening van eenige guldens te sluiten 'hij belooft het geld binnen enkele dagen terug te ge- j ven, maar hem noch het geld ziet men ooit terug. o— Prof. Men'del te Berlijn deed onlangs in eene j vergadering van geneeskundigen eene mededee- j ling van een buitengewoon zeldzaam ziektever- schijnsel. De patient, een welgesteld handwerks- man, verliest des morgens om 9 uur de spraak en blijft doofstom tot des anderen morgens 6 I uur. Van 6 my tot 9 uur spreekt en hoort hij evenwel als elk gewoon mensch. Deze onaange name kwaal hield de patiënt verleden jaar uit een toeval. Eerst werd hij des avonds om 8 uur doofstom, daarna om 5 uur 's middags, vervol gens om 1 uur en ten slotte om 9 uur 's mor gens. Zijne geestelijke vermogens hebben hier door niet geleden. Bij dezen toestand komt ech ter nog een andere, niet minder zonderlinge. Wanneer men den patient nl. drukt op een ge deelte van den echter pols, krijgt hij plotseling over zijn geheele lichaam een hevigen kramp drukt men daarna op een plek van den rechter bovenarm, dan houdt de kramp dadelijk op. Ee ne verklaring voor dit laatste verschijnsel kan men niet geven. o De Amerikaansche bladen melden dat onlangs te Louisiana in Kentucky een heldere ster werd waargenomen, en die ster is, volgens bewering van een heer te Scheemda. dezelfde ster, die de Wijzen uit het Oosten naar Bethlehem geleidde. Nadat hij de „sterrenhemel" 7an Kaiser, heeft gelezen, moet bij hem deze meening ontstaan zijn. In dat werk heeft hij gelezen, dat in de jaren 945, 1260 en 1572 plotseling een heldere ster was verschenen, die een paar jaar zichtbaar bleef, en in helderheid boven de andere sterren uitmuntte. Het scheen dus dat deze ster om de 314 of 315 jaar verscheen, en achteruittellend kwam hij tot het jaar van Christus geboorte, terwijl de ster in 1887 of 1888 moest yerschijnen.

Axelsche Courant | 1887 | | pagina 2